Ana Sayfa » Kıbrıs » Pgm'de Devir Teslim

Pgm'de Devir Teslim

6 Yıl Boyunca Polis Genel Müdürlüğü Görevini Yürüten Günay Özan, Yasa Gereği Emekli Olarak Görevini Yeni genel Müdür Ahmet Zaim'e Devretti..

 
 
Pgm'de Devir Teslim
Polis Genel Müdürlüğü bahçesinde saat  19.00'da başlayan rütbe takma ve devir teslim töreni Bayrak Haberden canlı yayınlandı.


İstiklal Marşı ile başlayan törende, Polis Genel Müdürlüğünün tarihçesi aktarılırken, polis örgütünün insan haklarına ve demokrasiye saygılı çağdaş bir örgüt olarak görev yaptığı üzerinde duruldu.


Atama Kararnamesinin Okunmasının ardından ise emekliye ayrılan Günay Özan'ın öz geçmişi okundu.


1953'de Baf'da doğan ve 1972 yılında memur olarak polis örgütüne katılan Özan, Polis akademisi eğitiminin ardından 1980 yılından itibaren rütbe alarak, polis örgütünün çeşitli birimlerinde görev yaptı.


Özan 2006 yılından bu yana devrettiği görevini yürütüyordu.


Polis Genel Müdürü olan Ahmet Zaim ise1953'de Baf'ta doğdu. Polis örgütüne 1972 yılında memur olarak katılan Zaim, 1976'da polis akademisi öğretiminin ardından polis teşkilatının çeşitli kademelerinde görev yaptı. Zaim,  bu göreve getirilmeden önce en son 2012'de İskele Polis Müdürü görevini yürütüyordu.


Törende daha sonra Polis Genel Müdürlüğüne Atanan Ahmet ZAİM'e rütbesini, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu taktı.


Polis Genel Müdürlüğü görevini devri öncesi halka ve meslektaşlarına veda konuşması yapan Günay Özan ise ülkesine hizmet etmekten gurur duyduğunu vurguladı ve "40 yıllık görevimde polisin ve adaletin kutsallığına inanarak hizmet ettim" dedi..


Özan, "Ülkeme şerefimle hizmet ettim. Üstlendiğim sorunluluğun bilincindeydim. Aldığım tüm karlarda önce yasalarla sonra da vicdani kanaatime özen gösterdim. Halkımın çıkarlarını bireysel çıkarlarımın üzerinde tuttum. Kimseye haksızlık yapmadım. Yanlış bilgilendirmem sonucu hatalı kararlar üretmiş olabilirim. Ancak her hatadan ders çıkardım. İcraatlarımda dış baskı ve müdahalelere izin vermedim. Görev süremde yaptığım tüm icraatlarımın tüm sorumluluğu ve günahlarımla bana aittir. Bunu onurla söylüyorum. Zorluk nasıl olursa olsun nereden gelirse gelsin biz polisleri yıldırmaz. Bizi hırlandırır motive eder" ifadelerini kullandı...


Özan görevde olduğu süre içerisinde polis örgütünde yaptıklarını aktarırken, Bin 963 polisin yüzde 49'unun Lefkoşa'da görev yaptığını, 450 personelin ikame ettiği yerleşim birimlerinin dışında çalışmak durumunda kaldığından nakil tüzüğünün önemli olduğunu vurguladı.


Özan yapılan yasal düzenleme sonucu, polislerin ek mesailerinin 1 Ocak 2013'den itibaren ödemeye başlanacağını vurguladı.


Törende daha sonra görevi Devreden Polis Genel Müdürü Günay Özan'a Forsunu görevi devralan Ahmet Zaim takdim etti.


Ardından Özan görevini Zaim'e devretti...


Günay Özan'a, Hizmet Anısı Şildinin Takdiminin ardından ise, yeni genel müdür Ahmet Zaim'in Forsu göndere çekildi.


Ardından Ahmet Zaim günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi.


Zaim, KKTC'nin en gelişmiş kurumlarından biri olan Polis örgütü görevine getirilmekten gurur duyduğunu söyledi.


Zaim, "Bu zor ama şerefli görevi yasalar, adalet ilkelerine bağlı olarak gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım. Ben ekibimle çalışmaya ve halka hizmet etmeye geliyorum. Şunu bilin ki vatandaş- polis el ele sloganı ile yola çıkıyoruz. Güvenli bir toplum oluşturmada polis ve halk bütünleşmesi kaçınılmazdır" dedi.


Çıkar amaçlı suç guruplarının üzerine kararlılıkla gideceklerini kaydeden Zaim, "ortaya koyduğumuz misyon ve vizyona ulaşmak için çalışacağım. Hiçbir engel bizi hedefimizden vazgeçirttirmeyecektir" dedi...


Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal da, polis örgütünün her kademedeki mensupları verilen tüm görevlerde hizmet bayrağını onurla teslim alıp bu bayrağı hizmet sürelerinde daha yükseklere taşıdıklarını söyledi.


Tümgeneral Daysal, "PGM 24 saat görev yapmakta. Çalışanlar kendi özel hayatlarından fedakarlık yapar. PGM daha başarılı olması içi dünyadaki gelişmelere ayak uydurması gerekir. Modernize edilmesi yanında teknolojik imkanlardan yararlanılması ,mevcut yasaların güçlendirilmesi, beklenen yasaların çıkarılmsı ve ceza yasasında olmayanların yapılması konusunda ciddi çalışmalara ihtiyaç vardır" dedi..


Tümgeneral Daysal, "PGM ülkenin en büyük kuvvet çarpanıdır. Onlarla iftihar ediyorum. Bu teşkilat için ne yapılsa azdır" ifadelerini kullandı.


Tümgeneral Daysal görevini devreden Polis Genel Müdürü Günay Özan'a Hizmet Anısı Şildi sundu.


KTBK Komutanı Korgeneral  Adem Huduti'den sonra Başbakan İrsen Küçük ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer Günay Özan'a Polis Genel Müdürüne Hizmet Anısı Şildini verdi.


Törenin sonunda Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuştu.


Cumhurbaşkanı Eroğlu,  "Makamlar geçici. Kurumlar kalıcıdır. Oturduğunuz kodluğun makamın görevinin idraki içinde olmak ve kendinizden de bir şeyler katarak görev yapmaktır" dedi.


Ülkede ve dünyada her gün birçok olay olduğunu belirten Eroğlu, "Polis olmasaydı, ortaya anarşi çıkar, düzen nizam, otorite kalmazdı. Polise sahip çıkmak, suçluları adalete teslim etmesi için siyasiler tüm kesimler kurum ve kuruluşlar toplum olarak üzerimize düşen yapmamız gerek"  ifadelerini kullandı...


Teknolojik gelişmelerden polisin geri kalmaması, bilimsel gelişmeler kullanılması için devletin üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydeden Eroğlu, "Bu konu mal ve can güvenliğimiz için önemlidir. Polisin randımanlı çalışması için gerekeni herkes üzerine düşeni yapmalı. En önemi unsurlardan biri de PGM'yi asılsız iddialar ile yıpratılmasaldır. PGM'nin için huzurunu sağlanması önemlidir" dedi...


Atacakları her adım, söylenecek her söz ve yazılacak her satırda polisin yıpratılmamasını da isteyen Eroğlu, ülkede artan suçlara karşı polisin etkin çalıştığını vurguladı.


Ülkede hırsızlık, soygun, cinayet, girişimi, uyuşturucu kullanımı gibi suçların sarsıcı olduğuna dikkati çeken Eroğlu, "Kabul edilemez etikleri var. Polis yapılanların da üzerine gitmelidir" derken, kazaların önlenmesi için daha fazla denetim istedi...


Eroğlu konuşmasının ardından görevi devreden Polis eski Genel Müdürü Özan'a Hizmet Anısı Şildi verdi.


 
14 Temmuz 2012 Cumartesi 12:02
Okunma: 565
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu