Ana Sayfa » Kıbrıs » Polis Örgütü 48. Kuruluş Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri Başladı

Polis Örgütü 48. Kuruluş Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri Başladı

Lefkoşa, 25 Haziran 12 (T.a.k): Polis Örgütü'nün 48. Kuruluş Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri Atatürk Kültür Merkezi'nde Düzenlenen Törenle Başladı..

 
 
Polis Örgütü 48. Kuruluş Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri Başladı

Bu yıl ilk kez haftaya yayılan kutlama etkinlikleri 30 Haziran Cumartesi gününe kadar sürecek.

AKM'de düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, GKK Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı, Polis Genel Müdürü  Günay Özan, üst düzey yetkililer, siyasi parti temsilcileri ve polisler katıldı.

Tören şehit polisler ve tüm şehitler saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, "Geçmişten Günümüze Polis" temalı sine vizyon gösterisi yapıldı.

Polis kıyafetleri giyen çocukların protokolü selamlamalarının ardından, konuşmalara geçildi. Kokteyl ve müzik dinletisi ile açılış töreni tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının huzur ve güven içinde yaşamasının devlete ve devletin en önemli güçlerinden biri olan adalet mekanizmasının çalışmasına bağlı olduğunu belirterek, "Adalet mekanizmasının verimli çalışabilmesi, adalet dağıtımında hata yapmaması için polisin yüksek performans göstermesi çok büyük önem taşımaktadır" ifadesini kullandı.

SEMİNER

AKM'de açılışın ardından ilk etkinlik olarak "Trafik Semineri" düzenlenerek, ülkedeki trafiğin durumu ve trafikle ilgili bilimsel bilgiler paylaşıldı.

Seminerde, Türkiye'den 1. Sınıf Emniyet Müdürü, Polis Akademisi Trafik Ulaşımı ve Güvenliği Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Bedrettin Murat, PGM Trafik Müdürlüğü Polis Akademisi Güvenlik Birimleri Enstitüsü Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi Müfettiş Muavini Cevdet Demirel ve Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı Başkanı Polis Akademisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Filiz katılımcılara trafikle ilgili bilgi verdi.

Seminerin ardından ise katılımcılara plaket verildi.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşmasında, polislerin ve polis örgütünün varoluş ve özgürlük mücadelesinde ve 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı'nda üstlendiği görevleri başarıyla yerine getirmesinin her türlü takdirin üzerinde olduğunu kaydederek, "Dolayısıyla polis örgütümüzün kuruluşunun 48'nci yıldönümü açılış etkinlikleri için yapmakta olduğum bu konuşma benim için ayrı bir önem taşımaktadır ve heyecan vericidir" dedi.

Kıbrıs Türk Polisi'nin 1955 yılında Rumlar tarafından kurulan ve tek hedefi Ada'yı Yunanistan'ın bir parçası yapmak olan EOKA tedhiş örgütü eylemleri sırasında görevini layığı ile yapmaya, halkını korumaya çalıştığını vurgulayan Eroğlu, Kıbrıs Türk Polisi'nin 21 Aralık 1963'te Rumlar tarafından adayı Yunanistan'a bağlamak için başlatılan saldırılar sırasında görevlerinin yanı sıra kahramanca bir davranış içine girerek mücahitle birlikte Rum saldırılarına yanıt verdiğini kaydetti.

EOKA'nın tedhiş eylemine başladığı 1955 yılından 1974 Barış Harekatı'na kadar polisin 40'a yakın şehit ve kayıp vermesinin ortaya konulan mücadelenin boyutunu gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Onlar sayesindedir ki bizler bugün bir devlet çatısı altında yaşayabiliyoruz. Onlar sayesindedir ki Rum-Yunan ikilisinin adayı Yunan egemenliğine alma, bizi yok etme istençleri başarıya ulaşamamıştır" dedi.

Polis örgütünü şahsı ve halk adına kutlayan Cumhurbaşkanı Eroğlu şöyle devam etti:

"Kıbrıs Türk insanının hemen hemen tümünün yakını bir polis vardır. Benim de kayınpederim bir polis idi. Kendimi bildim bileli üstlendiğim tüm görevlerde polislerimize hep yakın oldum, polisimize hep kendimi çok yakın hissetim. İnanıyorum ki halkımızın geneli için böylesi bir durum söz konusudur. Çünkü, çok kısa ve öz bir yaklaşımla polisimiz bizim, can ve mal güvenliğimiz demektir. Değerli kardeşlerim kimsemiz öyle olmasını dilemiyoruz, istemiyoruz ama ülkemizde ve dünyada her gün birçok olay meydana geliyor. İşte bu olaylarda canları pahasına suçluları adalete teslim eden veya etmek için çaba gösteren polislerimizdir.Polisimiz olmasa acaba ne olurdu? Her halde ortaya bir anarşi çıkar, devlet otoritesi, huzur, güven, düzen, nizam, intizam diye bir şey kalmazdı. Dolayısı ile polisimize sahip çıkmak, onun daha da gelişmesi, suçların önlenebilmesinde caydırıcı olabilmesi, suç varsa suçu ortaya çıkarması ve suçluları adalete teslim etmesi için devlet ve hükümet yetkilileri, siyasiler, tüm kesimler, sendikalar, kurum ve kuruluşlar kısacası toplum olarak üzerimize düşeni yapmamız gerekir."

Çağımızda çok hızlı gelişmeler yaşanmakta olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, hızlı gelişmelerin bir yandan var olan bilgilerin bir kısmını geçersiz kılarken, diğer yandan bilinmeyen birçok şeyi açığa çıkarmakta olduğunu kaydetti.

Polisin bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakalaması, kullanması için devletin üzerine düşeni mutlaka yapması gerektiğini vurgulayan Eroğlu şöyle dedi:

"Çünkü bu konu doğrudan mal ve can güvenliğimiz, huzurumuzla ilgilidir. Ben uzun yıllar süren Başbakanlık görevlerim boyunca polisimizden gelen istemleri azami olarak yerine getirmeye çalıştım. Polisimizin istediği yasaları çıkarma gayreti içinde oldum. Eleman, araç-gereç ihtiyacının karşılanması çabasını gösterdim. Polisin huzur içinde bulunması için gerekenlerin yapılması yanlısı davrandım. Bugün de Cumhurbaşkanı olarak aynı anlayış içindeyim. Anayasal, yasal düzenlemeler ne ise yapılmalı Kıbrıs Türk halkı için en doğru ne ise, polisimizin en randımanlı, en başarılı çalışması için ne gerekiyorsa mutlaka yapılması için adımlar atılmalıdır. Son yıllarda ülkemizdeki suçlarda bir artış olduğu gerçektir. Halkımızın huzuru devletimizin geleceği için Polisimize halkımıza önemli görevler düşmektedir.

Aynı hedef doğrultusunda birleşerek ülkemizi yaşanan bazı sıkıntılardan arındırmalıyız.

Hırsızlık, soygun, cinayet ve/veya cinayet girişimi, uyuşturucu kullanımı ve/veya satışı gibi suçlar insanlık için, ülkemiz halkımız için sarsıcı, kabul edilemez etkiler oluşturmaktadır.

Bunların önlenebilmesi için kim isterse olsun, ne isterse olsun polisimiz yapanların ya da yaptıranların üzerine gitmelidir. Trafik kazalarının önlenmesi için daha fazla denetim, süratli, alkollü araç kullanmaktan bir türlü vazgeçmeyenlerin saptanıp yasal önlemlerin alınması muhakkak yapılmalıdır. Tekrar vurguluyorum; insanımızın huzur ve güven içinde yaşaması devlete ve devletin en önemli güçlerinden biri olan adalet mekanizmasını çalıştırmasına bağlıdır. Adalet mekanizmasının verimli çalışabilmesi, adalet dağıtımında hata yapmaması için polisin yüksek performans göstermesi çok büyük önem taşımaktadır."

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de, Polis Örgütü'nün 48'inci kuruluş yıldönümünü kutlayarak, "Kurumsal kimlik kazanmanın adımı sayılan 48 yıl öncesinde o günün koşullarında başlatılan yürüyüşün bugün gurur duyulacak seviyeye ulaşması hepimizi çok mutlu etmektedir" dedi.

Halkın huzur ve güveninin sağlanmasında fedakarlık ve özveriye dayanan önemli hizmeti verenlerin herkesin haklı takdirini kazanmakta olduğunu kaydeden Küçük, polis mensuplarının Kıbrıs Türk tarihinin varoluş mücadelesinden başlayarak bugünlere ulaşılmasında gösterdikleri kahramanlıkların tarihteki yerini aldığını ifade etti.

Ön saflarda hizmet veren polisin hizmetinin karşılığı olarak en iyisine layık olduğunu kaydeden Küçük, tüm kamu hizmetlerinin önemli olmasına rağmen, asayişi ve güvenliğin sağlanmasının çok daha önemli olduğunu belirtti.

Ülkede yaşayan halkın huzur içinde yaşayabilmesi için alınan önlemlerden sorumlu polis örgütünün sorunlarından arındırılması, çağdaş olanaklarla donatılmasının hükümetin başlıca görevi olduğunu kaydeden Küçük, "İnancım odur ki bu örgütün imkan ve kabiliyetlerini artırmak, çalışanlara daha mutlu ortam sağlamak, halkımız için adaleti hakkı, hukuku ve huzuru daha üst boyutlara taşınmasını sağlamak demek olur" dedi.

Polis yasalarının kendi hükümetleri döneminde çıktığını kaydeden Küçük, polisin beklentisi olan tazminatların yarısının 2013 ve diğer yarısının da 2014 yılları içerisinde bütçe ile sağlanacağını kaydetti.

Küçük, halkın, canını, malını, huzurunu ve güvenliğini büyük özveri ile gece gündüz demeden koruyan koruyup kollayan polislerin banka soygunu operasyonundaki başarılarını da kutladığını vurguladı.

ÖZAN

Polis Genel Müdürü Günay Özan, polisin 1955 yılından 1974 yılına kadar Kıbrıs Türkü'nün varoluş mücadelesinde üzerine düşen görevi gerektiğinde canını feda ederek yerine getirdiğini belirtti.

Türk Polisi'nin EOKA'nın tedhiş eylemlerine başladığı 1 Nisan 1955 yılından 1974 Mutlu Barış Harekatı'na kadar özgürlük savaşımında 18 şehit ve kayıp verdiğini kaydeden Özan, 21 Aralık 1963 tarihinde Rumların Kıbrıs'ı Yunanistan'a ilhak ve Türk'ü imha teşebbüsü olan Akritas Planı uyarınca Kıbrıs Cumhuriyeti'ni yıktığını, Türk halkının haklarını gasp ettiğini ve Anayasayı ayaklar altına aldığını ifade etti.

Bunun sonucunda polis ve jandarma örgütlerinin Türk personelinin Rumlardan tamamen ayrıldığını kaydeden Özan, 1974 yılına kadar kazalarda sancaktarlara bağlı olarak görev yürüten Kıbrıs Türk polislerinin, mücahit üniforması ile silahlı olarak sınırlarda, karargahlarda ve oluşturulan bölge radyolarında da görev yaptığını belirtti.

1969 yılında, Polis Okulu'nun açılarak, polis örgütüne genç polislerin alınmaya başlandığını ifade eden Özan şöyle devam etti:

"1984 yılına kadar, Fasıl 285 Polis ve Jandarma Yasası'na uygun olarak teşkilatlanan örgütümüz, 20 Aralık 1984 tarihinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Meclisi tarafından çıkarılan, 51/1984 sayılı Polis Örgütü Kuruluş, Görev ve Yetkileri Yasası ile yeniden organize edildi. Bu yasanın verdiği yetkiye dayanılarak hazırlanan, 506/86 sayılı Polis Örgütü İç Örgütlenme Tüzüğü gereğince, örgütümüz, ülkenin coğrafi oluşumuna, nüfus yoğunluğuna, görevlerin gereklerine ve ekonomik koşullara göre merkez ve taşra örgütleri olmak üzere iki ana kısımdan oluşmuştur. Halen KKTC Polis Örgütü Adli, İdari, Trafik ve İtfaiye alanlarında halka hizmet vermektedir."

Küreselleşen dünyada, her geçen gün teknolojinin etkisiyle iletişimin artmakta ve dünyanın küçülmekte olduğunu, bunun  dünya için olumlu bir gelişme olsa da, suç dünyasında olumsuz gelişmelere yol açtığını anlatan Özan, suçla mücadeleyi mümkün kılmak isteyen polis örgütlerinin teknolojiden yararlanmaya yönlendiğini, bu bağlamda, KKTC Polis Örgütü'nün de, hukuk devletinin ve demokrasinin bir gereği olarak, medeni devletler arasındaki yerini korumak için teknolojik imkanlardan her geçen gün daha fazla yararlanmakta ve insan haklarının gözetilmesi konusunda kendisini geliştirmekte olduğunu kaydetti.

"Güvenlik hizmetlerini sunarken, özgürlüklerin korunmasına, çok ama çok özen göstermekteyiz" diyen Özan, "Çünkü inanıyoruz ki, özgürlüklerin olmadığı yerde güvenliğin de bir anlamı kalmamaktadır. Bu bilinç ve anlayışla, bütün çalışmalarımızı özgürlük ve güvenlik dengesini gözeterek sürdürmekteyiz" dedi.

Özan şöyle devam etti:

"Bu doğrultuda, modern binalarda ve tesislerde iş ortamı oluşturularak, suçla mücadelede görevlendirilecek personele çağdaş imkanlar sunulmuştur. Yine suçu önleme ve suçla mücadelede, polis örgütü bünyesinde Mali Polis, Patlayıcı Madde, Parmak İzi, Olay Yeri İnceleme, Balistik ve Bilişim gibi alanlarda gerekse yurt içinde gerekse yurt dışında nitelikli uzmanlar yetiştirilmiş, bunun yanında ülkede suçu önlemede hassas polis köpekleri kullanılmaya başlanmıştır. PGM Köpek eğitim Merkezi Kurularak, bu yarışta çıta daha da yükseltilmiştir. Bunun yanında; Polis Örgütü'müzde, 25 Yüksek Lisans, 70 Polis Akademisi, 664 Lisans ve Ön lisans mezunu personel bulunmaktadır. Birçok personelimizin yurt dışında ve yurtiçinde eğitimleri devam etmektedir. Aynı zamanda halka yüksek performansta etkili ve verimli bir hizmet sunmak için, personelin niteliğini ve dünya görüşünü artırmak bağlamında çocuk psikolojisi, yönetim gibi çeşitli alanlarda diğer kurumlarla işbirliği içerisinde eğitim seminerleri ve kurslar düzenlenmektedir. Polis örgütü, günün koşullarına göre yeni bina ve teçhizatla donatılırken, iletişimin her geçen gün büyük bir hızla arttığı dünyamızda, en küçük birimine kadar bilgisayar ağı ile donatılmıştır. KKTC Polis Örgütü, kazandığı bu teknoloji sayesinde çağdaş bir yapıya kavuşmuştur. KKTC Polis Örgütü, bugün dünden daha iyi, yarın bugünden daha iyi olacaktır."

(ŞEB/HÖ)            FOTOĞRAFLI

 
25 Haziran 2012 Pazartesi 12:59
Okunma: 630
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu