Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Ap Milletvekilleri, Kurio'daki Törenden Şikayetçi

Rum Ap Milletvekilleri, Kurio'daki Törenden Şikayetçi

Hristofyas, Avrupa Parlamentosu'nda Yapacağı Sunum İçin Bugün Strazburg'a Gidiyor.

 
 
Rum Ap Milletvekilleri, Kurio'daki Törenden Şikayetçi
MAVROYANNİS, ŞARLİS VE YOSİF AB DÖNEM BAŞKANLIĞI ÖNCELİKLERİNİ SUNDU


HRİSTOFYAS: "DAHA İYİ BİR AB İÇİN ÇALIŞACAĞIM"


Lefkoşa, 3 Temmuz 12 (T.A.K): Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) Rum Milletvekilleri Yoannis Kasulidis, Antigoni Papadopulu ve Kiriakos Mavronikolas, Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'nı devralması onuruna, İngiliz Üsleri topraklarındaki Kurio Antik Tiyatrosu'nda düzenlenecek törenin gününün değiştirilmesinden hoşnut olmadıklarını dile getirdi.


Fileleftheros gazetesi "AP Milletvekillerinden Kurio'daki Etkinlik Konusunda Şikayet" başlıklı haberinde, AP Milletvekillerinin, Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'nı devralması onuruna Kurio Antik Tiyatrosu'da düzenlenecek etkinliğin önce 6 Temmuz'da yapılmasının kararlaştırıldığını, ancak etkinliğin daha sonra 5 Temmuz'a alındığını ve 5 Temmuz'da AP'de bir toplantı yapılacak olmasından dolayı, bu etkinliğe katılamayacaklarını söylediklerini yazdı.


Habere göre milletvekilleri, herkesin AP'deki toplantıların Pazartesi günü başlayıp Perşembe günü sona erdiğini bildiğini ve etkinliğin organizatörlerinin, Rum AP Milletvekillerini dışarıda bırakan bu tarih değişikliğini yaparken hata yaptıklarını belirtti.


Gazete, edindiği bilgilere dayanarak sadece Takis Hacıgeorgiu'nun adaya gelmek için yer ayırttığını ve bugün Strazburg'a gidecek Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile aynı uçakta adaya döneceğini yazdı.


HRİSTOFYAS'IN STRAZBURG PROGRAMI


Gazete ayrıca, Hristofyas'ın Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı görevindeki önceliklerini Avrupa Parlamentosu'nda sunmak için gideceği Strazburg'da gerçekleştireceği temasları aktardı.


Habere göre Hristofyas, Strazburg'daki temasları çerçevesinde, öncelikle AP Başkanı Martin Schulz ve AP'deki siyasi grup temsilcileriyle görüşecek. Ardından, Avrupa Birleşik Solu ve Sosyalist Demokratlar Grubu ile ayrı ayrı görüşmeler yapacak olan Hristofyas, Strazburg'daki temaslarının ilk gününü, Avrupa Birleşik Solu'nun kendisi onuruna vereceği yemeğe katılarak tamamlayacak.


Hristofyas, yarın sabah Schulz ile görüşmesinin ardından, Kıbrıs saati ile 10.00-12.00 arasında AP'de Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'ndaki önceliklerini sunacak. Sunumun ardından, Hristofyas ile Schulz ortak basın toplantısı düzenleyecek.


AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NDAKİ ÖNCELİKLERİ İLK ŞARLİS ANLATTI


Bu arada, Simerini gazetesi de, Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'ndaki önceliklerinin ilk kez dün, Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis tarafından, Rum Meclisi Ekonomi Komitesi'nde anlatıldığını yazdı.


5 ÖNCELİK


Gazeteye göre Şarlis, birinci önceliğin "ekonomik yönetim", ikincisinin "6 aylık dönemde yasaların tamamlanarak uygulamaya konması", üçüncüsünün "mali hizmetler çerçevesi belirlenmesi", dördüncüsünün "vergilendirmeyle ilgili konular", beşincisinin de "AB'nin tek ve birleşik olarak G-20 ülkelerinde temsil edilmesi" olduğunu söyledi.


HRİSTOFYAS AB KONSEYİ RESMİ WEB SAYFASINA DEMEÇ VERDİ


Bu arada, Simerini gazetesi de, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, 1 Temmuz itibarıyla AB Dönem Başkanlığı görevini devralan Güney Kıbrıs'ın, kalkınmaya bağlı olarak ekonomisi daha güçlü, daha etkin, daha yaşayabilir, vatandaşa daha yakın olan ve aktif küresel varlığa sahip bir Avrupa'ya yönelik çaba göstereceğini söylediğini yazdı.


Habere göre, Avrupa Birliği (AB) Konseyi'nin resmi web sayfasına demeç veren Hristofyas, "böyle bir ekonomik konjonktürde, daha iyi bir Avrupa düşünün nasıl gerçekleşebileceği" konusunda, Güney Kıbrıs'ın; daha iyi bir Avrupa ile vatandaşlarına ve tüm dünyaya daha yakın olacak daha iyi bir AB için çalışacağını söyledi.


Hristofyas, mali kriz ve AB'nin kamu borçlarının sosyal ve ekonomik sonuçlarının, Avrupalıların günlük hayatını olumsuz etkilediğini ve toplumsal uyumu bozduğunu kaydederken, Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'nın AB için "umut vaat edeceğini" belirtti.


MAVROYANNİS AB DÖNEM BAŞKANLIĞI'NDAKİ 4 ÖNCELİĞİ ANLATTI


Haravgi gazetesi de, Avrupa Konularından Sorumlu Rum Başkanlık Müsteşarı Andreas Mavroyannis'in dün, Brüksel'de düzenlenen bir basın toplantısıyla, gazetecilere Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'ndaki 4 önceliğini anlattığını yazdı.


Habere göre Mavroyannis, Güney Kıbrıs'ın 6 ay boyunca yürüteceği AB Dönem Başkanlığı görevinde, ilk olarak küresel ekonomik krizden kaynaklanan belirsizlik ve çalkantıyla mücadele edebilecek etkin bir politika belirlemeye öncelik vereceklerini, bununla birlikte "kalkınmaya dayalı, daha verimli ekonomisi olan bir Avrupa" için çalışılacağını söyledi.


Mavroyannis, öncelikleri arasında gençler arasındaki işsizlikle mücadele ederek, Avrupa'yı vatandaşın ayağına getirmenin de bulunduğunu belirtti ve Güney Kıbrıs'ın "Dünyada ve komşularına daha yakın bir Avrupa" için çaba göstereceğini ifade etti.


Öncelikleri açıkladıktan sonra, kendisine Rusya ile olan ilişkiler ve Güney Kıbrıs'ın Suriye konusunda nasıl bir tutum izleyeceği ile ilgili sorular sorulan Mavroyannis, ekonomik problemlerin AB Dönem Başkanlığı sürecini etkilemesine izin vermeyeceklerini ve herkesin, Güney Kıbrıs'ı AB Dönem Başkanlığı sürecinin bitmesinin ardından eleştirmesi gerektiğini söyledi.


Suriye konusunda ise Mavroyannis, Güney Kıbrıs'ın Avrupa Konseyi'nin Haziran ayında aldığı kararlara göre hareket edeceğini kaydederken, Türkiye ile Suriye arasındaki gergin ilişkilerle ilgili olarak da, AB-Türkiye işbirliği çerçevesi bulunacağını, ancak Güney Kıbrıs'ın Türkiye'nin Suriye konusundaki tutumuyla ilgili endişeli olduğunu belirtti.


Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ın tek yanlı ilan ettiği "Münhasır Ekonomik Bölgesi"ndeki (MEB) tutumuyla ilgili bir soru üzerineyse Mavroyannis, Türk tutumuna hak veren hiçbir uluslararası kurum bulunmadığını iddia etti ve Güney Kıbrıs'ın uluslararası hukuk çerçevesinde hareket ettiğini söyledi.


"Türkiye'nin bu tehditlerinin yersiz ve zamansız olduğunu" da öne süren Mavroyannis, sözde "MEB"de bulunan hidrokarbon yataklarının, Avrupa'nın enerji güvenliğinin geleceğine katkıda bulunmasını umut ettiklerini ifade etti.


Habere göre Mavroyannis, Güney Kıbrıs'ın Kosova meselesiyle ilgili Avrupalılardan farklı olarak izlediği tutum konusundaki bir soruya da, Güney Kıbrıs'ın "Avrupalı bir dönem başkanı" olarak, Avrupa'nın kararlarını uygulayacağı, ancak 5 AB üyesi ülkenin, Kosova'yı tanımadığı yanıtını verdi.


YOSİF YOSİF DE BİLGİLENDİRME YAPTI


Gazete, bir diğer haberinde de, Güney Kıbrıs'ın Yunanistan Büyükelçisi Yosif Yosif'in, Atina'da bir basın toplantısı düzenleyerek Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'ndaki öncelikleri ile ilgili bilgilendirme yaptığını yazdı.


Habere göre Yosif, sloganlarının "Daha iyi bir Avrupa" olduğunu söyledi.


(GE/GÜL)


 
3 Temmuz 2012 Salı 12:09
Okunma: 477
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu