Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rolandis: "Kötü Haberci Olmak İstemem Ama Fırsat Trenini Kaçırdık"

Rolandis: "Kötü Haberci Olmak İstemem Ama Fırsat Trenini Kaçırdık"

"Kara Haberci Olmak İstemem Ama Fırsat Trenini Kaçırdığımıza İnanıyorum. Kıbrıs Sorununun Çözümü Ve Var Olan Sorunları Geri Püskürtmek İçin Yunanistan'ı, Türkiye'yi Ve İngiltere'yi Çağırmalıydık. Çünkü Hristofyas'ın Müzakerelerin Yapıldığı Yere Gidip Gelmeleriyle Bir Asırda Bile Çözüm Bulunmaz."bu Sözler Rum Yönetiminde Dışişleri Ve Ticaret Sanayi Ve Turizm Bakanlığı Yapmış Nikos Rolandis'e Ait. Rolandis Alithia'ya Verdiği Mülakatta Rum Yönetiminin Ekonomi Konusundaki Kararlarını Eleştirdi Ve Kıbrıs Sorununa Çözüm Bulunması Yönündeki Çabaların Çok Da Ümit Verici Olmadığı Görüşünü Ortaya Koydu.

 
 
Rolandis:
Mülakatı "Nikos Rolandis... Fırsat Trenini Kaçırdık" başlığıyla yansıtan gazete takvimler ifadesini defalarca eleştirdiğini söyleyen Rolandis'in "Maalesef bu ülkede her şeyde bir takvim olduğunu anlamadık" eleştirisinde bulunarak özetle şunları söylediğini yazdı:

"Yıllardan beridir takvimlerle ilgili bu saçma tezi benimsemekle aslında Kıbrıs sorununu mahvettik. Böylece kesin taksimin eşiğine geldik. Birileri takvimler için rahat zaman istiyoruz dediler ve bu rahatlık da devinimsizliğe ve bugün karşı karşıya bulunduğumuz çıkmaza sürükledi.

Kıbrıs Türk tarafı çok daha katı oldu ve toprakta olgular aleyhimize olacak şekilde değişti. Yerleşiklerin sayısındaki artış, mülkiyet ve işgal altındaki mülklerin kullanılması çözüm olanaklarını uzaklaştırıyor. Geçen zaman içinde, her iki toplumun çıkarına olacak çözüm olanakları tanındı. Hristofyas diyaloğa devam etmek istiyor ancak karşısında, ılımlı lider Talat'ın bulunduğu ilk iki yıl boyunca çözümü ileri götürebilirdi ancak zaman, bu fırsat kullanılmadan geçti."

TÜRKİYE'NİN ÖNEMİ

Rum siyasileri çağdaş dünyada çıkarların ilkeler aleyhine egemen olduğunu anlamamakla suçlayan Rolandis, bir yanda ciddi ekonomik sorunlarla boğuşan bir Avrupa, öte yanda da bölgede sahip olduğu devasa stratejik önem dışında ekonomisi çok iyi giden ve artık Rum ve Yunan ekonomileri ile kıyas kabul etmeyecek kadar güçlü Türkiye bulunduğuna dikkat çekti. Rolandis Türkiye'nin on-yıllardır Orta Asya ile bağlantılı olduğunu, petrolü ve 80-90 milyon dolayında büyük bir nüfusa sahip olduğunu belirterek "Avrupa bu çıkarları göz ardı edemez" dedi.

Rolandis'e gerek Avrupa'nın gerek uluslararası unsurların BM Güvenlik Konseyi kararları ve tavsiyeleri çerçevesinde çözüm konusunda Rumlara destek beyanında bulunduğu ancak Rum Yönetiminin bunu kullanmadığı hatırlatıldı, Rolandis şu cevabı verdi:

"Bu sözlü destekler bize zarar verdi.  Bu sözlü desteği vermekten başka bir şey yapamazlardı. Bize, egemenliğe sahip olduğumuzu v.b. söyleyebilirler. Ancak pratikte Türkiye ile olan çıkarlarını göz ardı edemezler.

"İKİYÜZLÜLÜK VE APTALLIK... KESİN TAKSİMİN EŞİĞİ"

BM Kıbrıs sorununun çözümü açısından istasyon teşkil eden 1475 sayılı kararı geçirdi ve bizim reddettiğimiz Annan planı temelinde çözüm kararı varlığını koruyor. Güvenlik Konseyi kararları temelinde çözüm istediğimizi söylememiz, bizi saran ikiyüzlülüğün ve aptallığın karakteristiğidir. Bu temel kararı görmezden geliyoruz.  Çünkü 'ala carte' (işimize geldiği gibi) gidiyoruz. Maalesef, 37 yıl geçti ve biz bazı temel şeyleri fark etmedik. Olguların kötüden daha kötüye gitmesine izin vererek kesin taksimin eşiğine ulaştık.

Kara haberci olmak istemem ancak fırsat trenini kaçırdığımıza inanıyorum. Kıbrıs sorununun çözümü ve var olan sorunları geri püskürtmek için Yunanistan'ı, Türkiye'yi ve İngiltere'yi çağırmalıydık. Çünkü Hristofyas'ın müzakerelerin yapıldığı yere gidip gelmeleriyle bir asırda bile çözüm bulunmaz."

Gazete Rum Yönetimini, ekonomi konusunda son sürat uçuruma doğru gittiği halde zamanında frene basmamakla suçlayan Rolandis'in, kamu sektöründeki şişkinliğe dikkat çektiğini yazdı.

Habere göre Rolandis Dışişleri Bakanlığı yaptığı 30 yıl önce Kamuda 25 bin, Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanlığı yaptığı dönemde 50 bin memur olduğunu, bugün memur sayısının 70 bine yükseldiğini vurgulayarak; memur sayısının 50 bine indirilmesi gerektiği görüşünü ortaya koydu

 
5 Aralık 2011 Pazartesi 09:54
Okunma: 634
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu