Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Patlama Konusundaki Sorumluluğu Ret Etti

Patlama Konusundaki Sorumluluğu Ret Etti

bakanlar Kurulu'ndan Hristofyas'a Destek

 
 
Patlama Konusundaki Sorumluluğu Ret Etti
Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Mari'deki "Evangelos Florakis" Deniz Üssü'nde 11 Temmuz'da meydana gelen patlama konusunda soruşturma yapan tek kişilik araştırma komitesi Başkanı Polis Poliviu'nun kendisine çok ciddi kurumsal ve şahsi sorumluluk yüklemesinin ardından yaptığı açıklamada bu suçlamayı ret etti ve istifa etmeyeceğini açıkladı.  

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Poliviu'nun dün araştırma sonuçlarını açıkladığını ve bu araştırma neticesinde Poliviu'nun Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a ciddi sorumluluklar yüklediğini yazdılar.

Haberi "İstifa Etmeyeceğini Net Bir Şekilde İfade Eden Başkan Karşı Hücumda-"Poliviu Görev Yetkilerini Aştı"" başlıklarıyla veren gazete araştırma sonuçlarının açıklanmasının ardından Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın yaptığı açıklamaya yer verdi.

Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Limasol'da katıldığı bir açılış töreninde yaptığı konuşmada karşı hücuma geçerek Poliviu'nun kendisine yüklediği sorumluluğu ret etti ve Poliviu'nun kendi görev yetkilerini aştığını söyledi.

Hristofyas, partilerin; istifa etmesi yönündeki taleplerini ret ederek, "Başkanlık tarafından istifanın ve Kıbrıs'ın; uzun bir seçim kampanyasına girmesinin, Kıbrıs'ı, çok daha kötü olacak olan gerilim ve istikrarsızlık dönemine sürükleyeceğini" ileri sürdü.

Hristofyas, polisin patlama konusundaki araştırmasını bekleyeceklerini, o zaman Hükümet olarak bütünlüklü düşüneceklerini söyledi.

Poliviu tarafından kendisine yüklenilen sorumlulukların, tanıklarla ve malzemelerle  (delil göstererek) kanıtlanmadığını ifade eden Hristofyas, olayla ilgili olarak şahsi sorumluluğun bulunduğu suçlamasını ret etti.

Hristofyas, soruşturmanın içeriğine ilişkin şüphelerini dile getirerek, kendisiyle ilgili sonuçların ve muhakemelerin, gerekli belgelere dayandırmadan mahrum ve dayanaksız olduğunu söyledi.

Hristofyas ayrıca sadece kendi şahsına yoğunlaştığı için Poliviu'ya da suçlamalarda bulundu.

Hristofyas bununla birlikte soruşturmayı ret ettiğini madde madde ayırarak, "hiçbir yerde, patlayıcıların Mari'ye yerleştirilmesinin Başkanının kararı olduğunu, Başkan'ın, yükün tehlike derecesini bildiğini, malzemenin (patlayıcıların) korunması ve idare edilmesine ilişkin esas sorumlunun Başkan olduğunu, malzemenin tahrip edilmesi konusunun Başkan'ın önüne konduğunu gösteren delillerin-tanıkların bulunmadığını" da belirtti.

Kendisinin, direkt sorumluluğa sahip olmadığı yönündeki görüşünü yineleyen Hristofyas, istifa etmemesinin nedenleri arasında, sondaj çalışmalarının ileriye götürülmesine ilişkin Türk "tehditleri ve tahriklerini", Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri, ileri sürdüğü "Türk tarafının olumsuzluğu ile ilerleme eksikliğine ilişkin olarak sorumluluk yükleme çabasını", Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını devralmasını ve ekonomiyi de gösterdi.

BAKANLAR KURULUNDAN HRİSTOFYAS'A DESTEK

Politis gazetesi, Polis Poliviu'nun soruşturma raporunun ardından bu raporun "okunması" amacıyla  Rum Bakanlar Kurulu'nun dün akşam olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdiğini yazdı.

Toplantının, Rum Başkanlık binası yerine Hristofyas'ın Güney Lefkoşa'daki Engomi semtindeki evinde yapıldığını yazan gazete toplantı sonunda bakanların, Hristofyas'a tam destek belirttiklerini yazdı.

Habere göre Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, toplantı sonunda yaptığı açıklamada soruşturma raporunun incelenmesinin bir sonraki toplantıda tamamlanacağını bununla birlikte polisin soruşturmasının da beklenmekte olduğunu belirtti.

Stefanu, bakanların, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın icraatlarına  tam destek belirttiğini de ifade etti.

AKEL DIŞINDA DİĞER PARTİLER HRİSTOFYAS'IN İSTİFASINI İSTEDİ

Politis gazetesi ve diğer gazeteler AKEL dışında, diğer siyasi partilerin, Poliviu'nun raporunda şahsi ve kurumsal sorumluluk yüklediği Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın istifa etmesi yönünde çağrıda bulunduklarını belirtti.

Habere göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, dün öğleden sonra yaptığı açıklamada Hristofyas'ın istifa etmesi konusunun bulunmadığını, böyle bir şeyin; ülkenin önünde bulunan (doğalgaz, ekonomi, Kıbrıs sorunu ve AB dönem başkanlığı) kritik konular karşısında mücadeleden kaçışı teşkil edeceğini söyledi.

Kiprianu, AKEL olarak kendilerinin, söz konusu soruşturmayı derinlemesine incelenmesi amacıyla hukukçuların önüne koyacağını, bu inceleme sonuçlarının da kamuoyuna açıklanacağını ifade etti.

Kiprianu ayrıca Poliviu'nun dün soruşturma raporunu açıkladığı basın toplantısı sırasında düşüncelerini ortaya koyma yöntemine de eleştiriler yöneltti.

DİĞER PARTİLER

Gazete, AKEL dışındaki tüm siyasi partilerin, Poliviu'nun soruşturma sonucunu, Hristofyas'ın istifası ve erken seçimlerin ilan edilmesine ilişkin "sevk kağıdı" olarak yorumladıklarını yazdı.

Gazete, Hristofayas'ın istifasından düne kadar bahsetmeyen DİKO'nun ise istifa konusunu açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

DİSİ

DİSİ, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın önüne, ya istifa etmesi ya da erken seçimleri ilan etmesi yönünde iki seçenek koydu.

Fileleftheros gazetesine göre, DİSİ Basın Sözcüsü Haris Georgiadis, Hristofyas'ın ya istifa etmesi ve sorumluluğunu üstlenerek ayrılması ya da erken seçimleri ilan ederek güven tazelemeyi talep etmesi gerektiğini belirtti.

Georgiadis, Hristofyas'ın ilk andan itibaren sorumluluk üstlenmesi gerektiğine dikkati çekerek AKEL'in de Hristofyas'ı sorumluluklarından kurtarma girişiminde bulunmaması gerektiğini söyledi.

Georgiadis, patlama konusunda başkalarının da sorumluluk taşıdığına dikkati çekerek bu kişilerin Hristofyas'ın şahsi tercihleri olduğunu belirtti.

Georgiadis, Poliviu'nun soruşturma raporunu Yürütme Bürosu düzeyinde inceleyeceklerini de ifade etti.

DİKO

DİKO Basın Sözcüsü Fotis Fotiu, Poliviu'nun soruşturmasında Hristofyas'a yüklenilenlerin, Hristofyas'ın büyük siyasi, kurumsal ve şahsi sorumluluğun bulunduğunu gösterdiğini, bu sorumluluğun da Hristofyas'ı istifaya sürüklemesi gerektiğini belirtti.

Fotiu, Hristofyas'tan; durumların normal açıdan gelişmesinin kolaylaştırılması amacıyla önündeki seçenekleri ve prosedürleri benimsemesini beklediklerini söyledi ve tüm siyasi dinamikler ile  sivil toplum örgütlerinin, durumu; ciddiyetle, sorumlulukla ve soğukkanlılıkla göğüslemesi gerektiğini ifade etti.

EDEK

EDEK Merkez Komite Sekreteri Dimitris Papadakis, böyle bir felakete ilişkin siyasi sorumluluğun üstlenilmesinin, Hristofyas'ın istifasından başka bir şey olmadığını söyledi.

Papadakis ayrıca Mari'deki patlamaya ilişkin sorumluluk üstlenilmesinde, çok eski siyasi etik ilkesinin işlemesi gerektiğini belirtti.

Papadakis soruşturma bulgularının, yetersizliği, sorumluluk korkusunu, ehliyetsizliği ve  kurumsal krizi ortaya çıkardığını söyledi.

EVRO.KO VE ÇEVRECİLER

EVRO.KO Genel Sekreteri Rikkos Erotokritu ise açıklamasında Hristofyas'ın siyasi sorumluluğunu üstlenerek istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Erotokritu ayrıca artık Rum Yönetimi Başkanı olmayacağı için Hristofyas'ın mahkeme önüne çıkarılması için gerekeni yapması konusunda da Başsavcı Kliridis'e çağrıda bulundu.

Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Basın Sözcüsü Yorgos Perdikis yaptığı açıklamada ise, Poliviu'nun soruşturmasının ilk olarak okunmasının ardından, bunun "Kıbrıs'"ın tarihinde parlak bir sayfayı teşkil edeceğini düşündüğünü söyledi.

Perdikis açıklamasında ayrıca, soruşturma çerçevesinde sorumluluk taşıyan herkesin, istisnasız Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın da cezai sorumluluklarının (cezai kovuşturma) incelenmesi gerektiğini de belirtti.

(FK/HA)

***********


TAK
 
4 Ekim 2011 Salı 15:39
Okunma: 548
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu