Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Bankaları Hristofyas'ı, Maliye Bakanlığı'nı, Merkez Bankası'nı Ve Pimco'yu Dava Etmeye Hazırlanıyor

Rum Bankaları Hristofyas'ı, Maliye Bakanlığı'nı, Merkez Bankası'nı Ve Pimco'yu Dava Etmeye Hazırlanıyor

Bağımsız Kuruluş Tarafından Kara Para Araştırması Yapılmasını Hristofyas Reddederken Şarlis Kabul Etti.

 
 
Rum Bankaları Hristofyas'ı, Maliye Bakanlığı'nı, Merkez Bankası'nı Ve Pimco'yu Dava Etmeye Hazırlanıyor
RUM KAMU BORCU TIRAŞLANSA DA SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAZ.... BRÜKSEL HRİSTOFYAS'I SORUMLU TUTUYOR


Lefkoşa, 10 Şubat 13 (T.A.K.): Rum bankaları, Hristofyas hükümeti, Merkez Bankası ve Pimco aleyhine dava açmaya hazırlanıyor.


Simerini "Aşırı Senaryo İçin Bütün Sorumlulara Karşı Hukukî Süreç... Bankalar Dava Açmaya Hazırlanıyor" başlıklı manşet haberinde bankaların, yeniden sermayelendirilmeleri için ihtiyaç duydukları meblağla ilgili Pimco'nun en uç senaryosu sırtlarına, 10,1 milyar Euro gibi kaldıramayacakları bir külfet yükleyince, bunun sorumluları aleyhine dava açmaya hazırlandıklarını bildirdi.


Gazete edindiği bilgilere dayanarak bankaların son günlerde; Hristofyas hükümeti, Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası, Merkez Bankası Başkanı ve Pimco aleyhine dava açmak için hukuk danışmanlarıyla sürekli toplantı yaptıklarını, bazılarının yurtdışındaki büyük hukuk firmalarından yardım istediğini yazdı.


Habere göre bankaların açmaya hazırlandığı davalar özellikle portföylerinde yapılan tanı araştırmasıyla ilgilidir, ancak Rum bankaları için herhangi bir destek talep etmeden Yunan borcunun tıraşlanmasını kabul etmesi nedeniyle Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas aleyhine de dönebilir.


Şimdilik isimlerini gizli tutan Rum bankacılık çevreleri Hristofyas'ın Rum bankalarının en büyük iş hacimlerinin Yunanistan'da olduğunu ve tıraşlamanın hepsine tamiri mümkün olmayacak ölçüde zarar vereceğini bile bile o zamanki katılım kararının bankacılık sisteminde GSYİH'nin yüzde 30'u kadar (4,5 milyar Euro) bir kayba neden olduğunu kaydettiler.


Pimco'nun Rum yönetimi ve Troyka'nın iştirak ettiği koordinasyon komitesi tarafından verilen rakamlara dayanarak biri asıl biri uç olmak üzere iki senaryo hazırladığını hatırlatan gazete, asıl senaryonun Rum ekonomisinin bu yıl yüzde 3 daralmasını, 2015'te yüzde 0,8 yükselişe geçmesini; uç senaryonun da bu yıl yüzde 5,2; 2014'te yüzde 2,3 daralmasını; 2015'te de stabil hale gelmesini öngördüğünü kaydetti.


Habere göre Pimco'nun asıl senaryosuna göre işsizlik oranı bu yıl yüzde 13,2'e ulaşacak, ancak Rum İstatistik ve Araştırma Dairesi'nin dün yayınladığı verilere göre işsizlik oranı halen yüzde 15'i aşmış durumdadır. 2012'de yüzde 12 olan işsizlik 2014'te yüzde 13,5 ve 2015'te de yüzde 13 olarak öngörülüyor. Pimco'nun uç senaryosuna göre ise işsizlik oranı bu yıl için yüzde 13,8; 2014'te yüzde 14,6; 2015'te yüzde 14,5 öngörülüyor.


BAĞIMSIZ KURULUŞ TARAFINDAN KARA PARA ARAŞTIRMASI YAPILMASINI HRİSTOFYAS REDDEDERKEN ŞARLİS KABUL ETTİ


Fileleftheros "Bağımsız Kuruluşu Kabul Ettik... Eurogroup Çalışma Grubu Başkanı Thomas Wieser'in Memorandum-Kara Para Konulu Belgesini Açıklıyoruz" başlığıyla yansıttığı Brüksel çıkışlı haberinde, Eurogroup çalışma grubunun, Rum başkanlık seçimleri sonrasında yeni yönetimin göreve gelmesinin hemen ardından memorandum anlaşmasının yoluna konulmasına karar verdiğini ve Güney Kıbrıs'ın kara para aklama konusundaki AB yasasını uygulayıp uygulamadığının saptanması için bağımsız bir kuruluşun çalışması konusunda uzlaşma sağladığını yazdı.


Bu kararın Eurogroup çalışama grubunun (EWG-Eurogroup Working Group) Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis'in de katıldığı toplantısında 31 Ocak 2013'te alındığını yazan gazete, Grup Başkanı Wieser'in kaleme aldığı 4 Şubat tarihli raporunu ele geçirdiğini belirterek burada kaydedilenleri aktardı.


Habere göre Wieser 31 Ocak tarihli çalışmayla ilgili raporunda "Kıbrıs'taki başkanlık seçimlerinden sonra dikkatlerin, bir uyum programının müzakerelerinin derhal tamamlanmasına yöneltilmesi gerektiği konusunda anlaştık (we agreed). Bu özel bir şirket tarafından yapılacak bir denetimi de içermelidir. Özel şirket Kıbrıs'ın para finans kurumlarında AB'nin kara para aklamaya karşı yasalarının uygulanıp uygulanmadığını denetleyecek" ifadelerine yer verdiğini yazdı.


Gazete Rum Yönetimi Başkanı'nın Güney Kıbrıs'ın bağımsız bir kuruluş tarafından denetlenmesini reddetmesine karşın Maliye Bakanı'nın böyle bir denetimi Eurogroup Çalışma Grubu'nda kabul ettiğini vurguladı. Haberde kesin olmamakla birlikte düşülen bağımsız kuruluşlar arasında birinci sıradaki şirketin "Price Waterhouse Coopers (PWC)" olduğunu belirtildi ve "bağımsız kuruluşu kim ödeyecek?" sorusunu soruldu.


RUM KAMU BORCU TIRAŞLANSA DA SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAZ


Alithia Güney Kıbrıs ile Troyka arasındaki müzakerelerin teknik düzeyde devam ediyor olmasına karşın Eurogroup'tan kaynaklara dayanarak, olguların kötüleştiğini, bir PSI veya "hair-cut" veya tıraşlama yapılsa dahi Rum kamu borcunun sürdürülebilir hale gelmeyeceğini, aynı şeyin; mevduatların yitirilmesini de içeren çekirdek çözümler için de geçerli olduğunu yazdı.


Habere göre Avrupalılar, bu olgularla, IMF'nin danışmanlık veya programın şekillendirilmesi dışında Güney Kıbrıs'ın kurtarılmasına katılmayacağının artık kesin olduğunu değerlendiriyorlar. Destek mekanizmasına giren diğer bütün ülkeler için böyle bir durum söz konusu olmadığından, Güney Kıbrıs için hazırlanacak paketi kendi ulusal meclislerinde onaylaması gereken Avrupalılar arasında Güney Kıbrıs'a karşı daha yoğun bir kuşkuya neden olacak.


Eurogroup yetkilileri Rum kamu borcunun sürdürülebilir olabilmesi için Moskova'nın Güney Kıbrıs'a verdiği krediye "sağlam" bir yeniden yapılandırma yapılmasını kabul etmesi gerektiğini, bunun da Moskova'nın verdiği bütün parayı kaybetmesiyle eş olacağını değerlendiriyor.


Memorandum için formül bulunması konusunda daha alınması gereken çok yol olduğuna işaret eden gazete, Brüksel'in bundan tek bir kişiyi, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ı sorumlu tuttuğunu ve artık bunu gizlemediğini yazdı. Gazeteye göre Avrupalılar, meseleyi geçen yaz sezonunda veya eylül ayında kapatmış olsaydı bugün kimsenin bu kadar zor bir duruma düşmeyeceğini açıkça söylüyorlar.


(ŞA/KAR)


*****************


 
10 Şubat 2013 Pazar 11:53
Okunma: 550
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu