Ana Sayfa » Kıbrıs » Ramazan Bayramı 6 Günlük Tatille Kutlanıyor

Ramazan Bayramı 6 Günlük Tatille Kutlanıyor

3 GÜNLÜK BAYRAM SONRASINDAKİ CUMA GÜNÜNÜN DE İDARİ TATİL VERİLMESİYLE BİRÇOK KİŞİYİ 6 GÜNLÜK TATİL BEKLİYOR

 
 
Ramazan Bayramı 6 Günlük Tatille Kutlanıyor

BAYRAM NAMAZI 06.58'DE KILINACAK; CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAKİ BAYRAM TEBRİĞİ 18.00'DE


POLİS, BELEDİYELER, SU DAİRESİ TATİL SÜRESİNCE ÖNLEMLER ALDI


BAYRAMIN BİRİNCİ GÜNÜ ÖĞLEDEN SONRA YER YER HAFİF VEYA GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK BEKLENİYOR


ÇOCUKLAR İÇİN LEFKOŞA'DA BAYRAM YERİ; GAZİMAĞUSA'DA PANAYIR YERİ KURULACAK


POLİS: "ÖNCELİĞİNİZ HIZ YAPMAK DEĞİL, GİDECEĞİNİZ YERE SAĞLIKLI GİTMEK OLSUN"


OTELLERDEKİ DOLULUK BAYRAM TATİLİNDE DE DEVAM EDECEK... EYLÜL AYINDA DAHA DA ARTIŞ BEKLENİYOR


Lefkoşa, 27 Ağustos 11 (T.A.K): İslam Alemi'nin kutsal günlerinden Ramazan (Şeker) Bayramı, bu yıl KKTC'de 6 güne çıkan tatille kutlanıyor. 30 Ağustos Salı günü başlayacak üç günlük bayram, Cuma gününün idari tatil verilmesi ve sonrasındaki hafta sonuyla birlikte toplam 6 günlük tatil imkanı sağlayacak.


Bu yıl ilk günü 30 Ağustos Zafer Bayramı'na denk gelen Ramazan Bayramı, "11 Ayın Sultanı" diye tanımlanan ve oruç tutulan 29 günlük Ramazan ayının ardından kutlanıyor.


Bayram namazı, tüm camilerde saat 06.58'de kılınacak.


Arife olan Pazartesi günü Kıbrıs'ta geleneksel bayram çörekleri ve misafirlere ikram edilmek üzere tatlılar pişirilecek.


Ramazan Bayramı'nda geleneksel aile ziyaretleri yapılarak büyüklerin elleri öpülerek bayram kutlanacak. Bayramda sık sık görüşme fırsatı bulamayanlar da bir araya gelecek ve özel tatlılar ikram edilecek; yemekler yenecek.


Hayatta olmayanlar da mezarları başında çiçekler ve dualarla anılacak.


Çocuklar, bayram ziyaretlerinde şeker ve para toplamanın sevincini yaşayacak. Lefkoşa'da Fuar Alanı'nda kurulacak bayram yeri yine en çok çocukları ağırlayacak.


İhtiyaçlı kişilere verilen Ramazan fitresi bu yıl 15 TL olarak belirlendi. Bu yıl ülkedeki bazı sivil toplum örgütleri yanında Somali'de açlıkla mücadele edenler için de kampanyalar düzenlendi.


CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAKİ TEBRİK


Ramazan Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, halkın tebriklerini kabul edecek. Cumhurbaşkanlığı'ndaki bayram tebriği, bayramın ilk günü saat 18.00'de başlayacak.


POLİSİN ÖNLEMLERİ


Polis Genel Müdürlüğü, halkın Ramazan Bayramı'nı huzur ve güven ortamı içinde geçirmesini sağlamak amacıyla ülke genelinde güvenlik ve trafik alanındaki tedbirlerini en üst seviyeye çıkardı. 


Polis Genel Müdürü Günay Özan, halkın şikayet ve yardım taleplerini değerlendirmek ve anında hizmet verebilmek için, "155 Polis İmdat", "199 İtfaiye", "156 Alo Narkotik" ve diğer telefon hatlarıyla polis örgütünün halkın 24 saat kesintisiz hizmetinde olacağını duyurdu.


Özan, bayramla ilgili açıklamasında, trafikle ilgili de şu uyarılarda bulundu:


"Son günlerde toplumumuzu üzüntüye boğan trafik kazalarına dur diyebilmek için, bizim aldığımız tedbirler yanında, siz değerli halkımızın da bu mücadelede bizlere destek olacağınıza inanıyorum. Sizin, ailenizin, sevdiklerinizin ve diğer vatandaşlarımızın hayatını tehlikeye düşürmemek için bayram nedeniyle daha da yoğunlaşacak trafikte, yolun konumunu dikkate alarak gerekli dikkat ve özeni göstererek araç kullanınız. Alkollü ve süratli araç kullanmayınız. Mutlaka trafik kurallarına uyunuz. Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmanın, bir şeyler yiyip içmenin sürücünün dikkatini dağıtacağını asla unutmayınız. Önceliğiniz; hız yapmak değil, gideceğiniz yere sağlıklı gitmek olsun".


Polis Genel Müdürü Özan, Ramazan Bayramı tatilini evinden uzakta geçirecek vatandaşların, ev ve işyerlerinden ayrılmadan önce hırsızlığa karşı kapı ve pencerelerini güvenli şekilde kapatmalarını; yangına sebep olabilecek aksamları da bir daha gözden geçirmelerinin kendi yararları olacağını vurguladı.


Özan, halkın bayramını kutlayarak, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir bayram diledi.


CEZAEVİNDE AÇIK GÖRÜŞ


Merkezi Cezaevi'ndeki hükümlü ve tutuklulara Ramazan Bayramı süresince yakınlarıyla açık görüş olanağı sağlanacak.


Cezaevi Müdürü Salahi Hoca'nın açıklamasına göre, cezaevi içindeki açık görüş, 09.00 - 16.30 saatleri arasında yapılabilecek.


İLK GÜN HAFİF SAĞANAK BEKLENİYOR


KKTC Ramazan Bayramı'nın ilk gününü sağanak yağmurlu geçirecek.


Meteoroloji Dairesi'nin raporuna göre, arife günü açık az bulutlu ve parçalı çok bulutlu havanın ardından bayramın ilk günü öğleden sonra yer yer hafif sağanak veya gök gürültülü hafif sağanak yağmur bekleniyor. Yağış sırasında rüzgar da kuvvetli esecek.


Bayramın ikinci günü açık, öğle saatleri parçalı ve az bulutlu; bayramın üçüncü ve son günü ise açık ve az bulutlu geçecek. Sonraki günler için de açık ve az bulutlu hava tahmin ediliyor.


Sıcaklık, mevsim normallerinde seyredecek ve iç kesimlerde bayram süresince 33 - 35 derece; sahillerde ise 31 - 33 derece dolaylarında seyredecek.


OTELLERDEKİ DOLULUK


Ramazan Bayramı'nda 5 yıldızlı oteller müşterileri için özel eğlence programları ve konserler düzenliyor.


Otellerde yüksek seyreden doluluk oranlarının bayram tatilinde de sürmesi bekleniyor.


TAK muhabirinin bayram turizmi ve otellerdeki durumla ilgili sorularını yanıtlayan Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Koordinatörü Ayşe Dönmezer, otellerdeki doluluk oranlarında zaten bir artış bulunduğunu; bayram süresince de mevcut durumun devamını beklediklerini söyledi.


Dönmezer, bayramdan sonra, hava sıcaklıklarının biraz düşmesiyle turist sayısında artış beklediklerini, Avrupa'dan birçok grubun özel ilgi turizmi için ülkeye geleceğini kaydetti.


KKTC'ye üç yeni destinasyondan uçak seferlerinin başlamasıyla toplam yolcu sayısında yüzde 30 artış sağlandığını; Türkiye'den henüz beklenen artışı göremediklerini ancak sürdürülen reklam kampanyalarıyla biraz hareketlenme beklediklerini anlatan Dönmezer, yabancı yolcu sayılarında ise önemli artışlar olduğunu açıkladı.


Ayşe Dönmezer'in verdiği bilgiye göre, geçen yılın ilk 7 ayına göre bu yıl toplam yabancı yolcu sayısında Almanya'nın payı yüzde 3 artarak yüzde 5'ten 8'e çıktı; Azerbaycan'ın payı minimumken bu yıl yüzde 3 oldu. KKTC'ye gelen yabancı yolcu sayısında Hollanda'nın payı yüzde 3'ten yüzde 5'e; İran'ın payı yüzde 6'dan 9'a; İtalya'nın payı minimumdan yüzde 4'e; Rusya'nın ise yüzde 5'ten yüzde 6'ya yükseldi.


KKTC'ye gelen yolcu sayısında geçen yıla göre artışlar ise şöyle:


"Belçika yüzde 360; Slovenya yüzde 2 bin 600; Ukrayna yüzde 42; Norveç yüzde 35; Polonya yüzde 195; Finlandiya yüzde 100; İsveç yüzde 35."


ACİL SU İŞLERİ İÇİN EKİP


Su İşleri Dairesi, Ramazan Bayramı süresince acil su işlerini takip edecek nöbetçi ekipler oluşturdu.


Daire Müdürü Asım Kayan'ın açıklamasına göre, Lefkoşa'da 228 31 65 numaralı telefondan daireye ulaşılabilecek. Lefkoşa'daki nöbetçi ekipler ve numaraları şöyle:


Mustafa Karaderi (Müdür Muavini) 0533 862 90 36; Temel Rıza (İçme Suları Şubesi Sorumlusu) 0533 834 86 97; Turgay Hoşsöz (İşletme ve Bakım Şube Amiri) 0533 834 79 01; Mustafa Kutrafalı (Makine ve İkmal Şube Amiri) 0533 863 16 62.


Güzelyurt'ta birim amiri Hüseyin Davutoğlu'na 0542 877 10 66; Gazimağusa'da birim amiri Hüseyin Genç'e ise 0533 862 06 47 numaralı telefonlardan ulaşılabilecek.


Teknisyenlerin adları ve telefonları ise şöyle:


"Hüseyin Pekdoğan 0533 863 43 46; Aytaç Erbulak 0542 851 95 61; Örgül Şumrut 0533 865 76 02."


BELEDİYELER... LEFKOŞA


Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), başkent Lefkoşa'da Ramazan Bayramı'nın huzurlu kutlanması için tüm hazırlıklarını tamamladığını açıkladı.


LTB Temizlik Şubesi ekipleri, bayramın 1. günü çöp toplama işlemi gerçekleştirmeyecek. Ekipler çöp toplama işlemine bayramın 2. günü, önceden belirlenen program çerçevesinde devam edecek. Vatandaşlar bayram tatili süresince her türlü şikâyetini "Alo 185" şikâyet hattına bildirebilecek.


LTB Zabıta Şubesi, bayram öncesinde ve bayram süresince sıkı denetimlerine devam edecek. Zabıta Şubesi, rutin yapılan denetimler yanında Fuar Alanı'nda kurulacak Bayram Yeri'nde de bayram tatili boyunca görev yapacak. Özellikle işportacılar ve seyyar çiçekçilere göz açtırmayan belediye zabıtası bayram öncesinde de bu sıkı denetimlerine devam edecek. Zabıta Şubesi, kaçak çiçek satan çiçekçi ve işportacıların ürünlerini müsadere edecek. Zabıtalar bayram boyunca trafiğin sürekli akabilmesi için Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı'nda görev yapacaklar.


İş Yeri İzinlendirme ve Denetim Şubesi, halkın hijyen ortamlarda taze ve sağlıklı gıda tüketmesi için bayram öncesinde başlattığı eğlence mekânları başta olmak üzere gıda üretimi ve satışı yapan restoran, market, pastane ve fırın gibi iş yerlerinin denetimini bayram süresince de sürdürecek.


Ramazan Bayramı'nda belediyeye bağlı defin işleri aksamadan devam edecek. Her zaman olduğu gibi bayram süresince de Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı'nda nöbetçi ekip bulunacak ve defin işlemleri de aksamadan sürecek. Bayramda, vefat eden yakınlarını ziyaret için mezarlığa gelenlerin rahat ve hızlı bir şekilde kabir ziyaretlerini tamamlamaları için de gerekli tedbirler alındı. Vatandaşlar Defin İşleri'ne 223 20 30, 223 20 33, 0533 860 92 20, 0533 850 95 66 numaralı telefonlardan ulaşabilecek veya Alo 185'ten ulaşarak her türlü bilgiyi edinebilecek.


GAZİMAĞUSA


Gazimağusa Belediyesi, Ramazan Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.


Belediyeden verilen bilgiye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için belediyenin su işleri biriminin acil durumlar için kullandığı 0533 860 19 91 numaralı telefonu aranabilecek.


Gazimağusa Belediyesi'nin Suriçi'nde Canbulat Yolu üzerinde kuracağı panayır yeri, bayramı da kapsayacak şekilde 30 Ağustos'tan 11 Eylül tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Her hafta Perşembe günü terminal bölgesinde hizmet veren Perşembe Pazarı, bayram gününe denk geldiği için kapalı olacak. Açık Pazar, Toptancı Hali ile birlikte bayram suresince açık olacak. Arife günü olan 29 Ağustos'ta hizmet verecek Belediye Mezbahası ise bayram süresince kapalı olacak.


Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca, sadece ana arterlerle meydanlarda devam edecek. Bayram süresince çocuk parklarının temizliğine de devam edilecek. Ayrıca arife günü Salamis Yolu ve Suriçi'nde ek çöp toplama hizmeti verilecek.


Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, 24 saat aranabilecek.


Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi'nin 185 veya 444 44 62 numaralı telefonları aranabilecek.


GİRNE


Girne Belediyesi, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle gerekli tedbirlerini aldı.


Girne Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre; bayram ve hafta sonu tatili süresince Girnelilere aksatmadan hizmet verebilmek için bir takım tedbirler aldı.


Bayramın birinci günü dahil, çarşı merkezi, kordonboyu ve otellerin çöplerini toplayacak olan belediye, rutin programına uygun temizlik hizmetleri verecek.


İçme suyu dağıtımında ise, belirlenen programın aksamaması için gerekli önlemleri alan belediye, meydana gelebilecek arızalar için ekipler oluşturdu.Bayram öncesinde zabıta kolluk ve sağlık şubesi ise kentteki tüm işyeri yerlerinin ve lokantaların denetimini yapıp, izinsiz seyyar satıcıları kontrol edecek.


Bu yıl bayramın ikinci gününe denk gelen (31 Ağustos Çarşamba) Açık Pazar bayram dolayısı ile açılmayacak.


Bayramda defin hizmeti verebilmek için de tedbirlerini alan belediye, mezarlıkları bakımdan geçirerek bayram ziyaretleri için hazır hale getirdi.


Tatil günlerinde Girneliler, acil durumlar için belediyenin şu numaralarına ulaşabilecekler:


Bayındırlık ve imar işleri 0542 882 11 17; temizlik işleri 0542 882 11 16 ve 0533 860 59 73;su işleri 0533 868 54 31; kanalizasyon işleri 0533 870 20 17; cenaze ve defin işleri 0533 861 11 38 ve 0533 836 50 41; sağlık işleri 0533 870 20 14.


GÜZELYURT


Güzelyurt Belediyesi, Ramazan Bayramı tatili süresince hizmetlerinin aksamaması için önlemler aldı ve nöbetçi ekipler oluşturdu.


Temizlik hizmetlerinin tatil süresince yoğun şekilde devam edeceğini açıklayan belediye, ev ve işyeri atıklarının da program aksatılmadan toplanacağını duyurdu.


Su dağıtımı da 24 saat kesintisiz sürecek ve olası şebeke arızalarına karşı nöbetçi ekip görev başında olacak.


Güzelyurt Belediyesi, bayram nedeniyle tüm mezarlıkları kontrol ve bakımdan geçirdi. Tatil süresince mezarlıklarda görevliler bulunacak ve hizmetler aksamadan verilecek.


İzinsiz seyyar satıcıları kontrol edebilmek ve oluşabilecek sorun ve şikayetlere anında müdahale edilebilmesi amacı ile tatil süresince nöbetçi kolluk ekipleri görevlendiren belediye, tartı hizmetlerine ve kanalizasyon kazılarına ise bayram süresince ara verecek.


Salhanedeki kesim günleri ise artan talebi karşılamak için artırıldı.


Güzelyurt Belediyesi, bayram süresince vatandaşların şikayet ve istekleri için 0533 829 32 45 ile 0533 829 32 43 numaralı telefonları arayabileceğini de duyurdu.


İSKELE


İskele Belediyesi, belde halkının, Ramazan Bayramı'nı huzur ve güven içinde geçirebilmesi için tüm önlemleri alarak "barış, huzur ve esenlik dolu bir bayram" geçirmesini diledi.


Bayram süresince su dağıtımında normal programın uygulanacağını; çöplerin bayramın birinci günü hariç rutin devam edeceğini, mezbahanın bayramın birinci günü dışında hizmet vereceğini bildiren İskele Belediyesi, defin işlerinin de aksatılmadan süreceğini açıkladı.


İskele Belediyesi sınırlarında yaşayanlar bayram tatili süresince su işleri için 0542 850 11 61; temizlik ve defin işleri içinse 0542 852 65 38 numaralı telefonu arayabilecek.


BAZI GAZETELER YAYINLARINA ARA VERECEK


6 güne çıkan Ramazan Bayramı tatilinde, basın çalışanları da tatil yapma fırsatı bulacak. Bazı gazeteler, yayınlarına 2 veya 3 günlük ara verecek.


Afrika, Haberdar, Halkın Sesi, Havadis, Kıbrıs, Star Kıbrıs, Yenidüzen gazeteleri yayınlarını kesintisiz sürdürecek.


Vatan, Demokrat Bakış ve Güneş gazeteleri bayramın ikinci ve üçüncü günleri yani 31 Ağustos Çarşamba ve 1 Eylül Perşembe günleri okurlara ulaşmayacak. Kıbrıs Volkan, Ortam ise bu günler yanında 2 Eylül Cuma günü de yayımlanmayacak. Kıbrıslı da, Bayram günleri, üç gün çıkmayacak.


UBP'DE BAYRAMLAŞMA


UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, Ramazan Bayramı nedeniyle partililerle bayramlaşacak.


Partiden yapılan açıklamaya göre, bayramın birinci günü 18.30-18.30 saatleri arasında Lefkoşa Sarayönü'ndeki parti merkezinde; bayramın ikinci günü 10.00-11.00 saatleri arasında Gazimağusa ilçe binasında ve 12.00 - 13.00 saatleri arasında İskele ilçe binasında; bayramın üçüncü günü de 10.00-11.00 saatleri arasında Girne ilçe binasında; 12.00-13.00 saatleri arasında ise Güzelyurt ilçe binasında bayramlaşma yapılacak.


DP'DEN BAYRAMLAŞMA TÖRENLERİ


Demokrat Parti (DP) de, Ramazan Bayramı nedeniyle Lefkoşa, Gazimağusa, İskele, Girne ve Güzelyurt't bayramlaşma törenleri düzenleyecek.


DP yetkilileri, Ramazan Bayramı'nın 1. günü saat 10.00'da DP Lefkoşa İlçe Binasında, Bayramın 2. günü saat 10.30'da DP Gazimağusa İlçe Binası'nda, aynı gün saat 14.00'te DP İskele İlçe Binasında, Bayramın 3. günü saat 10.00'da DP Girne İlçe Binasında ve yine aynı gün saat 14.00'te DP Güzelyurt İlçe Binasında halkla ve partililerle bayramlaşacak.


DP Genel Merkezi, yaptığı açıklamada, bayramlaşma etkinliklerine tüm partililer ve halkı davet etti.


(GÜL/SEL)


 
27 Ağustos 2011 Cumartesi 16:04
Okunma: 820
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu