Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Başsavcı Kliridis, Tmk'dan ŞikÂyetçi...

Rum Başsavcı Kliridis, Tmk'dan ŞikÂyetçi...

"faaliyeti, Kıbrıs Sorununun Mülkiyet Ve Toprak Yönleri İle Rum Teorisine Halihazırda Önemli Darbe Vurdu".

 
 
Rum Başsavcı Kliridis, Tmk'dan ŞikÂyetçi...
Lefkoşa, 14 Ekim 11 (T.A.K): Rum Başsavcı Petros Kliridis, Taşınmaz Mal Komisyonu'nun (TMK) faaliyetinin, Kıbrıs sorununun mülkiyet ve toprak yönlerine ve bunların halline ilişkin Rum teorisine halihazırda önemli darbe vurduğunu söyledi.


Politis; "Toprak - Mülkiyetin Tazminat Komisyonu Tarafından Bozulması... Kıbrıs Sorununa Zarar" başlığıyla yansıttığı haberinde, Petros Kliridis'in bu görüşünü, Rum meclisinde temsil edilen siyasi parti başkan ve temsilcilerinin dünkü gayrı resmi toplantısında ortaya koyduğunu yazdı.


Gazete edindiği bilgilere dayanarak, DİSİ Meclis Grup Sözcüsü Tasos Mitsopulos'un talebi üzerine bilgi vermek üzere toplantıya çağrılan Kliridis'in, TMK'nın Kıbrıs sorununa etkilerini koyu renklerle betimlediğini yazdı, özetle şunları kaydetti:


"Halihazırda 181 Kıbrıslı Rum'un başvurusunda dostane anlaşma ile halledilen mal miktarı, az miktardaki Kıbrıs Rum arazisiyle ilgili olmasına karşın komisyonda yığılan yüzlerce (2 bin 78) Kıbrıs Rum başvurusu, işgal altındaki Rum mallarının tamamına göre çok önemli miktardaki alanla ilgili çözüm bekliyor.


Kendisinin, bu darbenin derecesini bilebilecek durumda olmadığına işaret eden Petros Kliridis, komisyonun; beklemede olan Kıbrıs Rum başvurularının içerdiği gayrı menkullerin miktarıyla ilgili verileri yayınlamadığını söyledi.


Petros Kliridis, Kıbrıs Rum tarafının, hangi işgal altındaki bölgelerin gelecekteki 'istimlakler' nedeniyle erozyon tehlikesi altında olduğunu ve bunların Kıbrıs Rum idaresine verilmesinin görüşülmekte olduğu bölgeler (Güzelyurt, Maraş, Karpaz) içerisinde mi olduğunu dahi bilmediğine işaret etti.


Kliridis, Türkiye'nin; Aralık ayında sona erecek olan Komisyon'un Kıbrıslı Rumlardan başvuru kabul etme süresini belki uzatabileceğini, böyle bir şeyin (mülkiyet sorununu toprak açısından çözdüğü için) işine geldiğini, çünkü Komisyon'un işgal bölgelerindeki, uluslararası tanınmışlık mührüne sahip tek organı olduğunu vurguladı.


Bir soruyu yanıtlarken Komisyon'a başvuranların, beş paraya karşılık malları tamamen yitirdiklerine, Komisyon'un verdiği tazminatları günden güne azalttığına işaret eden Petros Kliridis, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidebilmek maksadıyla 'Yüksek Mahkeme'ye temyiz başvurusunda bulunmaya çalışanlar için çok az başarı şansı verdi. Kliridis, kendisinin bir hukukçu olarak Rumlara tavsiyelerde bulunamayacağını, bunu siyasi partilerin yapması gerektiğini söyledi ve son olarak, günde ortalama 10 Rum'un Komisyon'a başvuru yaptığını kaydetti."


Alithia; "Komisyona Taleplerde Artış" başlıklı haberinde, Rum Başsavcı Kliridis'in dün Rum siyasi parti başkan ve/veya temsilcilerine KKTC'deki Rum malları hakkında bilgi verdiğini yazdı.


Rumların başvuru sayısıyla ilgili Taşınmaz Mal Komisyonu tarafından yayımlanan bilgilere de yer verilen haberde, "Bir Kıbrıslı Rum, komisyon tarafından verilecek tazminatı kabul etmeyip temyizden sonra AİHM'e gittiğinde burada verilecek karar kesin olacak. Yani AİHM, Komisyon'un tutumunu benimserse o zaman başvuru sahibinin başka bir seçeneği olmayacak" ifadesine yer verdi.


Haravgi; "Sözde Komisyona Haftada 60 Tazminat Başvurusu... Toprağa İlişkin Yeni Ciddi Oldu - Bittiler Yaratılması Endişesi" başlıklı haberinde, TMK'ya başvuruda bulunan Rum sayısında endişe verici bir artış olduğunu, bilgi vermek üzere dün Rum meclisine çağrılan Başsavcı Petros Kliridis'in, Ekim ayının ilk haftasında 60 yeni başvuru yapıldığına dikkat çektiğini yazdı.


Gazeteye göre Kliridis, AİHM'in Dimopulos davasında verdiği karardan sonra Rumlar'ın, TMK'ya başvurusunu engellemesi için Rum yönetimi tarafından herhangi bir hukuki karar alınması olanağı kalmadığına işaret ederek, "Sorun, Kıbrıs sorununun çözümüyle çözülecek, aksi halde göçmenlerin yasadışı Tazminat Komisyonu'na başvurularının artış eğilimiyle devam etmesi, ciddi hukuki yan etkiler ve toprağa ilişkin yeni oldu - bittiler yaratması tehlikesi var."


(ŞA/SEL)


 
14 Ekim 2011 Cuma 13:15
Okunma: 598
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu