Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum İşadamı Fotiadis'ten ABD Başkanı Obama'ya Dugusal Mektup

Rum İşadamı Fotiadis'ten ABD Başkanı Obama'ya Dugusal Mektup

"Kıbrıs Sorununun AB Müktesebatının Uyulanmasıyla Çözümü İçin İnisiyatif Alın, İnsanlığı Baş Ağrısından Kurtarın".

 
 
Rum İşadamı Fotiadis'ten ABD Başkanı Obama'ya Dugusal Mektup
"AMERİKAN VE AVRUPALI ŞİRKETLER CONSORSIUM KURSUN, HÜKÜMETLERİNİN AB MÜKTESEBATININ UYGULANMASINI DESTEKLEMESİNE KARŞILIK HİDROKARBON YATAKLARINDAN KIBRIS HÜKÜMETİYLE MÜŞTEREKEN İSTİFADE ETSİNLER"


Lefkoşa, 20 Ağustos 11 (T.A.K.): Rum işadamı Fotos Fotiadis Kıbrıs sorununun çözümünde inisiyatif alması için ABD Başkanı Barack Obama'ya duygusal bir mektup gönderdi.


Fileleftheros "Obama'ya İnisiyatif Teşviki... İşadamı Fotos Fotiadis'den ABD Başkanı'na Mektup... Kıbrıs Sorununun Çözümü AB Müktesebatının Uygulanması" başlığıyla yansıttığı haberinde Obama'ya, Helen-Amerikan Örgütü AHEPA'nın Rum tarafındaki Onursal Başkanı sıfatıyla yazan Fotiadis'in  "Kıbrıs'ın varlığıyla ilgili tehlike altında olduğunu" savunduğunu yazdı.


Habere göre Fotiadis Obama'ya mektubunda, diğer şeyler yanında şunlara yer verdi:


"Kıbrıs müzakereleri işgali sağlamlaştırması, adil ve yaşayabilir çözümü hedeflemediği kesin olan planlarını hazırlaması ve tamamen işgal etmek için daha da ilerlemesi için Türkiye'ye zaman kazandırmak maksadıyla uzatılıyorsa, Sayın Başkan anladığım kadarıyla güçsüz kurbana karşı adil bir insan olduğunuz için müsaade edin size alternatif bir pratik çözüm fikri vereyim.


Bu fikri benimser ve uygulamak için inisiyatif alabilirseniz inanıyorum ki Kıbrıs sorununa zamana dayanabilecek, bütün Kıbrıslılara ve Kıbrıslı Türklere refah getirebilecek adil ve yaşayabilir bir çözüme kısa zamanda kolaylıkla ulaşılabilir.  İnsanlık da, bu kadar uzun süren bir baş ağrısından kurtulmuş olur. Sayın Başkan siz de, iyi niyetlerine rağmen sizden önceki bütün başkanların çözmeyi başaramadıkları Kıbrıs sorununa doğru bir çözüm bulma yarışını kazanmış olacaksınız.


Fikir şu: Kıbrıs halen AB'nin tam üyesi olarak, her türlü hakka sahip olması dışında, bütün AB üyeleri gibi serbest dolaşım, serbest yerleşim ve serbest mülk edinme hakkı ve bir kişi-bir oy da dâhil olmak üzere Avrupa müktesebatını uygulama yükümlülüğüne sahiptir. Bu üç özgürlüğün uygulanması bütün Kıbrıslılar için ideal çözüme denktir.


Kıbrıs sorununun özü olan 200 bin Kıbrıslı Rum göçmenin ve Türk kuvvetleri tarafından evlerini terk edip işgal bölgelerine gitmeye zorlanan Kıbrıslı Türklerin tamamının ev ve mallarına barış ve güvenlik şartları altında geri dönmeleri gerekir. Bu her birini memnun edecek bir şeydir.


Avrupa müktesebatı kuralları, şemsiyesi, yasaları ve AB'nin özeni herkese barış, güvenlik, sosyal yaşam ve refah getirecek. O zaman herkesin kendi inisiyatifi ve yaşamını serbestçe planlamasını kesintisiz ilerleme takip edecek.


Kıbrıslı Türklerin çok daha memnun, güvenlik içerisinde olacağı, büyük AB ailesinin bir üyesi olan ilerici bir toplum içerisinde refaha erecekleri kesindir. 500 milyon Avrupalıyı tam olarak tatmin eden Avrupa müktesebatı bütün Kıbrıslılara adil ve işleyebilir bir çözüm getirecek. Dolayısıyla Türkiye haklı olduğunu iddia edemeyecek ve 100 bin Kıbrıslı Türkün, 500 milyon Avrupalıyı tatmin eden Avrupa müktesebatı altında tatmin olamayacağı konusunda ikna edemeyecek."


Haberde Fotiadis'in Obama'ya mektubunda, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon yatakları konusuna da değinerek, "Münhasır Ekonomik Bölge" (MEB) içerisinde devasa doğalgaz ve petrol yatakları saptandığı, Noble Energy International isimli bir Amerikan şirketinin de MEB içerisindeki 12'nci parselde sondaj yapma görevini üstlendiğin" işaret etti.


İlk sondajın önümüzdeki ekim ayı başlarında başlayacağına ve doğalgazın 2014'te çıkartılmasının beklendiğine dikkat çeken Fotos Fotiadis şu ifadeyi kullandı:


"Müdahil hükümetlerin Kıbrıs sorununun çözümü olarak Avrupa müktesebatının uygulanması konusunda Kıbrıs'a dinamik destek vermelerine karşılık hidrokarbon yataklarından Kıbrıs Cumhuriyeti'yle müştereken istifade etmek üzere Amerikan ve AB şirketleri arasında bir consorsium oluşturulmasının  iyi bir fikir olduğuna inanıyorum."


(ŞA/GÜR)


************


 
20 Ağustos 2011 Cumartesi 15:34
Okunma: 602
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu