Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Başkanlık Seçimleri....

Rum Başkanlık Seçimleri....

Akel, Merkez Partilere İşbirliği Çağrısı Yaptı, Kipros Hrisostomidis'le Görüştü.

 
 
Rum Başkanlık Seçimleri....

DİKO, EDEK, EURO.KO VE EKOLOGLARIN "TAMAM MI DEVAM MI" KARARI CUMAYA... ADAY İSİMLERİ DE MASADA OLACAK

LİLLİKAS "AĞILDAN ÇIKMAKTAN KORKMAYIN"

Lefkoşa, 23 Mayıs 12 (T.A.K.): AKEL merkez ve merkez-sol partilere 2013'te Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimleri için işbirliği çağrısı yaptı.

Fileleftheros "AKEL: Merkeze Açılım" başlıklı haberinde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun, seçimler için ortak aday arayışlarını sürdüren merkez ve merkez-sol partilere; seçimlerdeki riskin; neo-liberal sağın önerisi ile AKEL'in önerisi olacağına işaret ettiğini yazdı.

Habere göre Kiprianu, "AKEL olarak merkez ve merkez-sol ile işbirliği yapmayı samimiyetle istiyoruz. Yalnız ortak tarihi mücadelelerimizin bizi bu güçlerle bağlıyor olmasından veya neo-liberal sağın yeniden iktidara gelmesini ve bunun Kıbrıs sorunu açısından ifade edeceklerini engellemek için değil; işçilerin hakları ve ülkenin dış politikası açısından istiyoruz" ifadesini kullandı.

AKEL EPALKSİ İLE GÖRÜŞTÜ, ORTAK NOKTALAR BULDU

Aynı gazete "AKEL ve Merkezin Yeniden Yapılandırılması Cephesi Ortak Noktalar Buldu" başlıklı haberinde AKEL ve Merkezin Yeniden Yapılandırılması Cephesi -Epalksi yetkililerinin dün, işbirliklerinin devamı perspektiflerini görüştüklerini yazdı.

Gazete görüşmeye AKEL tarafından Andros Kiprianu, Nikos Katsuridis ve Yannakis Kolokasidis, Merkezin Yeniden Yapılandırılması Cephesi tarafından da Kipros Hrisostomidis, Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Lukas Lukaidis, Loizos Konstantinu ve Angelos Cincos'un katıldığını yazdı.

Habere göre dünkü görüşmede iki partinin başkanlık seçimlerindeki taleplerine ilişkin nihai tezlerine ilişkin öneri teatisinde bulunuldu ve aralarındaki diyaloğun devamına karar verildi.

Epalksi Başkanı Kipros Hrisostomidis partisinin küçük olmasına karşın ülkenin siyasi yaşamına ilişkin konularda görüşleri bulunduğunu söyledi. AKEL'le işbirliklerine de atıfta bulunan Hrisostomidis Epalksi'nin, Hristofyas hükümetinin hükümet programını desteklediğini ancak bunun, farklı görüşlere sahip olmadıkları anlamına gelmediğini kaydetti.

Epalksi'nin, farklı görüşlerini öne çıkarmak ve ülkenin iyiliği için, siyasi partilerle olabildiğince çok uzlaşı meselesini görüşmek istediğini de belirten Hrisostomidis, partisinin bu çerçevede gerek AKEL ile gerek diğer siyasi güçlerle temaslarını sürdüreceğini söyledi.

DİKO, EDEK, EURO.KO VE EKOLOGLARIN "TAMAM MI DEVAM MI KARARI" CUMAYA

Fileleftheros "Mezuniyet Belgesi Mi Başka Tercihler Mi Olacağı Cumaya... Merkez İçin Anahtar, Siyasi Liderlerin Ortak Görüşmesi" başlıklı haberinde başkanlık seçimlerinde ortak aday çıkarmak için bir süredir çalışmalarını sürdüren partilerin nihai tercihleri konusunda geri sayımın başladığını yazdı.

Gazete önümüzdeki cuma günü gerçekleşecek görüşmenin gerek başkan adayı gerek (4 partinin) başkanlık seçimlerindeki temsiliyet şekilleri açısından kritik önemde olduğuna dikkat çekti, DİKO Başkanı Marios Karoyan, EDEK Başkanı Yannakis Omiru ve EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris'in ortaya koyacağı nihai görüşlerin, birlikte yürüyüşlerinin kaderini belirleyeceğine işaret etti.

Habere göre DİKO Başkanı Karoyan aday arayışı çerçevesinde diğer partileri; Papadopulos ve Kiprianu hükümetleri döneminde maliye bakanlığı yapmış Makis Keravnos ve Hristos Mavrellis'i başkan aday adaylığına ikna etmeye çalışıyor. Keravnos'un telefonla katıldığı bir televizyon programında adaylığa ilgi gösterdiğini söylemesi; belirleyicilik rolü açısından DİKO'lular arasında coşku yarattı.

AKEL'in de iştirakiyle geniş işbirliği oluşturulması niyeti nedeniyle EDEK cephesinde var olan itiraz gölgelerinin yoğunlaşmakta olduğu belirtilen haberde, EDEK'li yetkililerin, farklı perdelerden; EDEK'in AKEL'le paralel müzakereyi kabul etmediğini dile getirdiğine vurgu yapıldı. Haberde EDEK'in, cuma günkü parti başkanları görüşmesini; hep birlikte mi ayrı ayrı mı devam edileceği konusunda zaman sınırı olarak belirlediği kaydedildi.

EDEK Başkan Vekili Marinos Sizopulos dün bir televizyon programında; EDEK'lilerin,  merkez partilerin müşterek temsil edilmesi çabasını mayın tarlası gördüklerini ve siyasi liderlerin bir sonraki toplantısında (cuma) bir son verilmesini istediklerini söyledi.

Gazete partiden yetkililere dayanarak EDEK liderliğinin tamamının aynı görüşte olmasının, DİKO'ya nereye gideceğini netleştirmesi konusunda baskı yapma olanağı tanıdığını kaydetti.

Gazete AKEL'in ise merkez sağ ve sol partilere; onlarla işbirliği arzusunun devam ettiğini belirterek görüşlerini netleştirmeleri için zaman verdiğini, bu çabasının sonuç vermemesi halinde başka tercihlere de hazırlanacağını gizlemediğine işaret etti. 

Gazeteye göre Ekologlar ve Çevreciler Hareketi, merkez partilerin liderlerinin AKEL ile ayrı görüşmeler yapıyor olmasından rahatsızlık belirtti. Ekologlar; ortak aday arayışlarını sürdürdükleri diğer üç partinin, AKEL'in meydan okumalarını müştereken ve eşgüdümlü şeklide reddetme önerisini kabul etmemelerine anlam veremediğini belirtti.  Ekologlar "merkez partileri, bizim çok mantıklı, demokratik ve ortak aday bulma çabalarını güçlendirici önerimizi kabul etmediklerine göre önümüzdeki cuma günü aday seçme prosedürünü tamamlasınlar. Çekinceler ve kuşkular ancak bu şekilde dağılır" vurgusunu yaptı.

LİLLİKAS "AĞILDAN ÇIKMAKTAN KORKMAYIN"

Öte yandan, Rum Yönetimi Başkanlığı'na talip olduğunu açıklayan Yorgos Lillikas, seçim kampanyası çerçevesinde Limasol'da düzenlediği "Kıbrıs Cumhuriyeti: Sorunlar, Meydan Okumalar ve Perspektifler" konulu etkinlikte yaptığı konuşmada değişimin uzak kalmakla değil katılmakla geleceği görüşünü ortaya koydu.

Gazeteye göre Lillikas, "Kurtlar sizi yer korkusuyla ağıldan çıkmaktan korkmayın. Artık kurtların dişi yok. Bunun göstergesi benim karşınızda bulunmam. Aksine, en azından protesto etmek için ağılda kalanlar, çobanlar tarafından yenme tehlikesindedir. Halkın öfkesi, Tanrı'nın öfkesidir. Cumhuriyet'in önemi budur. Değişim gücü vatandaşın elindedir"  ifadelerini kullandı.

Gazete Lillikas'ın bu toplantıda Hristofyas hükümetini ve "Neo-liberallerin elçilerini" (DİSİ'yi kastetti) eleştirdiğini yazdı.

Politis, "Kritik Randevu... AKEL ile Genişleme Konusunda Karar Veriyorlar" başlığıyla manşete çektiği haberinde ortak aday arayışlarını sürdüren merkez sağ ve sol partilerin, önümüzdeki Cuma günkü görüşmelerinde kritik kararlar almalarının beklendiğini yazdı.

Cuma günkü görüşmede, işbirliklerinin AKEL'i de kapsayacak şekilde genişleyip genişlemeyeceği perspektifinin masaya yatırılacağını belirten gazete, DİKO ve EDEK liderliklerinin AKEL ile görüşmelerinden sonra, AKEL'in de destekleyebileceği bir aday aranması senaryosunun güçleniyor göründüğüne dikkat çekti.

Habere göre AKEL Genel Sekreteri Kiprianu, partisinin kimsenin peşinden gitmeyeceği uyarısında bulunarak, AKEL'in eli kolu bağlı durmadığı imasında bulundu. Ancak Kiprianu merkez partilerin cuma günkü toplantılarında alacakları kararı bekliyor.

Simerini haberi, "Cuma Günü İşbirliğinin Akıbeti Belirlenecek... AKEL Beklemede Ama Birçok Alternatif Çözümle" başlıklı haberinde ortak aday ismine ilişkin resmi görüşmelerin cuma günü başlayacağını kaydetti. 

(ŞA/HÖ)

 
23 Mayıs 2012 Çarşamba 11:15
Okunma: 580
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu