Ana Sayfa » Kıbrıs » RESMİ GAZETE'DEN HABERLER

RESMİ GAZETE'DEN HABERLER

Özelleştirme (Değişiklik) Yasa Önerisi, Suç Gelirlerinin Aklanmasına İlişkin Yasa Tasarısı ve Kıbrıs Türk Hemşireler Birliği Yasa Tasarısı, 2 Haziran tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak halkın bilgisine sunuldu.

 
 
RESMİ GAZETE'DEN HABERLER

 

Öneri ve tasarılarla ilgili görüş ve öneriler, 20 gün içerisinde Meclis Başkanlığı'na yazılı olarak sunulabilecek.

Suç Gelirlerinin Aklanmasına İlişkin Yasa Tasarısı, yürürlükte bulunan yasanın eksikliklerinin giderilmesi amacıyla hazırlandı.  Tasarı, ülke ihtiyaçları da dikkate alınarak uluslararası standartlara, AB direktiflerine ve Mali Eylem Görev Gücü'nün  (FATF) 2012 yılında kabul edilen yeni tavsiye kararlarına uyumlu bir şekilde suç gelirlerinin aklanması, terörizmin ve yaygınlaşmanın finansmanı ile mücadele edebilmeyi öngörüyor.

KIBRIS TÜRK HEMŞİRELER BİRLİĞİ KURULACAK

Kıbrıs Türk Hemşireler Birliği Yasa Tasarısı, ülkede faaliyet gösteren veya gösterecek olan  uzman hemşire, yüksek hemşire ve hemşirelerin icra ettikleri mesleğin disiplin ve ahlakını denetlemek için Kıbrıs Türk Hemşireler Birliği'nin kurulmasını sağlayacak.

Tasarıyla, örgüt, faaliyet, yetki alanları, kredilenmesi, denetim ve organlarının seçimine ilişkin esaslar düzenleniyor.

ÖZELLEŞTİRME (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ

Özelleştirme uygulamalarıyla kamuda çalışmaya başlayanlarla ilgili düzenlemeler içeren Özelleştirme (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin gerekçesi ise şöyle:

"Bu Yasa Önerisi ile, 24/2012 sayılı Özelleştirme Yasası'nın 56'ncı maddesinin değiştirilmesi önerilmektedir. Söz konusu maddenin (1)'inci ve (2)'nci fıkralarında getirilen düzenlemelerle, "kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve özelleştirme uygulamaları sonucunda bu Yasa kapsamında kamuda görevlendirilecek personel? ile "kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iştirakleri dışında kalan kamu payı olan şirketlerin özelleştirme uygulamaları sonucunda ve bu Yasa'nın geçici 1'inci maddesi kapsamında bulunup kamuda görevlendirilecek personel?in hakları arasında bir ayrım yapılmıştır.

Bu düzenlemelere göre, birinci grupta yer alan personelin kamuda görevlendirilmesi durumunda bu personelin kademe ilerlemeleri hangi yıl işe başlamış olduğu dikkate alınarak belirlenirken, ikinci grupta yer alan personelin kademe ilerlemeleri, hangi yıl işe başlamış olduğuna bakılmaksızın, 47/2010 sayılı Yasa'ya tabi olacaktır.

İkinci grupta yer alan kamu personelinin özelleştirilen veya tasfiye edilen şirketlerinin tamamen bir özel şirket gibi çalıştırılmış olması durumunda meşru kabul edilebilecek bu ayrım, bu şirketlerin özelleştirilmeden veya tasfiye edilmeden önce Devlet tarafından atanan yöneticilerce yönetildiğinin ve yönetim biçimi ve yönetsel sorumluluk açısından, öz itibarıyla, kamu kurum ve kuruluşlarından herhangi bir farkının bulunmadığının herkesçe bilindiği bu halde hukuken meşru olmayıp, ikinci grupta yer alan personelin çalıştığı pek çok yılın hukuken görmezden gelinmesi sonucunu doğurmaktadır.

Eşit koşullarda bulunan kişilere eşit uygulamaların yapılmasını gerektiren ve ancak eşit koşullarda bulunmayan kişiler arasında yapılacak ayrımları meşru kılan Anayasa'nın 8'inci maddesinde yer alan eşitlik ilkesinin gereği, tamamı Devlet tarafından atanan kişilerce yönetilen ve dolayısıyla her türlü sorumluluğu bu kişilere ait olan, kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iştirakleri dışında kalan kamu payı olan şirketlerin ve bu Yasa'nın geçici 1'inci maddesinde sözü edilen şirketlerin kamuda görevlendirilen personelinin de, özelleştirilen kamu kurum veya kuruluşlarında görev yapıp daha sonra kamuda görevlendirilecek personelle eşit koşullara tabi tutulmasıdır.

Bununla birlikte, 24/2012 sayılı Yasa'yla yaratılan bu durumun bütçe hesaplamalarını da etkilediği ve bu Yasa Önerisi'nin bütçe planlaması yapılmaksızın yasalaşarak yürürlüğe girmesinin ciddi mali sorunlar yaratabileceği bilinmektedir. Yasa Önerisi, bu düşünceden hareketle, Maliye Bakanlığı'ndan alınacak bilgiler ışığında, Öneri'ye, yasalaştıktan sonra, ne zaman ve hangi koşullarla yürürlüğe gireceğini düzenleyen bir geçici maddenin eklenmesi öngörüsüyle hazırlanmıştır.?

(DOĞ/HA)

 
5 Haziran 2014 Perşembe 13:42
Okunma: 685
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu