Ana Sayfa » Kıbrıs » Resmi Gazete'den Haberler...

Resmi Gazete'den Haberler...

Benzin Ve Benzinden Başka Yakıtla Çalışan Araçların Kayıt Harçları Eşitleniyor.

 
 
Resmi Gazete'den Haberler...

PEYNİR ALTI SULARI VE KESİM EVLERİ ATIKLARI BERTARAF İÇİN GÜNEY KIBRIS'TAKİ TESİSE GÖNDERİLİYOR

RESMİ GAZETE ZAMLANDI

Lefkoşa, 29 Ocak 13 (T.A.K.): Motorlu Araçlar ve Yol Trafik (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile, benzin ve benzinden başka yakıtla çalışan motorlu araçların kayıt harçları arasındaki fark ortadan kalkıyor.

Cumhuriyet Meclisi gündeminde yer alan tasarıyla, var olan tasarıya yeni tanımlar eklendi. Tasarıyla bazı motorlu araçların ruhsat harçlarında indirime gidilirken, bazılarının muaf tutulması, bazılarının ise artırılması öngörülüyor.

Tasarıyla, yasaya "limuzin, tadilat ve tamamlanmamış araç" tefsirleri eklenirken, benzin ve benzinden başka yakıt kullanılan araçların teknik özellikleri açısından herhangi bir fark kalmadığından kayıt harçlarındaki farklılık da ortadan kaldırılıyor.

Tasarıya göre, belediyelere ait motorlu araçlara tanınan muafiyet, Belediyeler Birliği'ne ait motorlu araçlara da verilirken, ülkeye yeni ithal edilen ancak tamamlanmamış araçların kaydı yapılırken alınacak harcın hangi değer üzerinden hesaplanacağı düzenlendi.

Tasarıyla ayrıca, limuzinler ve panel vanların harçları ve Şoför Okulları Birliği'ne üye şoför okulları adına kayıtlı ve ilgili tüzüğe uygun özellikler taşıyan, sürüş eğitimleri ve sınavlarda kullanılan 10 yaşına kadar motorlu araçlara yüzde 30 indirimli ruhsat harcı uygulanması öngörülüyor.

TRAFİK CEZALARIYLA İLGİLİ YENİ DÜZENLEME GÜNDEMDE

Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü ile tüm motosikleti motobisiklet ve üç tekerlekli araçları kullananlar ve yolcuların kask kullanması; Emniyet Kemeri Yasası ile araçlardaki tüm yolcuların emniyet kemeri takması zorunluluğuna uygun olarak cezalarda da düzenlemelere gidiliyor.

Resmi Gazete'de yayımlanarak bilgiye sunulan Yol ve Trafik Suçlarının Davasız Halli ve Ceza Puanı (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile söz konusu yasa ve tüzüğe uymayanlara verilecek sabit para ve puan cezaları düzenleniyor. Ayrıca işlediği trafik suçunun cezasını süresi içinde ödemeyip mahkemeye sevk edilen ve suçlu bulunarak mahkum edilenlere her suç için ayrı cezaya çarptırılmadıkları hallerde dahi puan kesme cezasının uygulanabilmesi amaçlanıyor.

YABANCIDAN SATIN ALINAN TAŞINMAZ MALLARI KAYDI YASASI DEĞİŞİYOR

Yabancıdan Satın Alınan Taşınmaz Malların Kaydı (Değişiklik) Yasa Tasarısı hazırlandı.

Resmi Gazete'de yayımlanarak bilgiye sunulan tasarıyla, 20 Temmuz 1974 öncesi yabancılardan mal alıp adına kaydettirmemiş kişilerin 1980 yılında yapılan yasaya rağmen yaptıramadıkları işlemleri tamamlayabilmeleri, haklarını arayabilmeleri için bir fırsat daha verilmesi amaçlanıyor.

PERFORMANS DEĞERLENDİREM TÜZÜĞÜ'NDEKİ FORM DEĞİŞTİ

Kamu Görevlileri Yasası altında hazırlanan Kamu Görevlileri Performans Değerlendirme (Değişiklik) Tüzüğü'ndeki "performans değerlendirme formu" değiştirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan tüzükteki değişiklikler, 1 Ocak 2013'ten itibaren yürürlüğe girdi.

MOBİL TERMİNAL TELSİZ ÜCRETLERİ TÜZÜĞÜ

Elektronik Haberleşme Yasası altında hazırlanan "Mobil Terminal Telsiz Ücretlerine Dair Tüzük", yürürlüğe girdi.

Tüzük, telsiz cihaz ve sistemleri için kamusal haberleşme sağlayıcılardan mobil elektronik haberleşme hizmeti alan aktif abonelerin ödeyeceği telsiz ruhsat ve yıllık kullanım izni ücretlerine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

RESMİ GAZETE ZAMLANDI

Resmi Gazete ücretlerine 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere zam yapıldı.

Buna göre 1 adet Resmi Gazete'nin ücreti, 3.5 TL olurken, 3 aylık abonelik 105 TL'ye, 6 aylık abonelik 170 TL'ye, bir yıllık abonelik 290 TL'ye ve tereke ilanları da 45 TL'ye yükseldi.

DİKMEN ÇÖPLÜK ALANI ÇEVRE DAİRESİ'NİN OLDU

Kapatılan Dikmen Çöplüğü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı'ndan alınarak Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı'na bağlı Çevre Koruma Dairesi'nin kontrol ve yönetimine verildi.

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR GÜNEY KIBRIS'A

KKTC'deki hellim üreten tesislerden çıkan peynir altı suları, kesim evlerinden çıkan kanlı su ile kesilen küçük ve büyükbaş hayvanlar, tavuklardan kalan atıkların bertarafı için KKTC sınırları içinde hiçbir tesis bulunmadığı için Güney Kıbrıs'taki bir tesise gönderiliyor.

Bakanlar Kurulu'nun aralık ayında onayladığı karara göre, günde yaklaşık 200 metre küp peynir altı suyu; 5-6 metreküp kan atıkları ve diğer atıklar, şu anda Lefkoşa Türk Belediyesi'ne ait Haspolat Atıksu Arıtma Tesisi'ne döküldüğünden ve yeni tesis 2013'ten itibaren devreye gireceğinden atık suların buraya dökülmesi mümkün olmayacak.

Atıkların Güney Kıbrıs'taki tesise gönderilmesi, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı'nın başlattığı çalışma ve bu amaçla toplanan iki bölgeli Çevre Teknik Komitesi'nin aldığı karar uyarınca yapılacak. Karara göre, atıkları taşıyacak araçlar Güney Kıbrıs'tan gelecek ve bu işleme pilot olarak Lefkoşa'dan başlanacak. Atıkların karşılığında herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Ulaşım giderleri de ilgili firmalar tarafından karşılanacak.

POLİSLERE TOPLUMSAL OLAYLARDA MÜZAKERE EĞİTİMİ

6 polis, Antalya'da düzenlenen "Toplumsal Olaylarda Müzakere Eğitimi"ne katıldı.

Aralık ayı başlarında düzenlenen eğitime katılanlar arasında KKTC'den 6 polis mensubu da yer aldı.

GÖRSEL VE YAZILI BELLEK DİJİTALLEŞTİRİLİYOR

Görsel ve yazılı belleğinin dijitalleştirilmesi projesi çalışmaları sürüyor. Proje kapsamında görüntü aktarma işlemleri için üç tarayıcı ve bir tam donanımlı, üç boyutlu objeyi çekebilecek, yüksek çözünürlüklü fotoğraf makinesi alınması için 66 bin 500 TL kaynak ayrıldı.

Söz konusu para, TC-KKTC Kültür ve Sanat İşbirliği ve Katkı Projesi kaleminden karşılandı.

Dağcılık Spor Derneği'ne, Güngör-Taşkent, Yeşilırmak ve Bağlıköy yürüyüş güzergahlarıyla ilgili çalışmaları konusunda Turizm Planlama Dairesi ile TC Yardım Heyeti kaynaklı üç protokol imzalama yetkisi verildi. Dernek, eko turizm çalışmaları bağlamında ülkeye gelen turistlere alternatif doğa yürüyüş parkurları hazırlıyor.

Zafer Burnu Milli Parkı içindeki Karpaz'a özgü eşeklerin yaşamlarını sürdürmeleri ve Caretta Caretta kaplumbağaların güvenli üremelerini sağlamaya yönelik çalışmalara katkı amacıyla Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı ile Dipkarpaz Belediyesi arasında imzalanacak protokol Bakanlar Kurulu'nca da onaylandı. Protokolden doğacak 276 bin TL yükümlülük Turizm Geliştirme ve Tanıtma Fonu'ndan karşılanacak.

Bakanlar Kurulu 29 spor federasyonuna toplam 176 bin TL katkı yapılmasını onayladı.

KKTC'de kumarhane işletme imtiyaz izni sahibi Voyager Kıbrıs Ltd.'in 223 milyar olan sermayesi, 100 milyar artırılarak 323 milyara çıkarıldı. Şirketin hisse dağılımında 8 anonim şirket yer alıyor.

(GÜL/KAR)

 
29 Ocak 2013 Salı 13:02
Okunma: 1352
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu