Ana Sayfa » Kıbrıs » Parti Başkanları Konuştu

Parti Başkanları Konuştu

Cumhuriyet Meclisi'nin 7. Dönem 5. Yasama Yılı Toplantısında Meclis'te Temsil Edilen Siyasi Parti Başkanları Da Birer Konuşma Yaptı. .

 
 
Parti Başkanları Konuştuİlk sözü alan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, meclisin yeni yasama yılının hayırlı olmasını dileyerek, yeni döneme yönelik çalışma anlayışları hakkında bilgi verdi.


Başbakan, Meclis'te işbirliği ve diyaloga büyük önem verdiklerini, ülke ve ülke insanı yararına yasalar üretmenin en temel görevleri olduğunu söyledi.


Küçük, Sorunların çözümünde işbirliği, dayanışma ortak akılın halkın yararına olacağını belirterek, üzerilerine düşeni yapacaklarını kaydetti.


Kurumlara karşı güven sorunu yaratan yakışıksız olaylara birlikte el atılmasını isteyen Küçük, güven kaybı yaşayan kurumların gözden geçirilmesi ve yeniden yapılandırılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.


Küçük, milletvekillerinden bu tür yasa önerilerine destek vereceklerine olan inancını dile getirdi.


Bu dönemde kendine yeterli KKTC'yi yaratma yönünde adımlar atılacağını vurgulayan Başbakan İrsen Küçük, ülke ekonomisinde önemli adımlar atılacağını, tarım ve hayvancılığa ilişkin gözle görülür kazanımlar sağlanacağını kaydetti.


KKTC'nin sıfır noktasından bugünlere taşınmasında ülkenin her kesiminin büyük katkıları bulunduğunu belirten Başbakan, bununla yetinilemeyeceğini söyledi.


Başbakan şöyle devam etti:


Küçük, "Daha çağdaş, daha gelişmiş istikrarlı, kalkınan bir devlet yapısının gelecek nesillere bırakmak en büyük hedefimizdir. KKTC ekonomisini son yıllarda yaşanan sıkıntılardan, rekabet gücünü giderek artıran bir dinamizm ve istikrarlı büyüme içine sokmak başlıca görevimizdir. Kamu yönetiminde reform yapmayı hep birlikte başarmalıyız "dedi.


Başbakan Küçük, istihdamı destekleyen, yatırımı sağlayan politikaların temel savunucusu ve uygulayıcısı olacaklarını belirterek, "Çağı yakalamak istiyorsak bu yeni dünya gelişmelerini iyi okumak algılamak ve buna uygun önlemler almak zorundayız. Yatırım hamlelerinde ulusal tasarrufları en iyi şeklide değerlendirmeli, yabancı yatırımcıyı çekmeliyiz" dedi.


Tarım ve hayvancılıkta, sağlık hizmetlerinde ve sosyal güvenlik alanlarında yapılan düzenlemelerin hayati öneme sahip olduğuna da işaret eden Başbakan,  "Bunları toplumsal menfaatler doğrultusunda ele almalıyız. Partisel değil ülke için yapmalıyız" şeklinde konuştu.


Başbakan, Kıbrıs konusunda ise Türk tarafının iyi niyetine karşın Rumların uzlaşmaz tutumları nedeniyle bir sonuca ulaşılamadığını belirtti.


"Dış politikada barışçıl tavrımızı sürdürmekte kararlıyız. Anavatan Türkiye ile ilişkiler yaşamsal öneme sahiptir. Anavatan devlet ve hükümet yetkilileri ile karşılıklı güven vardır. Ekonomimizi geliştirme çabalarımızı içtenlikle desteklemektedir" diyen Başbakan Küçük,


"Biz bir devletin sahibiyiz. Başlıca hedefimiz her bakımdan mutlu insanların yaşadığı, geleceği güvence altına alınmış bir ülke olmaktır.  Hedefimiz değişen ve gelişen dünyayı doğru okumak ve güçlü KKTC'yi yaratmaktır. Bu hedefimiz çözüm çabasıyla çelişkili değildir. Güçlü bir devlet yapısı, güçlü ekonomi halkımızın en önemli dayanağı olacaktır" dedi.


Küçük, yeni yasama yılının başarılı ve verimli geçmesi temennisinde bulundu.


Anamuhalefet CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, ülkede son günlerde naif işler yaşandığını belirtti ve Cumhurbaşkanı'nı eleştirerek gereğini yapmamakla suçladı.


Meclisin ülkeyi yönetme adına yasaları yapmakla mükellef olduğunu ve yasaların her şeyin üstünde olması gerektiğini belirten Yorgancıoğlu, hükümetin bu yasalara ve tüzüklere uymadığını savundu.


Yorgancıoğlu, ekonomik programdan UBP milletvekillerinin bile haberinin olmadığını iddia etti.


Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs sorununa da değindiği konuşmasında siyasal iradenin bu konudaki önemini aktardı.


Yorgancıoğlu, meclisin konuya ne kadar müdahil olduğunu da sordu.


Özkan Yorgancıoğlu, "Demokrasi, insan hakları adalet demek kolaydır ama önemli olan bunları uygulamaktır. Yasalar iç tüzüğe saygılı olmadığımız sürece, muhalefetin ortaya koyduğu yararlı görüşleri ele almadıktan sonra meclis çalışmalarının yararlı olmayacağı görüşündeyim. Hükümete çağrım, geçmişte bu yönde yaptığı yanlışları bir kenara bırakması, yasalar, iç tüzüğe anayasaya saygılı olsun. Olmayacaksa da bıraksın gitsin" dedi.


TDP genel Başkanı Çakıcı da, yeni yasama yılına buruk başladıklarını, meclisin yapması gerekenleri yerine getiremediğini savundu.


Kıbrıs Türk halkının zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Çakıcı, "Kıbrıs sorunu donmuş, bizim de hakkımız olan doğalgaz ve petrol hakları Kıbrıs cumhuriyeti tarafından çıkarılmaktadır. Zengin bir toplum olmamız gerekirken fakir bir toplumuz" dedi.


Çakıcı, stratejik hatalar yapıldığını belirterek, "azınlık olma hedefimiz yok"  ifadelerini kullandı.


Milletvekillerinin halk için mecliste olduğunu belirten Çakıcı, kaç milletvekilinin bunu içselleştirdiğini sordu.


Çakıcı, "bu meclis bitmiştir. Başarısızdır. Bu meclisin en büyük hakimine gidilecek. O da halktır" dedi.


Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş da, meclisin artık bir şey üretmediğini, miadını doldurduğunu iddia etti.


Artık seçimin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Denktaş, Hükümet kanadından 3 milletvekilinin meclisin açılışına katılmamsını eleştirdi, bunun Meclisin bittiğinin kanıtı olduğunu savundu.


Serdar Denktaş, sahte imza olayına da değindi, Kamu Hizmet Komisyonunu  sınavlarının şaibe altında olduğunu aktardı.


Denktaş, AKP kurultayı konusunda parti olarak yaşadıklarını da anlattığı konuşmasında yaşanılanları eleştirdi.


Denktaş, "egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur sözü hükümet tarafından yanlış anlaşılıyor. Cumhuriyet meclisi KKTC'nin meclisidir. Türk ulusunun merkezi meclisi değildir. Dolayısıyla bu sözü değiştirelim egemenlik kayıtsız şartsız halkındır diyelim ki hükümetin baktıkça halkı hatırlasın" dedi.


Serdar Denktaş, yeni yasama yılının herhangi bir hayıra vesile olmayacağı düşüncesinde olduğunu da ekledi.


ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da, var olduğunu savunduğu habercilik anlayışı ve dedikoduculuğun ülkeye büyük zarar verdiğini iddia etti.


Avcı, "herkes istediğine çamur atamamalı. Varsa delili evrağı çıksın göstersin" dedi.


Bazı muhalefet partilerinin sırf muhalefet olmak için erken seçim talep ettiğini söyleyen Avcı, iktidar partisi ise "benim 27'im vardır istediğimi yaparım" politikasını sürdürdüğünü belirtti.


Avcı, ülkede toplumsal uzlaşıya ihtiyaç olduğunun altını çizerek, "Gerekli yasal değişiklikler yapılmazsa erken seçim bir çözüm değil" dedi.


Avcı, ülkede siyasal ve ekonomik yapının sil baştan yeniden düzenlenmesi gerektiğini de ifade etti.


Konuşmaların ardından birleşim tamamlandı. Bir sonraki birleşim 4 Ekim perşembe günü yapılacak.


 
1 Ekim 2012 Pazartesi 12:58
Okunma: 486
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu