Ana Sayfa » Türkiye » Reform İzleme Grubu'nun 24.Toplantısı Sona Erdi

Reform İzleme Grubu'nun 24.Toplantısı Sona Erdi

TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Ab Dönem Başkanlığıyla İlgili,'Türkiye Hiçbir Zaman Tehdit Dili Kullanmaz. Ancak Kendisine Dönük Herhangi Bir Taktik Manevraya Da Gözü Kapalı Davranmaz' Dedi.

 
 
Reform İzleme Grubu'nun 24.Toplantısı Sona Erdi
Davutoğlu, Dedeman Otel'de Düzenlenen Rig 24. Toplantısı Sonrasında Yapılan Basın Toplantısında, Toplantıda Ele Aldıkları ''pozitif Gündem'' Konusunun Ab İle Müzakere Sürecinde Önemli Bir Kavram Olduğunu Söyledi.

Bu Kavramın Pozitif İçeriğine Katıldıklarını Dile Getiren Davutoğlu, ''hepimizin Ortak Kanaati Şu Ki Pozitif Gündem Bizim Müzakere Sürecimizi İkame Eden Ya Da Bir Alternatif Oluşturan Bir Yöntem Olmamalıdır'' Dedi.
Bugün AB'nin Yeniden Yapılanmasını Yakından Takip Ettiklerini Vurgulayan Davutoğlu, Son Ekonomik Krizle Birlikte AB İçinde Katmanlı Yaklaşımların Ön Plana Çıktığını Söyledi.

Pozitif Gündemin Tamamıyla Destekleyici Ve Tamamlayıcı Bir Nitelikte Olmasına Önem Verdiklerini İfade Eden Davutoğlu, Pozitif Gündemin Müzakere Sürecinin Tam Üyeliğe Gidiş Yönünü Açmaya Çalışan Ve Tıkanıklıkların Aşılmasına Yönelik Bir Çaba Olarak Değerlendirilmesi Gerektiğini Kaydetti.

Pozitif Gündem İradesi Sürecekse Türkiye'nin Ab'den Beklentileri Olduğunu Bildiren Davutoğlu, Önce Vize Muafiyetinin Tam Olarak Sağlanması Gerektiğini Belirtti. İlk Aşamada Da Vize Kolaylıklarına Geçişin Temin Edilmesi Gerektiğine İşaret Eden Davutoğlu, Geri Kabul Anlaşmasıyla Vize Muafiyeti Arasındaki Bağı Muhafaza Etme Kararlılıklarını Sürdürdüklerini Kaydetti.

Pozitif Gündemdeki Stratejik Diyalog Çalışmaları Tekliflerini De Olumlu Gördüklerini Dile Getiren Davutoğlu, Ab İster Açsın İster Açmasın Bütün Fasılları Açılmışcasına Ya Da Kapanma Sürecine Gidiyorcasına Türkiye'nin Kendi Mekanizmaları İçinde Ele Aldıklarını İfade Etti.

Davutoğlu, Ab'ye Tam Üyelik Stratejik Hedefinde Bir Sapma Olmadığını Ancak Ab'nin De Aynı Güçlü İradeyi Göstermek Zorunda Olduğunu Vurguladı.

Kıbrıs

AB'nin Kıbrıs Müzakerelerine Destek Vermesi Gerektiğini Dile Getiren Davutoğlu, Türkiye'nin Haziran Ayının Sonuna Kadar Kıbrıs'ta Barışa Ulaşılması Konusundaki Teşvik Edici Tutumunu Bir Tehdit Gibi Algılayan Yaklaşımın Da Kabul Edilmesinin Mümkün Olmadığını Söyledi.

Davutoğlu, ''Türkiye Hiçbir Zaman Tehdit Dili Kullanmaz. Ancak Kendisine Dönük Herhangi Bir Taktik Manevraya Da Gözü Kapalı Davranmaz. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Müzakerelerdeki Bütün Amacı Bu Müzakereleri Geciktirerek Gelecek Sene Temmuz Ayında Ab Dönem Başkanlığını Almaktır'' Diye Konuştu.
davutoğlu, Bütün Tarafların Bütün Çabalarını Göstermesi Ve Birleşik Bir Kıbrıs'ın Çözüm Süreci Sonucunda Oluşması Gerektiğini Vurguladı.

Bakan Davutoğlu, ''hiç Kimse Bizim Kıbrıs Rum Yönetimi'ni Ab Dönem Başkanı Olarak Muhatap Almamızı Beklemesin. Bizim Tutumumuz Bu Konuda Net Ve Açıktır Ve İlkeseldir, Doğru Bir Tutumdur. Bu Bir Tehdit Değildir, Aksine Ab'yi Ve Bütün Tarafları Çözüme Teşvik Yönünde Attığımız Bir Adımdır'' Dedi.
Rig Toplantısında Entegre Sınır Yönetimi Konusunu Da Kapsamlı Bir Şekilde Ele Aldıklarını Belirten Davutoğlu, İçişleri Bakanlığının Bu Konudaki Çalışmalarını Aktardığını Söyledi.

Fransa'daki Girişim

Türkiye'nin Özgürlük Alanlarını Genişletme Çabası İçerisinde Olduğunu Ancak Bazı Ülkelerin İfade Özgürlüğü Alanını Daraltma Peşinde Olduğunu İfade Eden Davutoğlu, Şunları Kaydetti:
''ümit Ederiz Fransa'da Da Entelektüellerden Oluşan Bir Reform İzleme Gurubu Kurulur, Fransız Hükümetine Bu Çağdışı Yasanın Bırakın 21. Yüzyıla, 18. Yüzyıl Fransız Aydınlanmasına Bile Uygun Düşmediğini Hatırlatır. Fransa Yeni Dogmalar İnşa Edecekse Bunu Başka Alanlarda Arasın. Aynı Şekilde Ümit Ederiz Ki Ab Fransa'yı İzlemeye Alır, Fransa'daki İfade Özgürlüğünü İzlemeye Alır Ve Bu Çağdışı Yaklaşımın, Bir Tarih Yorumunun Bir Meclis Tarafından Bir Dogma Olarak Kabul Edilmesine Dayalı Çağdışı Yaklaşım Konusunda Brüksel'de Bir İzleme Mekanizması Kurulur.''

Böyle Bir Mekanizma Kurulması Halinde Fransa'nın Yanlış Bir Sürece Girdiğini Kabul Edeceğini Ümit Ettiklerini Söyleyen Davutoğlu, Fransa Entelektüellerine Ve Sivil Toplumuna ''fransa'da İfade Özgürlüğüne Sahip Çıkın'' Çağrısında Bulundu.

Davutoğlu, Şu Anda Fransız Değerlerinin Ve Avrupa Değerlerinin Tehdit Altında Olduğunu Da Kaydetti.
tasarı Fransa Meclisi'nden Geçerse Türkiye'nin Neler Yapabileceği Konusundaki Soru Üzerine Davutoğlu, Fransa'nın Bir Bütün Olarak Bir Sınavla Karşı Karşıya Olduğunu İfade Ederek, Fransa'da Yapılacak Tercihin Seçim Kazanılmasına Dönük Sınırlı Bir Etkisi Olabileceğini Ama Uzun Dönemde Fransa Ortak Vicdanının Bunu Kabullenemeyeceğini Belirtti.

Bakan Davutoğlu, ''biz Bunu Reddettiğimizde Bize Karşı Da Mı Hukuki Müeyyide Uygulanacak?'' Dedi.
davutoğlu, Türk Diplomatı Yılmaz Çolpan'ın 22 Aralık 1979'da Fransa'da Şehit Edildiğini Hatırlatarak, ''siz Aynı Gün Sanki Onu Şehit Eden Teröristlere Mesaj Verircesine Onları Neredeyse Haklı Çıkarırcasına Bir Yasa Çıkarmaya Çalışıyorsunuz. Bunun Kabul Edilebilir Bir Tarafı Yok.

Herhangi Bir Şekilde Türkiye'nin Uygulayacağı Müeyyideden Önce Biz Fransız Toplumunun Müeyyide Uygulamasını İstiyoruz'' Dedi.

Yasa Geçmiş Olsa Dahi Bu Yasanın Yaşayamayacağını İfade Eden Davutoğlu, ''bu Yasa Yaşarsa Avrupa Orta Çağlardaki Dogmalar Dönemine Geri Döner'' Diye Konuştu.

Türkiye-AB İlişkilerinin Kopup Kopmadığı Sorusu Üzerine Davutoğlu, ''biz Tanımadığımız Bir Devleti Dönem Başkanı Olarak Muhatap Almayız. Ab Eğer Bir Krizi Engellemek İstiyorsa Hemen Devreye Girsin'' İfadelerini Kullandı.

AB İle İlişkileri Tamamen Kesecekleri Yönünde Bir İfadeleri Olmadığını Dile Getiren Davutoğlu, ''ikili İlişkiler Bağlamında Bütün Ülkelerle İlişkilerimiz Sürer. Ab İle Teknik Düzeyde Çalışmalarımız Sürer, Bölgesel Konularda İstişarelerimiz Sürer. Fakat Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanlığındaki Hiçbir Toplantıya Katılmayız. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi İle İlgili, Onları Muhatap Alacak Hiçbir Doküman Ya Da Faaliyetin İçinde Yer Almayız'' Dedi.
 
19 Aralık 2011 Pazartesi 09:57
Okunma: 493
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu