Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Patlamayla İlgili Soruşturmalar Devam Ediyor...

Patlamayla İlgili Soruşturmalar Devam Ediyor...

Bisbikas: "konteynırların Muhafazası İçin Yer Bulunması Konusuna Hiçbir Zaman Değinmedim".

 
 
Patlamayla İlgili Soruşturmalar Devam Ediyor...

HACIMİHAİL: "BANA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI NE DEDİYSE ONU YAPTIM"

5 EYLÜL'DE İFADE VERECEK OLAN HRİSTOFYAS İÇİN EK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Lefkoşa, 3 Eylül 11 (T.A.K): Mari'deki "Evangelos Florakis Deniz Üssü"nde 11 Temmuz'da meydana gelen patlama kapsamında yürütülen soruşturmalar çerçevesinde dün, Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) eski Komutanı Konstantinos Bisbikas, BM'deki Güney Kıbrıs Daimi Büyükelçisi Minas Hacımihail ve AB Politika ve Güvenlik Komitesi'ndeki eski Rum Büyükelçi Kostas Miltiadis ifade verdi.

Politis gazetesinin, "Büyükelçilerin Markos ve Başkanla Uyuşmazlığı" başlığıyla manşete çektiği ve iç sayfalardan "Belgeler Asılsız" başlığıyla aktarmaya devam ettiği haberinde, Bisbikas'ın patlamayı araştırmak üzere görevlendirilen hukukçu Polis Polivios'a verdiği ifadesinde, Başkanlığa ait olan 6 Şubat 2009 tarihli belgede yer alan, kendisinin konteynırların muhafazası için yer bulduğu ifadesinin yanlış bir ifade olduğunu söyledi.

Bisbikas bu konuda şöyle konuştu:

"Konteynırların muhafazası için yer bulunması konusunda hiçbir görüş belirtmedim. Belgede konteynırların muhafaza edileceği bir yer bulunması için ön araştırma yapıldığına değiniliyor, ancak ben hiçbir zaman böyle bir talimat vermedim. Zaten böyle bir eylemde bulunulması için, yazılı bir emirname gönderilmesi gerekir. Bana, Başkanlıkta patlayıcılarla ilgili yapılan toplantıya ilişkin hiçbir belge gönderilmedi".

Polivios'un; RMMO Komutan Yardımcısı Savvas Argiros'un kendisine, patlayıcıların üsse yerleştirilmesiyle ilgili girişim yapıldığı konusunda bilgi verip vermediğini sorması üzerineyse Bisbikas, o tarihlerde Yunanistan'da olduğu ve patlayıcıların üsse 12 Şubat'ta yerleştirildiği, bununla birlikte Argiros'un ifadesinde belirttiğinin aksine, kendisine hiçbir bilgi vermediği ve hiçbir iletişim kurmadığı yanıtını verdi.

HACIMİHAİL: "BANA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI NE DEDİYSE ONU YAPTIM"

Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi'ne patlayıcılarla ilgili bilgilendirme mektubu gönderen kişi olan BM'deki Güney Kıbrıs Daimi Büyükelçisi Minas Hacımihail ise ifadesinde, Güvenlik Konseyi'ne patlayıcıların muhafazasıyla ilgili 9 gün arayla, birbirine tamamen zıt olan iki mektup göndermesi konusunda, "kendisine Dışişleri Bakanlığı'ndan ne söylendiyse onu yaptığı" savunmasında bulundu.

Hacımihail, her iki mektup konusunda da Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Nikos Emiliu ile iletişim kurduğunu belirtirken, özellikle önce patlayıcıların muhafaza edilmesinin mümkün olmadığı konusunda BM Güvenlik Konseyi'ne mektup gönderilmişken, neden 9 gün sonra bu konuda fikir değiştirildiği ve patlayıcıları muhafaza etme kararı alındığıyla ilgili Emiliu'dan bilgi istediğini ve Emiliu'nun kendisine verdiği cevaptan, "kararın en üst düzeyde alınan bir karar olduğunu" anladığını söyledi.

İfadesinde, geçtiğimiz Mart ayında Güney Kıbrıs'a gelerek patlayıcıları kontrol etmek isteyen BM uzmanlarına da değinen Hacımihail, uzmanlar konusunda karşılıklı yazışmalar yaptıklarını ve Dışişleri eski Bakanı Markos Kiprianu'nun, uzmanların adaya gelmesinin geciktirilmesi talimatını verdiğini belirtti.

Hacımihail; "Patlayıcılarla ilgili talep etmiş oldukları analizleri bile göndermedik. İhmal, kayıtsızlık ve koordinasyon eksikliği olduğu apaçık ortadadır" dedi.

MİLTİADİS: "ÇEK CUMHURİYETİ BİLE GİRİŞİM YAPTI... AVRUPALILARI KIZDIRDIK"

AB Politika ve Güvenlik Komitesi'ndeki eski Rum Büyükelçi Kostas Miltiadis ise ifadesinde, AB Politika ve Güvenlik Komitesi'nin, Güney Kıbrıs'tan İran'a silah ambargosu uygulanması konusundaki ortak kararı uygulayıp uygulamayacağı konusunda teminat almak için 3 kez toplandığını, ancak bu teminatı alamadığını ve o aylarda AB Dönem Başkanlığı görevini yürütmekte olan Çek Cumhuriyeti'nin, Güney Kıbrıs aleyhinde girişim başlatma noktasına geldiğini söyledi.

Miltiadis, Rum Dışişleri Bakanlığı'nın patlayıcılar konusunda Başkanlık ile tam koordinasyon halinde çalıştığını ve bunun sonucu olarak da, Güney Kıbrıs'ın AB ile olan ilişkilerini oldukça sınırlı düzeye indirdiğini ifade etti.

Habere göre Miltiadis ayrıca, Rum Dışişleri Bakanlığı'ndan, hiçbir durumda patlayıcılarla ilgili Politika ve Güvenlik Komitesi'ne, talep ettiği güvenceyi vermemesi talimatı aldığını da sözlerine ekledi.

Habere göre, ifadeye çağrılan Albay Yorgos Georgiadis ise, susma hakkını kullanarak Polivios'un hiçbir sorusuna yanıt vermedi.

HRİSTOFYAS İÇİN ÖZEL GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Gazete bir diğer haberinde ise, edindiği bilgilere dayanarak, Polivios'un Hristofyas'ın herkesle eşit muamele göreceği ve aynı şekilde sorgulanacağını açıklamasına karşın, Hristofyas'ın 5 Eylül'de vereceği ifade kapsamında ek güvenlik önlemleri alınacağını yazdı.

Haberde, Lefkoşa Rum Polis Genel Müdürü Kipros Mihailidis'in dün, soruşturmalar için tahsis edilen Rum Maliye Bakanlığı'ndaki salona gelerek incelemeler yaptığı ve Hristofyas'ın güvenliği için önlemler alınacağı belirtildi.

Gazete ayrıca, Hristofyas'ın ifade vereceği saatlerde binanın önünde protesto gösterisi yapılacağını da kaydederken, 5 Eylül'de ifade vermek için Hristofyas dışında kimsenin komiteye çağırılmayacağını ekledi.

Öte yandan Alithia gazetesi ise, Albay Yorgos Georgiadis'in, Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Nikos Emiliu aleyhinde, Emiliu'nun kendisine 5 Temmuz 2011 tarihinde yapılan toplantının tutanaklarında değişiklik yaptığını iddia ettiği gerekçesiyle dava açacağını yazdı.

Gazete ayrıca, "Monchegorsk" gemisinden alınan ve içerisinde ateşleyici bir materyal olan fünyelerin bulunduğu 12 kasanın, halen daha Palodia'daki üste muhafaza edildiğini kaydetti.

"HRİSTOFYAS TEHLİKEYİ BİLİYORDU"

Öte yandan Fileleftheros gazetesi ise, "Başkan Biliyordu... Pandelidis'in Hristofyas'a Eylül 2010'da Gönderdiği Bilgilendirici Belgeyi Yayımlıyoruz" başlığıyla manşete çektiği haberinde, Başkanlık Diplomatik Bürosu Müdürü Leonidas Pandelidis'in, 6 Eylül 2010'da Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a gönderdiği, patlayıcıların tehlikeli olduğunu özellikle vurguladığı bilgilendirme mektubunu yayımladı.

Gazete, mektupta patlayıcıların yüksek sıcaklık değerleri altında infilak etmesi olasılığının oldukça yüksek olduğuna ve patlayıcıların imha edilip edilmemesi konusunda kararsız kalındığına değinildiğini yazdı.

Haberde, Pandelidis'in mektupta, İran'ın Güney Kıbrıs'taki büyükelçisinin de patlayıcıların imha edilmesi girişimine onay verdiğini ve Suriye'nin de bu yönde ikna edilmesi teklifini sunduğunu belirttiği kaydedildi.

Gazete; mektubun, patlamayı araştırmak üzere görevlendirilen hukukçu Polis Poliviu'ya verildiğini de yazdı.

(GE/SEL)

                                                                                            ***********

 
3 Eylül 2011 Cumartesi 14:54
Okunma: 537
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu