Ana Sayfa » Kıbrıs » PGM'de Görev Devir Teslimi Yapıldı..

PGM'de Görev Devir Teslimi Yapıldı..

PGM Görevi Yaş Haddinden Emekli Olan Günay Özan Tarafından İskele Polis Müdürü Ahmet Zaim'e Devredildi

 
 
PGM'de Görev Devir Teslimi Yapıldı..
PGM de Görev Devir Teslimi Yapıldı


EROĞLU: "MAKAMLAR GEÇİCİ, KURUMLAR KALICIDIR. ÖNEMLİ OLAN MAKAMA GELENİN KENDİNDEN DE VEREREK KURUMUN GELİŞMESİNİ SAĞLAMASIDIR"

DAYSAL: "PGM BENCE KKTC'NİN EN BÜYÜK KUVVET ÇARPANIDIR... PMG'Yİ İKİ YIL SÜREYLE EMİR KOMUTA ETMENİN ONURUNU ÖMÜRÜM BOYUNCA TAŞIYACAĞIM..."

ZAİM: "KKTC'NİN EN GELİŞMİŞ KURUMLARINDAN OLAN PGM'NİN BAŞINA ATANMAM NEDENİYLE KOMUTANIM VE DEVLET BÜYÜKLERİNE TEŞEKKÜR EDERİM"

ÖZAN: "GÖREVDE KALDIĞIM SÜRE İÇİNDE BİLEREK VEYA İSTEYEREK KİMSEYE YANLIŞ YAMADIM..."

Lefkoşa, 13 Temmuz 12 (T.AK.): Polis Genel Müdürlüğü'nde (PGM) bu akşam görev devir teslimi yapıldı. Altı yıldır Genel Müdürlük görevini sürdüren ve bugün itibarıyla yaş haddinden emekli olan Günay Özan görevini, üçlü kararnameyle bu göreve atanan İskele Polis Müdürü Ahmet Zaim'e devretti.

Lefkoşa'daki PGM'de gerçekleştirilen törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı (KTBK) Korgeneral Adem Huduti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı (GKK) Tümgeneral Mehmet Daysal bazı bakanlar, milletvekilleri ve polis müdürleri katıldı.

Görev devir teslim töreni İstiklal Marşı'yla başladı. Tören, atama kararının okunmasıyla devam etti. Bunu, emekliye ayrılan Özan ile üçlü kararnameyle PGM görevine atanan Zaim'in öz geçmişlerinin okunması izledi.

PGM görevine atanan Polis Müdürü Ahmet Zaim'e rütbeleri Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Zaim'in eşi tarafından takıldı.

Yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılan PGM Günay Özan'a görev süresince kullandığı flaması, teşekkür plaketi takdim edildi.

Görevi devren Günay Özan'a Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal tarafından görev şildi verildi.

PGM'deki görev devir teslimi izaz ikramla tamamlandı.

EROĞLU: "MAKAMLARA KENDİLERİNDEN BİRŞEYLER KATMAK ÖNEMLİ"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu törende yaptığı konuşmada, herkesin, makamların geçici, kurumların kalıcı olduğunu unutmaması gerekliliği üzerinde durarak, önemli olanın makamla gelenlerin, kendilerinden de bir şeyler katarak kurumun gelişmesine ne kadar katkı yaptığı olduğunu söyledi.

Atama kararının hayırlı olması dileğinde bulunan Eroğlu, Ahmet Zaim'in görevi devraldığı Günay Özan gibi bu görevi layıkıyla yapacağından emin olduğunu belirtti.

Derviş Eroğlu, PGM'nin 48. yaşının kutlandığına işaret ederek, polisin Kıbrıs Türkü'nün varoluş ve özgürlük mücadelesindeki yerinin herkesçe çok iyi bilindiğini söyledi.

Eroğlu, polisin, halkın can ve mal güvenliğinin garantisi olduğunu, bu nedenle polise sahip çıkılması, teknolojik gelişmelerden azami derecede yararlanması gerekliliği üzerinde durarak, polisin olmadığı yerde anarşi olduğunu ifade etti.

"KONUŞUR VE YAZARKEN ÇOK İYİ DÜŞÜNMELİ"

Cumhurbaşkanı Eroğlu, polisin asılsız iddia ve söylentilerle yıpratılmaması gerektiğini, bu nedene herkesin polisle ilgili konuşur ve tek satır bile yazarken iyi düşünmesini istedi.

Eroğlu, ülkede suç sayısının artığının bir gerçek olduğunu, polisin suçla mücadelesinin de arttığını anlatarak, insanların huzur ve güvenle yaşamasının adalet mekanizmasına bağlı olduğunu, adaletin de polisin yüksek performansla görev yapmasına dayandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, emekliye ayrılan Özan'a sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerken, PGM görevine atatan Ahmet Zaim'e da yeni görevinde başarı diledi.

DAYSAL: "ÖMÜR BOYU ONUR"

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, görev devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, emekli olan PGM Günay Özan'ın polisliği bir yaşam şekli olarak benimsediğini yakından gördüğünü söyledi.

Daysal, böyle bir törende birlikte olunması nedeniyle törene katılan herkese PGM adına şükran sunarak devam ettiği konuşmasında, bir yandan emekliye ayrılan olurken, diğer yandan görev atamasının yapıldığını belirtti.

Tümgeneral Daysal, emekli olan PGM Günay Özan'ın deneyim ve bilgi birikimiyle her zaman kendisinden sonraki gençlere örnek oluşturduğunu ifade ederek, PGM'yi emir komuta ettiği iki yıl içinde kendi kişisel gelişimi için de Özan'dan çok şey öğrendiğini söyledi.

Mehmet Daysal, Günay Özan'ın yaşça GKK'daki pek çok komutandan büyük olmasına karşın kurumsal disiplin içinde hareket ederek güzel örnekler yarattığını belirtti ve kendisine bundan sonraki yaşamında sağlık, huzur, mutluluk, esenlik dileğinde bulundu.

Daysal, PGM göreve atanan Ahmet Zaim'ın da bilgi ve deneyimiyle yakından tanıdığı bir insan olduğunu ifade ederek, yaş haddinden emekli olacağı bir buçuk yıl içinde PGM'yi daha da ileri götüreceğini söyledi.

Polisliğin, fedakarlık, zeka, tarafsızlık gibi önemli meziyetler isteyen bir meslek olduğunu anlatan Daysal, eskiyen yasaların kaldırılması, teknoloji kullanımının geliştirilmesi gerekliliği üzerinde durdu.

GKK Tümgeneral Mehmet Daysal, polisin modernize edilmesi yanında dünyadaki teknolojik gelişmelerle de donatılması gerektiğini söyledi.

Daysal, PGM'nin KKTC'nin en büyük kuvvet çarpanı olduğuna işaret ederek, böyle bir örgüte emir komuta etmenin onurunu ömrünün sonuna kadar taşıyacağını söyledi.

ZAİM: "HALKA HİZMET ETMEYE GELİYORUM"

Polis Genel Müdürlüğü görevine atanan Ahmet Zaim ise konuşmasında KKTC'nin en gelişmiş  kurumlarından biri olan PGM'nin en üst görevine atanması nedeniyle başta GKK Komutanı olmak üzere devlet büyüklerine teşekkür etti.

Zaim, görevi devraldığı Günay Özan'a yeni yaşamında sağlık ve mutluluk dileyerek, PGM'nin daha da ileri götürülmesinde kendisi ve ekibine destek verileceğinden emin olduğunu söyledi.

"SUÇUN ÖNENMESİNE AĞIRLIK VERİLECEK"

Zaim, öncelikle suçun önlenmesine ağırlık verilecek yeni bir döneme girileceğini ifade ederek, bu bağlamda toplum destekli polis, mahalli polis, çocuk polisi gibi uygulama ve birimlerin süratle yaşama geçirileceğini anlattı. Zaim, "Ben ekibimle çalışmaya ve halka hizmet etmeye geliyorum. Vatandaş-polis el ele sloganı ile yola çıkıyoruz. Güvenli bir toplum oluşturmada polis ve halk bütünleşmesi kaçınılmazdır" dedi.

Ahmet Zaim, suçun önlenmesine modern teknolojinin kullanılması için gerekli çabanın harcanacağını, bu hedefle ulaşılmak için durmadan çalışılacağını söyledi.

Zaim, polise görevini yaparken daha rahat çalışma şartları sağlamaya yönelik adımların da süratle atılacağını kaydetti.

ÖZAN'DAN VEDA KONUŞMASI

Görevi devreden Günay Özan ise veda konuşmasında, 6 yıldır sürdürdüğü görev süresince kendisine verilen desteğe teşekkür etti.

Özan, polislik mesleğinin her kademesinde görev yaptığını, son altı yıl dahil olmak üzere, kimseye bilerek veya isteyerek yanlış yapmadığını; eksik bilgilendirme veya yanlış bilgilerle hatalar yaptığını ancak bu hatalardan da dersler çıkararak yoluna devam ettiğini söyledi.

"DIŞ BASKI VE MÜDAHALELERE İZİN VERMEDİM"

Özan, görevde kalığı süre içinde, tayin terfiler veya atamalarda dış baskı ve müdahalelere izin vermediğini anlatarak, insanların hakkıyla bir yerlere gelmesini hep savunduğunu ve yaşamı boyunca da bunu yapmaya çalıştığını ifade etti.

Yapılan çalışmalarla, yasada olan ancak oranların belirlenmemesi nedeniyle ödenemeyen görev riski ödeneğinin 1 Ocak 2013 tarihiden itibaren ödenmeye başlanacağını belirten Özan, bu konuda kendisine her türlü desteği veren Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakan İrsen Küçük'e teşekkür etti.

Konuşmasını teşekkür ederek tamamlayan emekli PGM Günay Özan, törene katılmayan PGM 1. Yardımcısı Pervin Gürler ile 2. Yardımcısı Erdal Emanet'e ayrıca teşekkür etti.TAK
 
13 Temmuz 2012 Cuma 22:03
Okunma: 1493
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu