Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Hükümeti Downer Ve Londra'nın Baskılarından Rahatsız

Rum Hükümeti Downer Ve Londra'nın Baskılarından Rahatsız

Lefkoşa, 7 Nisan 13 (T.a.k): Bm Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in Hareketlerinin, Rum Kesiminde Rahatsızlığa Yol Açtığı Haber Verildi..

 
 
Rum Hükümeti Downer Ve Londra'nın Baskılarından Rahatsız

Kathimerini gazetesi, "Hükümet Downer ve Londra'nın Hareketlerinden Hoşnut Değil" başlığıyla yayımladığı haberinde, Downer'in hareketlerinin Rum kesiminde rahatsızlık yaratmış olduğunun, Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis'in geçtiğimiz günlerde RİK'e verdiği demeçte de ortaya çıktığını yazdı.

Gazete, Dışişleri Bakanı Kasulidis'in rahatsızlığın sebeplerini tam olarak açıklamasa bile, Rum kesimini rahatsız eden şeyin, Downer'in üzerinde hem fikir olunan şeylerden uzaklaşması ve Rum ekonomisinde patlak veren krizden sonra, uluslar arası anlamda ortaya çıkan ortamdan faydalanmaya çabalaması; aynı zamanda Rum kesimine baskı yapması olduğunun görüldüğünü anlattı.

Downer'in geçtiğimiz Mart ayında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmede, Nisan ayında liderlere müzakerelerdeki görüş birlikleri ile görüş ayrılıklarının kayda geçirildiği belgeleri vereceğini söylediğini anımsatan gazete, Anastasiadis'in böyle bir gelişmeyi arzulamasa bile, BM'nin buna hakkı olmasından dolayı, bunu önleyemeyeceğini ifade ettiğini hatırlattı.

Gazeteye göre Anastasiadis Downer'e, önünde ekonomi problemleri olmasından dolayı, doğrudan müzakerelere girecek pozisyonda olmayacağını da iletti.

Downer'in var olan zorlukları anlamış göründüğünü ve New York'ta yabancı diplomatlarla yaptığı görüşmelerde, önümüzdeki Eylül ayına kadar müzakere yapılması için baskı yapmayacağı imasında bulunduğunu kaydeden gazete, Downer'in TC liderliğiyle temaslarda bulunmak için Ankara'ya gitmesinin ardından, 22 Nisan civarında Kıbrıs'a geleceğini belirtti.

Downer'in Kıbrıs'ta liderlerle bir akşam yemeğinde bir araya geleceğini yazan gazete, Downer'in 25 Nisan'da ise Atina'da temaslarda bulunmayı istediğini belirtti.

Rum kesimini rahatsız eden şeyin, Downer'in bu iki belgeyi sürecin başlangıç zemini olarak kullanma niyeti olduğunu haber veren gazete, Downer'in, Ankara-Lefkoşa-Atina üçgenindeki temaslarını tamamlamasının ardından; bir ara BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirme niyeti bulunduğunu aktardı.

Downer'in niyetlerinin arasında, Güvenlik Konseyini bilgilendirmesinin akabinde Mayıs ayında Kıbrıs'a dönmek ve tarafların belge hakkındaki görüşlerini almanın bulunduğuna da işaret eden gazete, Downer'in bu şekilde yeni bir süreci başlatacağını öne sürdü.

Downer'in grubunun, Rum kesiminin önerdiği Güven İnşa Edici Önlemleri "geciktirme çabası" olarak gördüğünü anlatan gazete, Downer'in grubunun, "değere sahip olabilecek tek güven inşa edici önlem" olarak Ankara'nın önerdiği ve enerji konusuyla ilişkili olan önlemi gördüğünü ifade etti.

Downer'in grubunun, bunu Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e söylemeye cesaret edemediği yorumunda bulunan gazete, Downer'in taktiğinin, İngilizler tarafından uygun bulunduğuna işaret etti.

İngilizlerin Kıbrıs sorununun çözümü için baskı yapılması için, Rum kesiminin ekonomik krizden kaynaklanan güçsüzlüğünden faydalanma fikriyle "flört etmekte oldukları" yorumunda bulunan gazete, BM Güvenlik Konseyi'nin Nisan ayı ön programında, Güvenlik Konseyi'ne başkanlık eden Ruanda'nın, Konsey'in Downer tarafından bilgilendirilmesi olasılığını açıkta bıraktığını ekledi.

Rusya ve Fransa'nı müdahalesi ile böyle bir şeyin Güvenlik Konseyi'nin programına dahil edilmediğini kaydeden gazete, Sekreterliğin de böyle bir talepte bulunmadığını; öte yandan ortada ciddi bir sebep olması durumunda, bazı düzenlemeler yapılacağının vurgulandığını ifade etti.

Bununla birlikte, İngiliz Büyükelçinin, Kıbrıs sorununun (gündemden) çıkarılmasından duyduğu rahatsızlığı ifade edecek bir yöntem bulduğunu da kaydeden gazete, İngiliz Büyükelçinin konuyu BM'deki Avrupalı Daimi Temsilciler görüşmesinde gündeme getirerek, büyükelçi Nikos Emiliyu'nun buna tepki göstermesine neden olduğunu belirtti.

Diplomatik kaynakların, Downer ile İngilizlerin faaliyetlerinin, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak sahte bir hareketlilik ortamı yaratmayı amaçladığına işaret ettiklerini kaydeden gazete, Amerika'nın ise henüz kartlarını açmadığını ifade etti.

Haberde, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bugün İstanbul'da bir araya gelecekleri ve Kıbrıs sorununun da görüşmenin gündeminde olacağı haber verildi.

"KIBRIS'TAKİ EKONOMİK KRİZDEN ÜÇ EKSENLİ FAYADALANMAK"

Fileleftheros gazetesi ise "Türkiye- Kıbrıs'taki Ekonomik Krizden Üç Eksenli Faydalanmak" başlığıyla yayımladığı Pavlos Ksanthulis imzalı Brüksel çıkışlı haberinde, elindeki bilgilere dayanarak, Ankara'nın Londra'nın gözetiminde; Rum kesimindeki ekonomik krizden 3 eksende faydalanmayı hedeflemekte olduğunu iddia etti.

Gazete, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'indeki hidrokarbon yataklarının bloke edileceği ve bunların Rum Yönetimi'ne nefes aldırmak için seferber edilmeyecekleri güvencesi ile birlikte; Ankara'nın yeni müzakere başlıkları açmayı ve Kıbrıs sorununu "kapamayı" umduğunu öne sürdü.

Aynı kaynaklara dayanarak, ilk yıl içerisinde, yeni Türk müzakere başlıkları açılmasını arzulayan Avrupa Komisyonu çevrelerinin, İngiliz Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen "yeni düşünce çizgisini" anlayışla karşıladıklarını kaydeden gazete, bunun TC Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Egemen Bağış'ın 9 Nisan'da Brüksel'e gitmesine sebep olduğunu işaret etti.

Elde ettiği bilgilere dayanarak Bağış'ın AB merkezinde 10 Nisan'da görüşmeler yapacağını ve kendisine Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in eşlik edeceğini kaydeden gazete, Ankara'nın amacının, Fransız hükümetinin yaktığı yeşil ışığın ardından, "Bölgesel Politika" başlığının bir ihtimal Haziran ayında açılmasını garantilemek ve bir başlığın (Sosyal Politika ve İstihdam) daha açılması için talep edilen kriterlerde "indirim" yapılması için Brüksel'i ikna etmeye çalışmak olduğunu anlattı.

Gazete, devamla, Ankara'nın Rum kesimindeki ekonomik krizden faydalanmak için, İngiltere Dışişleri Bakanlığı ile eşgüdüm içerisinde belirlediği hedefleri kısaca şöyle özetledi;

o "Yeni Müzakere Başlıkları Açılması: Gazete 9 aydır sürekli yayımladığı üzere, AB merkezindeki çevrelerin ve Londra'nın, ekonomik krizin Lefkoşa'nın önceliklerini değiştireceğini ve memorandumun ötesinde, Lefkoşa'yı başka açık cepheler muhafaza etme lüksünden mahrum bırakacağı düşüncesinde olduklarını belirtti. Bu çerçevede, Rum hükümetinin, engelleri kaldırarak ve Türkiye'nin katılım müzakerelerini kısmen özgürleştirerek; ödün vermesi ve Brüksel'in desteğine karşılık vermesi bekleniyor. Komisyon'un da Troyka'da yer almakta olduğunun bilindiğini anımsatan gazete, en kaygı verici şeyin ise, Brüksel'in, donmuş olan Türk başlıklarının yeniden aktifleştirilmesi gidişatına yönelik yapıcı bir şekilde faaliyet göstereceğini düşündüğünden; Anastasiadis hükümetine yatırım yapması olduğuna işaret etti. Donmuş olan başlıkların, herhangi bir siyasi karşılık olmadan yeniden aktifleştirilmesinin, Lefkoşa tarafından müzakere bile edilmemesi gerektiğini belirten gazete, Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis'in Maraş'ın iadesi konusunu ortaya koyarak, bunu AB çevrelerine anımsattığını belirtti. Türk müzakere başlıkları durumunda, Anastasiadis hükümetinin, "kırmızı çizgilerin" "kırmızı" olarak kalacağını hakiki bir şekilde göstermesi gerekeceği de ifade edildi.

o Kıbrıs Sorununun Kapanması: Kıbrıs sorununun, Annan Planı'nın bir varyasyonunun yeniden tekrarlanmasıyla kapanması, İngiltere'nin planlamasının nihai hedefini teşkil etmektedir. İngiltere, Rum kesimindeki ekonomik krize bağlı olarak, mevcut konjonktürün, Kıbrıs sorununun hemen değil ama kısa zaman içerisinde gerçekleşecek nihai çözümünün doğru ve dikkatli bir şekilde ileriye götürülmesi için sunulduğunu düşünmektedir. Gazetenin elde ettiği bilgiler, Londra, Ankara ve Brüksel'in, bu planlamanın memorandumun uygulamaya başlamasından sonra sonuç verebileceğini düşündüklerini, çünkü dev boyutlarda bir durgunluk/darlık dönemi öngörülmekte olduğunu belirtti. Bu yoksullaşma, belki de birçok kişinin kabul edilemez bir çözüm çerçevesi empoze edilmesini beklediği "dönüm noktası" olabilir.

o Hidrokarbon Yataklarına Engel: Bu planlamanın belki de en şeytani siyasi parçası, Rum kesiminin ekonomik krizden çıkma koşulları oluşturmak için, hidrokarbon yataklarından faydalanması olanağının engellenmesinden başka bir şey değildir. Türk başlıklarının açılması ve Kıbrıs sorununda kabul edilemez çözümler empoze edilmesi, diplomatik "satranç tahtasındaki" siyasi hedefler olarak algılansa da, hidrokarbon yataklarından faydalanılması olanağı engellenerek; bütün bir halk için ekonomik daralma koşulları meydana getirilmesi, bütün sınırları aşmakta ve sadece yamyamlık olarak nitelendirilmektedir. Bu ise, Türk tehditleri ve şantajları aynı zamanda Ankara'nın ENİ şirketi konusunda ortaya koyduğu tutum aracılığıyla hayata geçirilmeye çalışılmaktadır."

(İY/ŞEB)

 
7 Nisan 2013 Pazar 12:15
Okunma: 774
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu