Ana Sayfa » Kıbrıs » Resmi Gazeteden Haberler...

Resmi Gazeteden Haberler...

Polis Memurlarına Tehlike İş Güçlüğü Görev Riski Ödeneği Verilecek.

 
 
Resmi Gazeteden Haberler...

E-DEVLET PROJESİ İÇİN ÇALIŞMA KURULLARI OLUŞTURULDU

REKABET YASASIYLA İLGİLİ TÜZÜK VE TEBLİĞLER YAYINLANDI

Lefkoşa, 12 Şubat 13 (T.A.K.): Polis memurlarına tehlike iş güçlüğü görev riski ödeneği verilecek.

Resmi Gazete'de 30 Ocak'ta yayınlanarak yürürlüğe giren Polis Örgütü Kuruluş Görev ve Yetkileri (Değişiklik) Yasası,  polislere yaptığı işe göre maaşlarının yüzde 3 ile 7 arasında tehlike iş güçlüğü görev risk ödeneği verilmesini düzenliyor.

Aynı yasa, polis müdür muavini kadrosu 23'den 26'ya çıkarılırken; polis memuru kadrosu 2 bin 291'den 2 bin 288'e düşürdü.  Yasa, polis müdürü ve müdür muavini mevkileri için aranan niteliklerde değişiklik yaptı. .

Yasal değişikliğe göre, 7 Mayıs 1985'ten önce atanan polis memurların emekli ikramiye ve menfaatlerinin hesaplanmasında birleşik çalışma ödeneği ve Tehlike, İş Güçlüğü ve Görev Riski ödeneği de dikkate alınacak.

Yeni düzenleme,   1 Ocak 2013'ten   31 Aralık 2013'e  kadar öngörülen tehlike iş güçlüğü görev riski ödeneklerin yüzde ellisini; 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren ise  yüzde yüzünün ödenmesini ön görüyor.

E-DEVLET PROJESİ İÇİN ÇALIŞMA KURULLARI

E-Devlet Projesi için çalışma kurulları oluşturuluyor.

Bakanlar Kurlu kararıyla kurulmasına karar verilen E-Devlet Yönlendirme Kurulu, E-Devlet Yürütme Kurulu, E-Devlet Hukuk Grubu ve E-Devlet Çalışma Kurulu, kamu hizmetlerinin elektronik ortamda ortak bir platformda ve vatandaş odaklı sunumu için şebeke altyapılarının tasarlanıp geliştirilmesine yönelik çalışmaları yürütecek.

E-devletle ilgili Bakanlar Kurulu Kararı, 7 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

REKABET YASASIYLA İLGİLİ TÜZÜK VE TEBLİĞLER YAYINLANDI

Rekabet Yasası'yla ilgili üç tebliğ 25 Ocak 2013;  Nihai Kararlar Tüzüğü 7 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete'lerde yayımlandı 

Muafiyet Başvuruları ve Değerlendirme Tebliği,  Rekabet Kurulu'na yapılacak muafiyet başvurularını ve başvuruların değerlendirme esaslarını belirliyor. 

Şikayetler Tebliği, Rekabet Kurulu'na intikal eden şikayet başvurularındaki işlem usullerini düzenlerken, Yoğunlaşmalar Tebliği hangi yoğunlaşma işlemlerinin kurula bildirilerek izin alınması gerektiği ile yoğunlaşmaların kontrolü ile ilgili usul ve esasları düzenliyor.

 Nihai Kararlar Tüzüğü ise  Rekabet Kurulu'nun alacağı nihai kararlarda hangi hususların bulunması gerektiğini belirliyor.

ÇALIŞMA İZNİ VE ÖN İZİN ŞARTLARINA İSTİSNALAR GETİRİLDİ

Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası altında düzenlenen Yabancıların Çalışma İzinleri Tüzüğü'nde yapılan değişiklikle, Çalışma Bakanlığı tarafından uygun görülen meslek grupları için belirli durumlarda 135 günden fazla yurt dışında kalmama şartı aranmayacak.

29 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Yabancıların Çalışma İzinleri Tüzüğü  ön izin gerekliliğine de istisnalar getiriyor. 

Buna göre,   KKTC'de çalışan kişilerin yabancı uyruklu eşlerinin yanı sıra 18 yaşını KKTC'de tamamlayan çocuklarından; iş kurma izni sona eren ve izninin sona erdiği tarihten 30 gün içinde süreli çalışma iznine başvuruda bulunan yabancı kişilerden; mahkeme kararıyla yurt dışına çıkışı yasaklanan kişilerden; çalışma izninin süresi sonunda 30 gün içinde iş kurma izni almak için başvuran yabancı uyruklu kişilerden ve mahkeme kararı ile yurt dışına çıkışı yasaklanan kişilerden ön izin istenmeyecek.

ESKİ ESERLERİN KİRA SÜRESİ 5 YILDAN 10 YILA ÇIKARILDI

Eski Eserler Yasası, Taşınmaz Eski Eserleri Kullanma ve Kira Tüzüğü'nde yapılan değişiklikle kira süreleri uzatıldı. Bu Tüzük 7 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tüzüğe göre, eski eserin restorasyon projesi çerçevesinde kiralanması veya kullanımına izin verilmesi durumunda daha önce en fazla 5 yıl olan kira süresi 10 yıla çıkarıldı.

(DOĞ/HY)

 
12 Şubat 2013 Salı 14:58
Okunma: 1066
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu