Ana Sayfa » Kıbrıs » Polis Genel Müdürlüğü Bütçesi Onaylandı

Polis Genel Müdürlüğü Bütçesi Onaylandı

Başbakan İrsen Küçük, Amaçlarının; Polisin Sivile Bağlanması Olduğunu Belirterek, "Bu Konudaki Çalışmaları Hızlandırma Eğilimindeyiz" Dedi.

 
 
Polis Genel Müdürlüğü Bütçesi Onaylandı
Başbakan Küçük, Bu Konuda Hükümete Destek Sözü Veren Ctp'ye De Teşekkür Etti.

Başbakan Küçük, 4 Anayolda 24 Saat Devriye Yapacak Polis Ekibi Oluşturacaklarını Belirterek, Bu Amaçla 100 Polis Alınıp Eğitileceğini Söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 153 Milyon 975 Bin 779 Tl'lik Polis Genel Müdürlüğü Bütçesini Dün Gece Saat 23.30'da Oyçokluğuyla Kabul Etti.
polis Bütçesiyle İlgili İlk Sözü Alan Ctp Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Hükümetin Polislerden Oy İsterken Verdiği Vaatlerin Hiçbirini Yerine Getirmediğini Savunarak, "İnsanların Da Zaten Ubp'nin Sözlerini Tutmamasına Alıştığını" Söyledi.

Yorgancıoğlu, "Polis Derneği Yöneticilerinin Demeçleri Yüzünden İşten El Çektirildiğini; Mahkemenin Görevlerine İade Kararı Almasına Rağmen, Kararın Çok Geç Uygulandığını; Bu Süreçte Bu İnsanların Kendilerini Yasaların Bile Koruyamadığı Bir Ülkede Yaşar Hissettiğini" Kaydetti.
mahkeme Kararlarının Uygulanmadığı Ülkeye Hukuk Devleti Denilemeyeceğini Kaydeden Özkan Yorgancıoğlu, Ydü'deki Bazı Öğrenciler Sınır Dışı Edilirken, Araçlarında Pala, Bıçak Bulunanlara İse Bir Şey Yapılmadığını Öne Sürdü.

Yorgancıoğlu, Trafik Kazalarının Nedenlerinden Birinin De Polisin Yetersiz Anayol Devriyesi Olduğu Görüşünü Dile Getirdi Ve Daha Çok Tedbir Alınmasını İstedi.
ülkede Artan Suçlara İşaret Eden Ctp Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Ya Cezaların Yetersiz Kaldığını Ya Da Ülkeye Girişlerin Yeterince Denetlenmediğini Söyledi. Kapılardaki Denetimlerin Artırılmasını İsteyen Yorgancıoğlu, Özel Korumaların Silah Taşımasının Doğru Olmadığını Belirtti.

Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan'ın "Terörist" Diye Suçladığını İddia Ettiği Kthy Eski Çalışanlarının Şimdi Devlete Alınacağı Sözü Verdiğine İşaret Etti.

Defalarca Af Çıkmasının Doğru Olmadığını Kaydeden Yorgancıoğlu, "Bizim Dönemimizde Af Maf Yok" Dedi. Kayıt Dışı İnsanlar İçin Yasaların Gereğinin Yerine Getirilmesi Gerektiğini Belirten Yorgancıoğlu, "Bu Kadar Affa Rağmen Bu Kadar Yasa Dışılık, Ülkenin Kurumsal Yapısının, Devlet Olmasının Ortadan Kaldırılması; Kendi Yasalarına Saygısızlık Demektir. Polisin De Sivil Otoriteye Bağlanması Gerekir. Denetimlerin Yapılabilmesi, Mafyalaşmanın Önlenmesi Ve Devlet Olmanın Gereklerini Yerine Getirmek İçin Sivil Otoriteye Bağlanması Gerekir" Diye Konuştu.

Emiroğluları: "Polisin Bize Bağlı Olmaması Egemen Olmadığımızı Gösterir"
tdp GaziMağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, Af Konusunda Bir De Broşür Hazırlanmasını Önerdi.
gerekli Önlemler Alınmazsa Daha Çok Af Çıkarılacağı Görüşünü Belirten Emiroğluları, "Polis Konusu Egemenlik Konusudur. Kıbrıs Türk Halkının Ne Kadar Egemen Olduğu, Polisin Bize Bağlı Olmamasından Bellidir. Polisin Sivil Otoriteye Bağlı Olmaması Egemenliğimiz Olmadığını Gösterir" Dedi.
emiroğluları, Polisin Vatandaşa Eşit Davranması Gerektiğini De Belirtti.

Adem: "Utanç Duyuyorum"
ctp GaziMağusa Milletvekili Sonay Adem De, Ülkede Yaşanan Demokrasi Sorunlarına Değinerek, "Meclis'in Çevresinin Tellerle Kesilmesi Ve Milletvekillerinin Meclis'e Girememesinden Dolayı Utanç Duyuyorum. Bu Memleketi Yönetenlerin Bundan Utanç Duymaması Üzüntü Vericidir" Dedi.
silahlı Gücün İnsanlara Saldırmasının, Hiçbir İnsan Hakkına Uymadığını Vurgulayan Adem, Polis Teşkilatının Yönetiminin Sorgulanması Gerektiğini Söyledi.
sonay Adem, "Ctp'nin Hükümette Olduğu Dönemde Bile Polis Tarafından İzlendiğini; Ülkenin İlerici İnsanlarına Karşı Kayıt Tutulmasının Kabul Edilemeyeceğini; Sadece Bu Nedenden Ötürü Bile Polisin Sivile Bağlanması Ve Arşivlerdeki Bilgilerin De Yakılması Gerektiğini" İfade Etti.
adem, "Bunlar, Kıbrıs Türk Halkı İçin Büyük Bir Ayıptır Ve Bu Ayıbı İşleyenler De Tarihte Hesabını Verecek" Dedi.
çevik Kuvvetin Eylemcilere Müdahalesini Eleştiren Ve Ctp'nin Ta Baştan Beri Polisin Sivil Otoriteye Bağlanması İçin Mücadele Ettiğini; Hükümet Programına Da Koyduğunu Ama Kendi Üyeleri Dışında Destek Görmediği İçin Anayasal Değişikliğe Gidip Bunu Yapamadığını Kaydeden Adem, "Polisi De Sivile Bağlayıp Siyasi Mi Yapalım" Yönündeki Eleştirilere De, "Zaten Allah'ına Kadar Siyasi... Ve Bazı Mafya Bağlantılarına Da Girdiği Gerçektir. Bunu, Bizzat Bakan Olduğum Dönemde Yaşadım" Dedi.
adem, Kıbrıs Türk Halkına Hala Vesayet Altında Yaşam Önerenlere Dur Demek Gerektiğini Kaydederek, Polisin Sivil Otoriteye Bağlanması İçin Artık Adım Atılması Çağrısında Bulundu. Atılacak Her Adımda Bu Sorunun Karşılarına Çıktığını Belirten Ve Bakanlığı Döneminde Yaşadıklarına Atıfta Bulunan Sonay Adem, Kaçak Yaşamla Mücadele Konusundaki Çabalarda Polisin Sivile Bağlı Olmamasının Yarattığı Sorunları Anlattı.
sonay Adem, Ek Mesai Ödeneği Alamayan Polisin Nakil Tüzüğünün Gözden Geçirilerek Günün Koşullarına Uyarlanmasını; Çalışma Koşullarının Da Ciddi Şekilde Düzenlenmesini İstedi.
polisin Taşrada Etkinliğini Yitirdiğinin Görüldüğünü Kaydeden Adem, Polisin Her Yerde Bulunabileceği Bir Düzenlemeye Gidilebileceğini Söyledi.
küçük: "Özenle Korunmalı"
başbakan İrsen Küçük De, Polisi Özenle Korumak Gerektiğini; Bazı Eleştiriler Olabileceğini Ama Süreç İçinde Bunları En İyi Şekilde Sonuçlandıracaklarına İnandığını Belirtti.
"Bu Süreci Kullanmak İsterim. Bu Teşkilat Bizimdir, Daha Da Güçlendirmek İsterim. Polisi Demokratik Kurallar Çerçevesinde Halka Ve Ülkeye En İyi Hizmet Verecek Şekle Getirmek Lazım. Polisin Sorunlarını Da Hep Birlikte Çözmeliyiz" Diyen Başbakan, Nakil Konusunun Başlı Başına Sorun Olduğunu, Çünkü Lojman Yaratamadıklarını Söyledi.
başbakan İrsen Küçük, Polisin İhtiyaç Duyduğu Lojmanları Bir An Önce Sağlamak Gerektiğini İfade Etti.

4 Anayolda 24 Saat Devriye
ercan'da Muhaceret Polisi Yaratıldığını Ve Ülkeye Gelen Turistlerle Yabancı Dilde Anlaşabilen Kadın Ve Erkek Polisler İstihdam Edildiğini Kaydeden Başbakan Küçük, Trafik Kazalarına Karşı Da Süratle Tedbir Gerektiğini; Bu Konuda Polisle Yaptıkları Görüşmelerde 4 Anayolda 24 Saat Devriye Yapacak Trafik Polisi Uygulaması Başlatacaklarını Söyledi.amaçlarının; Ceza Yazmak Değil, Trafiğe Çıkan Sürücüler İçin Caydırıcılık Sağlamak Olduğunu Kaydeden Küçük, Radarlı Ve Özel Donanımlı 8 Aracın Ve 75'i Erkek, 25'i Kadın 100 Trafik Polisinin Anayollardaki Trafik Devriyeleri İçin Alınıp Eğitileceğini; Yılbaşından Önce İlgili Firmalarla Sözleşmeler De Yapılacağını Anlattı.

 
16 Aralık 2011 Cuma 09:42
Okunma: 1044
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu