Ana Sayfa » Kıbrıs » Rauf R. Denktaş'ın İmam Hatip Eleştirisi...

Rauf R. Denktaş'ın İmam Hatip Eleştirisi...

Denktaş, İmam Hatip’e ve Elektrik Kurumu ile Telekomünikasyonun özelleştirilmesine karşı çıktı...

 
 
Rauf R. Denktaş'ın İmam Hatip Eleştirisi...
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC’de imam hatip okulu açılmasına ve Elektrik Kurumu ile Telekomünikasyon Dairesi’nin özelleştirilmesine karşı olduğunu açıkladı.

Ülkede lüzumlu işler yapılacağı yerde lüzumsuz işlere vakit ayrıldığını belirten Denktaş, lüzumlu işler yapılması durumunda halkın bunu takdir ederek, “Aferin, memlekette bir şeyler oluyor” diyeceğini söyledi.
Elektrik Kurumu ile Telekomünikasyon  Dairesi’nin özelleştirilmek istenmesine de değinen Rauf Denktaş,
Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın iflas etmesiyle büyük bir acı yaşandığına işaret ederek, Elektrik Kurumu ve Telekomünikasyon Dairesi’nde de aynı şeylerin  yaşanması halinde, haksızlığa uğramış ve derinden yara almış insanların ne yapacağının bilinemeyeceğini vurguladı.
KIBRIS Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Reşat Akar’ın hazırlayıp sunduğu “Son Durum” programına katılarak ülke gündemindeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Denktaş, ülkedeki sistemin suçlu olmadığını, kişilerin sistemin öngördüğü şekilde devlet adamlığını yapmayıp, bürokrasi rahatlığına büründüklerini ifade etti.
Herkesin kendi görevini yapması durumunda ülkede bu kadar şikâyet olmayacağına, grevlerin hak ve hukuk yönünde yapıldığına işaret eden Denktaş, “Hükümetin yapması gereken, bu kişilerle samimi ve ciddi bir diyalog içinde olmasıdır” dedi.

Ortada bir el mi var?

Hükümetin, eylemcilerin isteklerini tespit edip açık konuşması gerektiğini söyleyen Denktaş, “İstenen şey emekli maaşlarından kesinti yapılması ise, bunu isteyenlere Anayasaya aykırı ve çok büyük bir olay olur diye anlatılması gerekir. Bunun yerine şu yapılabilir denilip hükümetin bu güçte ve karakterde olması gerekir” diye konuştu.
Denktaş bu konudaki sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ben, şüpheleniyorum. Çünkü ülkenin her kesiminden ve yerinden o kadar şikayet gelmeye başladı ki ben bunların hangisi geçerlidir ve haklıdır karar veremiyorum ve çok üzülüyorum. Ben, düşünüyorum ki görünmeyen bir el ‘Burada ayrı bir egemenlik, ayrı bir halk istemenin bir faydası yoktur’ demek mi istiyor ki birden bire orkestra gibi hep bir arada bir hoşnutsuzluk başlamıştır.” .
Genelde dünya ekonomisinin bir çöküşü olduğunu ve budan KKTC’nin de pay aldığını anlatan Denktaş, bu kadar şikâyet edecek şey göremediğini, içindeki şüpheye göre bunun yüzde 80’in siyasi olduğunu söyledi.
Sendikalar ve siyasilerin kendilerini göstermek için Türkiye’ye sırtını çevirdiğini, bunların yarattığı soğukluklar olduğunu anımsatan kurucu cumhurbaşkanı, orkestra halinde her yönden ve herkesten şikâyetin ortaya konmasına bir anlam veremediğini ve üzüldüğünü belirtti.
Kendi döneminde başkanlık rejimi olduğunu ve kendisinin meclisin dışından da bakan tayin ettiğini anımsatan Denktaş,  “İş yapacak insan arardım ve atardım” dedi.

Yabancılara büyük haksızlık yapıyor Tapunun devletin hazinesi gibi olduğunu, tapuların verilmesinin hızlandırılıp insanların mağdur edilmemesinin düşünülmesi gerektiğini kaydeden Denktaş, Tapu Dairesi’ne yaptığı işin önemini ve ciddiyetini anlayacak kişiler gönderilmesi gerektiğinin altını çizdi. Denktaş, elektrik, su konularında ciddi adımlar atılabileceğini ancak diyalog eksikliğinden bunun yapılamadığını belirtti.
Sistemi değiştirmeden sorunların aşılabileceğini ve böylelikle halkın rahatlayacağını söyleyen Denktaş konuşmasına şöyle devam etti:
“Yabancılara büyük haksızlıklar yapılıyor. Bankalar, avukatları ile birlikte bununla uğraşıyor. Başsavcılık buna el atamaz mı? Hükümet neden gerekeni yapmıyor. Mahkemeye gittilerse mahkemeye bazı gerçekler söylenmemiştir. Savcılığın bunu araştırması gerekir. Yüksek Mahkeme de buna el atmalıdır.
Ülkede yaşanan soru işaretlerinin ortadan kaldırılması için başbakanın her sorun için bir bilirkişi ataması gerekiyor. Bu sorunlar çözülürse halk rahatlayacak. Türkiye bu milleti hiç ağlatmamıştır. Çok eksiklikler olmuştur, bulup buluşturmuş vermiş ve karşılığında ‘böyle yapın’ demiştir.
Hükümetlerin yaptığı yolsuzluklarla devlete yüz çevrilmemesi gerekiyor. Zamanında ben Demirel’e gittim ve ülkede döviz sıkıntısı vardır dedim, buldu buluşturdu ve bize gönderdi. Hükümetler de ellerinden geleni yapıyor. Hükümet çok büyük bir parasal sıkıntı içerisinde, Türkiye elinden geleni yapıyor. Tüm gaylem devletin yaşatılması ve devlete zarar verilmemesidir.”

Siyasetin standardı çok düştü

Meclisteki tartışmaları standardın düştüğü için izlemediğini, vekillerin boş koltuklara konuştuğunu ve bu yönden üzüntü duyduğunu anlatan Denktaş, KKTC halkının bunun daha iyisine layık olduğunu söyledi. Denktaş, demokraside kaba kuvvet ve küfür olmadığını bunun yapılması durumunda demokrasinin dışına çıkılmış olacağını ifade etti.
Yapılan işlemlerin demokratik olmadığını ve herkesin demokrasiyi iyi kavraması gerektiğini hatırlatan Denktaş, vekillere “Meclis’te konuşuyorsun” dedi.
Denktaş, “Adama evin tapusunu veremeyeceğiniz halde vereceksiniz gibi mukavele yaparak daha sonra vermediğiniz zaman buna seyirci kalınamaz. Hükümetin bu konulara eğilmesi lazımdır. Yasalara aykırılık vardır. Türklerin topraklarını almak için oyunlar da oynanıyor” dedi.

AİHM’de sahtekârlar memleketi olduk

Memleketin adının, yapılanlar yüzünden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM)sahtekarlar memleketi olarak götürüleceği duyumları aldıklarını söyleyen Denktaş, “Siyasi açıdan İngilizlerin bize yardımı büyüktür. Hepsi şimdi mallarını satıp kaçmaya başlıyor” dedi.
Sahtekârlığı hükümetin ve Başsavcılığın dikkate alması gerektiğine işaret eden  Denktaş, “Ayıptır ve günahtır. Emekli adam bütün birikimini güneşi olan Kıbrıs’a gelip yatırmış sora tapu alamıyor. Bundan savcılık ilgilenmez de kim ilgilenir onu soruyorum” dedi.
Kendisinin bu konuda bir çok şikayet aldığını ve aldıkları şikayetleri değerlendirip gerekli yerlere yazılar yazdığını ancak cevap alamadığını ifade eden Denktaş, sahtekarlığın önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

KTHY’nin iflası büyük bir acıdır

Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın iflas etmesinin büyük acı olduğuna değinen Denktaş, Telekomünikasyon Dairesi  Elektrik Kurumu’nda da böyle acılar yaşanması durumunda ne kadar didinilse, uğraşılsa da, haksızlığa uğramış ve derinden  yara almış insanların ne yapacağını bilmenin zor olduğunu ifade etti..
Zararı bütün halkın gördüğünü, insanların haksızlığa uğratılmaması gerektiğini anlatan Denktaş, elektrik, su ve telefonun geliri varsa “moda olsun” diye özelleştirmeye gidilmemesi gerektiğini söyledi. Özel sektörü canlandırıp güçlendirmek için yapılacak başka işler olduğunu hatırlatan Denktaş, yerli ürünün mutlaka korunması gerektiğini belirterek, “Liberal ekonomi korunacak maksadıyla yerli üretici batırılmaya çalışılıyor. Sen kimsin ki, yerli üreticiyi batıracaksın. Batmaması için gereken tedbiri alacaksın. Yerli mal varsa dıştan aynısını getirir ve daha pahalı yapmazsan zarar devlete ve bize olur” dedi.

Köylere küçük camiler yapılabilir

Kendisinin cemaat meclisinde olduğu zamanda 107 caminin minarelerinin tahrip edildiğini ve yılda 10 minare yapılması yönünde bir çağrısı olduğunu hatırlatan Denktaş, o zamanın büyükelçiliğinin lüzumu yok diye kabul etmediğini söyledi.
Kendisinin bu yöndeki talebinin esas hedefinin bir köye bakıldığı zaman köyün Müslüman olduğunun anlaşılması için orada minare bulunması olduğunu i anlatan Denktaş, camisi olmayan köylere nüfusa göre küçük cami yapılmasının zararlı bir şey olmadığını belirtti.   
Ülkemizde bulunan üniversitelerin İhaliyat Fakültesi açmalarının kendi kararları olduğunu ifade eden Denktaş, KKTC’de İmam Hatip okulu açıp imam hatipçi yetiştirileceğinin açıklandığını belirterek, “İstersen Türkiye’de var, oradan getiririz. Burs verirsin bu işi halledersin, eksiğe göre genç gönderir yetiştirirsin” dedi.
Ülkede lüzumlu işler yapılacağı yerde lüzumsuz işlere vakit ayrıldığını anlatan Denktaş, lüzumlu işler yapılması halinde  halkın bunu takdir ederek, “Aferin memlekette bir şeyler oluyor” diyeceğini söyledi.
KKTC’de imam hatipler yetiştirilmesi durumunda gençlerin mezun olduktan sonra ne yapacağını ilgili mercilere soran Denktaş, “Ders olarak din okullara konabilir. Ayrı bir imam hatip okulu açmaya gerek yoktur” dedi.

Rum’a boyun eğmedikçe
Kıbrıs sorunu çözülmez


Güneyde yapılacak olan seçimlere de değinen Denktaş, Kıbrıs sorununun Rum’a boyun eğmedikçe halledilemeyeceğini belirtti.
Rum’un Kıbrıslı Türklerin eşit, egemen ve iki halktan biri olduğunu, garantilerin devam edeceğini kabul etmemesi durumunda Kıbrıs meselesinde anlaşma olamayacağını ifade eden  Denktaş, “İki tarafın konuya yaklaşımı 180 derece terstir. Halledilebilecek olsa idi Talat zamanında halledilirdi. Ellerinden gelse oksijen almamızı engelleyecekler” dedi.
Rum tarafının birleşme istemediğini, Kıbrıslı Türklerin kendilerine bağlanıp yerleşik dediklerinin ülkelerine geri dönmesini istediklerini, garanti anlaşmalarını kabul etmediklerini kaydeden Denktaş, “Adam ‘Makarios’un izindeyim, EOKA’dan ilham alıyorum’ diyor ve Girit modelini uygulamak istiyor. Biz hala masada görüşme yolu ile bu işin halledilebileceği intibasını veriyoruz” dedi.
Kıbrıs Türkü’nün ciddi olması ve kırmızı çizgilerimizin ortaya konması gerektiğine işaret eden Denktaş şöyle konuştu::
“Dr. Küçük’ün birinci yıl sonunda Makarios’a yazdığı mektubu lütfen herkes okusun. Sürpriz olursa 1960 anlaşması gibi bir anlaşma çıkacak ortaya. Türkiye elini yavaş yavaş çekmeye başlayacak ve garanti olarak AB gösterilecek. Sonunda canımıza okunacak. Ortaklık ikiye bölünmüştür. Hristofiyas ortaklığın ikiye bölündüğünü kabul etmesi gerekir. O halen üniter devlet diyor. Ben bir şey göremiyorum. Rum bizim istediklerimize evet derse bu iş olur”

kaynak KIBRIS GAZETESİ
 
12 Mayıs 2011 Perşembe 20:29
Okunma: 880
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu