Ana Sayfa » Kıbrıs » Poliste İşkence Raporu Meclis'te

Poliste İşkence Raporu Meclis'te

Komite raporunda, KKTC’de sistematik olmasa da karakollarda münferit işkence olaylarının bulunduğu tespiti yapıldı. Bunun önlenmesi için yasal boşlukların doldurularak Adli Tabipliğin oluşturulması üzerinde duruldu. Komitenin, Fatih Demirel olayında Gine Cürümleri Önleme Şubesi ile Asayiş Şube amirleriyle olaya karışanların sorgulanması, bu sorgulanma tamamlanıncaya kadar açığa alınması sonucuna vardığı belirtildi.

 
 
Poliste İşkence Raporu Meclis'te
Poliste İşkence İddialarını Araştırma Komitesi’nin raporu Komite Başkanı UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer tarafından Meclis Genel Kurulu’nda okundu.

Tancer, komitenin yaptığı araştırmada, Fatih Demirel olayına katılan polislerin işkenceye münferit olarak karıştığı tespitini yaptığını ifade etti. Komite’nin bunun dışında tutuklanan veya yakalanan kişilere ne için tutuklanıp yakalandığının açık olarak anladığı dilden anlatılarak avukat sağlanması tespitini yaptığı belirtilen raporda, yasal boşluğun doldurularak Adli Tabipliğin oluşturulması istendi.

Bunların işkenceyi sıfır noktaya çekmek için gerekli olduğuna işaret edilen raporda, bu konuda yapılması gerekenler sıralandı.

Komite raporunda, KKTC’de sistematik olmasa da karakollarda münferit işkence olaylarının bulunduğu tespiti yapıldı. Bunun önlenmesi için yasal boşlukların doldurularak Adli Tabipliğin oluşturulması üzerinde duruldu.

Komitenin, Fatih Demirel olayında Gine Cürümleri Önleme Şubesi ile Asayiş Şube amirleriyle olaya karışanların sorgulanması, bu sorgulanma tamamlanıncaya kadar açığa alınması sonucuna vardığı belirtildi.

ALBAYRAK

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak, işkenceyle ilgili çalışma yapan komiteyi ve üyelerini, olayın üzerine cesaretle giderek araştırmayı süratle tamamlaması nedeniyle kutladı.

Albayrak, olayda mağdura makattan cop sokulmasının işkenceyi de aşan bir olay olduğuna işaret ederek, böyle bir ortamda komite olarak sonuç almanın sevindirici olduğunu kaydetti.

Albayrak, bu gerçeğe karşın, dağıtılan, kapatılan, araştırmasına son verilen komiteler de olduğunu ifade ederek, işkencenin sadece fiziki darp ile sınırlı olmadığını belirtti.

Adli Tıp Kurulu’nun olmamasının ülke için bir eksiklik olduğunu ifade eden Albayrak, “ilgili kişiye işkence değil, katliam yapıldığını” kaydetti. Komitenin raporunda önerilen güzel şeylerin yapılması, bu konuda yasal düzenlemeye gidilmesi gerektiğini anlatan Albayrak, bu konuda ne kadarının yapılacağının hep birlikte görüleceğini söyledi.

Albayrak, raporda uluslararası metinlerden alınan güzel tanımlar olduğunu ifade ederek, bunların sadece rapora yazılan güzel sözler olarak kalmamasını istedi.

Raporda; karakol, hücre ve tutuklanan yerlerde gizli kamera olmamasının eksiklik olduğu tespiti yapıldığını anlatan Albayrak, önemli olanın, raporun ne kadarının yaşama geçirileceği olduğunu söyledi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, bugün üzerinde konuşulan raporun tarihi bir rapor olduğunu, çünkü ülkede işkence olduğu tespitini yapan bir rapor olduğunu söyledi.

Tarihi raporun konuşulduğu, tartışıldığı bu birleşime milletvekillerinin ilgisinin az olmasını eleştiren Çakıcı, işkence ve bununla ilgili olarak Meclis gündeminde neler yapıldığına yönelik tarihçe anlatarak konuşmasını sürdürdü.

İşkencenin geçmişte de gündeme geldiğini, ancak bugüne kadar ne bu konunun tartışılması ne de konunun Genel Kurul’da ele alınmasının kabul edilemediğini anlatan Çakıcı, tüm bu nedenlerle bu raporun tarihi olduğunu söyledi.

Çakıcı, bu nedenle komite üyesi ve başkanına teşekkür ederek sürdürdüğü konuşmasında, herkesin raporun hazırlanmasında ciddi katkıları olduğunu kaydetti.

Mehmet Çakıcı, raporda yer almasa da psikolojik işkencenin de işkencenin bir parçası olduğunu anlatarak, tüm zorluklarına karşın ülkede işkencenin varlığının kanıtlarıyla ortaya çıktığını söyledi.

Çakıcı, işkence konusunu gündeme getiren gazetecilerin Girne Polisi’ne çağırılarak tehdit edilmesi, işkenceyi yapanların hala görevde olmasının ise kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “gerekli önlemlerin alınmaması halinde işkencenin sistematik hale gelip ulvi bir göreve dönüşebileceğini” savundu.

Bir Amerikalı uzmanın işkenceyi önlemekle ilgili olarak “işkenceyi önlemek en üstekinin kararı ile mümkün olur” sözünü her zaman hatırladığını anlatan Mehmet Çakıcı, “bunun daha sonra Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda intiharların önlenmesinde kendisini doğrulattığını” anlattı.

Çakıcı, “işkencenin sıfırlanmasının, en üstekinin karar vermesiyle mümkün olduğunu” ifade ederek, burada da yapılması gerekenin bu olduğunu kaydetti.

Mehmet Çakıcı, polisin içinde de psikolojik merkez kurulması gerektiğini sürekli söylediğini anlatarak, Polis Genel Müdürü’nün konuya sahip çıkmadığını savundu. Çakıcı, “herhangi bir karakolda olanı herhangi bir Polis Genel Müdürü’nün bilmemesine imkan olmadığını ifade ederek, poliste oyunun bittiğini” söyledi.

Çakıcı, polisteki işkenceyi polisler yanında, mahkemelerin, yargıçların ve savcıların da bildiğini ve gerekli duyarlılığı göstermediğini ileri sürerek, Sağlık Bakanlığı’nın da bu konuda eksik kaldığını öne sürdü.

Mehmet Çakıcı, doktorların işkenceyle ilgili olarak hizmet içi eğitime tabi tutulması gerektiğini, bu konuda Sağlık Bakanlığı’na görev düştüğünü söyledi.

Bugün artık Türkiye’de de var olan patolojik yöntemlerle herhangi bir insana elektrikle işkence yapılıp yapılmadığının tespitinin mümkün olduğunu belirten Mehmet Çakıcı, “birinci önlem olarak şu anki Polis Genel Müdürü’nü göreve davet ediyorum” dedi.

“Kendisine ‘sen da bunu biliyordun, gereğini yapmadın, suçlusun’ demeye dilim varmaz” diye konuşmasını sürdüren Mehmet Çakıcı, olaydan, “en üsteki kişi olarak Polis Genel Müdürü ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı’nın sorumlu olduğunu” iddia etti.

Çakıcı, bunun dışında yapılması gerekenin, soruşturmanın her aşamasının avukat katılımıyla yapılması yönünde gerekli yasal düzenlemelerin yapılması olduğunu anlatarak, bu görevin Meclis tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

Çakıcı, cesaretli bir tek adli tıp doktorunun bile işkencenin önlenmesine önemli katkı yapabileceğini anlatarak, Sağlık Bakanı’ndan bu nedenle “cesur bir adli tıp hekimi” talep etti.

Mehmet Çakıcı, tutuklamalarda doktor muayenesinin insan haklarına aykırı olarak KKTC’de yapılmadığını savunarak, 90 gün tutukluluğu bulunan ve bu süre içinde hiç muayene edilmeyen tutuklular olduğunu kaydetti.

Yargı reformunun gerekli olduğunu, denetimsiz veya kendi içinde denetimi zayıf bir yargının ülke için yeterli olmadığını anlatan Çakıcı, bu nedenle tüm bunları içeren yargı reformu da yapılması gerektiğini söyledi.

Çakıcı, işkence olayının tespitiyle ilgili olarak İstanbul Protokolü’nün önemli olduğunu, bu protokolün işkence durumunda sağlık kontrolünün nasıl yapılacağını düzenlediğini anlatarak, bunun yapılmaması halinde bu konuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidecek tüm davalarda Türkiye’nin mahkum olması sonucunu yaratacağını savundu.

Mehmet Çakıcı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvuruda bir tek şeye, İstanbul Protokolü’ne uyulup uyulmamasına bakıldığını, uyulmaması halinde mahkemenin işkenceye hükmettiğini söyledi.

Çakıcı, bu nedenle Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ile Polis Genel Müdürü’nü işkence konusunda duyarlı olmaya ve gerekeni yapmaya davet etti.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, bu arada, elektrik ve telefon dairelerinde grevin yüzde yüze yakın katılımla devam ettiğini kaydederek, bunun hükümetin ömrünün dolduğunu gösterdiğini öne sürdü ve tüm sendikalara genel grev çağırısı yaptı.

Çakıcı, TDP’nin genel grevde aktif olarak katılacağını, gerekmesin halinde Meclis’i de terk edebileceklerini anlatarak, herkesi genel greve destek vermeye çağırdı.

EMİROĞLULARI

TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları ise konuşmasında, işkenceyle ilgili komitenin gerekli çalışmayı yaparak oybirliğiyle gerekeni yapması nedeniyle katkı yapan herkese teşekkür etti.

Emiroğluları, sosyal demokrat bir parti olarak TDP için işkence ve işkencenin önlenmesinin önemli olduğunu kaydetti.

TANCER

Poliste İşkence İddialarını Araştırma Komitesi Başkanı Mehmet Tancer yeniden söz alarak, komitenin miladi bir olayı gerçekleştirdiğine işaret ederek, komitenin kurulmasına katkı koyan herkese teşekkür etti.

Tancer, polisin de sivile bağlanmasının zamanı geldiğini anlatarak, bunun sivilleşme ve demokratikleşmenin bir gereği olduğunu kaydetti.

BİR SONRAKİ TOPLANTI PAZARTESİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bir sonraki toplantısını 23 Ocak Pazartesi günü saat 10.00’da yasama gündemiyle yapacak.

 
19 Ocak 2012 Perşembe 15:56
Okunma: 723
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu