Ana Sayfa » Kıbrıs » Piri Reis'in Hareketleri Rumların Takibinde

Piri Reis'in Hareketleri Rumların Takibinde

Petrol Sondajının Yapılabilmesi İçin Gerekli Sismik Araştırmaları Yapacak Olan Piri Reis' Gemisinin Geçtiğimiz Gün Doğu Akdeniz'de Petrol, Doğalgaz Araştırmalarına Başlaması; Rumlar Tarafından Takip Edilmeye Devam Ediyor.

 
 
Piri Reis'in Hareketleri Rumların Takibinde
Fileleftheros gazetesi, "Piri Reis Engelsiz Bir Şekilde Eratosthenes'i Tarıyor... Türk Gemisi Kıbrıs MEB'indeki Dört Parseli Adım Adım Dolaşıyor" başlıklı haberinde, Piri Reis araştırma gemisinin dün bütün gün boyunca deniz altındaki "Eratosthenes" dağları bölgesinde hareket ettiğini yazdı.

Gazete, geminin geçtiğimiz Pazartesi akşamı geç saatlerden itibaren seyir hızını 4,4 deniz miline düşürdüğünü, sismik ölçümleri yapacak ünitelerden oluşan ağı arkasına attığını ve 7-8-11 ve 12'nci parsellerin içerisinden geçerek; taramalara başladığını öne sürdü.

Piri Reis'in Limasol'a bağlı Ağrotur'un güneyinden 40 - 60 kilometre mesafede yol almakta olduğunu yazan gazete, geminin; Rum tarafının sözde MEB'indeki 12. Parsel'de araştırmalar yapmakta olan Noble Homer Ferrington Platformu'na dün en yakın olduğu mesafenin 45 kilometre olduğunu belirtti.

Dün bütün gün boyunca, sözde "Kıbrıs MEB'i" içerisinde araştırmalar yapılmakta olduğunu öne süren gazete, Piri Reis'in, bölgede seyir halinde olan başka gemiler tarafından da görülebilmesi için yaydığı sinyalle birlikte; "iki mil uzakta kalınız" uyarısı da verdiğini ve bu uyarının sismik araştırmalar yapmakta olan gemiler tarafından verilmekte olduğunu kaydetti.

Piri Reis'in şu aşamada "Eratosthenes" diye adlandırılmakta olan deniz altındaki dağları taradığını yazan gazete, geminin, dağın doruk çizgisi ekseniyle paralel olarak; birbirine paralel kenarlarda gidip gelmekte olduğunu ifade etti.

Dün sabah erken saatlerden akşam geç saatlere kadar, Piri Reis'in; bahse konu dağların üzerinde neredeyse toplam olarak 200 linear (doğrusal - çizgisel) kilometre taradığını yazan gazete, "Eratosthenes"in; 80 kilometre genişliğe, 120 kilometre de uzunluğa sahip dev bir batık dağ olduğunu ve zirvesinin 700 metre derinlikte bulunduğunu ekledi.

Eldeki bilgilere dayanarak, büyük bir kısmı 12. Parsel içerisinde bulunan bahse konu dağın; petrol yatakları var olduğuna dair göstergeler yüzünden özel bir ilgiye sahip olduğunu belirten gazete, söz konusu bölgenin eşsiz biyolojik özelliklere sahip olmasından dolayı koruma bölgesi teşkil ettiğini ifade etti.

Bölgede antik batıklar bulunduğunu da ifade eden gazete, Noble Energy'nin gerçekleştirmekte olduğu sondajın dağın eteklerinin yaklaşık 25 kilometre güneybatısında olduğunu bildirdi.

Haberinin devamında, Piri Reis gemisinin kaptanı Umut Yenice'nin açıklamalarına yer veren gazete, dün gün boyunca bölgede ve sondaja 50 kilometre mesafeye kadar olan yerde; iki Türk savaş uçağının belirli aralıklarla alçak irtifada devriye uçuşları yaptığını savundu.

Türk savaş uçaklarının yaklaşık 30 dakika bölgede kaldıktan sonra Baf'ın batısından Türkiye'ye döndüklerini öne süren gazete, Türk savaş uçakları ile helikopterlerinin belirli aralıklarla Baf ve Akama'nın batısında görüldüklerini ekledi.

Gazete; "Lefkoşa FIR Hattı kanunlarının ihlal edilmesine rağmen; hiçbir durumda sivil uçaklarla herhangi bir tacizde bulunulmadığını" da belirtti.

Öte yandan gazete, bir Amerikan casus uçağının da araştırmalar yapılmakta olan bölgede dolaştığını ve akabinde geriye döndüğünü ifade etti.

Noble Energy'e ait "Bell 412" helikopterinin, Limasol limanından platforma ve platformdan Limasol limanına dün iki uçuş gerçekleştirdiğini de yazan gazete, helikopterin bu iki uçuşun birinde Piri Reis'in yol almakta olduğu bölgenin üzerinde uçtuğunu; ancak bölgede herhangi bir Türk uçağı veya helikopteri bulunmadığını belirtti.

Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak, Lefkoşa'daki ABD Büyükelçiliği'nin son günlerde alarmda olduğunu ve konuya müdahil tüm birimlerle tüm aşamalarda sürekli temas içerisinde olduğunu da ekledi.

Politis gazetesi ise; "8. Parsele Kablo İndirdi... Piri Reis'in; Afrodit'in G Noktasındaki Araştırmaları - Bir Hafta Burada Kalacak" başlıklarıyla verdiği haberinde, Piri Reis araştırma gemisinin dün akşam 12. Parseli; kendisine komşu olan 8. Parsel'den ayıran çizgiye vardığını ileri sürdü.

Piri Reis'in denize özel bir kablo indirdiğini kaydeden gazete, Türk basınında çıkan haberlerin geminin araştırmalara başladığı şeklinde olduğunu, ancak geminin hareketlerini takip eden kaynakların; geminin sürekli 8 deniz mili hızla yol aldığını ifade ettiklerini, bunun da bu tarz araştırmalara başlanmasıyla uygun bir durum teşkil etmediğini belirtti.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, geminin dün 12. Parsel bölgesinde varlığını hissettirdiğini yazan gazete, ancak geminin 12. Parsel'e girmediğini; bir süre 7 ve 8. Parsel'de kaldığını yazdı.

Haberinin devamında gemiyle ilgili olarak Türk ve Kıbrıs Türk basınında yer alan haberlere yer veren gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, geminin Noble Energy'nin platformuna 40 kilometre gibi büyük bir mesafede seyrettiğini ekledi.

Simerini ise; " 'Denizlere Egemen' Türkiye" başlıklı haberinde, Piri Reis araştırma gemisinin dün "kendisine eşlik eden iki savaş gemisiyle birlikte; Noble Energy platformundan 10 - 15 kilometre uzaklıkta bulunan ancak Afrodit parselinin içerisinde bulunan Eratosthenes bölgesi içerisine girdiğini" iddia etti.

Gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, geminin dün 12. Parsel boyunca daha da somut olarak Baf'ın 50 deniz mili açığında hareket ettiğini ifade etti.

Dün sabah saat 11.00'de F - 16 uçaklarının Afrodit parseli üzerinde uçtuklarını öne süren gazete, Piri Reis'in hareketleri ile Türkiye Deniz Kuvvetleri'nin hareketlerinin; Rum Dışişleri ile Savunma bakanlıkları tarafından takip edilmekte olduğunu yazdı.

Atina'daki diplomatik kaynakların değerlendirmesinin, Türkiye'nin sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin egemenlik haklarını kabul etmeyerek; oldu - bittiler yaratmaya çalıştığı yönünde olduğunu kaydeden gazete, Yunanistan Genel Kurmay Başkanlığı'nın, Piri Reis'in Doğu Akdeniz'de araştırmalar yapacağına dair açıklamaların; daha çok izlenim yaratmak ve içe yönelik olarak yapıldığını belirttiğini kaydetti.

"HEPSİ DENİZLERİMİZDE TOPLANDI"

Alithia gazetesi ise, yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, sondaj çalışmalarının gerçekleştirilmekte olduğu 12. parselin çevresinde ve Kıbrıs'ın güneyindeki deniz bölgesinde görülmekte olan hareketliliğin "yoğun ve çok uluslu olduğunu" bildirdi.

RİK muhabirinin dün Atina'dan bildirdiklerine dayanarak, Türk gemilerinin dışında bölgede Amerikan, İngiliz ve Rus gemilerinin yol almakta olduğunu yazan gazete, İsraillilerin de bölgede olduklarına kesin gözüyle bakıldığını ekledi.

RİK'in haberine dayanarak, Piri Reis araştırma gemisinin dün bir an 12. Parsel'e girdiğini ancak sondaj platformu çevresindeki güvenlik bölgesine girmeden hemen önce rota değiştirdiğini ve başka tarafa yöneldiğini yazan gazete, Atina'nın; bölgede bulunan yabancı ülkelere ait gemilerin hareketlerini NATO mekanizmaları vasıtasıyla takip ettiğini ifade etti.

Haravgi ise; "Savaş Gerginliğini Muhafaza Ediyorlar" başlıklı haberinde, Türk basınından derlediği haberlere yer verdi ve Türk basınının Piri Reis gemisinin hareketleri ile Papandreu - Erdoğan görüşmesine odaklandığını yazdı.

MARKULLİ: "PİRİ REİS HERHANGİ BİR ARAŞTIRMAYA BAŞLAMADI"

Haravgi'nin haberine göre ise, Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli dün yaptığı açıklamada, "Türk tarafının iddialarına rağmen, Piri Reis gemisinin Akdeniz'de herhangi bir araştırmaya başlamadığını" ileri sürdü.

Gazete, Markulli'nin yapmış olduğu açıklamalarla "Ankara'nın bu modası geçmiş gemisinin rolünü açıkça küçümsediğini" ekledi.

AKEL heyetiyle dün yaptığı görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Markulli, Türk Donanması'nın ve Türkiye'nin kiraladığı gemilerin hareketlerinin devamlı olarak izlendiğini söyledi.

"Türk iddialarına rağmen, elde ettiğimiz güvenilir bilgilere göre, Piri Reis 12. Parsel'e girmedi ve uluslararası sularda kaldı" ifadesini kullanan gazete, Markulli'nin; Türkiye'nin askeri aşamadaki tüm faaliyetlerinin Rum Dışişleri, Savunma Bakanlığı ve diğer birimlerin dikkatinde olduğunu, aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı'nın; uluslararası arenadaki uluslararası oyuncular nezdinde her gün girişimde bulunmakta olduğunu ekledi.

"Piri Reis'in araştırmalara başlamadığını ve bunun modası geçmiş bir gemiden ibaret olduğunu" iddia eden Markulli, "bu geminin bilimsel olarak ne gibi araç gerece sahip olduğunu bilemeyeceğini ancak eğer gemi uygun araç gereçlere sahipse; Türkiye hükümetinin sismik araştırmalar yapmak için yabancı şirketlerle anlaşmaya varmayacağını" ileri sürdü.

Güney Lefkoşa'nın tepkisinin açığa çıkması için bu geminin bir yem olarak kullanılıp kullanılmadığının sorulması üzerine ise Markulli, bu yorumu göz ardı etmediğini sözlerine ekledi.

İleri sürülen Türk kışkırtmaları ve tehditleriyle ilgili olarak ise Markulli, Rum hükümetinin durumu analiz ettiğini ve Türkiye ile KKTC arasında yapılan Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'nda yer alan şeylerin gerçekleşmemesi için gerekli önlemleri almakta olduğunu ifade etti.

Konuya müdahil yabancı şirketlerin bu anlaşmadan haberdar olup olmadıkları hususunda ise Markulli, şirketlerin durumdan haberdar olduklarını ve Güney Lefkoşa ile Atina'nın; Norveç de dâhil olmak üzere gerekli tüm gidişatlara yönelik başvuruda bulunduğunu ekledi.

"BM GÜVENLİK KONSEYİ'NE ŞİKÂYET"

Politis gazetesi ise, Markulli'nin açıklamalarını yansıttığı haberinde, ayrıca Rum tarafının, Piri Reis'in bölgedeki hareketleri ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini şikâyet etmek ve kendilerini konuyla ilgili olarak bilgilendirmek için; bugünlerde BM Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesini rahatsız etmeye niyetlendiğini bildirdi.

Gazete; "Piri Reis Sıkı Takipte... Kıbrıs Cumhuriyeti'nden Bugünlerde Güvenlik Konseyine Şikayet" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, elde ettiği bilgilere dayanarak, Rum hükümetinin başka tepki senaryolarını daha gözden geçirmekte olduğunu; bunların arasında Rum Dışişleri Bakanı'nın AB üye ülkelerine yapacağı şikayetler bulunduğunu da ekledi.

Markulli'nin açıklamaları Simerini gazetesinde; "Markulli Yalanlıyor", Fileleftheros da ise "Hükümetten Her Gidişata Yönelik Girişimler... Dışişleri Bakanlığı Piri Reis'in Olanaklarını Küçümsüyor" başlıklarıyla yer aldı.

Gazete, haberinde, "Rum hükümetinin, Piri Reis'in hidrokarbon yatakları bulmak için çalışmalar yapma konusundaki olanaklarını küçümsediğini, buna paralel olarak Rum Dışişleri Bakanlığı'nın ise ileri sürülen Türk tahrikleriyle ilgili olarak çeşitli gidişatlara yönelik girişim ve itirazlarda bulunmakta olduğunu" kaydetti.

Gazete, Rum iç cephesinde ise, Türk faaliyetlerinin kınanmasına yönelik açıklamaların devam etmekte olduğunu ekledi.

(İY/SEL)


TAK
 
28 Eylül 2011 Çarşamba 15:38
Okunma: 680
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu