Ana Sayfa » Kıbrıs » Polis'te "Makata Jop" için önerge!

Polis'te "Makata Jop" için önerge!

TDP, "Poliste işkence" iddialarının araştırılması için araştırma önergesi sundu!

 
 
Polis'te
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu ikinci denemesinde nisabı sağlaya-rak saat 10.40'da denetim göreviyle toplandı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer başkanlığında toplanan genel kurulun gündeminde 8 gün-dem dışı konuşma bulunuyor.

Ancak Danışma Kurulu kararı gereği, TDP milletvekillerinin "polis karakollarında tutuklulara işkence yapılıp yapılmadığına" ilişkin meclis araştırma önergesinin ön görüşmesi, gündemin ilk sırasına alındı.

Genel Kurulda, Osman İlter Zeki'nin Yüksek Adliye Kurulu adaylığından çekildiği de milletvekilleri-nin bilgisine getirildi.

Önerge Oy birliği ile kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, "polis karakollarında tutuklulara işkence yapılıp yapılmadığına" ilişkin Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) milletvekilleri tarafından sunulan Meclis Araştırma Önergesi'ni oybirliğiyle  kabul etti.

Önergeye destek veren UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük, konuyla ilgili Başbakanlık bünyesinde de komite oluşturmayı düşündüklerini, ayrıca "insan ve kadın ticareti" konusunda araştırma yapmak için de iki bakanı görevlendirdiğini açıkladı.


ÖNERGEYE OYBİRLİĞİ
"Polis  karakollarında işkence" iddialarının araştırılmasına ilişkin önerge hakkında konuşan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, son günlerde tutuklanan vatandaşların işkence gördüğüne ilişkin duyumlar ve haberler olduğuna dikkat çekti. Anayasa gereği kimseye işkence yapılamayacağını vurgulayarak bu iddiaların ortaya çıkartılması gerektiğini belirten Çakıcı,yaklaşık on tane işkence iddiası içeren dosya bulunduğunu ifade etti ve Amerikan konsolosunun bir hafta karakolda tutuklu bulunan vatandaşının işkence gördüğüne dair fotoğrafları  gösterdi.
Milletvekillerinin kendi aralarında konuşmaları nedeniyle  iki kez meclis başkanının genel kurulu  uyarmasını isteyen Çakıcı, ikinci uyarının ardından, "İşkence konusuyla bile ilgilenmeyen bir meclisimiz var, bundan utanç duyuyorum. Bizi dünyaya rezil ettiniz" ifadelerini kullandı.
İşkence olaylarının medyada da yer aldığını, tutukluların anüsünden cop sokulduğu yönünde iddialar bulunduğunu kaydeden Çakıcı,  UBP Milletvekili  İlkay Kamil'in "şov yapıyorsun" sözlerine  sert tepki gösterdi ve karşılıklı tartışma yaşandı.
Polisin kendi kendini araştıracak durumda olmadığını, bunun insan hakları suçu olduğunu belirterek meclis araştırma komite kurulması gerektiğini kaydeden Çakıcı, polis teşkilatının yıpranmaması için "çürük elmaların" üzerine gidilmesi gerektiğini söyledi ve önergeye destek istedi.

CTP'DEN ÖNERGEYE DESTEK
Önergenin lehinde söz alan CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer de, önergenin Meclis Başkanlık Divanı'nda UBP ve CTP milletvekillerinin oylarıyla gündemin ilk sırasına alındığına dikkat çekti.
Çakıcı'nın buna dikkat etmesi gerektiğini söyleyen ve tüm milletvekillerinin konuya duyarlılığı olduğunu belirten Soyer, "Çakıcı iyi bir psikolog ama karşısındakini psikolojik baskı altına almaya çalışıyor. Bunu yemeyiz" ifadelerini kullandı.
İşkencenin suç olduğunu, bunun araştırılmasının gerekli olduğunu vurgulayan Soyer, ülkede işkencenin sadece karakollarda olmadığını, hırsızlara karşı yaşanan korkunun da işkence olduğunu söyledi.
Bazı gösterilerde basın mensuplarının şiddete maruz kaldığını, bıçaklamalar olduğunu ifade eden Soyer, "İşkence ve şiddet her açıdan günlük yaşantıya girdi. Genel asayiş ele alınmalı" dedi.
Polisin işkenceye karşı eğitilmesi ve kendi içinde denetlenmesi gerektiğini vurgulayan Soyer, önergeye destek vereceklerini belirtti.

UBP'DEN DE DESTEK...BAŞBAKANLIKTA KOMİTE OLUŞTURULABİLİR
Başbakan İrsen Küçük ise, işkenceye destek olabilecek bir milletvekili olamayacağını, TDP Genel Başkanı Çakıcı'nın tavrını "heyecanına verdiğini" söyledi.
Araştırma önergesinin CTP yanında UBP milletvekillerinin oylarıyla gündemin başına alındığına işaret eden Küçük, "Meclis'i boşuna germeye gerek yok" dedi.
İşkence olaylarını araştırmak için Başbakanlık bünyesinde komite oluşturmasının düşünüldüğünü de bildiren Küçük, bunun yanında meclis araştırmasına da olumlu baktıklarını söyledi.
İşkence dışında insan kaçakçılığı ve kadın ticareti konusunda da iki bakanı araştırmakla  görevlendirdiğini kaydeden Küçük, bu üç konunun ülke imajı için önemli olduğunu belirtti.
Konuşmaların ardından, işkence iddialarıyla ilgili Meclis Araştırması yapılması, oy birliği ile kabul edildi.


Kaynak: TAK

 
2 Haziran 2011 Perşembe 18:24
Okunma: 2757
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu