Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Başkanlık Seçimleri...

Rum Başkanlık Seçimleri...

Diko-akel Görüşmesi Gerçekleşti, Karşılıklı Şartlar Ortaya Kondu.

 
 
Rum Başkanlık Seçimleri...
"DİKO'NUN AKEL'LE FLÖRTÜ" DİĞER MERKEZ PARTİLERDE HOSNUTSUZLUĞA NEDEN OLDU


Lefkoşa, 17 Mayıs 12 (T.A.K.):  Güney Kıbrıs'ta 2013 Şubatı'nda yapılacak başkanlık seçimlerine yönelik ittifak arayışları kapsamında "kritik" diye nitelendirilen dünkü AKEL-DİKO görüşmesinden "diyaloğun şartlı sürdürüleceği ve verimli olup olmayacağına süreç içerisinde bakılacağı" sonucu çıktı.


Politis "Ümit Teknesiyle Taktik Hareketler... EDEK DİKO'nun İki Kapılı Halinden Rahatsız" başlığıyla manşete çektiği haberinde, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ve DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın DİKO parti merkezinde dün gerçekleşen görüşmesinde, işbirliğine devam için karşılıklı bazı şartlar koşulduğunu yazdı.


Gazeteye göre Andros Kiprianu, Dimitris Hristofyas'a karşı yoğun eleştirinin devam edemeyeceğini ve ekonomide ulaşılacak ortak paydanın halkçı olmasını;  Marios Karoyan ise muhtemel adayın DİKO'dan gelmesini şart koştu. DİKO en önemli şart olarak da AKEL-DİKO işbirliğinin yeterli olmadığına işaret ederek, en azından EDEK'in de katılması gereğini ortaya koydu.


Gazete "DİKO ve AKEL Ağırlığı Öncelikle EDEK'e Verecek" başlığıyla iç sayfasından sürdürdüğü haberinde özetle şunları yazdı:


"AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ve DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın dünkü görüşmesinde sürtüşmeler olmadı ancak pek çok açık konu kaldı. Her iki taraf da başkanlık seçimlerinin ilk turunda AKEL'in merkez sağ ve sol partilerle birlikte hareket etmesinin özellikle zor olacağını teslim etti.


Zorluğun derecesi gerek AKEL, EDEK, EURO.KO; gerek DİKO'daki katılar arasındaki köprü kurulamaz anlaşmazlıklardan kaynaklanıyor.


Görüşmede merkez sağ ve solun programı ile AKEL'in hazırladığı metnin "evlendirilmesi" olanakları görüşüldü. Edinilen bilgilere göre AKEL tarafından ortaya konulan kırmızı çizgilerden biri Hristofyas hükümetinin hem Kıbrıs sorunu, hem de ekonomideki icraatları konusunda uygulanan ve seçim kampanyası süresince uygulanacağı açık olan polemikti. Aynı bilgiler, DİKO'nun Hristofyas'ın politikalarından farklı olmasının ancak bunu çatışmasız yapmanın uzlaşılacak başkan adayının hakkı olduğundan söz edildiğini söylüyor.


İkinci önemli sorun ise ekonomi. Kiprianu  merkez partilerin uzlaştığı metinde yer alan çerçevenin genelleme olduğunu ve sürtüşmelere yol açacağını (Nikos Papadopulos'a özellikle atıfta bulunulduğu anlaşılıyor)  vurgularken, Karoyan DİKO'nun sermaye partisi olmadığı, orta sınıfı desteklediği teyidinde bulundu. Beyannamenin ekonomiyle ilgili ifadesinin daha somut olabileceğini de söyledi.


Andros Kiprianu Kıbrıs sorununda gerekli görülmesi halinde önerilerin geri çekilebileceği açıklamasını hatırlatarak, Hristofyas'ın önerilerinin geri çekilmesini kabul etmediğini söyledi. Karoyan ise Ulusal Konsey'in Eylül 2009 ortak açıklamasının bütün partiler için tatmin edici köprü olduğuna dikkat çekti.


Parti çevreleri şimdi, geniş işbirliği oluşturma çabasının başkanlık seçimlerinin ikinci turu çerçevesinde yatırım da olabileceğini değerlendiriyor. AKEL ve DİKO -bir oranda- müşterek kitleye de sahiptir ve işbirliğine samimiyetle çaba harcadıklarına ikna etmeyi umuyorlar.


Çok taraflı işbirliğine ağırlık veriyor görünen DİKO'nun 2003 işbirliğini geliştirerek AKEL'i en azından EDEK'le işbirliği ihtimaline çekmek istiyor. EORO.KO için merkez partilerin ittifakı tek çözüm ve Anastasiadis'in muhtemel başarısı partinin varlığını tehlikeye sokar.


Son olarak, DİKO'nun yatırım yaptığı istişareler formülü merkez partilerin AKEL'in de desteklemek isteyeceği bir adayda karar kılmasını öngörüyor.


Hem AKEL hem de DİKO, dünkü görüşmede muhtemel başkan adaylarına değinilmediğini açıkladı ancak parti çevreleri, DİKO'lu aday tercihinin çok partili işbirliğinin başarıya ulaşmasının tek yolu olduğunu değerlendiriyor. Diğer bilgiler ise dünkü görüşmede masaya Makis Keravnos ve Hristos Mavrellis'in isimlerinin konduğunu söylüyor. Görüşmede Kiprianu'ya sadece sekreterinin, Karoyan'a da sadece bir çalışma arkadaşının eşlik ettiği; bunun da konuştuklarını çok gizli tutmaya çalıştıklarının göstergesi olduğu vurgulanıyor."


Gazete, "Yannakis Omiru ve Ekologlar Marios Karoyan'ın Hareketlerinden Rahatsız" başlıklı haberinde ise, EDEK Başkanı Yannakis Omiru'nun partisi için, başkanlık seçimleriyle ilgili paralel müzakereler söz konusu olmadığını, EDEK'in merkez sağ ve sol partilerin uzlaştığı program beyanatına tam bağlı olduğunu açıkça ortaya koyduğunu yazdı.


Gazeteye göre aday konusunu da gelecek haftaya, her halükarda ay sonuna kadar tamamlamayı istediklerini, dolayısıyla EDEK için paralel müzakereler diye bir şeyin söz konusu olmadığını vurgulayan Omiru, EDEK'in AKEL'le görüşmesinin müzakere olmayacağına işaret etti.


Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Genel Sekreteri Yoanna Panayotu da, DİKO'nun hareketlerinden rahatsız göründü. Panayotu "Kimse Karoyan'a merkez partilerin sözcülüğü rolünü vermedi" ifadesini kullandı.


Panayotu, EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris'le görüşmesinde "Ekologlar Hareketi olarak DİKO ve AKEL'in, dört partinin halihazırda uzlaşmış olduğu metnin müzakere edildiği bugünkü (dünkü) görüşmesine temkinli baktık. Beyanat üçüncü taraflara karşı da bağlayıcıdır" ifadesini kullandı.


Şilluris ise merkez partilerin çabasına değinirken, henüz isim listesine girilmediğini söylemekle yetindi.


Simerini haberi manşetten "Merkez Partilerin İlişkilerinde Çatırtılar... EDEK ve Ekologlar DİKO'nun AKEL'le Flörtünden Hoşnut Değil" başlığıyla aktardı.


Gazete DİKO'nun başkanlık seçimleri ışığı altında AKEL'le geliştirdiği flörtün diğer merkez partileriyle arasındaki ilişkilerde çatlaklara neden olduğunu yazdı.


Gazete merkez sağ ve sol partilerin önceki gece gizli bir toplantı yaparak Makis Keravnos isminde uzlaştığı yolundaki haberler üzerine dün açıklama yapan Keravnos'un, planları arasında başkanlık seçimlerinde adaylığın yer almadığını söylediğini belirtti.


Alithia da manşetten değerlendirdiği haberine "Merkez İttifakta Gölge ve Çatlaklar... Marios Karoyan AKEL'le Parti Açtı... Muhtemel İşbirliklerini İnceliyorlar... Yannakis Omiru, Paralel Müzakerelerin Söz Konusu Olmadığını Vurguladı... Ekologlar Gizli Toplantılar ve Kotarmaları Şikayet Etti" başlık ve spotlarını attı.


Fileleftheros haberi "DİKO ve AKEL'den Birlikte Yürüme Mesajı... Makis Keravnos: 'İlgilenmiyorum'" başlığıyla aktardı.


(ŞA/GÜR)


********


 
17 Mayıs 2012 Perşembe 13:21
Okunma: 563
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu