Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum - İsrail İşbirliği Enerji İle Sınırlı Değil

Rum - İsrail İşbirliği Enerji İle Sınırlı Değil

İsrail'in Güney'le İlişkilerine AskerÎ Derinlik De Katmak İstediği Bildirildi.

 
 
Rum - İsrail İşbirliği Enerji İle Sınırlı Değil

Lefkoşa, 18 Şubat 12 (T.A.K): İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun 16 Şubat'taki Güney Kıbrıs ziyaretiyle gündeme oturan Güney Kıbrıs - İsrail işbirliğinin "enerji" başlığıyla sınırlı kalmadığı bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın ortak basın toplantılarında; ülkeleri arasındaki enerji ve ekonomi işbirliklerinin ötesinde hiçbir şey söylememeye dikkat ettiğini, ancak iki ülke arasındaki işbirliğinin derine inmesini doğal gören İsraillilerin, bu ilişkiye bir askerî derinlik katmak istediğini vurguladı. Fakat Rum - İsrail askeri işbirliğiyle ilgili haberlerin Türk ve Kıbrıs Türk medyasının "uydurması/türetmesi" olduğunu savunan gazeteler de var.

Fileleftheros; "İsrail Askerî Derinliği Olan İşbirliği İstiyor... Netanyahu'nun Kıbrıs Ziyareti Geleceğe Dair Pek Çok Mesaj Verdi" başlıklı haberinde, Rum yönetiminin, Netanyahu'nun ziyaretinden çok memnun olduğunu açıklayarak; iki ülke ilişkilerinin gelişiminin enerji alanındaki işbirliğiyle doğrudan bağlantılı olduğunu vurguladığını yazdı, özetle şunları kaydetti:

"Netanyahu'nun Kıbrıs ziyareti sırasında imzalanan arama - kurtarma anlaşması iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesinin sadece bir bölümüdür. Bu işbirliği aracılığıyla iki ülkenin münhasır ekonomik bölgelerinin güvenliğiyle ilgili önemli bir arka plan yaratılıyor. İki ülke arasında imzalanan anlaşma şunları içeriyor:

1-İki ülkenin arama - kurtarma merkezleri arasında taktik (rutin) işbirliği, 2- Yıllık müşterek tatbikatlar icra edilmesi ve 3- Bilgi değişimi ve özellikle bir ülkenin talep etmesi halinde ötekinin arama - kurtarma imkânlarının desteklenmesi prosedürleri (dayanışma). Uluslararası kurallar uyarınca işbirliği halen pratikte mevcuttur (uçak kazaları, v.b.) ve iki ülke meclisi tarafından onanmasından 30 gün sonra uygulamaya girecek.

Bu anlaşmanın askerî işbirliği şekli olmasa da, Hristofyas ve Netanyahu kamuoyuna yönelik açıklamalarında konuyla ilgili herhangi bir şey söylemek istemese de İsrail'in konuşmak yerine yapmayı tercih ettiği ortadadır.

Edindiğimiz bilgilere göre, İsrail petrol - doğalgaz platformlarını korumak için insansız uçak, gece görüş dürbünü, radar ve çoklu roketatar donanımlı donanma gemileri geliştirmeye başladı. Bu, İsrail medyası tarafından, Kıbrıs'ta olduğu süre içerisinde Türk tehditleri hakkında alenen konuşmaktan kaçınmış olmasına karşın Netanyahu hükümetinin Türk tehditlerine yeterli ve net yanıtı olarak algılandı.

Kıbrıs ve İsrail'in enerji alanındaki daha ileri işbirliği konusunda Benjamin Netanyahu'nun, doğalgazı birlikte kullanım, depolama ve nakil konusunu mümkün olduğunca çabuk kapatmak istediği açıktır.  Buna paralel olarak Kıbrıs'a; doğalgaz ticaretinin gerek Avrupa gerek Asya istikametine olabileceği mesajını verdi.

DİSİ Meclis Grup Sözcüsü Tasos Mitsopulos'un dün söylediğine göre; Nikos Anastasiadis'in Netanyahu'yla yaptığı görüşmede İsrail Başbakanı, Hindistan ve Çin pazarlarından söz etti. İsrail halen doğalgazın Asya'nın bu iki önemli pazarına yönlendirilmesi ihtimalini incelemeye başladı ve buna paralel olarak Kıbrıs'ı buna katılmaya davet etti.

Netanyahu'nun; enerji alanındaki bu çabaya başka ülkelerin de dahil olması gerektiği ifadesi de önemli ve yoruma açıktır. İsrail, başka ülke şirketlerinin de doğalgaz ihraç prosedürüne karışmasına olumlu bakıyor. Ancak bu mesele, İran'la ilgili önemli bir anayasal engele takılıyor. İsrail Anayasası, İran'la işbirliği yapan bir şirketle işbirliğini yasaklıyor. Bu, Kıbrıs'la değil doğrudan İsrail'in kendi imtiyaz hakkı dağıtım prosedürüyle ilgili olabilir, ancak nihai karar alınacağında önemli bir rol oynayabileceği açıktır."

Gazete, Netanyahu - Anastasiadis görüşmesinde DİSİ ve Netanyahu'nun başkanı olduğu Likud partisi arasındaki ilişkilerin canlandırılması konusunun da ele alındığını, bu çerçevede partisel düzeyde rutin temaslara başlanmasına karar verildiğini yazdı.

DİSİ - Likud ilişkilerini canlandırılmasına Avrupa Halk Partisi'nin de sıcak baktığına işaret eden gazete, bunun, önceki günkü görüşmeye Halk Partisi Başkanı Wifried Martens'in temsilcisinin katılmasından anlaşıldığını belirtti.

Politis; "Askerî İşbirliği Gördüler... Türk Medyası Üsse ve Rozete Yapıştı" başlıklı haberinde, Türk medyasının tamamı ve Kıbrıs Türk medyasının bir bölümünün, Netanyahu'nun Güney Kıbrıs ziyaretini "düşmanca hareket olarak yorumladığını" yazdı.

Çoğu gazetenin, Güney Kıbrıs ve İsrail arasında, Baf'taki "Andreas Papandreu Hava Üssü"nün verilmesi konusunun konuşulduğunu yazarak, "daha da ileri gittiğini" savunan gazete, bazı gazetelerin haberlerinden örnekler verdi.

Gazete; "Netanyahu Ziyareti... Enerji ve Güvenlik" başlıklı haberinde ise, Rum Sözcü Stefanos Stefanu'nun RİK'e yaptığı açıklamada, Netanyahu'nun ziyareti ile enerji alanındaki konuların netleştirildiğini, ikili ilişkilerin ve işbirliğinin pekiştirilmesi arzusunun dile getirildiğini söylediğini yazdı.

Gazete, Güney Kıbrıs ile İsrail'in enerji alanında nasıl işbirliği yapabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunulduğunu söyleyen Stefanu'nun; İsrail'in derhal ilerlemek istediği, Rum tarafının ise oyaladığı yönündeki eleştirileri (Rum basınında) reddettiğini yazdı.

Haravgi; "Hükümet Sözcüsü: Güvenlik Meseleleri Sadece Askerî Değil" başlıklı haberinde, Stefanu'nun dünkü açıklamasını detaylarıyla aktardı.

Gazeteye göre Stefanu; Netanyahu'nun ziyaretinin sonuçlarını olumlu değerlendirdiklerini ancak ne bayram yaptıklarını ne de iki ülke ilişkilerindeki yeni yaklaşımın etkin sonuçlarıyla ilgili perspektifleri küçümsediklerini söyledi.

Netanyahu'nun ziyaretinde, Güney Kıbrıs ve İsrail'in sağlık, tarım ve turizm gibi alanlardaki işbirliği ilişkilerini geliştirme isteklerinin teyit edildiğini, enerji alanındaki bazı meselelerin netleştirildiğini belirten Stefanu, enerji işbirliğinin, tıpkı Netanyahu'nun dediği gibi adım adım ilerleyen bir işbirliği olduğunu kaydetti.

Heyetler arası görüşmelerde, sadece Deniz Hukuku'na doğrudan tabi olan hidrokarbon yataklarının müştereken değerlendirilmesi konularının ele alınmadığını, elektrik enerjisi konusunda işbirliği gibi bağlı konuların da irdelendiğini söyleyen Stefenu, Netanyahu'nun; doğalgaz boru hattının Kıbrıs üzerinden AB'ye veya İsrail üzerinden Asya pazarlarına taşınması ihtimalini inceledikleri açıklamasını da yorumladı, incelenenlerin münferit çözümler olmadığını çünkü özellikle Asya pazarının doğalgaza ihtiyacı olduğunu söyledi.

Rum medyasının, İsrail tarafının doğalgaz sondajlarının güvenliğiyle ilgili meseleleri kapatmak için askerî kolaylıklar talep ettiği şeklindeki ısrarlı haberlerine de değinen Rum Sözcü, "Bu mesele görüşmelerin gündeminde bile yoktu. Güvenlik meseleleri 'sadece askerî değildir' ifadesini kullandı.

Gazete, DİSİ Meclis Grup Sözcüsü Tasos Mitsopulos'un, güvenlik konularının Hilton Otel'deki görüşmeleri sırsında Anastasiadis tarafından açıldığını söylediğini yazdı. Habere göre Mitsupulos, 'Anastasiadis Türk tehditleri ve tavrıyla ilgili endişelerini dile getirdi, Netanyahu bu endişeleri paylaştı ve pek çok şey söyledi' dedi.

Haravgi de, Netanyahu'nun ziyaretiyle ilgi Türk medyasına yansıyan haberleri okurlarına "Kıbrıs Rum Basınından Haberleri Türetiyorlar... Türk Gazeteleri Kıbrıs'ta İsrail Üssünden! Söz Ediyor" başlığıyla aktardı.

(ŞA/SEL)

 
18 Şubat 2012 Cumartesi 11:00
Okunma: 525
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu