Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Dışişleri Bakanlığı'ndan; Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Açıklamasına Yanıt...

Rum Dışişleri Bakanlığı'ndan; Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Açıklamasına Yanıt...

Lefkoşa, 18 Şubat 12 (T.a.k): Rum Dışişleri Bakanlığı'ndan, Tc Dışişleri Bakanlığı'nın; Kıbrıs Rum Kesiminin Sözde "münhasır Ekonomik Bölgesi"nde Uluslararası Hidrokarbon Arama Ruhsat İhalesine Çıkmasını Protesto Eden Açıklamasına Yanıt Geldi..

 
 
Rum Dışişleri Bakanlığı'ndan; Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Açıklamasına Yanıt...

Simerini gazetesi; "Doğalgazla İlgili Tehditler Sonuçsuz Kalıyor... Lefkoşa'nın Ankara'nın Tahriklerine Yönelik Güçlü Cevabı" başlıklarıyla manşete çektiği ve diğer gazetelerde de geniş yer alan haberde, Rum hükümetinin, ileri sürülen Türk "tehditleri" ve Ankara'nın meydana getirmeye çalıştığı iddia edilen gerilim ortamına rağmen; doğalgazla ilgili planlamalarını hayata geçirme konusunda kararlı olduğunu yazdı.

Rum Dışişleri Bakanlığı'nın, TC Dışişleri Bakanlığı'nın hidrokarbon arama ihalesiyle ilgili açıklamasına dün "susturan bir yanıt verdiğini" savunan gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı'nın, TC Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasını "Türkiye'nin kışkırtıcı ve tehditkâr tavrının yeniden ortaya çıkması olarak nitelediğini" ifade etti.

Gazeteye göre, Rum Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin" doğal zenginliklerinden istifade etme konusunda hareket etmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Gazeteye göre Rum Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada kısaca şunları ifade etti:

"BM ve AB üye ülkesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti, uluslararası topluma mensup başka herhangi bir devlet gibi, toprağı ve deniz üzerinde; münhasır ekonomik bölgesi/kıta sahanlığı üzerindeki egemenlik hakları da dâhil olmak üzere, uluslararası hukuktan doğan bütün egemenlik haklarını kullanmaktadır.

Kıbrıs Cumhuriyeti, ayrım gözetilmeden, tüm halkının ekonomik kalkınması ve refahı için; özellikle hidrokarbon yatakları hususunda, doğal zenginliklerinden istifade etme konusunda hareket etmeye kararlıdır."

Gazeteye göre Rum Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin tek yanlı olarak ilan ettiği "Münhasır Ekonomik Bölgesi/Kıta Sahanlığı" içerisindeki hidrokarbon yataklarının, Avrupa'nın artan enerji ihtiyaçlarına bağlı olarak; içerisinde bulunduğumuz dönemde önem kazanmakta olduklarını da savundu.

Habere göre açıklamada, "bu rezervlerden istifade edilmesi ve bu rezervlerin değerlendirilmesinin; özellikle AB'nin enerji güvenliğini önemli ölçüde güçlendirebileceğine" vurgu yapıldı.

"ARALIK 2011 KARARLARI"

Gazeteye göre, Rum Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, AB Genel İşler Konseyi'nin 2011 yılının Aralık ayında aldığı kararlarda; ileri sürülen Türk "tehditleri" ve yasadışı faaliyetleriyle ilgili olarak, AB üye devletlerinin bütün egemenlik haklarını teyit ettiğini anımsattı.

Açıklamada, AB üye devletlerinin egemenlik haklarının, ikili anlaşmalar yapma yanı sıra BM'nin Deniz Hukuku Sözleşmesi de dâhil olmak üzere, AB ve uluslararası hukuk normları uyarınca; ulusal kaynaklarını keşfetme ve bunlardan istifade etmeyi kapsadığı ifade edildi.

Açıklamada, AB Genel İşler Konseyi'nin "konuyla ilgili ciddi endişesini belirttiği, aynı zamanda AB üye devletini hedef alan herhangi bir tehdit veya faaliyetten veya iyi komşuluk ilişkilerini ve anlaşmazlıkların barışçıl çözümünü tehlikeye atması mümkün herhangi bir çatışma kaynağı veya faaliyetten kaçınılmasını teşvik ettiği" anımsatıldı.

AB tarafından Türkiye'ye verilen mesajın net ve güçlü olduğunu ileri sürülen gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı'nın, "Türkiye'nin; AB'nin tam anlamıyla göz ardı edilmesini tercih ettiğini" iddia etti.

Gazeteye göre Rum Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "TC Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında belirtildiği üzere; Türklerin iddialarının temelsiz, uluslararası hukuka aykırı, aynı zamanda güçlünün kendini beğenmişliğinden kaynaklanan görüşlerin dayatılması çabasından ibaret olduğunu" savundu.

Kıbrıs Rum kesiminin, Kıbrıs sorununun çözümünü amaçlayan müzakerelere iyi niyet, aynı zamanda Kıbrıs'ın ve halkının yeniden birleşmesine bağlı olarak katılmakta olduğunu savunan Dışişleri Bakanlığı, Rum tarafının tek yanlı olarak ilan ettiği MEB'indeki parsellerle ilgili 2'nci tur ihalelere çıkılması sürecinin; Kıbrıs sorununun çözüm süreciyle hiç ilgili olmadığını sözlerine ekledi.

"TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI; GÜVENLİK KONSEYİ VE AB NEZDİNDE PROTESTOLAR GETİRİYOR"

Politis gazetesi ise; "Şirketler Yılmıyor... TC Dışişleri Bakanlığı'nın Açıklaması; Güvenlik Konseyi ve AB Nezdinde Protestolar Getiriyor" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, TC Dışişleri Bakanlığı'nın geçtiğimiz günkü açıklamasıyla birlikte, Rum tarafının; Ankara'nın ileri sürülen "saldırganlıklarını" şikâyet etmek için, uluslararası unsurla bir dizi temasa başladığını haber verdi.

Rum hükümeti çevrelerine dayanarak, TC Dışişleri Bakanlığı'nın son yaptığı açıklamanın, Rum yönetiminin 2'nci tur ihalelerle ilgili yasal faaliyetleri karşısında kuşkusuz doğrudan bir tehditten ibaret olduğunu iddia eden gazete, TC Dışişleri Bakanlığı tarafından kaleme alınan metinde, Ankara'nın; 2'nci tur ihaleye ilgi gösterecek olan şirketlere yönelik olarak harekete geçeceği görüşünün dile getirildiğini ekledi.

Gazete, yine aynı çevrelere dayanarak, Ankara'nın başlıca amacının; 2'nci tur ihalelere ilgili göstermeye niyetli olan şirketlerde kararsızlık ve ikincil düşünceler meydana getirmek olduğunu ileri sürdü.

Bununla birlikte haberde, Rum tarafının 12'nci parsel haricindeki diğer tüm parselleri için çıkılan 2'nci tur ihaleye birçok şirketin ilgi gösterdiği de ifade edildi.

TC Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının yarattığı etkiden bağımsız olarak, Rum Dışişleri Bakanlığı'nın; Türk tavrıyla ilgili protestolarda bulunmak için şimdiden ilk adımları attığını kaydeden gazete, bu çeşit protestoların bir yandan BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri, diğer yandan da AB'ye yönelik olarak gerçekleştirileceğini haber verdi.

Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin harekete geçtiğini yazan gazete, Markulli'nin şimdiden BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ve AB üyeleri nezdinde; Türkiye aleyhinde protestolar başlattığını ekledi.

Öte yandan Rum Dışişleri Bakanlığı'nın, TC Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya verdiği yanıt; Rum gazetelerinde şu başlıklarla yer aldı:

Politis: "Dışişleri Bakanlığından Yanıt"

Fileleftheros: "Doğal Zenginliklerimizi Kullanacağız"

Alithia: "Lefkoşa'nın Yanıtı... Uluslararası Hukuk Silahıyla"

Haravgi: "Kıbrıs; Doğal Zenginliklerinden İstifade Etme Konusunda Hareket Etmekte Kararlı".

(İY/SEL)

 
18 Şubat 2012 Cumartesi 11:35
Okunma: 528
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu