Ana Sayfa » Kıbrıs » Rahman: "İslam Ülkeleri Bilime Ve Yüksek Öğrenime Daha Çok Pay Ayırmalı"

Rahman: "İslam Ülkeleri Bilime Ve Yüksek Öğrenime Daha Çok Pay Ayırmalı"

"İslam İşbirliği Teşkilatı'na Üye Ülkelerde Yüksek Öğrenim Hizmetleri Forumu" Başladı

 
 
Rahman:
57 İslam ülkesinin üye olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı'nın desteğiyle Dışişleri Bakanlığı'nca düzenlenen yüksek öğrenim konulu forumun açılışında konuşan yabancı konuklar, yüksek öğretim ve bilim alanında İslam ülkelerinin neler yapması gerektiği üzerinde durdu; KKTC'yle ilgili de olumlu değerlendirmelerde bulundu.  

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, KKTC'de faaliyet gösteren üniversitelerin rektörleri, akademisyenler, öğrenciler ve davetlilerin katıldığı forumda İslam dünyasının örgütlerinin üst düzey yetkilileri de konuştu.

Forum kapsamında açılan sergide ise KKTC'de faaliyet gösteren üniversiteler stantlar kurdu.

RAHMAN: "HARİKA BİR ÜLKEDE YAŞIYORSUNUZ"

COMSTECH Genel Koordinatörü Prof. Dr. Atta-ur Rahman, "Harika bir ülkede yaşıyorsunuz" diyerek başladığı konuşmasında, dünyada artık bilginin sosyo ekonomik kalkınmanın itici gücü olduğunu vurguladı; "Gerçek zenginlik petrolle, altınla, madenle olmuyor; çocuklarımızla oluyor" dedi.

Rahman, yenilik ve girişimcilik, vizyon sahibi, dürüst, teknoloji konusunda becerikli bir hükümetin de önemli olduğunu ifade ederek, İslam dünyasında pozitif gelişmeler görseler de henüz yeterli olmadığını söyledi.

"Akademik makale sayısı artıyor, olumlu değişim sinyalleri görüyoruz. 10 yıl öncesine göre 57 İslam ülkesinin bilim ve teknolojiye yatırımı yüzde 100'ün üzerinde arttı" diyen Rahman, yine de Batı ülkeleriyle aralarında büyük bir açık bulunduğunu, o yüzden İslam ülkelerinin yöneticilerinin gerçek anlamda yatırımlar yapması gerektiğini vurguladı.

Rahman, İslam dünyası ülkelerinin GSYH'larının yüzde 2'sini bilim ve teknolojiye; yüzde 10'unu da yüksek öğretime ayırması gerektiğini belirterek, her gün binlerce keşif yapıldığını, bunların hayatı değiştirdiğini; her geçen gün akıllı teknoloji ürünlerinin arttığını, mermi geçirmeyen kağıt bile üretildiğini kaydederek, "Bu keşifler yapılıyor ama maalesef İslam dünyasında değil" diye konuştu.

İİT üyesi 57 ülkede 1.5 milyar insan arasında hiç Nobel ödülü alan olmadığını; ödül alan Müslüman bilim insanlarının ise Avrupa ve Amerika'da yaptıkları çalışmalarıyla ödül aldığını bildiren COMSTECH Genel Koordinatörü Prof. Dr. Atta-ur Rahman, İslam ülkelerinin liderlerinin, eğitim, bilim ve yenilikleri ülkeleri için öncelikli hale getirmesi, farkına varması gerektiğini söyledi.

Rahman konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Eroğlu'na çağrıda bulunarak "Gerçek düzeyde ilerleme istiyorsanız, gayri safi milli hasılanızın yüzde 2'sini bilime; yüzde 10'unu eğitime ayırın" dedi.

BİLLAL: "KIBRIS'TA ÇÖZÜME HER ZAMAN DESTEK VERDİK"

ISESCO Bilim Dairesi Müdürü Dr. Faiq Billal, sergi ve forumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında,  KKTC'nin ISESCO'da gözlemci statüde olduğunu; örgütün Kıbrıs'ta bir çözüm bulunmasına her zaman destek verdiğini söyledi.

Billal, eğitimin, ekonominin önemli bir bileşeni olduğunu; KKTC'nin de eğitime çok büyük önem verdiğini kaydederek, "KKTC eğitime büyük önem veriyor, Sayın Cumhurbaşkanı'nın burada bulunması da bunun göstergesidir" dedi.

KKTC'deki 6 üniversitede çok yüksek eğitim seviyesi bulunduğunu ve dünyanın 60 ülkesinden öğrenci geldiğini kaydeden Faiq Billal, İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu'nun vizyonu geniş bir insan olduğunu ve çok güzel çalışmalar yaptığını; teşkilatın çok mükemmel ilerlediğini söyledi.

"Bilgiye dayalı bir ekonomi çağı yaşıyoruz ve yoğun, global bir rekabetle karşı karşıyayız. Ülkelerin ileriye gitmesi bilimle, inovasyonla ve yüksek öğrenimle olacaktır. Yoksulluğun ortadan kaldırılması, refahın artması için üniversiteler ve yüksek öğretim kuruluşları bu alanda öncü kuruluşlardır" diye konuşan Billal, araştırma ve inovasyonun bilgiye dayalı bir ekonomi transformasyonu için gerekli olduğunu kaydederek, halkın da bilincinin ve ilgisinin artırılması için medyanın önemine işaret etti.

İslam ülkelerinin mevcut potansiyelleriyle asla yetinmemesi gerektiğini vurgulayan Billal, forum ve sergi sayesinde deneyimlerin paylaşılacağını, yeni vizyonlar ortaya atılacağını belirtti.

Faiq Billal, geçen ay Riyad'da yüksek öğrenim bakanlarının yaptığı toplantıya değinerek, yükseköğretimde mükemmeliyetin sağlanması, uluslar arası standartlara ulaşılması için ortaya bir yol haritası çıktığını; bu sayede üye ülkelerin eylem planları oluşturduğunu, bunların kurumlarda ve üniversitelerde uygulanacağını bildirdi.

Billal, forumda ortaya atılacak her türlü fikre açık olduklarını belirterek, Dışişleri ve Eğitim Bakanlıklarına konukseverlikleri için teşekkür etti.

ALİ: "EĞİTİM İTİCİ GÜÇ"

İslam Kalkınma Bankası Başkanı Prof. Dr. Ahmed Mohamed Ali, organizasyonu düzenleyenleri kutladı ve bunun KKTC için çok olumlu bir adım olduğunu ifade ederek, misafirperverliği için KKTC halkına teşekkürlerini iletti.

Ali, eğitimin ve özellikle yüksek öğrenimin bilgi toplumun oluşturulmasında itici güç olduğunu vurguladı. Ülkelerin sadece doğal kaynaklarını yönetmek için birçok konuda eğitilmiş, bilgili işgücüne ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ali, İslam ülkelerinin de buna çok ihtiyaç duyduğunu söyledi.

İİT ülkelerinde eğitim ve bilimsel çalışmalar konusundaki bir bilimsel araştırmadan alıntılar yapan Ahmed Mohamed Ali, hiçbir İslam ülkesinin bilimsel olarak gelişmiş veya becerikli değerlendirilmediğini; sadece 9'unun bu alanlarda gelişmekte olduğunu; ötekilerinin geri kalmış diye nitelendiğini bildirdi.

Ali, yaklaşık 20 İİT ülkesinde yüksek öğretime katılımın yüzde 5'te kaldığını kaydetti.

İslam Kalkınma Bankası'nın eğitimi bankanın misyonunun gerçekleştirilmesinde bir temel taş gördüğünü ifade eden Ahmet Mohamed Ali, temel eğitime yatırımın aslında yoksulluğu azaltmanın da bir yolu olacağını vurguladı.

Eğitim sektörünün finansmanının çok önemli olduğunu; İİT ülkelerinde eğitime 2.5 milyar Dolar bütçe ayrıldığını; bu rakamın aslında düşük kaldığını kaydeden Ali, eğitimde mükemmel hale gelinmesi ve yenilik konusunda da önemli adımlar atılması gerektiğine inanan İslam Kalkınma Bankası'nın yapılan çalışmaları ödüllendirdiğini, bugüne dek 2.7 milyon ABD doları ödül verdiğini bildirdi.

Ali, bankanın, bugüne dek 28 akademisyeni ve 40 kuruluşu çalışmalarından dolayı ödüllendirdiğini; iki tür de burs programı uyguladıklarını anlattı. Burs programından bugüne dek 1160 doktora yapan kişinin faydalandığını; bu akademisyen ve bilim insanları arasında 300 de kadının yer aldığını bildiren Ali, son 10 yılda üye ülkelere yapılan çağrıyla programlarda yüzde 10 bilim ve teknolojiye yer verilmesinin istendiğini ancak yeterince ilgi görmediğini anlattı.

İslam ülkelerinin İslam Kalkınma Bankası'yla yıllık programlarında bilim ve teknoloji de yer verilmesi çağrısı yapan Ali, üye olmayan ülkelerdeki Müslüman topluluklarla da çalışma yaptıklarını; ihtiyaçları sosyal ve yardım ve burs programlarıyla karşılamaya çalıştıklarını kaydetti; bugüne dek 73 ülkedeki binin üzerinde çalışmayla 600 milyon Dolar üzerinde kaynak kullanıldığını bildirdi.

İslam Kalkınma Bankası'nın bugüne dek üye olmayan ülkelerde 11 bin 500 burs verdiğini; 89 milyon dolar harcandığını ifade eden Ahmet Mohamed Ali, kadın öğrencilere de 3 binin üzerinde burs dağıtıldığını kaydetti.

Ali, Bankanın KKTC'yle işbirliğinden memnuniyet duyduğunu, özel destek ve burs programlarının KKTC'nin kurulduğu günden beri sürdüğünü, bankanın merkezi Cidde'de de ticaret odaları ve işadamlarıyla çalışmalar yapıldığını; yatırımcıların KKTC'ye çekilmesinin amaçlandığını; bankanın bu anlamda kolaylaştırıcı bir rol oynadığını anlattı.

Forumda açılış oturumunun ardından ara verildi. Daha sonra panellere geçildi.

 
28 Kasım 2011 Pazartesi 14:10
Okunma: 657
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu