Ana Sayfa » Kıbrıs » Polisimiz 48 Yaşında...

Polisimiz 48 Yaşında...

Özan: "polisin Nereye Bağlı Olduğu Bizim İçin Önemli Değil, Önemli Olan; Terfiler Ve Münhallere Müdahale Yapılmaması, Dış Baskı Kurulmaması".

 
 
Polisimiz 48 Yaşında...
"6 YILLIK GÖREVİM SÜRESİNDE POLİS TEŞKİLATINDAKİ TORPİL MEKANİZMASINI HER KONUDA SIFIRA İNDİRDİK. BU KONUDA İDDİALIYIM, HATA VARSA SORUMLUSU BENİM"


Lefkoşa, 27 Haziran 12 (T.A.K): Polis Genel Müdürü Günay Özan, Polis Genel Müdürlüğü'nün (PGM) sivile bağlanması tartışmaları konusunda; "polisin nereye bağlı olduğunun önemli olmadığını, bunun siyasi bir karar olduğunu, kendilerinin de birer bürokrat olarak bu karara saygı duyacağını belirterek, önemli olanın; PGM'ye terfiler ve münhallar konusunda müdahale yapılmaması, dış baskı kurulmaması olduğunu vurguladı.


Özan, Polis Genel Müdürlüğü yaptığı 6 yıllık süreçte polis teşkilatı içerisinde torpil mekanizmasını sıfıra indirdiklerini, bu konuda iddialı olduğunu belirterek, herhangi bir hata olması durumunda bütün sorumlusunun kendisi olduğunu söyledi.


Polisin, halkın güvenliğini sağlamak için 7-24 çalıştığını, sürekli hizmet içi eğitimlerle kendini, gerekli yatırımlarla da  altyapısını geliştirdiğini, teknolojiyi yakından takip ettiğini ve yasalara göre ülkeyi koruduğunu belirten Günay Özan, Meclis önünde eylem yapılmasının da yasalar kapsamında yasaklandığını, ayrıca polisin, güvenlik açısından tehlike yaşanabileceğini öngördüğü yerler önünde eylem yapılmasını da engelleyebileceğini kaydetti.


Polis Genel Müdürü Günay Özan, Polis Haftası ve Polis Teşkilatının 48. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında basın mensuplarını bilgilendirme toplantısı düzenledi. Kahvaltılı basın toplantısına, Polis Genel Müdürü 1. Yardımcısı Pervin Gürler ile 2. Yardımcı Erdal Emanet de katıldı.


Toplantı öncesinde yapılan sine vizyon gösterisinde, polis teşkilatının 48 yıllık tarihçesi fotoğraflarla anlatıldı, şehit polisler anıldı ve itfaiye ile polis teşkilatındaki gelişmelere işaret edildi.


Polis Genel Müdürü Günay Özan, göreve geldiği ilk zamanlarda 2 ayda bir basını bilgilendirme toplantısı düzenlemeyi düşündüğünü, ancak çeşitli nedenlerden dolayı bu isteğini uygulayamadığını belirterek, bundan sonra toplantıları 2 ayda bir düzenlemeyi hedeflediklerini kaydetti.


Özan, basın mensuplarına "polis teşkilatının personel sayısı; takip ettiği gelişmeler; teknolojik ve araç altyapısı; hizmet içi eğitimler; suçlarla mücadele; köpek eğitimleri; adli suçlar; muhaceret konuları; polisin çalışmaları; Türkiye ile birlikte yürütülen çalışmalar; yeni yapılması planlanan Polis Okulu Projesi; artış gösteren suçlar; trafik denetimleri ve Polis Yasası'nda yapılan değişiklikler" hakkında detaylı bilgiler verdi.


Polis teşkilatının halka, 1969 polis, 218 itfaiyeci ve 228 sivil hizmet görevlisi ile hizmet verdiğini ifade eden Özan, bu hizmetlerin trafik, itfaiye, suç soruşturması, suçun önlenmesi, muhaceret işlemleri, kaçakçılık, yolsuzluk ve madde bağımlığı ile mücadele konularını kapsadığını kaydetti.


Teşkilatta, "balistik, belge, görüntü, ses inceleme, adli bilişim, bomba imha, olay yeri ve foto parmak izleri uzmanlığı ve asistanlığı yapan 30 uzman, 6 asistan" bulunduğunu ifade eden Özan, ayrıca teşkilatta 5 narkotik, 4 de patlayıcı madde detektör köpeğinin görev yaptığını, bunları ise 12 uzmanın idare ettiğini anlattı.


Günay Özan, polis ve itfaiye hizmetlerini yürütmek üzere personeli temel meslek bilgileriyle donatmak; üst derecelere hazırlamak; gelişen ve değişen toplum ihtiyacına uygun polis eğitmek için temel eğitime önem verdiklerini vurguladı.


Polis örgütünde reformlar yaptıklarına da değinen Özan, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde "Çocuk Odaklı Toplum Projesi"ni yürüttüklerini ve "Çocuk" odaklı bir sistem geliştirmek için çalıştıklarını, "Kadına Karşı Şiddet ve Çocuk İstismarı Eğitim Projesi" ve "Çocuk Polisliği Eğitim Programı" çalışmalarının sürdüğünü  anlattı.


Teknolojik altyapı hakkında da bilgiler veren Özan, yeni Polis Okulu Projesi'nin 3 boyutlu çizimini de göstererek, projenin son derece modern bir yapı olduğunu, hayata geçirilmesinin mümkün olması halinde, teşkilatın önemli bir yapıya sahip olacağına inanç belirtti.


Suç oranlarına da değinen Özan, yıllara bakıldığında suç artışlarında yüzde üç-üç buçuk civarında bir artış olduğunu, bu konuda karşılıksız çekin birinci sırada uyuşturucunun ise ikinci sırada olduğunu kaydetti. Özan, katillik, soygun, hızsızlık gibi suçların ise aynı derecede seyrettiğini anlattı.


Trafik suçlarında da en önce aşırı süratin yer almaya devam ettiğini vurgulayan Özan, trafik kazalarında ise düşüş yaşandığını kaydetti.


Polis Genel Müdürü Günay Özan, basın mensuplarının polisin sivile bağlanması; eylemlerde pankartların toplanması; Meclis önünde neden eylem yasağı bulunduğu; gibi çeşitli sorularını da  yanıtladı.


Özan, PGM'nin nereye bağlı olduğunun önemli olmadığını, bunun siyasi bir karar olduğunu, kendilerinin de birer bürokrat olarak bu karara saygı duyacağını belirterek, önemli olanın PGM'ye terfiler ve münhallar konusunda müdahale yapılmaması, dış baskı kurulmaması olduğunu vurguladı.


Özan, Polis Genel Müdürlüğü yaptığı 6 yıllık süreçte polis teşkilatı içerisinde torpil mekanizmasını sıfıra indirdiklerini, bu konuda iddialı olduğunu belirterek, herhangi bir hata olması durumunda bütün sorumlusunun kendisi olduğunu söyledi.


Polisin, halkın güvenliğini sağlamak için 7-24 çalıştığını, sürekli hizmet içi eğitimlerle kendini, gerekli yatırımlarla da  altyapısını geliştirdiğini, teknolojiyi yakından takip ettiğini ve yasalara göre ülkeyi koruduğunu belirten Günay Özan, Meclis önünde eylem yapılmasının da yasalar kapsamında yasaklandığını, ayrıca polisin, güvenlik açısından tehlike yaşanabileceğini öngördüğü yerler önünde eylem yapılmasını da engelleyebileceğini kaydetti.


Polis Yasasına göre polisin güvenlik riski gördüğü her yerde müdahale hakkı olduğunu ifade eden Özan, eylemlerde açılan ve "bazı insanları suç işlemeye teşvik edebilecek" yazı içerdiğini düşündükleri pankartları kendi inisiyatifleriyle topladıklarını da söyledi.


Bu arada Polis Genel Müdürü Günay Özan, 13 Temmuz'da emekliye ayrılıyor. Özan, Polis Teşkilatı'na 39 buçuk yıl hizmet verdi.

 
27 Haziran 2012 Çarşamba 14:47
Okunma: 901
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu