Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Ekonomisinin Akıbeti İçin Kritik Gün

Rum Ekonomisinin Akıbeti İçin Kritik Gün

Tedbir Paketi Bugün Meclis Genel Kurulunda.

 
 
Rum Ekonomisinin Akıbeti İçin Kritik Gün

KAZAMİAS SENDİKALARLA UZLAŞTI, MUHALEFET PARTİLERİNİN 12 YASA ÖNERİSİ SAHNEYİ YIKTI....

SENDİKALAR MECLİS ÖNÜNDE EYLEME HAZIRLANIYOR

HRİSTOFYAS'IN PAKETİ YABANCI YATIRIMCIYI İKNA ETMEDİ, TAHVİL FAİZLERİ REKOR KIRARAK YÜZDE 17,6'YA ULAŞTI

Lefkoşa, 26 Ağustos 11 (T.A.K.): Hristofyas hükümetinin, Rum ekonomisini iyileştirmeye yönelik tedbir paketi bugün Rum Meclisi Genel Kurulu'nda oylanıyor. Kritik Genel Kurul toplantısı öğleden sonra yapılacak. Öncesinde Meclis Maliye Komitesi ve siyasi parti başkanlarının toplantıları yer alacak.

Rum Maliye Bakanı Kikis Kazamias'ın dün gece sendikalarla; Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la Temmuz ayında uzlaşıya varılana çok benzeyen bir paketin oylanması konusunda anlaşmasına rağmen siyasi partilerin 12 maddelik yasa önerisi sahneyi yıktı.

Bugün meclis önünde eylem yapmaya hazırlanan sendikalar, Kazamias'la uzlaşılarına partilerin saygı göstermemesi halinde, uzlaşının hiç yapılmamış sayılacağı uyarısında bulundular.

Simerini "Başkanlık Köşkü'nde Uzlaşılan Tedbirler Oylanıyor... Partiler Bugün Genel Kurul'da İyileştirilmiş Paketi Onaylayacak... Kazamias ve Sendikalar Dün Yeni Bir Formüle Vardı" başlıklı manşet haberinde, Kazamias ile sendikaların dün akşam; memurlar ve KİT çalışanlarının katkıları (kesinti) konusunda iyileştirilmiş paket üzerinde uzlaştıklarını yazdı.

Habere göre yeni paket memurların emekli maaşlarının yüzde 2,5'i kadar sürekli katkı yapmaları (bu oranın yüzde 3'e çıkartılması olasılığı da göz ardı edilmeden), yaşlılık fonuna yüzde 2 katkı ve üç yıllığına kademeli olarak, toplam 105 milyon Euro'luk geçici katkılar yapılmasını öngörüyor.

Rum siyasi partiler de bugünkü Rum Meclisi Genel Kurulu'nda, bahse konu paketi zenginleştirecek ve güçlendirecek bri dizi yasa tasarısını ileri götürüyor. Siyasi parti başkanları da bugün saat 09.00'da ekonomik paketle ilgili toplantı yapacak ve bir saat sonra (saat 10.00'da) da Pazartesi gününden beri her gün toplanan Meclis Maliye Komitesi, Genel Kurul'un oyuna sunulacak tedbirler paketini kesinleştirmek için bugün yeniden toplanacak.

SİYASİ PARTİLERİN 12 MADDESİ KAZAMİAS'IN SENDİKALARLA VARDIĞI ANLAŞMAYI TEHLİKEYE SOKTU

Fileleftheros "Meclisin 12 Emri.... Bir Kala Altüst Oldu ve Ekonomi İçin Yeni Tedbir Paketi" başlıklı manşet haberinde, Rum Meclisi Genel Kurulu'nun ekonomik tedbir paketini oylamak üzere bugün öğleden sonra toplanacağını, AKEL dışındaki bütün siyasi partilerin dün 12 yasa önerisi sunduğunu ve bu şekilde ekonomi gündemini değiştirip, tedbirleri sulandırmış görünen yeni olgular yarattıklarını yazdı.

Habere göre DİSİ, DİKO, EDEK  ve EURO.KO milletvekilleri Genel Kurul'a 9, Ekologlar da 3 yasa önerisi sunma konusunda anlaştı. DİSİ, DİKO, EDEK ve EURO.KO kamu çalışanlarının maaşlarından yüzde 4 oranında sürekli kesinti yapılması tedbirini yeniden gündeme getiriyor. Yine, emekli maaşı ve ikramiye hesaplamalarının son bir ay yerine son 30 ay dikkate alınarak hesaplanması önerisini de yineliyorlar. Milletvekillerinin ikramiye vergileri konusunda da yeni olgular meydana geldi. 2012 ve 2013'te yüzde 3,5 ile başlayacak ve 2013'ten sonra yüzde 7 olacak.

Rum sendikalarının dün itibarıyla ayakta olduklarını, sürekli toplantılar yaptıklarını, toplantıların bugünde devam etmesinin beklendiğini yazan gazete Rum Meclisi Maliye Komitesi'nin bugün yeniden toplanacağını, siyasi parti başkanlarının da bu sabah bir araya geleceğini kaydetti.

Gazete dün öğle saatlerinde Rum devlet tahvillerinin ikincil (tali) piyasasının, Güney Kıbrıs'ın kredi sağlayıcılarının Hristofyas hükümetinin sunduğu ekonomik tedbirlerin etkinliği konusunda ikna olmadıklarını gösterdiğine işaret etti. Habere göre dış piyasada 5 yıllık tahvillerin ortalama faizi yüzde 17,6'yı aşarak rekor kırdı. Standard & Poor's, Güney Kıbrıs'ı; harcamalarını kısarak mali açığını 2012'de GSMH'sinin yüzde 2,5'ine düşürecek etkin tedbirleri zamanında almaması halinde yeniden notunu kıracağı konusunda uyarmıştı.

Gazete AKEL dışındaki siyasi partilerin, bugünkü kritik Genel Kurul öncesinde, dün sundukları 12 yasa önerisi ile; Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la Köşk'te yaptıkları toplantıda uzlaştıkları tedbirleri yeniden gündeme getirmeye çalıştıklarını; bu şekilde çalışanlardan yapılacak kesintileri; Hristofyas'ın sendikalar ile uzlaştığı yüzde 5,75 yerine yüzde 8'e çıkarmakta olduklarını yazdı.

Muhalefet partilerinin bu hareketi, Maliye Bakanı Kikis Kazamias'ın sendikalarla yaptığı dünkü maraton görüşmeler neticesinde oluşan uyum sahnesini yıktığı kaydedilen habere göre partilerin 12 maddelik önerisi sendikaların tepki göstermesi tehlikesini belirgin hale getirdi. Sendikalar,  siyasi partilerin bu hareketini protesto etmek için bugün meclis önünde eylem yapabileceklerini açıkladılar.

Sendikalar, Kazamias ile vardıkları anlaşmaya siyasi partilerin saygı göstermemesi durumunda, Kazamias'la vardıkları anlaşmanın hiç yapılmamış sayılacağı uyarısında bulundular.

Alithia da, manşete çektiği haberine "22 Temmuz Anlaşmasına Dönüş... 12 Yasa İle Karşı Paket" başlığını attı. Gazete muhalefet partilerinin bugün Genel Kurul'a, ekonominin iyileştirilmesine yönelik 12 yasa önerisi ile gideceğini, hedefin de; Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile siyasi parti başkanlarının temmuz ayında vardığı anlaşmaya geri dönülmesi olduğunu yazdı.

Habere göre muhalefet kanadı tarafından sunulan yasa önerileri gelir vergisinin yüzde 40'a çıkarılmasını, birinci konut KDV'sinin düşürülmesini, devlet memurlarının bahşişlerinin vergilendirilmesini, kamu borcu yönetiminin yeniden Rum Merkez Bankası'na verilmesini, Rum Yönetimi Başkanı'nın ve Meclis  Başkanı'nın ödeneklerinin de vergilendirilmesini öngörüyor.

(ŞA/HA)

 
26 Ağustos 2011 Cuma 13:15
Okunma: 514
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu