Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Dışişleri Bakanı Görevden Azlini İstedi

Rum Dışişleri Bakanı Görevden Azlini İstedi

Markos Kiprianu İstifa Dilekçesini Hristofyas'a Bugünkü Görüşmesinde Verecek.

 
 
Rum Dışişleri Bakanı Görevden Azlini İstedi
KİPRİANU'NUN ARDINDAN DİKO DA HÜKÜMETTEN AYRILMA YOLUNDA


Lefkoşa, 19 Temmuz 11 (T.A.K): Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu, 11 Temmuz Pazartesi günü RMMO'nun Mari - Zigi'deki deniz üssünde meydana gelen patlamanın ele alındığı Rum Meclisi Savunma Komitesi'nin dünkü toplantısında yaptığı konuşmada, görevinden azlini isteyeceğini açıkladı.


Kiprianu'nun, resmi istifa dilekçesini vermek üzere bugün Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la görüşeceği, görevden ayrılma kararının, Hristofyas hükümetinde gelişmeleri tetiklemesinin beklendiği haber verildi.


Fileleftheros; "Çıkış Kapısını Gösterdi... Markos Hristofyas'ı Eleştirerek Gitti, DİKO İçin Yolu Açtı" başlığıyla manşete çektiği haberinde, edindiği bilgilere dayanarak, DİKO'da, koalisyondan ayrılma görüşünün şekillenmekte olduğu ancak bunu, Markos Kiprianu'nun Dışişleri Bakanlığı görevinden ayrılma kararına bağlamak istemediklerini yazdı.


Gazete, DİKO için koalisyon hükümetinde kalmaya devam etmenin tek yolunun geniş kabul görecek bir hükümet oluşturulması olduğunu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın düşüncesinin de bu yönde olmasına karşın; Mari'deki patlamadan sonra Rum halkı arasında, hükümetine ve şahsına karşı hiç de olumlu olmayan ortamı da ölçtüğünü yazdı.


Habere göre Markos Kiprianu; istifaya, geçen hafta itibarıyla hazırlandı, ancak istifa için Rum Meclisi Savunma Komitesi önüne çıkmayı bekledi. Kiprianu, komitede yaptığı konuşmada ve Hristofyas'a bugün vermesi beklenen istifa mektubunda Rum siyasilere ve Hristofyas'a açıkça eleştirilerde bulundu.


Markos Kiprianu, son günlerde var olan olumsuz ortam ve halkın genel haykırışı nedeniyle görevden azlini talep etme niyetini dün sabah saatlerinde parti başkanı Marios Karoyan'a bildirdi. Rum Meclisi Savunma Komitesi'nin dünkü toplantısına katılmak üzere meclise gittiğinde, meclis önünde toplanan halkın protestosuna maruz kalan Kiprianu, komite üyeleri önünde niyetini açıkladı. Bu söylemi, Kiprianu'nun istifasını sunduğu yorumlarına da neden oldu ve toplantı basına kapalı olmasına rağmen süratle duyuldu.


Markos Kiprianu, komitede yaptığı konuşmada ve daha sonra yaptığı aleni açıklamada, patlayıcıların Monchegorsk isimli gemiden karaya indirildiği an itibarıyla kendi sorumluluğunun sona erdiğini, patlayıcıların muhafazasından kendisinin değil RMMO yetkililerinin sorumlu olduğunu söyledi.


Rum Dışişleri Bakanı'nın istifa kararıyla ilgili resmi görüşün, Markos Kiprianu'nun Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la bugün gerçekleştireceği görüşmeden sonra açıklanacağı belirtilen haberde, Rum Sözcü Stefanos Stefanu'nun dünkü açıklamasında; Kiprianu'nun Hristofyas'la telefon görüşmesi yaptığı ve Kiprianu'nun görevinden azlini talep ettiğini doğrulamakla yetindiği belirtildi.


Stefanu'ya Kiprianu'nun istifa edip etmediği soruldu; Dışişleri Bakanı'nın, Hristofyas'la telefon görüşmesinde azlini isteme niyetini (sözlü) belirttiğini, istifa mektubu göndermediği cevabını verdi.


Kiprianu'nun bu hareketinin DİKO'nun koalisyondan ayrılacağının mı habercisi olduğu sorusuna karşılık da Stefanu, bu konuların konuşulması yeri ve zamanı olmadığını söyledi.


Stefanu, Markos Kiprianu'nun görevinden azil isteğinin Hristofyas tarafından kabul edilip edilmediği sorusuna da "Sayın Markos Kiprianu konusunda daha sonra görüş bildirebileceğimizi zannediyorum" yanıtını verdi.


Savunma Komitesi toplantısının ardından, yazılı açıklamasını okuyan Kiprianu; Hristofyas'tan görevinden azlini talep etmeye; "sorumluluk hissettiği için değil alındığı için" karar verdiğini söyledi.


Kiprianu, kendisine yapılan eleştirilerin tamamen siyasi maksat taşıdığını ve siyasi rakiplerinin kendisini etkisiz hale getirmeye çalıştığını belirtti.


Konuşmasına; yanlışlardan veya ihmallerden dolayı üzgün olduğunu söyleyerek başlayan Kiprianu, 11 Temmuz günü yaşanan olayın aydınlatılmasına katkı koyacağı teyidinde bulundu. Patlama sonrasında, haksız yere suçlandığını da söyleyen Markos Kiprianu, Hristofyas'tan, görevden azlini talep edecek olmasının halkın siyasi sisteme yeniden güvenmesini sağlamak için bir fedakarlık olduğu görüşünü de dile getirdi.


Politis; "Dağılmış Bir Hükümet... Markos Da Hristofyas'tan Rahatsız Şekilde Gitti... DİKO Kararını Vermek İçin Hristofyas'ın Hareketlerini Bekliyor" başlıklı manşet haberinde, Hristofyas'ın kararlarının artık "ivedi" damgası taşıdığını, hükümetinin de dağılmakta olduğunu yazdı.


Gazete, Kostas Papakostas'tan (11 Temmuz günü Savunma Bakanlığı'ndan istifa etmişti) sonra Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu'nun da kabineden ayrılma yolunu seçtiğini ve giderken, Rum Başkanlık Köşkü'ne kadar dokunan eleştirilerde bulunduğunu yazdı.


Habere göre Kiprianu'ya yakın çevreler, Mari'deki patlama konusunda Köşk tarafından ortada bırakılmış hissettiğini söylediler. Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın halen, geniş bir kabine değişikliği yapmaya karar verdiği ve şu anda, geniş kabul görecek kişiler aramakta olduğu da belirtilirken, DİKO'nun henüz tavrını netleştirmediği, önce Hristofyas'ın hareketlerini görmeyi bekleyeceği de kaydedildi.


Simerini haberini; "Markos'tan İstifa Niyeti... Dışişleri Bakanı Başkan'dan, Görevinden Azlini İstedi" başlığıyla verdi.


Alithia manşetten değerlendirdiği haberine "Markos Kiprianu... Hristofyas'ı İşaret Ederek İstifa Etti... Dışişleri Bakanı'nı DİKO Da Takip Ediyor" başlığını attı.


DİKO tarafından yapılan açıklamada, "DİKO, Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu'nun hareketinin örnek olmasını diliyoruz" denildiğine işaret eden gazete, DİKO'nun kabineden ayrılışın eşiğinde olduğunun ve Hristofyas'ın kabine değişikliği yapması halinde Bakanlar Kurulu'na katılmasının söz konusu olmadığının anlaşıldığını yazdı.


DİKO Başkanı Marios Karoyan'a yakın üst düzeyli bir yetkiliyi kaynak gösteren gazete, DİKO'nun hükümete katılımının ancak, Karoyan'ın önerisine kulak verir ve geniş kabul görecek bir hükümet kurarsa devam edebileceğini, bugünkü şartlar altında partinin hükümette kalmaya devam edemeyeceğini yazdı.


Haberde Kiprianu'nun istifasından sonra oluşan meselenin önümüzdeki saatlerde DİKO liderliği tarafından ele alınacağı, kararın da kesin olacağı belirtilirken, dün Rum Başkanlık Köşkü'nde, ertesi günle ilgili kaygı hakim olduğu; Hristofyas'ın çalışma arkadaşlarının hiçbirinin, Markos Kiprianu'nun, kararını geri alması ümidi ile, istifasını yorumlamak istemediği vurgulandı.


(ŞA/SEL)


 
19 Temmuz 2011 Salı 13:13
Okunma: 901
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu