Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rapordan Önceki Son Görüşme

Rapordan Önceki Son Görüşme

Bm Masaya Mülkiyette Çözüm Mekanizması Önerisi Koyacak.

 
 
Rapordan Önceki Son Görüşme

DOWNER LİDERLERDEN BUGÜNKÜ GÖRÜŞMEDE SONUÇ ÜRETMELERİNİ İSTEDİ

EROĞLU'NDAN BAN'A "YEM-MEKTUP"

Lefkoşa, 29 Mart 12 (T.A.K.): BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın, Ban Ki Moon'a yönelik raporunun hazırlanmasından önceki son görüşme niteliğindeki bugünkü liderler görüşmesinde, BM'nin masaya mülkiyette çözüm mekanizması önerisi koyacağı ve taraflardan yanıt isteyeceği haber verildi.

Politis "Bugün Müzakereler İçin Kader Günü... BM Mülkiyet Konusunda İlke Anlaşması İsteyecek" başlığıyla manşete çektiği haberinde BM'nin masaya koyacağı, mülkiyet çözüm mekanizması önerisine taraflardan yanıt isteyeceğini, olumlu bir ortam şekillenmesi halinde Aleksander Downer'ın nihayet çok taraflı konferans önereceğini yazdı.

Gazete, KKTC kaynaklı bilgilere dayanarak, Cumhurbaşkanı Eroğlu'ndan, Aleksander Downer ve TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na vaat ettiği gibi yönetim başlığında sürpriz gelebileceğini ileri sürdü özetle şunları aktardı:

"Aleksander Downer, Kıbrıs sorununda çok taraflı konferans çağrılması için zemin olup olmadığını anlamak için bugün Derviş Eroğlu ve Dimitris Hristofyas'tan mülkiyet ve toprakla alakalı somut sorulara yanıtlar almaya çalışacak.

Edindiğimiz bilgilere göre bugünkü liderler görüşmesi, son aylardaki kısır diyalog ve çıkmazı tamamen tersine çevirebilir. En azından, masaya somut ikilemler ve mülkiyetle ilgili bir ilke anlaşması koyacak olan Downer grubunun isteği budur.

İki tarafın önüne konulacak ve yanıtlarının isteneceği formül BM'nin gerek doğrudan müzakerelerde gerek BM'nin iki tarafla ayrı ayrı yaptığı temaslarda sunduğu köprü kurucu fikirlerle ilgili geliştirilenlere ve tartışılanlara dayanıyor. Bu formül, mülkiyet ve toprak başlıklarında, bu yönlerin kapanması şart olmadan, bir çeşit çözüm mekanizmasının iskeletine göndermede bulunuyor.

Bu mekanizmanın iki tarafça kabul edilmesinin bir uluslararası konferansın yolunu açacağı düşünülüyor çünkü o zamana kadarki sürede detaylar da toprakla ilgili haritalar da görüşülecek. Aleksander Downer'ın uluslararası konferans konusundaki raporunu yarın hazırlayacak olmasına karşın diplomatik çevreler, mülkiyet formülünü kabul edip etmedikleri yönündeki cevapları için taraflara bir miktar süre tanınabileceğinden, bu sürenin de hiçbir şekilde 15 günü geçmeyeceğinden söz ediyor.

Bu koşullar altında bugünkü görüşme kritik önem taşıyor. Aycıca, Kıbrıs Türk tarafının durumu zorlamak için harekette bulunma niyeti olduğu yolunda bilgiler de var. Edindiğimiz bilgilere göre Rum tarafını mülkiyet ve uluslar arası konferansta adım atmaya 'itmek' için Kıbrıs Türk tarafı, çapraz oya yeşil ışık yakabilir ve bu şekilde yönetim başlığının ilerlediğini gösterebilir.

Bu arada Hristofyas bugün, Maraş'ın Kıbrıs Türk idaresi altında açılması ihtimaliyle ilgili ortaya çıkan tehdit-konusunu gündeme getirmek niyetindedir. Dahası, yakın zamana kadar New York'taki Daimi Temsilcimiz olan Minas Hacimihail BM Güvenlik Konseyi'ne; Kıbrıs'ın MEB'teki haklarıyla ilgili Türk tehditleri ve Egemen Bağış'ın, işgal bölgelerinin entegrasyonuna ilişkin ifadeleri konusunda mektupla bilgilendirme yaptı."

Gazete "Ban Ki Moon'a Rapor Elden Ele... BM E-Mail'den Kaçınıyor, Aleksander Downer Yarın Gidiyor" başlıklı haberinde Aleksander Downer'ın uluslararası konferans çağrılıp çağrılamayacağı konusundaki yarın hazırlayacağı raporunun Genel Sekreter'e bir BM yetkilisi tarafından elden ulaştırılacağını bildirdi.

Edindiği bilgilere dayanarak BM'nin, sızma tehlikesine karşı raporu elektronik ortamda göndermeyeceğini belirten gazete Downer'ın yarın (Cuma) Avustralya'ya hareket edeceğini, daha sonra Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımları Ban Ki Moon'la 19-20 Nisan'da görüşmek üzere New York'a gideceğini belirtti.

Habere göre, Eroğlu ve Hristofyas'ın, haberlerden, Downer-Ban görüşmesinden sonra haberdar olması bekleniyor. Bu bilgilendirmenin muhtemelen Ban tarafından telefon aracılığıyla yapılacağı, telefon görüşmesinde ya liderleri uluslararası konferansa çağıracağı veya bir sonraki aşamayı bildireceği belirtildi.

DOWNER LİDERLERDEN BUGÜNKÜ GÖRÜŞMEDE SONUÇ ÜRETMELERİNİ İSTEDİ

Fileleftheros Aleksander Downer'ın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'tan; hafta sonu yazacağı Genel Sekreter'e yönelik raporu ışığı altında, bugünkü görüşmede sonuç üretmelerini istediğini bildirdi.

Gazete "Downer Bugün Sonuç İstiyor... Raporunu Sunması Arifesinde Görüntü Elde Etmek İçin İki Düzeyde Görüşme Talep Etti" başlıklı haberinde Downer'ın, Ban'a yazacağı rapor öncesinde müzakerelerin gidişatına ilişkin bir görüntü elde edebilmek için; Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'tan, mülkiyet başlığıyla devam edilecek bugünkü görüşmede ilerleme kaydetmeleri talebinde bulunduğunu yazdı.

Gazete "güvenilir" diye nitelediği bilgilere dayanarak Downer'ın liderlerden; günün sonunda çok daha net bir görüntü elde edilebilmesi için, bugünkü görüşmelerinin ardından müzakerelerin temsilciler düzeyinde devam etmesini istediğini yazdı.

Güvenlik Konseyi'ne bugün telekonferans aracılığıyla bilgi vermesi beklenen Downer'ın Brüksel temaslarından cesaret almış göründüğünü ve Kıbrıs sorununda çok taraflı konferans çağırma perspektifini canlı tuttuğunu kaydeden gazete özetle şunları yazdı:

"Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Downer'a, çok taraflı konferans çağırması halinde Türk tarafının gerek toprağı gerek oylama senaryolarıyla (çapraz oyu kastediyor olabilir) birlikte dönüşümlü başkanlık konusunu görüşeceğini söylemiş görünüyor. Bu, yakın zamana kadar çok taraflı konferans çağrılmasını uzak bir ihtimal gören Downer'ın rota değiştirmesi için yeterli oldu.

Aleksander Downer dün işgal lideri Derviş Eroğlu'yla görüştü. Eroğlu alelacele; Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik doğrudan müzakereler kapsamında Başkan Hristofyas'la bugünkü görüşmelerinin son görüşme olabileceğini söyledi. Bunu; 'Avustralyalı diplomat her iki tarafla da temaslarda bulundu ve bugünden Mart sonuna kadar görüşlerini Genel Sekreter'e sunması bekleniyor, daha sonra New York'ta görüşme olabilir' şeklinde izah etti.

Gazetecilerin soruları üzerine Brüksel temaslarını değerlendiren Downer Türkiye, Büyük Britanya, Yunanistan ve İsveç Dışişleri Bakanları ve Komiser Füle ile görüştüğünü, muhataplarının hepsinin BM'nin çalışmalarına ve barışçıl prosedüre katkılarına destek çıktığını, bunun başarıyla sonuçlanması için ellerinden gelen desteği vereceklerini söylediklerini anlattı.

EROĞLU'NDAN BAN'A "ZOKA-MEKTUP"

Alithia "Eroğlu'ndan Ban Ki Moon'a... Uluslararası Konferans İçin Zoka-Mektup" başlığıyla manşete çektiği haberinde Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Genel Sekreter Ban Ki Moon'a mektup yazdığını ve Kıbrıs sorununda çok taraflı konferans çağırması halinde; Rum Yönetimi Başkanının önerdiği gibi; başkanların çapraz oyla seçilmesini kabule hazır olduğunu, mülkiyette çok daha yapıcı olacağını belirttiğini yazdı.

TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da Aleksander Downer'a aynı taahhütte bulunduğunu belirten gazete özetle şunları yazdı:

"Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri'ni; Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığının başlamasından önce çok taraflı konferans çağırmayı başarmak için ön şartlar bulunduğuna ikna etmek maksadıyla yeninden son ancak güçlü bir koz çıkardı.

Kıbrıslı Türk lider Genel Sekreter'e yönelik mektubunda, çok taraflı konferans çağırmaya karar vermesi halinde kendisinin (Eroğlu) Dimitris Hristofyas'ın önerdiği gibi dönüşümlü başkanlık ve federal hükümetin başkanlarının çapraz oyla seçilmesi paketini kabule niyetli olduğunu belirtti. Yine mülkiyette çok yapıcı tavır sergileyeceğini taahhüt etti. Davutoğlu da Aleksander Downer'la  Brüksel'de gerçekleştirdiği görüşmede aynı  taahhütlerde bulunduğu ve aynı frekansta hareket ettiği görülüyor.

Eroğlu Genel Sekreter'e mektubunda Türk tarafının, çok taraflı konferansın yapılması gerektiğine inandığı çerçeveyi de belirledi. Bu öneri Hristofyas'ın uluslararası konferansa ilişkin önerisinden yola çıkıyor çünkü iki tarafın, garantör güçlerin ve BM'nin katılmasını öngörüyor.  Başkan Hristofyas aleni açıklamalarında ve Ban'a gönderdiği mektupta bir uluslararası konferansta iki toplum, garantör güçler ve BM dışında Kıbrıs Cumhuriyeti, Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve AB'nin de katılması gerektiğini vurgulamıştı.

Kıbrıslı Türk liderin Genel Sekreter'e mektubu yaklaşık iki sayfadan oluşuyor. Genel Sekreter'e ve Kıbrıs sorunuyla meşgul olan ülkelere yem niteliği taşıyor çünkü çapraz oyun kabul edileceği taahhüdünü taşıyor.  Eroğlu şimdiye kadar Hristofyas'ın merkezi hükümetin dönüşümlü başkanlarının seçilmesiyle ilgili önerisini görüşmeyi kesin bir dille reddediyordu.

Kıbrıs Türk tarafının çok daha yapıcı öneriler öne çıkarılarak mülkiyette tavır değişikliğine gideceği taahhüdü de yemdir çünkü bugüne kadar iki bölgelilikteki mutlak ısrarı nedeniyle bu başlıkta da çok daha esnek yaklaşımı engelledi.

Eroğlu'nun Genel Sekreter'e mektubunun varlığı ile Aleksander Downer'ın da katılacağı bugünkü liderler görüşmesi daha da kritik hale geliyor."

(ŞA/HA) 

 
29 Mart 2012 Perşembe 11:13
Okunma: 495
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu