Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Prıo Ve Frederıch Vakfı'nın Doğalgaz Paneli

Prıo Ve Frederıch Vakfı'nın Doğalgaz Paneli

"çözüm Olsun Olmasın Kıbrıslı Türkler De Yararlanmalı... Çözüm Şart Koşulmadan Türkiye İle İşbirliği Yolu Bulunmalı".

 
 
Prıo Ve Frederıch Vakfı'nın Doğalgaz Paneli

Lefkoşa, 14 Temmuz 12 (T.A.K.): PRIO (Oslo Barış Araştırmaları Enstitüsü) ve Fredirich Ebert Vakfı, Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'de tek yanlı olarak sürdürdüğü hidrokarbon aramaları ve Kıbrıslı Türklerin bundan nasıl faydalanacağına ilişkin mesajlar verdi.

Fileleftheros haberi "Kıbrıs Sorununun Çözümüyle veya Çözümü Olmadan Faydalar... Kıbrıslı Türklerin Doğalgazdan Nasıl Pay Elde Edeceklerine Dair Öneriler... PRIO'nun Enerji Konulu Panelinin Sonuçları" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Habere göre verilen mesajlardan biri, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinden bağımsız olarak Kıbrıslı Türklerin doğalgazın getireceği menfaatlerden yararlanması gerektiği ve ikincisi de Güney Kıbrıs'ın Kıbrıs sorununun çözümünü şart koşmadan, doğalgazın ileri götürülmesi konusunda Türkiye ile işbirliği yapma yollarını bulması gerektiği idi.

Gazete PRIO ve Frederich Vakfı'nın "Kıbrıs Açıklarındaki Hidrokarbonlar" konulu panelin geçen yılın kasım ayında düzenlendiğini ancak sonuçlarının yeni yayınlandığını kaydettiği haberinde şunları yazdı:

"Panelin sonuçları kısa süre önce, Türkiye'nin Kıbrıs'ın Güneyi'nde yeni meydan okumalara girdiği bir aşamaya denk geldi. Açıklanan metnin gerek kendisi gerek giriş bölümünde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kendi MEB'inde araştırma yapma yasal hakkını kullanmasına gösterilen Türk tepkilerini haklı çıkarma çabası belirgindir.

Bahse konu metinde ifade edildiği üzere panel sırasında doğalgazdan istifadesinden elde edilecek gelirlerle ilgili başlayan diyaloğa katkı konulması maksadıyla doğalgazdan ortaya çıkacak zenginliğin yönetilmesi ve paylaşımı üzerinde duruldu.

Panelde konuşanların çoğu -konuşma metinleri de yayınlandı- ada sakinlerinin tamamının hiçbir şart olmaksızın doğrudan menfaat elde etmesinden yana tavır koydu. Bu da Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasa dahi doğalgazdan istifade edilmeye başlandığında, işgal bölgelerinin de menfaat elde edebilmesinin yollarının bulunması gerekeceği anlamına geliyor. Bu kapsamda ekonomik menfaatin ötesinde sanayi maksatlı kullanım için işgal bölgelerine doğalgaz nakledilmesi ve özgür bölgelerde üretilecek ucuz elektriğin kullanımı da var.

Söz konusu metinde Türkiye'nin, Kıbrıs'tan doğalgazın Avrupa piyasasında ileri götürülmesinde önemli olduğu savunuluyor. Konuşmacılar, Kıbrıs hükümetin böyle bir işbirliği yapılabilmesine Kıbrıs sorununun çözümünü şart koşmaması gerektiğini savundular ancak bunun nasıl yapılacağına dair öneride bulunmadılar.

Kasım ayında düzenlenen panelde enerji gelirlerinin doğru şekilde faydalanılan Norveç ve petrol nedeniyle çatışmalar yaşanan Sudan örneklerine de atıfta bulunuldu.  Sudan örneğine atıfta bulunularak, Kıbrıs'ın da aynı akıbetle karşılaşabileceğini ve hidrokarbonların ateşleme kaynağı haline geleceği mesajı verilmeye çalışıldı.

Farklı tek konuşmayı Yorgos Levendis yaptı. Levendis Ankara'nın tepkilerinin bölgede hegemonya yaratmayı hedeflediğini ve bu politika içerisinde Kıbrıslı Türklerin elde edeceği menfaatin çok az olacağını söyledi."

(ŞA/GÜR)

 
14 Temmuz 2012 Cumartesi 13:02
Okunma: 466
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)