Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Politis'in iddiaları...

Politis'in iddiaları...

Lefkoşa, 23 Nisan 12 (T.a.k.): Güney Kıbrıs'ta Yayınlanan Gazetelerden Politis, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ın Ab Dönem Başkanlığına "kara Çalmak" İçin "estetik Operasyona" Hazırlandığı Yorumunda Bulundu Ve Bu Çerçevede Asker Çekmeden Maraş'ın Açılmasına Kadar Bir Dizi Önlem Üzerinde Çalışıldığını İddia Etti..

 
 
Politis'in iddiaları...
"Ankara Orduyla Oyuna Hazırlanıyor... 1 Temmuz Arifesinde Askeri Azaltıp Kışlaları Kapatarak İşgali Güzelleştirme... Tek Taraflı Kıbrıs Türk Güven Yaratıcı Önlemleri Geliyor... İİT'dan Direkt Uçuşlar" başlıklarıyla manşetten verilen haberde, Ankara'nın orduyu yeniden yapılandırma çerçevesinde Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri mensubu sayısını azaltacağı ve askeri tesisleri kapatacağı kaydedildi.


Buradaki hedefin "2013 ve sonrasında Kıbrıs sorununun revize edilmesini artık başka bir zemine kaydırmak amacıyla KKTC'nin bağımlılığına makyaj yapmak ve otonom devlet varlığı görüntüsü vermek" olarak niteleyen gazete, bu hareketlerin; Rumları kapalı Maraş kentine davet etme senaryolarıyla ve Cumhurbaşkanı'nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay'ın Kıbrıslı Türklerin tek yanlı güven yaratıcı önlemler uygulama niyeti olarak tercüme edilen "güven geliştirmek için işbirliği" formülü ile ilgili açıklamasıyla bağlantılı göründüğünü belirtti.


Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu'nun da İslam aleminden direkt uçuşların ve ticaretin başlamasıyla İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan KKTC'nin yükseltilmesini beklediğine işaret eden gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın bugün saat 09.30'da Başkanlık Köşkü'nde toplantıya çağırdığı siyasi parti başkanları gayrı resmi toplantısının bütün bunların ışığı altında gerçekleşeceğini yazdı.


Gazete, "İşgale Makyaj... Türk B Planında Türk Ordusunun Azaltılması ve İslam (ülkelerinden) Uçuşlar Var" başlığıyla iç sayfasında devam ettirdiği haberinde, şu detayları verdi:


"Türk tarafının temmuz itibarıyla  Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığının ortasında sahte devleti yükseltme ve buna paralel olarak işgal görüntüsünü azaltma çifte hedefini taşıyacak hareketlerde bulunacak, bu hareketlerin muhatapları da uluslar arası camia, özellikle de Brüksel ve BM olacak.


Türk B planının içeriği hakkında bilgi sahibi olan kaynakların gazetemize söylediğine göre Türk tarafı aslında tek taraflı güven yaratıcı önlemler uygulayarak -en azından etki yaratma düzeyinde- işgal olgularını değiştirecek.


Aynı kaynaklar, Maraş'ın muhtemel Kıbrıs Türk idaresi altında açılması ilanı ve Kıbrıslı Rumların geri dönmeye davet edilmesine de bu bölgedeki askeri bölgelerin askeri kuvvetlerin değiştirilmesinin eşlik edeceğini de söylediler.


Ancak askeri kuvvetlerin azaltılması yalnız Maraş'la sınırlı kalmayacak, kışlaların halen önemli ölçüde yükseltildiği işgal bölgelerindeki diğer bölgelere kadar dayanacak.


İşgal ordusunun personel sayısı bilinmiyor. Cumhuriyet bu sayıyı 40 bin kişinin üzerine çıkarıyor (Kıbrıs Türk Güvenlik Kuvvetleri'nin de eklenmesiyle 44 bin). Ancak BM işgal kuvvetlerini 24 bin civarına indiriyor (21 bin Türk ve ilaveten 3 bin Kıbrıslı Türk). Uzun lafın kısası, işgal kuvvetlerinin azaltılmasının muhtemel ilanı sayı düzeyinde belirlenmesi zor olacak, belki kışlaların kapatılması ile sınırlı kalabilir (Başta Omorfo olmak üzere çoğu kışlada yeterli personelin olmadığı görünüyor).


Türk tarafından uluslararası topluma verilmeye çalışılacak görüntü, sahte devlet 'KKTC'nin boyunduruk altında değil, kendi yapısı ve mekanizmasıyla özerk olduğu... Bu mesaj Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığının başlamasıyla, Brüksel'in gözünün çok daha fazla Lefkoşa'ya çevrilmiş olacağı bir dönemde verilmeye çalışılacak.


Aynı kaynaklar gazetemize Türk tarafının -bu sefer 'KKTC' olarak- Kıbrıs Türk toplumuna açılımlarda bulunarak, birkaç gün önce Kudret Özersay tarafından anlatılan ve iki devlet varlığı arasındaki işbirliğinin kastedildiği açık olan 'iki taraf arasında güven için işbirliği modeli'ni ete kemiğe büründürmeye çalışacak.  Kıbrıs Türk tarafının 1 Temmuz'un hemen arkasından bu tür hareketlerde bulunma niyetini BM'ye bildirdiği de eklendi.


Buna paralel olarak Türkiye, 'KKTC'nin statüsünü çok zor değiştirebileceğinin peşinen bilmesine karşın sahte devleti uluslararasında yükseltmeye çalışacak. Buna rağmen çaba İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkeleri istikametinde olacak, etki yaratma hareketleri de belirli AB üyesi ülkelere yönelik olacak.  Kıbrıslı Türk lider Derviş Eroğlu daha önceki gün İİT tarafından yükseltmeden söz etti. İİT'nın artık Ada'daki gerçekleri gördüğünü söyleyen Eroğlu artık İslam dünyasından, direkt uçuş ve doğrudan ticaret gerçekleştirilmesi kararı beklediğine işaret etti.


Kıbrıs Türk tarafının aklında halen, başkanlık seçimleri sonrası dönem ve üstlenilecek yeni müzakere prosedürü var. Bu müzakerenin de artık yeni olgularla yapılmasını istiyor."


(ŞA/GÜR)


 
23 Nisan 2012 Pazartesi 12:58
Okunma: 1120
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu