Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Başkanlık Köşkü'nün Gündeminde Enerji

Rum Başkanlık Köşkü'nün Gündeminde Enerji

Enerjiyle İlgili Yol Haritası.

 
 
Rum Başkanlık Köşkü'nün Gündeminde Enerji
Lefkoşa, 5 Haziran 13 (T.A.K): Rum Başkanlık Köşkü'nde gerçekleştirilen toplantıda tüm aşamalarıyla, doğalgazın çıkarılmasından, bundan istifade edilmesine kadarki yol haritasının tanıtıldığı haber verildi. Güney Kıbrıs'ın doğalgazdan istifade etmeye 2020 yılında başlayacağının hesaplandığı da belirtildi.


Simerini gazetesi "Doğalgazdan İstifade 2020'de... Enerji Konularında Geniş Hükümet İçi Toplantı... Gelirlerin Net Hesaplanması İçin Teyit (Sondajı) Gerekli" başlıklarıyla verdiği haberinde, Rum Başkanlık Köşkü'nde dün enerji konularıyla ilgili bir toplantı gerçekleştirildiğini, burada Rum Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotipis'in, doğalgazın çıkarılmasından, bundan istifade edilmesine kadarki yol haritasını analiz ettiğini yazdı.


DOĞALGAZ KULLANIMI 2020'DE


Habere göre toplantıdan sonra açıklamada bulunan Rum Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos, ne yapılması gerektiği, hangi yolun izleneceği, aşamaların neler olduğu ve ne zaman mutlu sonunun olacağı, doğalgazı kullanacakları ve doğalgazdan ticari olarak yararlanacaklarının ayrıntılı olarak kaydedildiğini ifade etti.


Zaman takvimi konup konmadığı sorusuna yanıt veren Papadopulos, doğalgazdan istifadenin, 2020 civarları olarak tarihlendirildiğini belirtti.


Doğalgaz Sıvılaştırma Terminali oluşturulmasıyla ilgili bir soruya karşılık, bunun, henüz başlamamış bir prosedür olduğunu ifade eden Papadopulos, önce planlamaların yapılması ve ondan sonra terminalin ne zaman tamamlanacağının kesin olarak söylenebileceğini vurguladı.


"Doğalgazdan istifade edilmesiyle elde edilecek yıllık gelirin ne kadar olacağı hesaplanıyor?" sorusuna ise Papadopulos, bunu süreç içerisinde, doğalgaz stoklarının toplam miktarı ve kalitelerinden emin olduklarında görecekleri yanıtını verdi.


Papadopulos, "Önümüzde, 12'inci parselde ikinci bir teyit sondajı bulunuyor. Net veriler olmadan hesaplama yapmak ve sayılardan bahsetmek erkendir" dedi.


DOĞALGAZIN ÖN SATIŞI KONUSU


Lakkotripis ise toplantı sonrasındaki açıklamalarında, teyit sondajının, büyük kalkınma ve altyapı çalışmalarına kaynak olanağı sağlayacak, Güney Kıbrıs'ın elinde "güçlü bir kart" ve "garanti" olduğu değerlendirmesinde bulundu.


Terminal konusuna değinen Lakkotripis, altyapı çalışmaları başladığında, çoğunlukla Kıbrıslı vatandaşların istihdam edilmesi için, hidrokarbon alanının Güney Kıbrıs eğitim sistemine dahil edilmesi yollarının ele alındığını ifade etti. 


Lakkotripis, doğalgazın olası ön satışıyla ilgili bir soruya, teyit sondajı ve yatağın üçüncü bir kuruluş tarafından tasdik edilmesinden önce ön satışın yapılamayacağını söyledi.


Lakkotripis, Güney Kıbrıs'ın planladığı altyapıların finansesi için nerden para sağlanacağıyla ilgili bir soru karşısında, Avrupa içinde ve dışında, çalışmayı finanse etmelerine yardımcı olma niyetiyle kendilerine yaklaşan bir dizi büyük şirketlerin bulunduğunu kaydetti.


Lakkotripis, 2014 sonundan önce Total şirketinin sondaj kuyusu açacağını ve gelecek yıl toplamda 4-5 sondajın beklenmesi gerektiğini haber verdi.


Rum Hükümetinin, İsrailli şirketlere parsel verilmemesinden ötürü İsrail'den şikayet alıp almadığı sorusuna Lakkotripis, tek şikayetin özel şirketlerden geldiğini belirtti.


Fileleftheros gazetesi "Terminale Kadar Yolu Çizdiler... Başkanlık Lakkotripis'in Yol Haritasını Ele Aldı" başlıklarıyla verdiği haberinde, Lakkotripis'in sunduğu yol haritasının teyit sondajıyla başladığını ve 2019 sonu, 2020 başları olarak tarihlendirilen doğalgaz ihracatı ile tamamlandığını yazdı.


Toplantıda, terminal ve terminalin finanse edilmesi ve hayata geçirilmesi şekliyle ilgili planlanmaların tanıtımının yapıldığını kaydeden gazete, hidrokarbon sektörünün de eğitime girmesi konusunun da gündeme geldiğini aktardı.


Habere göre, yaptığı açıklamada (terminale) Afrodit'i ticari olarak ilan etmesi umudunu taşıdıkları Noble ile başlayacaklarını söyleyen Lakkotripis, projelerinin isteyen herkesin katılımına açık kalacağını ekledi.


Lakkotripis, terminalle ilgili nihai kararın 2015 yılında alınacağından da söz etti.


Politis gazetesi ise yapılan açıklamaları değerlendirerek, teyit sondajının terminal için "anahtar" niteliğinde olduğunu belirtti.


YUNANİSTAN-GÜNEY KIBRIS-İSRAİL STRATEJİK İŞBİRLİĞİ


Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail'in hidrokarbonlar konusundaki stratejik işbirliğinin, bölgedeki herhangi bir ülke için düşmanca olmadığını ifade etti.


7 TCF YERİNE 8 TCF DE OLABİLİR


KRETİK Başkanı Haralambos Ellinas ise Rum Haber Ajansı'na verdiği demeçte, 12'inci parseldeki teyit sondajının, değerlendirmeleri 7 tcf'den 8tcf'ye çıkarabileceği yönündeki umudunu dile getirdi. Aksi bir durumla karşılaşıldığı taktirde dünyanın sonunun da gelmeyeceğini söyleyen Ellinas, bir B planlarının olduğunu belirtti.


Bir soruya karşılık 12'inci parselde, 2-3 tcf doğalgaz verebilecek ikinci bir, daha küçük, yatağın bulunduğuna inandıklarını söyleyen Ellinas, ikinci yatağın önemli olduğunu, çünkü (teyit sondajının yapılacağı) yatakta baştaki değerlendirmelerden daha az (doğalgaz) bulunması durumunda, planlamaların içinde kalabilmek için bir "B planı" teşkil edeceğini belirtti.


Diğer şirketlerin planlamalarından da söz eden Ellinas, Total'in 2014 yılında iki sondaj yapabileceğini, ENI'nin ise 2015 ya da daha yakın bir zamanda başlamasının beklendiğini söyledi.


Terminalin inşası konusunda bir soruya ise, Ellinas, Vasiliko'yla ilgili nihai yatırım kararının 2015 sonu yerine 2016 yılında alınacağını belirtti.  Ellinas, küçük bir gecikmenin olduğunu, ancak o zamana kadar sondajların yapılacağını ve sahip oldukları doğalgazın miktarını yaklaşık olarak öğrenebileceklerini söyledi.


NOBLE ŞİRKETİNİN ÜÇ SENARYOSU


Fileleftheros gazetesi Noble şirketinin, kritik teyit sondajında karşılaşılacak olası üç senaryoya, ayrıntılı faaliyet planlarıyla hazır olduğunu ve elde ettiği bilgilere göre ilgili belgelerin Enerji Bakanlığına da sunulduğunu savundu.


Habere göre üç senaryo şu şekildedir:


1. Teyit sondajında 7-8 tcf ortaya çıkması.2. Teyit sondajında, olumsuz senaryo olan, 5 tcf ortaya çıkması.3. Yatakta, Tamar'dakine benzer, 10 tcf ortaya çıkması.


Gazete birinci senaryoda her şeyin memnuniyet verici olduğunu,  kalıcı sıvılaştırma terminali için ihtiyaçları karşılayan fevkalade bir yatağın söz konusu olacağını kaydetti.


İkinci senaryoda Noble'nin, olguların hayal kırıklığına neden olmaması gerektiğini düşündüğünü, planlamaların, ikinci yatakta deneme sondajı yapılmasını öngördüğünü aktaran gazete, ikinci yatak da hayal kırıklığı yaratırsa, o zaman Afrodit yatağının, yüzer sıvılaştırma tesisiyle değerlendirilebileceğini  belirtti.


Gazete üçüncü senaryonun geçerli olması durumunda ise bazı gecikmelerin yaşlanabileceğini, ikinci bir teyit sondajına ihtiyaç olacağını aktardı.


(HC/HA)


 
5 Haziran 2013 Çarşamba 13:23
Okunma: 752
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu