Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Prıo Raporu: Doğalgazla İlgili Türk Senaryosu Mümkün

Prıo Raporu: Doğalgazla İlgili Türk Senaryosu Mümkün

Güney'in Para Almaya Başlaması İsrail'in Tercihine Bağlı.

 
 
Prıo Raporu: Doğalgazla İlgili Türk Senaryosu Mümkün
TÜRKİYE ÜZERİNDEN BORU HATTINDAN EDİNİLECEK GELİR, DOĞALGAZ SIVILAŞTIRMA TERMİNALİNİN SAĞLAYACAĞINDAN 15 MİLYAR EURO DAHA FAZLA


AMERİKALILAR YUNANİSTAN'IN MEB KONUSUNDA NASIL DAVRANMASI GEREKTİĞİNİ İZAH ETTİ: "NO MAPS DRILLING IS GOOD!


"HİDROKARBONLAR KIBRIS SORUNUNUN MEZAR TAŞI OLACAK"


Lefkoşa, 28 Şubat 13 (T.A.K.): Güney Kıbrıs'ın, Doğu Akdeniz'deki doğalgazın değerlendirilmesi konusunda yatırımları ciro etme zamanının, bugünkü şartlar altında, büyük oranda denetiminde olmayan unsurlara bağlı olacağı, bu unsurlar arasında da İsrail'in kendi doğalgaz rezervlerini ihraç konusundaki tercihinin bulunduğu bildirildi.


Politis "İsrail'in Elinde... PRIO Doğalgazla İlgili Türk Senaryosunun Mümkün Olduğunu Değerlendiriyor" başlıklı haberinde Oslo Barış Araştırmaları Enstitüsü (PRIO) Kıbrıs Merkezi tarafından dün yayınlanan raporun içeriğini yayınladı.


GÜNEY'İN PARA ALMAYA BAŞLAMASI İSRAİL'İN TERCİHİNE BAĞLI


Habere göre raporu kaleme alanlar (Ayla Gürel, Fiona Moulen ve Haris Cimitras) Güney Kıbrıs'ın hidrokarbon yataklarından para kazanmaya ne kadar çabuk başlayabileceğinin büyük ölçüde İsrail'in kendi doğalgazını, Güney Kıbrıs'ta olacak LNG tesislerinden ihraç etmeyi seçme potansiyel kararına bağlı olacağını vurguladılar.


Raporda İsrail ile Türkiye'nin aralarındaki anlaşmazlığı aşması ve İsrail'in, Türkiye'nin kısa süre önce yaptığı, iki ülke arasında (İsrail ve Türkiye) doğalgaz boru hattı inşa edilmesi önerisine olumlu yanıt vermesi halinde Güney Kıbrıs'ın doğalgazdan elde edeceği gelirin çok az olacağı değerlendiriliyor.


TÜRKİYE ÜZERİNDEN BORU HATTINDAN EDİNİLECEK GELİR, DOĞALGAZ SIVILAŞTIRMA TERMİNALİNİN SAĞLAYACAĞINDAN 15 MİLYAR EURO DAHA FAZLA


Gazete raporda "doğalgazın Türkiye üzerinden borularla ihraç edilmesi ekonomik açıdan en avantajlı formül olmaya devam ediyor" ifadesine yer verildiğini yazdı özetle şöyle devam etti:


"Moulen, 'Türkiye'ye döşenecek bir boru hattının -ki mevcut şartlar altında döşenmesi imkânsız olduğu kesindir- bu yatırımın büyük olacak bedelinin ödenmesinin ardından sağlanacak gelir, bir doğalgaz sıvılaştırma terminalinden (LNG tesisi) 15 milyar Euro daha fazla olacaktır' dedi.


Raporda, müdahil tarafların pozisyonları belirtilirken gelecekteki muhtemel eylem senaryolarına da işaret edildi.


Bunlardan biri Türk ve Kıbrıs Türk taraflarının olası tepkisidir. Gürel bu konuda 'Kıbrıslı Türkler artık bir mütekabiliyet politikası geliştirdi. Buna göre Cumhuriyet'in üstlendiği faaliyetlere Kıbrıslı Türkler de ilke olarak kendilerinin de eşit hak sahibi olduklarını hissettikleri bölgelerde muadil faaliyetlerle (Türkiye'nin işbirliğiyle) karşılık veriyor' ifadesini kullandı."


AMERİKALILAR YUNANİSTAN'IN MEB KONUSUNDA NASIL DAVRANMASI GEREKTİĞİNİ İZAH ETTİ: "NO MAPS DRILLING IS GOOD!


Haravgi "Kıbrıs Sorunu Engebeli Patikaya Giriyor... Yunanistan'da ABD'nin MEB Konusundaki Tarafsızlığı Nedeniyle Endişe" başlıklı haberinde ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, SİRİZA lideri Aleksis Çipras'a Yunanistan'ın hidrokarbon yatakları ve münhasır ekonomik bölge (MEB) konusunda nasıl davranması gerektiğini " No maps. Drilling is good" (harita yok, sondajlar iyidir) ifadesiyle anlattıklarını yazdı.


Yunan Komünist Parti Genel Sekreteri Aleka Papariga'nın dün Yunan meclisinde konuşurken "hidrokarbonlar Kıbrıs sorununun mezar taşı olacak" ifadesini kullandığına dikkat çeken gazete, Kıbrıs sorununun ekonomiyle paket haline getirilmesi haberleri veya Rum Yönetimi yeni Başkanı Nikos Anastasiadis'in NATO'ya katılım başvurusunda bulunma niyeti dikkate alındığında Kıbrıs sorununun engebeli bir patikaya girmekte olduğunun görüldüğünü yazdı.


Habere göre Papariga dünkü konuşmasında, bugünkü veya yarınki Yunan hükümetinin; devletlerarası anlaşmayla değil yatırım anlaşmalarıyla ve deniz parsellerini kaybedebileceği şantajıyla haritalar olmaksızın Ege'de (hidrokarbon yataklarından) müşterek istifadeyi kabule sürükleneceğini belirtti, şunları söyledi:


"HİDROKARBONLAR KIBRIS SORUNUNUN MEZAR TAŞI OLACAK"


"NATO ve AB üyesiysen ve 400 evrakın varsa, somut olan güçler dengesini görmezden gelemezsin. NATO evrak kabul etmez. MEB ilanı için tek mesele Türkiye değil. Gerek güçler dengesi gerek rekabetler de önemli. Kıbrıslılara en katı rekabetçinin kim olduğunu sorunuz. Fransız TOTAL. Geri adım atmadı. Hidrokarbonlar Kıbrıs sorununun mezar taşı olacak"


Habere göre ABD'nin, Yunanistan'ın münhasır ekonomik bölge sınırlarını belirleme perspektifine karşı tutumuna da değinen Papariga ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa Konularından sorumlu müsteşarı Erick Rubin'in Selanik'i ziyareti sırasında SİRİZA Başkanı Çipras'a söylediklerini aktardı:


"Rubin Yunan hükümetine, deniz bölgeleri ilan etme ve sınırlarını belirleme açıklaması yapıp haritalar sunmasının, ülkenin kaynak servetlerinden istifadesine yardımcı olmadığını, aksine Türkiye ile sıcak bir olaya ve yeni gri bölgeler yaratılmasına neden olabileceğini söyledi."


Gazeteye göre "To Vima" isimli Yunan gazetesi de Washington'un; 2011'de Güney Kıbrıs'ın araştırmalarında yaptığı gibi, Yunanistan'ın Girit'in kuzeyinde araştırmalar yapma hakkını destekler göründüğünü ve Amerikalıların 'Türkiye'nin o bölgede söz hakkı yok. Ancak Yunan hükümeti Yunan adaları ile Türk kıyıları arasındaki bölgelerde araştırma yapmaya karar verirse o zaman Amerika'nın destek verme olanakları çok fazla daralacak' dediklerini yazdı.


(ŞA/KAR)


 
28 Şubat 2013 Perşembe 11:16
Okunma: 572
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu