Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Başkanlık Diplomatik Büro Müdürü Nikos Hristodulidis: "ortak Açıklama Konusunda Israrlıyız"

Rum Başkanlık Diplomatik Büro Müdürü Nikos Hristodulidis: "ortak Açıklama Konusunda Israrlıyız"

Hristodulidis: "anastasiadis İki Avrupa Liderinden Ab'nin Müzakarelere Aktif Şekilde Müdahil Olmasını İstedi".

 
 
Rum Başkanlık Diplomatik Büro Müdürü Nikos Hristodulidis:

Lefkoşa, 10 Kasım 13 (T.A.K): Rum Başkanlık Diplomatik Büro Müdürü Nikos Hristodulidis,Kıbrıs Rum tarafının, ortak açıklama konusunda ısrarlı olacağını zira, müzakerelerin özünün, başka yorumlara imkan sağlamaksızın, net bir zemin olduğunu düşündüğünü belirtti.

Kathimerini gazetesine özel mülakat veren Hristodulidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, geçtiğimiz hafta içerisinde, iki Avrupa lideri ile AB'nin müzakerelere aktif katılımı konusunu görüştüğünü de ifşa etti.

"Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Talat-Hristofyas döneminde anlaşmaya varılan müzakere zeminini neden kabul etmediği, eğer bunu iyileştirmek istiyorsa neden iyileştirmeye yönelik görüşme yapmadığı ve neden yeni bir zemin istediği" şeklindeki bir soru üzerine Hristodulidis, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, gerek açıklamaları gerekse önerileriyle, çözüm zemini konusunda şüphe duyduğunu(karşı çıktığını), Talat-Hristofyas müzakere zemininin özünü kabul etmediğini ileri sürerek Eroğlu-Hristofyas müzakereleri süresince tatmin edici sonuçların ve Kıbrıs sorununun ana başlıkları "core issues" noktasında anlaşma olmamasının nedenlerinden birinin de bu olduğunu savundu.

Anastasiadis'in, Kıbrıs sorununun çözümünün sağlanması konusunda perspektifler yaratacak yeni tur müzakereler arzuladığını ifade eden Hristodulidis, Anastasiadis'in sırf müzakere olsun diye müzakere istemediğini söyledi.

Hristodulidis, bunun aksi durumunda, müzakerelerin, farklı yorumlara neden olacak belirsiz bir zeminde başlaması halinde çabaların çok kısa zamanda çıkmaza sürükleneceğini, Rum tarafının da yeni bir çıkmaz istemediğini Kıbrıs sorununun çözümünden başka herhangi bir şeyi daha fazla istemediğini ifade etti.

Hristodulidis sözlerinin devamında, gerek BM'nin gerekse uluslararası unsurun, kendilerinin, çözüm zeminine ilişkin durumları netleştirecek olan ortak açıklamaya gereksinim olduğu şeklindeki  bu görüşlerine anlayış gösterdiğini de belirtti.

"Kıbrıs Türk tarafı ve Kıbrıs Rum tarafı müzakerecilerinin Ankara ve Atina'da ne zaman görüşme gerçekleştirecekleri" sorusu üzerine Hristodulidis, bu konuda tarihlerin henüz belirlenmediğini, önemli olan noktanın-ki bunu memnuniyetle karşılıyoruz- bunların yapılması konusunda anlaşmaya varılması olduğunu ifade etti.

Hristodulidis, şu anda ortak bir açıklama, ortak bir metnin sonuçlandırılmasına yoğunlaştıklarını belirterek uygun işbirliği ve iradenin diğer taraftan da olmasını dilediklerini savundu.

"Anlaşmazlıkların, tek egemenlik ve geriye kalan yetkiler konusunda olup olmadığı" sorusuna Hristodoludis, görüşülmekte olan konuların özüne değinmek istemediğini söyledi.

"Anastasiadis'in, BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer konusunda tüm konuların netleştirileceğini söylediği ve bu konuların netleştirilip netleştirilmediği" sorusu üzerine Hristodulidis, Anastasiadis'in, Downer ile yüz yüze uzun bir görüşme gerçekleştirdiğini anımsatarak Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis'in görüşme sonrasında yapmış olduğu açıklamaya atıfta bulundu.

Hristodulidis ayrıca Anastaiadis-Downer arasındaki görüşmede nelerin ele alındığını söylemesinin de doğru olmadığını ifade etti.

AB'NİN KIBRIS SORUNUNDAKİ MÜZAKERELERE MÜDAHİL OLMASI

"AB'nin, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelere etkin bir şekilde müdahale olması konusunda nelerin yapıldığı sorusu üzerine Hristodulidis, Avrupa Komisyonu ile istişarelerin devam ettiğini bununla birlikte Anastasiadis'in, ikili temaslarında konuyu gündeme getirdiğini söyledi.

Hristodulidis sözlerinin devamında Anastasiadis'in bu hafta(geçtiğimiz) içerisinde, iki Avrupa lideri ile telefonda ayrı ayrı görüşerek bu konuyu da gündeme getirdiğini, bu konuya mutlak bir anlayışın söz konusu olduğunu ayrıca (AB içerisindeki)ortakların desteğinin de önemli olduğunu ifade etti.

Hristodulidis, bunun(anlayış ve desteğin)Anastasiadis'in kısa bir süre önce Brüksel'de bir araya geldiği Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından da ifade edildiğini söyledi.

AB'nin, taraflarını almak değil, AB normları, AB'ın belirleyen temel ilkelere yönelik uzman görüşü konusunda katkı sağlamak istediğini belirten Hristododulidis, AB'nin müzakerelere müdahil olması  konusunda zaten bazı prosedürlerin bulunduğunu ve kendi tezlerinin, bu mevcudiyetinin geliştirilmesi yönünde olduğunu ifade etti.

"AB içerisinde Türkiye'nin diğer başlıklarının da açılmasından bahsedildiği ve Anastasiadis'in bu konudaki görüşlerinin ne olduğu" sorusu üzerine Hristodulidis, Türkiye'nin üyelik sürecinin 2005 yılında başladığını ve bir yıl sonra Avrupa Konseyi'nin kararıyla, Türkiye'nin, Ankara Protokolü'nü uygulamaması nedeniyle 8 başlığını dondurduğunu anımsattı. Bu başlıkların Güney Kıbrıs tarafından tek taraflı olarak dondurulmadığını söyleyen Hristodulidis, Ankara Protokol'ünün hayata geçirilmesinin, Türkiye'nin yükümlülüğü olduğunu da savundu.

Türkiye'nin "olumsuz" tavrının, politika değişikliğine olanak sağlamadığını ileri süren Hristodulidis, Anastasiadis'in, doğal olarak kendi taraflarına da yarar sağlayacak bazı çıkışlar sağlamak amacıyla, seçilmesinin hemen ardından, İnsan Hakları ve Adalet ile Güvenlik başlıklarının, bir diğer deyişle 23 ve 24.başlıklarının açılmasına yönelik tutum değişikliğine neden olabileceğini açıkça ifade ederek   Maraş önerisini sunduğunu söyledi.

MARAŞ ÖNERİSİ

"Maraş önerisinin, hala masada olup olmadığı" sorusuna Hristodulidis, Maraş önerisinin masada bulunduğunu, Anastasiadis'in, Kıbrıs sorunun çözüm çabalarına yeni bir ivme kazandıracak ve de Kıbrıs halkında, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar da yeniden birleşme çözümü olabileceği ümidini yaratacak büyük bir hareketin yapılması gerekliliğine inandığını, hiç kimsenin de Anastasiadis'in bu fikrine karşı olduğunu sanmadığını da ifade etti.

Maraş önerisinin, şehrin limanının, Kıbrıslı Türklerin AB gözetimi altında ticarete açılması, Türkiye'nin Ankara Protokolü'nü hayata geçirmesi ve bunun akabinde sınırlandırmaların kaldırılması ve Rum tarafının 23 ve 24.başlıkların açılmasını kabul etmesi  karşılığında kapalı Maraş bölgesinin açılması şeklinde olduğunu anımsatan Hristodulidis,  öneri içerisinde Ercan Havaalanının bulunmadığını söyledi.

Hristodulidis Maraş önerisinin kendi önerileri olduğunu ve hiçbir zaman müzakerelerin başlaması için önkoşul olarak ortaya konmadığını belirtti.

Hristodulidis, Maraş önerisinin "game changer'"i teşkil ettiğini ve herkese büyük yarar getirebileceğini de söyledi.

DOĞAL GAZ

Hristodulidis bir soru üzerine Kıbrıs sorununun çözüm sağlanmasına yönelik olarak çalışmaları için bazı kişiler için teşvik olabileceğinin mantıklı olması ötesinde Kıbrıs sorununun, doğal gaz ile ilişkilendirilmesi konusunun bulunmadığını yineledi.

Hükümet'in, bu konudaki planlarına devam edeceğini, ayrıca bölgedeki konuya ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade eden Hritodulidis, bunların Kıbrıs sorunundaki gelişmelerden bağımsız olduğunu söyledi.

Hristodulidis, İsraillilerle temasların ve görüşmelerin rutin temelde olduğunu, bu fırsatla Anastasiadis'in, geçtiğimiz hafta İsrail Başbakanı Netanyahu ile telefonda görüştüğünü söylemek istediğini belirtti.

Lübnan Enerji Baklanı'nın geçtiğimiz hafta Güney Kıbrıs'ta bulunduğunu ayrıca Anastasiadis'in en yakın zamanda  Mısır'a gitme planının da bulunduğunu söyledi.

"Atina ile Güney Kıbrıs arasında doğal gazdan faydalanılmasına yönelik görüş ayrılığı bulunduğu" şeklindeki soru üzerine Hristodulidis, Atina ile, her iki ülkeyi ilgilendiren konulardan hiç birinde mutlak bir görüş ayrılığının bulunmadığını ifade etti.

Hristodulidis, Güney Kıbrıs'a doğal gaz sıvılaştırma terminali inşa edilecek olması nedeniyle Atina'da bir endişenin var olduğu algısına da sahip olmadıklarını söyledi.

(FK/ŞEB)   

 

 

 
10 Kasım 2013 Pazar 12:16
Okunma: 748
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu