Ana Sayfa » Kıbrıs » Petrol Dolum Tesisi Kurmayı Planlayan Rixoh Investments Ltd Basın Toplantısı Düzenledi

Petrol Dolum Tesisi Kurmayı Planlayan Rixoh Investments Ltd Basın Toplantısı Düzenledi

 .

 
 
Petrol Dolum Tesisi Kurmayı Planlayan Rixoh Investments Ltd Basın Toplantısı Düzenledi

PAŞA: "YAPILMASI DÜŞÜNÜLEN, 38 YILIN ULUSLARARASI BOYUTU OLAN  EN BÜYÜK YATIRIMI"

"İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'YLA SÜRDÜRÜLEN GÖRÜŞMELER SON NOKTAYA GELDİ..."

Lefkoşa, 3 Mart 12 (T.A.K.): Büyükkonuk bölgesinde petrol dolum tesisi kurmayı planlayan Rixoh Investments Ltd, basın toplantısı düzenleyerek projeleriyle ilgili bilgiler verirken ülkede çeşitli kesimlerden gelen tepkileri de yanıtladı.

Lefkoşa Merit Otel'de yer alan  toplantıda, şirket direktörleri Halis Bektaş ve Mehmet Karalım, Şirketin Kıbrıs'taki Genel Koordinatörü Hüseyin Paşa, Şirket danışmanı Derin Denizcilik Şirketi Sahibi Ahmet Korman'ın yanı sıra,  petrol alanında uzman Prof. Dr. Ergül Yaşar ve Hasan Şadi Kocagözlü hazır bulunarak söz aldı ve daha sonra da basının sorularını yanıtladı.

HÜSEYİN PAŞA

Şirketin Kıbrıs'taki Genel Koordinatörü Hüseyin Paşa, "yapılması düşünülen, 1974 yılından bugüne, 38 yıllık sürede,  uluslararası boyutu olan en büyük yatırım" olarak değerlendirdiği projeyle ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'yla sürdürdükleri görüşmelerin son noktaya geldiğini belirtti.

Paşa, şirketle ilgili bilgiler vererek basında çıkan bazı iddiaları yanıtladığı konuşmasında, Şirketin Nisan 2011'de Serbest Liman Müdürlüğü tarafından Rixoh Investments Ltd. adıyla  tescil edildiğini ve iki  ortağı bulunduğunu belirti.

Paşa, iki ortaktan  biri olan  Türkiye'de doğup küçük yaşlardan beri  İsviçre'de yaşayan, İsviçre vatandaşı Halis Bektaş'ın ayrıca bir Petrol Şirketi sahibi olduğunu ve petrol ticaretiyle uğraştığını; diğer ortağın ise  KKTC vatandaşı, "doğma-büyüme Kıbrıslı" İşadamı Mehmet Karalım olduğunu anlattı.

"Böyle bir şirket yoktur, kurulmamıştır"  iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Paşa, kuruluş işlemlerinin şirketin Hukuk Danışmanlığını da yapan Avukat Serhan Çınar tarafından yürütüldüğünü kaydetti.

Paşa, ÇED raporunun "hayali olduğu" şeklindeki söyleme de karşı çıkarak bu raporun ekleriyle birlikte 146 sayfadan oluştuğunu ve Çevre Bakanlığı'ndan alınıp görülebileceğini ifade etti.

Rum tarafının bu yatırımdan rahatsız olduğunu da ifade eden Paşa, Şirketin İsviçreli ortağının sahip olduğu bir başka şirketin tehditler aldığını söyledi.

"İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'YLA GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR"

Paşa, bu projeyle ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'yla sürdürdükleri görüşmelerin son noktaya geldiğini; bakanlık hukukçularının anlaşma metninin son şeklini verdikten sonra kendilerine vereceğini ve ileriki günlerde imza aşamasına getirmeyi umut ettiklerini söyledi.

FİKİR NEREDEN DOĞDU?

Paşa, basının, bu proje için talebin şirketten mi, devletten mi geldiği yönündeki bir sorusuna karşılık, "talep şirketten geldi" demenin yanlış olacağını çünkü şirketin nisan ayında kurulduğunu ifade ederek bu fikrin yaklaşık iki yıl önce doğduğunu anlattı. Paşa, ancak talebin devletten de gelmediğini belirterek "Öyle konuşursak yalan olur. Devlet yetkililerini de töhmet altında bırakmış oluruz. Yanlıştır" şeklinde konuştu.

Şirket Ortaklarından Halis Bektaş'ın aynı zamanda, Kalecik'teki AKSA'ya sözleşmeli yakıt gönderen firmanın da sahibi olduğunu ve bunun yanında Asfalt Şantiyesi bulunan Karalım Şirketi'yle başka bir ticari ilişkileri  de bulunduğunu anlatan Paşa, bu ilişki çerçevesinde işbirliği yapmaya karar verdiklerini ve Ortadoğu'nun hareketliliği ve konjonktürün de kendilerini böyle bir yatırım yapma düşüncesine ittiğini anlattı..

PROF. DR. ERGÜL YAŞAR

Basın toplantısında söz alan İskenderun Mustafa Kemal Üniversitesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ergül Yaşar, uluslararası petrol piyasaları, ekonomik koşullar ve benzer etkenler göz önünde bulundurularak hazırlanan projeyle ilgili bilgiler yanında, yapılması tasarlanan teknik yatırım ve faaliyetlerle ilgili ayrıntılı veriler de sundu.

Söz konusu projenin, Rixoh Ortak Girişim Grubu'nun  Kıbrıs'ta herhangi bir rafinazasyon işlemi yapılmaksızın, sadece dışarıdan gelen (Ortadoğu'dan, Türkiye veya diğer Süveyş Kanalı'na gelen ) petrolü başka ülkelere (Avrupa, Amerika, Uzak Doğu limanlarına) transfer etmek amacıyla tasarlanmış bir proje olduğunu belirten Yaşar, hükümetin de öngörüsüyle birlikte, yerleşim birimlerinden uzak olan ve stratejik olarak güvenlikli bir bölge olması nedeniyle de bu bölgenin tercih edildiğini anlattı.

Prof. Yaşar, gerekli tüm çevresel tedbirlerin alınması koşuluyla böyle bir depolanma işleminin yapılacağını ve uluslararası arenanın istekleri doğrultusunda ilgili şirketin gerek çevre, gerekse iş güvenliği konusunda alacağı tedbirlerin uluslararası akredite kuruluşları tarafından da sağlanmasının zorunluluğu üzerinde durdu.

KOCAGÖZLÜ

Bağımsız Petrol Gözetimcisi ve Kimya Mühendisi Hasan Şadi Kocagözlü ise, petrol dolum tesisinin çevreye verebileceği zararlarla ilgili endişelere değinerek yanıcı bir madde olan petrolün kontrolsüz bir ortamda çevreye zarar verme olasılığının bulunduğunu ancak bu projede, teknolojinin geliştirdiği en son uluslararası standartların uygulanacağını  söyledi.

Türkiye'de 30 yıl önceki teknolojiyle kurulan ve evlerle, bahçelerle yakın mesafede bulunan tesislerin fotoğraflarını da basına dağıtan Kocagözlü, gelinen aşamada insan ve çevre faktörlerinin çok daha öncelikli olduğunu anlattı. 

KORMANŞirket Danışmanı Derin Denizcilik Şirketi Sahibi Ahmet Korman da, değerli bir ürün olduğunu belirttiği petrolün en iyi şekilde korunması gerektiği düşüncesiyle güvenlik önlemelerinin de en üst düzeyde olması gerekeceğini ifade ederek böyle bir projenin hayata geçmesi durumunda bölgede büyük hareketlilik olacağını bunun ekonomiye de olumlu yansımaları olacağı görüşlerini ortaya koydu.

BEKTAŞ

Rixoh Investments Ltd Direktörü Halis Bektaş da, projeyle ilgili bilgiler verirken, KKTC'de kurulacak tesiste üretim olmayacağını yineleyerek "çok kıymetli bir ürün" dediği petrolün mümkün olduğunca yüzde yüzünü gemilere aktarmak durumunda olduklarını, havaya kaçırılması durumunda önemli zararın söz konusu olacağını anlatarak "dışarıya yakıt kaçması söz konusu değil" dedi.

(ÖK/HA)

 
3 Mart 2012 Cumartesi 14:41
Okunma: 878
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu