Ana Sayfa » Kıbrıs » Poliçelerle İlgili Yasa Önerisi Oybirliğiyle Komiteden Geçti

Poliçelerle İlgili Yasa Önerisi Oybirliğiyle Komiteden Geçti

Poliçeler Yasası'nda Yapılan Değişiklikle, Karşılıksız Çekten Kaynaklanan Hapislik Cezası Kaldırılıyor.

 
 
Poliçelerle İlgili Yasa Önerisi Oybirliğiyle Komiteden Geçti

KARŞILIKSIZ ÇEK KONUSU HUKUK MAHKEMELERİNDE GÖRÜLECEK ... DOLANDIRICILIK MAKSADIYLA YAPAN HAPİSLİKLE YARGILANACAK

TAÇOY: "BU YASA NORMAL ÇEK YAZAN KİŞİLERİ HAPİSLİK CEZASINDAN KURTARIYOR"

Lefkoşa, 17 Mayıs 13 (T.A.K): Poliçeler Yasası'nda yapılan değişiklikle, karşılıksız çekten kaynaklanan hapislik cezası kaldırılıyor.

Mecliste Komite'den geçerek Genel Kurul'a gönderilen yasa önerisi, ceza mahkemelerinin ele aldığı karşılıksız çek konusunu hukuk mahkemelerine vererek karşılıksız çekten kaynaklanan hapislik cezasını ortadan kaldırırken; yazdığı çeki karşılıksız çıkan kişinin bunu dolandırıcılık maksadıyla yaptığının ispatı durumunda Fasıl 154 Ceza Yasası'nda, hapislik öngören "dolandırıcılık" suçuyla yargılanmasını öngörüyor.

"Borç-Alacak İlişkilerini Düzenleyen Tüm Mevzuata İlişkin Değişiklikleri Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Ad-hoc) Komite'nin Çarşamba günkü toplantısında onaylanan Poliçeler (Değişiklik) Yasa Önerisi, ivedilikle görüşülmek üzere Genel Kurul'a sevk edildi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Hasan Taçoy başkanlığındaki Komitenin oybirliğiyle onayladığı öneriyle, çek kullanmanın kolaylaştırılması yanında, günün koşullarına ve Avrupa Birliği'ne uygun olarak, çek yasağına girenlerin ceza kapsamında değil de hukuk kapsamında değerlendirilmesi amaçlanıyor.

TAÇOY: "YASA ÖNERİSİ TÜM PARTİLERİN KATKILARIYLA HAZIRLANDI"

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Komite Başkanı Hasan Taçoy, Başbakanlıktan alınan taslak üzerinde yapılan uzun tartışmalarla, Meclis'teki tüm siyasi partilerin katkılarıyla hazırlanan yasa önerisinin, ilgili paydaşların da bilgisine sunulması neticesinde oybirliğiyle onaylandığına işaret etti.

Poliçeler Yasası'nda, ciro konusunda, 2011 yılında yapılan değişiklikte eksik bırakılan  noktaların bu çalışmayla yeniden düzenlediğini belirten Taçoy, yasadaki "çekler" kısmının tamamen yeniden ele alındığını ve çekin nasıl basılacağından nasıl hesap açılacağına; çekin nasıl karşılıksız olduğundan cezalara kadar ilgili maddelerin değişikliğe uğradığını anlattı.

KARŞILIKSIZ ÇEKLER ÖDENMEDEN ÇEK YASAĞINDAN ÇIKILAMAYACAK

Taçoy, bu çerçevede yapılan değişiklikle, bir kişinin, piyasaya sunduğu ve karşılıksız çıkan çeklerini ödemeden  çek yasağından kurtulamayacağına işaret ederek,  söz konusu tüm borçlar ödendikten sonra ilgili banka veya Merkez Bankası'na yapılacak dilekçe neticesinde çek yasağından kurtulabileceğini anlattı.

Daha önceki yasada, çek yasağındaki bir kişi, borcunu ödese de ödemese de 12 ay sonra çek yasağından çıkabiliyordu.

ÇEK GARANTİ MİKTARI EN AZ 500 TL...

Eski yasaya göre 250 TL olan çek garanti miktarının yapılan düzenlemeyle, en az 500 TL'yle sınırlandırıldığını belirten Taçoy, ayrıca "itibarlı müşterilerin" çeke yazacakları arzu ettikleri kadarki  miktarın bankalar tarafından garanti edilmesiyle ilgili de düzenlene yapıldığını kaydetti.

HUKUK MAHKEMELERİ BAKACAK... HAPİSLİK CEZASI KALKACAK

Taçoy, yasa tasarısının getirdiği esas ve köklü değişikliğin, suç ve cezalarla ilgili bölümde yapıldığına işaret ederek, bu düzenlemeyle, ceza mahkemelerinin ele aldığı karşılıksız çek mevzuunun hukuk mahkemeleri seviyesine indirildiği ve karşılıksız çekten kaynaklanan hapislik cezasının ortadan kaldırıldığını vurguladı.

DOLANDIRICILIK MAKSATLIYSA CEZASI HAPİSLİK...

Ancak yazdığı çeki karşılıksız çıkan kişinin bunu dolandırıcılık maksadıyla yaptığının ispat edilmesi durumunda, o zaman, Fasıl 154 Ceza Yasası'nda öngörülen "dolandırıcılık" suçuyla yargılanacağı ve bunun da cezasının hapislik olduğuna dikkat çeken Taçoy,  "yani bu yasa normal çek yazan kişileri hapislik cezasından kurtarıyor" dedi.

Yeni düzenleme, çekin arkasına kime ciro edildiğinin açık isim ve tarihle imzalanarak belirtilmesi zorunluluğunu da getiriyor.

İCRA YASASI'NDA VE FASIL 154'TE DE DEĞİŞİKLİK GEREKLİ...

Taçoy, bu yasaya tamamlayıcı olarak İcra Yasası'nda da değişiklik yapılması ve "ilansız icra" diye bahsedilen icra sisteminin ülkeye getirilmesi gerektiği konusunu da komitede görüşerek bu çerçevede hazırlık yapılması için karar ürettiklerini kaydetti.

Fasıl 154'ün dolandırıcılık kısmında da, gelişen teknolojiye bağlı olarak, çeklerle ilgili konularda da düzenlemelere ihtiyaç olduğuna işaret eden Taçoy, bu çerçevede bazı değişiklikler yapılmasını da komitede karara bağladıklarını anlattı.

(ÖK/KAR)

 
17 Mayıs 2013 Cuma 15:02
Okunma: 1261
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu