Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Kesimi, İsrail Ve Mısır'ın Ardından, Dikkatini Şimdi De Lübnan'la Anlaşma Yapmaya Çeviriyor

Rum Kesimi, İsrail Ve Mısır'ın Ardından, Dikkatini Şimdi De Lübnan'la Anlaşma Yapmaya Çeviriyor

İtalyan Enı Şirketinin Mısır'daki Terminali De Gündemde.

 
 
Rum Kesimi, İsrail Ve Mısır'ın Ardından, Dikkatini Şimdi De Lübnan'la Anlaşma Yapmaya Çeviriyor
ANDONİS SAMARAS'IN KATHİMERİNİ'YE DEMECİ


ABD'NİN RUM VE İSRAİL GAZININ TÜRKİYE ÜZERİNDEN NAKLEDİLMESİ İSTEĞİ


Lefkoşa, 15 Aralık 13 (T.A.K): Rum kesiminin, İsrail ve Mısır'ın ardından, şimdi de dikkatini Lübnan'la anlaşma yapmaya çevirdiği haber verildi.


Rum kesiminin, hidrokarbonlar konusunda birkaç gün önce Mısır'la yaptığı anlaşmayla, "enerji haritasının karmaşık jeopolitik bulmacasına bir parça daha yerleştirdiğini" yazan Kathimerini gazetesi, Mısır'la yapılan anlaşmanın Rum kesimini, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB'indeki ileri sürülen Türk talepleri karşısında, siyasi ve hukuki açıdan güçlendirdiğini savundu.


Bu açıdan bakıldığında, Rum kesiminin Mısır ziyaretinin sonucundan ziyadesiyle memnun olduğunun görüldüğünü ifade eden gazete, ticari ilişkiler açısından, Rum MEB'indeki yatakların Mısır topraklarında işlenmesine kadar genişletilebilecek işbirliğine dair, çok büyük perspektifler açılmakta olduğu değerlendirmesi yapıldığını kaydetti.


Mevcut aşamada, resmi bir öneri ortaya konulmadan ve Rum kesimi Vasiliko'da inşa edilmesi planlanan terminalle ilgili stratejik tercihini gözden geçirmeden, doğal gazın sıvılaştırma için Mısır'a nakledilmesinin reddedilmediğini ve nihai karar alındığında müzakere edilmek üzere masada bulunduğunu ifade eden gazete, Mısır'daki terminalin, İsraillilerin de gözünden kaçmadığını belirtti.


İsraillilerin, Mısır'daki terminal seçeneğinin, yalnızca İsrail için değil, konuya müdahil tüm taraflar için hızlı ve daha sürdürülebilir olduğunu düşündüklerini kaydeden gazete, İsrail basınında yer alan bilgilere dayanarak, İsrail doğal gazının, İtalyan ENI şirketinin Mısır'daki terminalinde sıvılaştırılması perspektifinin, İsrail ve İtalyan Ticaret Bakanlarının geçtiğimiz günlerde yaptıkları görüşmede de ele alındığını belirtti.


Yunanistan'ın da, bölgedeki doğal gaz yataklarının sıvılaştırılması için Mısır'ın durumunu desteklediğini yazan gazete, Rum kesimindeki hükümet kaynaklarının, kamuoyu önünde söylenenlere rağmen, Mısır'daki terminalin İsrail için perde arkasında bir seçenek teşkil etmediğini düşündüklerini iletti.


İsraillilerin Mısır'daki yeni rejimi siyasi aşamada her şekilde desteklemelerine rağmen, Mısır'ın teknokratik açıdan bu tarz bir yatırım için yüksek risk taşıyan bir ülke olarak değerlendirildiğini izah eden gazete, Mısır'daki terminale ilişkin çıkan seslerin arkasında, bazı şirketler ve daha da somut olarak ENI şirketinin bulunduğunu çünkü şirketin şu an yüzde 30'larda olan terminalin kullanım oranını artırmayı istediğini ekledi.


Gazete "Diplomatik Ateş" ara başlıklı haberinde de, Rum kesimindeki hükümet unsurlarının, Rum kesimi ile Mısır arasında, iki ülke MEB'lerinin orta sınır çizgisinde bulunan hidrokarbonlardan ortaklaşa istifade edilmesi için imzalanan anlaşmasının, siyasi aşamada, Türk tarafının Kahire'ye yönelik "Türkiye'nin Mısır MEB'inin kenarlarına dokunan bir MEB'e sahip olduğunu" dayatma yaklaşımlarını, dışladığı tahmininde bulunduklarını aktardı.


RUM KESİMİNİN BİR SONRAKİ DURAĞI LÜBNAN


Rum kesiminin bir sonraki durağının Lübnan olduğunu da yazan gazete, Rum kesimi ile Lübnan'ın ekonomik bölgelerini belirleme konusunda bir anlaşma imzaladıklarını, ancak bunun Lübnan Meclisi tarafından henüz onaylanmadığını anımsattı.


Gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Mısır ziyaretinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e eşlik eden büyükelçi Tasos Conis'in, iki ülke MEB'lerinin orta sınır çizgisinde bulunan hidrokarbonlardan ortaklaşa istifade edilmesine dair bir anlaşmaya varılması çabası çerçevesinde, Kahire'den Beyrut'a gittiğini haber verdi.


"TÜRK ŞİRKETLERİ"


Gazete yukarıdaki ara başlıkla yayımladığı haberinde ise, Rum doğal gazının Türkiye boru hattı aracılığıyla piyasalara nakledilmesinde ısrar eden yabancı unsurların görüşlerinin, Rum kesimi tarafından, Türk şirketlerinin Rum doğal gazıyla ilgili gayri resmi görüşleri olarak tercüme edildiğini yazdı.


Bununla birlikte, Rum kesiminin, Kıbrıs sorununun çözümünün, yalnızca doğal gaz satışında değil, gazın Türkiye boru hattı aracılığıyla nakledilmesi açısından da Türkiye'yle işbirliğinde "karşı gelinemez bir önkoşul teşkil ettiğini" kesin bir dille ifade ettiğini yazan gazete, Delek gibi İsrailli şirketlerle istişarelerde bulunmakta olan Türk şirketlerinin, Erdoğan hükümetine Kıbrıs sorununun çözümü için baskı yapabileceklerini düşündüklerini ekledi.


Öte yandan, Türkiye hükümetinin göndermekte olduğu mesajların ise şirketlerinkinin tam tersi olduğunu yazan gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak, Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin faaliyetlerinin, ortak açıklamayla bağlantılı olduğunu iddialarına ekledi.


ANDONİS SAMARAS'IN KATHİMERİNİ'YE DEMECİ


Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras ise, Pazar günü yayımlanmakta olan Kathimerini gazetesinin Yunanistan sayfasında yer alan demecinde, İsrail'den Avrupa'ya, Girit'te son bulacak olan deniz altı boru hattıyla doğal gaz nakledilmesinin, Yunanistan hükümetinin gözden geçirmekte olduğu fikirlerden biri olduğunu söyledi.


Bölge ülkelerinin işbirliği konusunu da açıkta bırakan Samaras, bütün seçenekleri açık tuttuklarını ve başka seçenekler de olduğunu söyledi.


Samaras, enerji yataklarının, AB üyesi ülkeler tarafından araştırmaya tabi tutulması ve değerlendirilmesinin, Yunanistan'ın Ocak ayında başlayacak olan AB dönem başkanlığının temel önceliklerinden birini teşkil edeceğini de sözlerine ekledi.


ABD; RUM VE İSRAİL GAZININ TÜRKİYE ÜZERİNDEN NAKLEDİLMESİNİ İSTİYOR


Simerini gazetesi ise "Türkiye Üzerinden Doğal Gazla, Şimdi Çözüm" başlığıyla yayımladığı yorum haberinde, Amerikan unsurunun, bölgede önceden tasarlanmış politikasını hayata geçirmek için, kısa zaman içerisinde çözüm istediğini; bunun ise Rum ve İsrail doğal gazının naklinin, Türkiye üzerinden gerçekleşmesi şeklinde olduğunu yazdı.


Amerikalıların, hızlı bir çözüm istediklerini, çünkü bunun Doğu Akdeniz bölgesindeki planlamalarına "el koyduğunu" açık ve net bir şekilde ortaya koyduklarını yazan gazete, Amerikalıların bu politikanın merkezinde doğal gaz olduğunu gizlemediklerini kaydetti.


Bu planlamaların, Rum doğal gazının Türkiye üzerinden nakledilmesiyle alakalı olduğunu kaydeden gazete, Amerikalıların İsrail doğal gazının da aynı şekilde nakledilmesini istediklerini iletti.


Amerika'nın, bu politikanın hayata geçirilmesi için, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'i kısa zaman içerisinde aynı masaya getirme çabalarını sonlandırmasının söz konusu olmadığını yazan gazete, Amerika'nın, bir yandan Rum kesiminin MEB'deki egemenlik haklarıyla ilgili çabalarına sözlü destek verdiğini, diğer yandan da Türkiye'yi, tehditlerini pratiğe dökmemesi için engellediğini kaydetti.


Gazete Amerika'nın, Rum hükümetini, doğal zenginliklerinin değerlendirilmesiyle ilgili prosedürlerde hızlı bir şekilde hareket etmemesi konusunda engellediğini de belirtti.


Gazete haberinde bazı bilirkişilerin şu ifadelerine de yer verdi;


"Hızlı sonuçlar ortaya çıkmasını beklemeyin. Doğal gaz orada olacak, ancak Türkiye üzerinden kanalize edilmesi için, Kıbrıs sorunu çözüldüğünde kullanılmaya başlanacak."


Gazete başka bir yorum haberinde ise, ekonomi ve enerji meselesinin, Kıbrıs sorunundaki bir ekspres çözümün şartlarını belirlemekte olduklarını yazdı.


(İY/KAR)                    


 
15 Aralık 2013 Pazar 11:57
Okunma: 683
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu