Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Basını: "Eroğlu Gafil Avladı"

Rum Basını: "Eroğlu Gafil Avladı"

KIBRIS TÜRK TARAFI DÜNKÜ GÖRÜŞMEDE İÇ GÜVENLİK VE ULUSLARARASI ANLAŞMALAR KONUSUNDA KÖPRÜ KURUCU ÖNERİLERDE BULUNDU

 
 
Rum Basını:
Politis, BM kaynaklarına dayanarak, Kıbrıs Türk tarafının dünkü liderler görüşmesinde üç farklı müzakere alanında üç öneri sunarak, Cenevre üçlü görüşmesi öncesinde hareketlilik elde etmeye çalıştığını gösterdiğini yazdı.

Haberi; "Eroğlu Gafil Avladı... Polis, Anlaşmalar ve Mülkiyetle İlgili Türk Önerileri" başlığıyla yansıtan gazete, BM kaynaklarına dayanarak Eroğlu'nun - Temsilcisi Kudret Özersay tarafından okunan - gerek iç güvenlik gerek uluslararası anlaşmalar konusunda özlü önerilerde bulunduğunu, müzakere masasına; bugüne kadar çıkmazda bulunan Mülkiyet konusuna ilişkin öneri de koyduğunu yazdı.

BM çevrelerinin Kıbrıs Türk tarafınca masaya konulan önerileri köprü kurucu olarak nitelediklerine ve Politis'e "özellikle uluslararası anlaşmalarla ilgili Kıbrıs Türk önerisi, belli şartlar altında, bu başlığın Cenevre görüşmesinden önce başarıyla kapatılması yolunu açıyor" dediklerine dikkat çeken gazete özetle şunları yazdı:

"Kıbrıs Türk tarafı, iki oluşturucu devletçiğin bütün faaliyet alanlarında uluslararası anlaşma yapabilecekleri tezini yineledi, ancak bu sefer devletçiklerin anlaşma imzalayabileceklerini ancak sapmalara ilişkin itiraz olması halinde federal hükümetin bu tür anlaşmaları (üzerinde uzlaşılması gereken bir prosedür ile) durdurabileceğini ekledi.

İç güvenlik konusunda ise, Kıbrıs Türk tarafı gerek yerel polisler gerek polis kuvvetlerinin sayısı arasında bir çeşit iç al - ver (pazarlık) önerdi. Önceki görüşmede Rum tarafı, yerel polislerin personel sayısına ilişkin herhangi bir anlaşmanın yalnız polis memurlarıyla ilgili olması, sivil personeli kapsamaması gerektiğine işaret etmişti. Bu tutum Kıbrıs Türk tarafınca Hristofyas'ın bu noktada, ilk başta varılan görüş birliğinden cayması olarak yorumlandı.

Kıbrıs Türk tarafının mülkiyet önerisi öz olarak BM Genel Sekreteri'nin iki tarafın emrine verdiği özel uzmanların değerlendirilme şekli ve derecesi ile bağlantılıdır. Öneriye göre Kıbrıs Türk tarafı; BM uzmanları ile ABD'de yaptığı üç görüşmeden yeni fikirler ve (engellerden) kurtulma noktalarına ulaştığına; Rum tarafının bu uzmanlarla yaptığı iki görüşmeden de yeni fikirler ortaya çıktığına işaret ediyor. Bu çerçevede Kıbrıs Türk tarafı; yeni fikirlerin daha etkin değerlendirilebilmesi için iki tarafın uzmanlarının bundan sonra BM uzmanlarıyla müşterek (ayrı görüşmeler modelinin kâğıt üzerinde görüş birliklerini gündeme getirmediğini söylediler) görüşmeleri gerektiğine dikkat çekti."

Gazete, Genel Sekreter'in BM uzmanlarını tarafların emrine verdiği önceki üçlü görüşmede Rum tarafının; bu görüşmelerin müşterek değil ayrı yapılmasında ısrar ettiğini, mülkiyetin TC kökenliler konusuyla birleştirilmesini, Toprak başlığının da müzakeresinden sonra (mülkiyet ve TC kökenliler konusunun) pazarlığa dahil edilmesini gerekli gördüğünü hatırlattı.

Habere göre Rum tarafı; Kıbrıs Türk önerilerinin okunmasından sonra bu önerileri incelemek için süre istedi, ilk tepkisini de yarın Kudret Özersay ile görüşecek olan Yorgos Yakovu aracılığıyla vereceği açıklandı.

HRİSTOFYAS TÜRK TARAFININ ÖNERİLERİNE HİÇ DEĞİNMEDİ

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın dünkü görüşmenin ardından Rum Başkanlık Köşkü'ne dönüşünde yaptığı açıklamada; Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşmelerinin kısa (yarım saatten biraz fazla) sürdüğünü, çünkü Kıbrıs Türk tarafının, önceki görüşmede Rum tarafının iç güvenlik ve uluslararası anlaşmalara ilişkin önerilerini yorumladığını söylediğine işaret ederek, Kıbrıs Türk tarafının dünkü önerilerine hiç değinmediğine dikkat çekti.

Gazeteye göre, "iyi niyet ve federasyon şartlarına saygı ile Cenevre görüşmesinden evvel bu iki başlıkta görüş birliğine varılması mümkündür" diyerek temkinli iyimser görünen Hristofyas, "Bu yorumları yazılı alacak, inceleyecek ve yeni görüşmeye (30 Haziran - Cenevre'den sonraki son liderler görüşmesi) geri döneceğiz, öncesinde danışmanlarımız görüşecek" dedi.

Hristofyas, Rum tarafının, bir sonraki görüşmede gündeme getireceği Yürütme Erki ile ilgili diğer meselelerin netleştirilmesini isteyeceğini de belirterek, "Gerekmesi halinde, bazı görüş alış verişlerinde bulunmak için Genel Sekreter'e gitmeden (Cenevre) önce zamanımız var" ifadesini kulandı. Rum yönetimi başkanı, Cenevre'de sürpriz beklemediklerini de tekrarladı.

HRİSTOFYAS SÜRPRİZLERDEN KORKUYOR

Öte yandan Simerini; "Başkan Hristofyas Sürprizlerden Korkuyor... 7 Temmuz Üçlü Görüşmesi Hazırlıklarına Dün De Devam Edildi" başlıklı haberinde, Hristofyas'ın Rum Başkanlık Köşkü'ne dönüşünde Rum tarafının, Cenevre üçlü görüşmesinde sürpriz olmasını arzu etmediğini, bu konudaki çağrısını BM'ye halen iletmiş olduğunu söylediğini yazdı.

Gazete, sürpriz addettiklerinin neler olduğunu açıklamadığına, son zamanlarda Rum basınında yer alan olası senaryolara atıfta bulunduğuna işaret ettiği Hristofyas'ın "sürprizlerin ne anlama geldiğine ilişkin görüş belirtmeye cesaretim var ancak, basında sürekli olarak tahminlerde bulunulduğu dikkate alındığında neyin sürpriz olarak düşünüldüğü anlaşılabilir" dediğini yazdı.

EROĞLU - DAVUTOĞLU TELEFON GÖRÜŞMESİ

Alithia; "Davutoğlu Telefonla Aradı... Türkiye Dışişleri Bakanı'nın Kıbrıslı Türk Liderden, Cenevre Arifesinde Müzakerelere ve Bundan Sonra Atılacak Adımlara Daha Aktif Katılımını İstemiş Görünüyor" başlıklı haberinde, Kıbrıs Türk tarafının dünkü görüşmede polis ve uluslararası anlaşmalar konularında köprü kurucu önerilerde bulunduğunu, yazılı önerilerin Özersay tarafından okunduğunu yazdı.

Gazete, ilk bakışta Kıbrıs Türk tarafının, bu başlıkta anlaşmaya varılmasını engelleyen "diken" olan federal polisin yetkileri konusunda kımıldamış göründüğü yorumunu yaptı, Eroğlu'nun federasyonun ve devletçiklerin uluslararası ilişkileri başlığındaki uluslararası anlaşmalar konusunda dikkatli hazırlanmış bir belge sunduğunu yazdı.

Diplomatik bir kaynağın bu gazeteye yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun önceki gün TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile telefon görüşmesi yaptığını söylediğini belirterek şunları ekledi:

"Aynı kaynağa göre Ahmet Davutoğlu Eroğlu'ndan; Türk tarafının Cenevre'de zor durumda kalmaması için müzakerelerin zeminini açıkça sorgulamayacak tezlerle müzakerelere daha aktif katılım göstermesini istemiş görünüyor. Ahmet Davutoğlu'nun geçen Cuma Ankara'da Alexander Downer'la görüştüğüne işaret ediliyor."

TÜRK TARAFININ ÖNERİLERİ HRİSTOFYAS'I TATMİN ETMEDİ

Fileleftheros; "Cenevre Öncesinde Görüş Birliği Aranıyor... Hristofyas'ın Derviş Eroğlu'yla Dünkü Görüşmesi Çok Kısa Sürdü... Kıbrıs Rum Tarafı Türk Tezlerinden Memnun Görünmüyor" başlıklı haberinde, dikkatlerin Cenevre görüşmesine odaklandığını, görüşmeye kadar kalan zamanda iç güvenlik ve uluslararası anlaşmalar konularında görüş birliklerine varılması için son bir gayret harcanacağını yazdı.

Gazete Kıbrıs Türk tarafının, Özersay tarafından okunan, polis ve anlaşmalar konusunda "uzun bir tezler listesi sunduğunu ama içeriğinde, daha önce sunduğundan önemli bir değişiklik bulunmadığını" savundu.

Türk tarafının önerilerinde polisin yetkileri ve uluslararası anlaşmalar konusunda küçük değişiklikler bulunduğunu yazan gazete, Rum tarafının bu önerinin yeterince analiz edilmemiş olmasına rağmen önerilerin, "Cenevre görüşmesinde, Genel Sekreter'e ilgili açıklamayı yapma olanağı tanıyacak tatmin edici görüş birlikleri olduğunun söylenebilmesi için tarafların tezleri arasındaki uçurumun üzerine köprü kurulmasına yeterli görünmediği" yorumunu yaptı.

Gazete, görüşme sonrasında yaptığı açıklamadan; Hristofyas'ın da, Türk önerilerinden tatmin olmadığının anlaşıldığını, iki taraf arasında görüş birlikleri olup olamayacağının ise, Türk tarafının önerilerinin ele alınacağı yarınki lider temsilcileri görüşmesinde belli olacağını yazdı. 
22 Haziran 2011 Çarşamba 14:51
Okunma: 587
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu