Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Halkının Yaşamında Radikal Değişim

Rum Halkının Yaşamında Radikal Değişim

Alınacak Önlemlerle Çalışanların Birçok Hakları Geriletilecek.

 
 
Rum Halkının Yaşamında Radikal Değişim

Lefkoşa, 29 Temmuz 12 (T.A.K.): Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Komisyonu ve IMF yetkililerinden oluşan Troyka heyetinin Güney Kıbrıs'ta yaptığı araştırma nitelikli temaslardan; imzalanacak memorandumla Rum halkının hayatında meydana gelecek radikal değişiklikler su yüzüne çıkıyor.

Simerini "Yaşamımızda Yeni Fiili Durum" başlığıyla yansıttığı haberinde Troyka heyeti ile geçen hafta yapılan görüşmelerde Rum ekonomistlerin ve diğer unsurların; Troyka'nın tedbirleri konusunda edindiği ilk izlenimleri okurlarına şöyle aktardı:

"Kamu ve Yarı Devlet (KİT) Tedbirleri:Eşel mobil uygulamasının kaldırılması. Devlet ve KİT maaşlarının (13'üncü maaş da dâhil) azaltılması ve önümüzdeki üç yılda toplam azaltmanın yüzde 15 olması. Kamu ve KİT'lerde maaş zammının sıfırlanması. Kamu ve KİT'lerdeki ödeneklerin sıfırlanması. Her türlü ek mesainin azaltılması. Bakanlık harcamalarının GSMH'ye oranının azaltılması. Kamu görevlisi sayısının azaltılması. CYTA (Telekomünikasyon İdaresi), AİK (Elektrik İdaresi) ve Kıbrıs Liman Başkanlığı gibi yarı devlet kuruluşların özelleştirilmesi, çalışma ve maaş ayrıcalıklarının kaldırılması. Emeklilik yaşının yükseltilmesi, yeni sağlık planı oluşturulması. Esnek istihdam yöntemleri uygulanması.

Özel Sektör İçin Tedbirler: İşleyişi devam ediyorsa, eşel mobil sisteminin özel sektörde de kaldırılması. 13'üncü maaşın özel sektörde de kaldırılması, maaş zamlarının sıfırlanması.

Kimler Nasıl Etkilenecek?... Hane Halkı, Maaşlar:Devlet, yarı devlet, banka ve özel sektör çalışanlarının gelir ve menfaatleri azalıyor. Tüketim harcamaları azalıyor bu da ticarete ve işletmelere doğrudan etki yapacak. KDV'nin yüzde 2 oranında artırılmasıyla Kıbrıslı hane halkının giderleri artacak. Konut ve diğer maksatlarla alınan kredilerin geri ödemesinde ciddi sorunlar yaşanacak. Çalışanların işten çıkartılması tehlikesi artıyor, Kıbrıslıların mevduat yatırımları azalıyor.

İşletmeler İçin Tedbirler: Eşel mobil sisteminin tasfiyesi nedeniyle üretim maliyeti düşecek, 13'üncü maaşın özel sektörde de kaldırılacak olması nedeniyle giderler azalacak.

Nasıl Etkilenilecek? Tüketimin işletme cirolarındaki etkileri darbelenmeye çalışılacak. İşletmelerin gelirleri daralacak veya tüketimin azalması dolayısıyla zararları artacak. Eşel mobilin kaldırılması ve işçi maliyetinin azalması nedeniyle tasarruf sağlanacak. KDV oranının yüzde 2 artırılması ve genel durgunluk (resesyon) ortamı nedeniyle işletmelerin iş hacminin daralacak olması dolayısıyla işten çıkarma veya daha da küçülme tehlikesi artacak.

Emekliler ve Diğer Nüfus Grupları İçin Tedbirler: Eşel mobil sistemi tamamen kaldırılacak. Emekli maaşları yüzde 10 oranında azaltılacak ve sosyal  ödenekler kaldırılacak veya azaltılacak. Sosyal Sigortalar Fonu'nun yaşayabilirliğine ilişkin tedbirler.Nasıl Etkilenilecek?:Emekli maaşları fakirlik sınırının altına çekiliyor. Emeklilerin gelirleri ve dolayısıyla yaşam düzeyleri düşüyor. KDV artışı nedeniyle emekli hane halkının giderleri artıyor.

Finans Sektörüne Yönelik Tedbirler:Yeniden yapılandırılmış kredilerin ortaya çıkmasıyla bankaların portföy kalitesinin güvence altına alınması. Tahsili gecikmiş kredilerin hesaplama yöntemi konusunda Kıbrıs'ın verdiği sınır netleşecek. Yunanistan'daki Kıbrıs banka şubelerinin işleyiş ve faaliyetleri Kıbrıs'taki ana bankalardan ayrılması. Banka tahvillerinin kapital değerinin yüzde 75 zararla tıraşlanması. Kooperatif bankalarının denetiminin daha iyi yapılabilmesi için, Kıbrıs Merkez Bankası denetimine verilmesi. Kooperatif bankalarının tahsil edilememiş kredi ve takipteki alacaklarının netleştirilmesiKimler Nasıl Etkilenecek?

Eşel mobil sisteminin, 13'üncü maaşların ve ikramiyelerin kaldırılması ile banka memurlarının maaş ve hakları azalıyor.  Emeklilik yaşının yükseltilmesi bankaları da kapsıyor ve işten çıkarmalardan korkuluyor. Kredi alanlara, kredi taksitlerini ödemeleri için baskı yapılıyor, kredi verme kriterleri katılaştırılıyor."

(ŞA/GÜL)

 
29 Temmuz 2012 Pazar 12:37
Okunma: 421
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)