Ana Sayfa » Kıbrıs » Petrol Dolum Tesisi Ve Serbest Liman Projeleri

Petrol Dolum Tesisi Ve Serbest Liman Projeleri

"hassasiyet Ve Uyarılar Dikkate Alınacak... Eleştirilerin Dayanağı Yasalar Ve Demokratik Kurallar Olmalı".

 
 
Petrol Dolum Tesisi Ve Serbest Liman Projeleri
"BİLİMSEL, HUKUKSAL TARTIŞMALARIN ÖTESİNDE ÇİRKİN VE ASILSIZ İDDİALARLA HALKIMIZIN KAFASINI KARIŞTIRMAYA ÇALIŞANLARIN İDDİALARI, SAMİMİYETTEN UZAK, SADECE ÇAMUR ATMA YÖNTEMLERİYLE BU OLUMLU GİRİŞİMLERİ ENGELLEMEYE YÖNELİK SABOTELER OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİDİR"


Lefkoşa, 28 Mart 12 (T.A.K.): Başbakan İrsen Küçük, "yabancı yatırımcıların dolum tesisi ve serbest liman projelerine ait müracaatlarının değerlendirme raporlarına rağmen, bazı çevre örgütlerinin gösterdikleri ısrarlı hassasiyet ve uyarılarının sorumluluk gereği dikkate alınacağını" belirterek, eleştiri ve karşı duruşların dayanağının yasalar, demokratik kurallar, şeffaflık ve dürüstlük olması gerektiğini kaydetti.


Başbakan İrsen Küçük yazılı açıklamasında, "Hükümetin, altı yıllık CTP döneminden devraldığı, çeşitli nedenlerle tıkanan, hatta sürdürebilirliğini yitiren ekonomiye yeniden hayat verme adına, Anavatan Türkiye ile işbirliği içinde, ekonomik kazanımı güçlü altyapı projelerine ve ülkeye gelecek dış yatırımlara önem vererek, bu alandaki darboğazları aşmaya çalıştığını" belirtti.


"HEDEFLERİMİZE BAŞARIYLA ULAŞTIĞIMIZ...."


"Her geçen gün, kararlılıkla ve istikrarlı bir biçimde hedeflerimize başarıyla ulaştığımız, bilimsel verilerle de gözlemlenmekte ve bulgular, ulaşılan sonuçlar, kamuoyumuzla da paylaşılmaktadır" denilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:


"KKTC'nin istikrar ve gelişim hedefinde aldığı bu olumlu sonuçlarından rahatsızlık duyan bazı siyasi parti ve aynı görüşü taşıyan kimi medya mensuplarının gerçek niyetlerini anlamakta, yorumlamakta güçlük çektiğimi belirtmek isterim.


Gelişmekte olan ülkelerin, kalkınmalarını sağlayabilmek için ülke içi tasarrufların yetersiz olduğu durumlarda, zamanlarda dış yatırımlara ihtiyaç duydukları ve bunu da yabancı sermaye girişi sağlamak suretiyle karşıladıkları göz ardı edilemez bir gerçektir. Dahası bu ülkelerin, yabancı sermaye girişlerini sağlamada mevzuatlarında yaptıkları düzenlemelere ek olarak cazip öneriler sundukları da bilinmektedir.


'SAMİMİYETTEN UZAK, SADECE ÇAMUR ATMA YÖNTEMİ'


Asıl olan ülkelerin, ekonomilerine katkısının beklendiği bu tür projelerin hükümetlerce çok yönlü denetimlerinin sağlanmasıdır. Ülkemizi, yatırım alanı olarak tercih eden yabancı sermayenin projelerini sunarken KKTC'nin ilgili yasa ve mevzuatlarını bildikleri ve kabul ettikleri bir gerçektir. Hal böyle iken ve de gerçekler bilinmesine rağmen bilimsel, hukuksal tartışmaların ötesinde, çirkin ve asılsız iddialarla halkımızın kafasını karıştırmaya çalışanların iddialarının samimiyetten uzak, sadece çamur atma yöntemleriyle bu olumlu girişimleri engellemeye yönelik saboteler olarak değerlendirilmelidir."


"ELBETTE DİKKATE ALINACAK"


Başbakan Küçük, yabancıların dolum tesisi ve serbest liman projelerine ait müracaatlarının YAGA ve Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı'nın ilgili birimlerince hazırlanan değerlendirme raporlarına rağmen (ÇED raporları) bazı çevre örgütlerinin gösterdikleri ısrarlı hassasiyet ve uyarıların elbette sorumlulukları gereği dikkate alınacağını açıkladı.


Küçük, demokratik hukuk devleti olan KKTC'de, hükümetlerin tüm kararlarının her kesimce eleştirilip tartışılabileceğini, hatta demokratik her türlü eylem yapılabileceğini ancak bütün bu karşı duruşların dayanağının yasalar, demokratik kurallar şeffaflık ve dürüstlük olması gerektiğini vurguladı.


"AMAÇ DAHA MUTLU VE REFAH BİR GELECEKSE..."


"Amaç KKTC'nin ve insanının, daha mutlu, daha refah bir geleceğe ulaştırılması ise tartışmakta, doğruyu birlikte bulmakta ısrar etmeliyiz, ancak zorla haklı çıkmak adına çirkin yollara başvurmaktan kaçınmalıyız" diyen Başbakan Küçük, dürüstlük ve mertlik adına çamur atma yerine, eğer varsa bilgi ve belgelerin kamuoyuna açıklanması çağrısı da yaptı.


(GÜL/HÖ)


 
28 Mart 2012 Çarşamba 19:14
Okunma: 579
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu