Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Kesimi Kendi Doğal Gazını Çıkarana Kadar Doğal Gaz İthal Edecek...

Rum Kesimi Kendi Doğal Gazını Çıkarana Kadar Doğal Gaz İthal Edecek...

Silikiotis: "doğal Gazın Rum Kesimine 2015'te Gelmesi Mümkün".

 
 
Rum Kesimi Kendi Doğal Gazını Çıkarana Kadar Doğal Gaz İthal Edecek...
Lefkoşa, 23 Ağustos 12 (T.A.K): Rum Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis'in, Rum kesiminin kendi doğal gazını çıkaracak pozisyonda olana kadar, elektrik üretimi için ithal doğal gaz kullanma konusundaki geçici çözüme atıfta bulunduğu belirtildi.


Silikiotis'in dün Rum Devlet Doğal Gaz İşletmeleri (DEFA), Enerji Düzenleme Kurumu (RAEK) ve Elektrik İdaresi (AİK) ile bir görüşme yaptığını yazan Simerini, Silikiotis'in görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, İsrail ile bir anlaşmaya varılması durumunda, Rum tarafının ihtiyaçlarını karşılamak üzere yılda 0,5 milyar metre küp doğal gaz ithal etmesi gerekeceğini söyledi.


Doğal gazın Rum kesimine en kısa zamanda ulaşması için, yapılan istişarelere paralel olarak ihaleye çıkılması sürecinin de gelişme aşamasında bulunduğunu belirten gazete, bu sürecin birkaç ay içerisinde tamamlanmasını beklendiğini; doğal gazın 2015'e kadar Rum kesimine gelmesiyle ilgili hedefin gerçekleştirilmesinin mümkün olduğunun altını çizdi.


Geçici çözümle ilgili kararların bu yılın sonuna kadar tamamlanacağını;  bunun sözde Rum parselleri için Noble Energy şirketi ile olan görüşmelerin tamamlanmasıyla denk düşeceğini kaydeden Silikiotis, İsrail'in Tamar parselinden doğal gaz tedarik edilmesinin de 2013 yılında tamamlanacağını ifade etti.


Dün yapılan görüşmede, yakın zamanda İsrail'de iki ülkenin teknokrat grupları arasında gerçekleşecek görüşmenin ele alındığını da söyleyen Silikiotis, Tamar parselinden Rum kesimine doğal gaz ithal edilmesiyle ilgili bu görüşmenin 2 Eylül'de yapılacağını anımsattı.


Fiyatın cazip olması durumunda, Rum tarafına doğal gaz ithal edilmesiyle ilgili geçici çözümün 3 yıldan 5 yıla uzatılması olasılığının bulunduğuna da dikkati çeken Silikiotis, Noble şirketi tarafından "Afrodit" olarak adlandırılan 12'inci parselden, terminal inşasından iki yıl daha önce doğal gaz taşınmasının da, maliyetli bir proje olduğuna dikkati çekti.


Geçici çözümün parçası olarak, Rum kesimine doğal gaz taşınması için gerekli olacak alt yapının geçici olacağını da kaydeden Silikiotis, İsrail'le olan mesafeni az olmasından dolayı, yüzer altyapılar ve sıkıştırılmış doğal gaz taşınmasından bahsedilmekte olduğunu kaydetti.


Silikiotis, doğal gazın şu aşamada borularla taşınmasının imkânsız olduğunu da belirtti.


İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın enerji altyapılarındaki işbirliği konusunda bir toplantı yapılması için, İsrail ve Yunanistan'daki muhataplarına mektup gönderdiğini de anlatan Silikiotis, bu mektupta, enerji altyapılarının ortaklaşa finanse edilmesi programı çerçevesinde, Rum kesiminin AB'ye sunduğu önerilerin yer almakta olduğunu kaydetti.


Tel Aviv'in hali hazırda buna olumlu yanıt verdiğini belirten Silikiotis, Yunanistan Enerji Bakanı Evangelos Livieratos ile de bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi.


Elektrik enerjisi üretim maliyetinin, doğal gazın kullanılmasıyla azalacağını da ifade eden Silikiotis, en önemli azalmanın Rum kesiminin kendi doğal gazının Güney Kıbrıs'a gelmesiyle yaşanacağını vurguladı.


Bütün ünitelerin dönüştürülmesinin ardından, ihtiyacın yılda 1-1,5 milyar metre küp doğal gaza ulaşacağını kaydeden Silikiotis, Afrodit olarak adlandırılan 12'inci parselin rezervlerinin de 200 milyar metre küpten fazla olduğunu anımsattı.


Silikiotis, gerek 12'inci parsel, gerek diğer parsellerden çıkması muhtemel rezervlerin Rum kesiminin ihtiyaçlarını 200 yıllığına karşılamaya yeterli olduğunu savundu.


Silikiotis, Rum kesiminin bu nedenle dolayı doğal gaz ihraç etmeyi ve AB'nin enerji tedarikçisi haline gelmeyi istediğini sözlerine ekledi.


İsrail'den doğal gaz nakledilmesiyle ilgili ihale belgelerinin hazırlanmakta olduğunu yineleyen gazete, Tel Aviv'le olan görüşmelerin devam etmekte olduğunu belirtti.


12'inci parselden doğal gaz taşınması, boru hattı inşa edilmesi ve yataklardan ticari anlamda istifade edilmesi konusunda, Noble Energy şirketi ile görüşmelerin devam etmekte olduğunu da dile getiren Silikiotis, 12'inci parselden Rum kesimine doğal gaz gelmesinin 2017 ortasında veya 2018 yılının başında gerçekleşmesinin beklendiğini anımsattı.


Fileleftheros gazetesi ise "Doğal Gaz İçin Geçici Çözüm" başlıklı haberinde, elektrik üretimi için İsrail'den Güney Kıbrıs'a uygun fiyata doğal gaz ithal edilmesiyle ilgili çabaların, 7 noktaya odaklanmakta olduğunu anlattı ve  Silikiotis'in açıklamalarına yer verdi.


Gazeteye göre, Silikiotis, anlaşma yapılması konusunda İsrail'den almakta olduğu mesajların olumlu olduğunu belirtti.


Politis ise "İlk Önce İsrail'den Evet veya Hayır, Sonra İhale" başlıklı haberinde, doğal gazın geçici bir şekilde Rum kesimine ithal edilmesine ilişkin hazırlıkların son aşamada bulunduğunu yazdı.


"İSRAİL'DEN İYİ HABER"


Gazete "İsrail'den İyi Haber" başlıklı haberinde,  İsrail basın yayın organlarında çıkan haberlerin, İsrail'deki "Cemak" Komitesi'nin büyük miktarda doğal gaz ihraç edilmesi taraftarı olan bir raporda karar kılmış göründüğünü; bunun ise "Kıbrıs'la" ortak bir doğal gaz sıvılaştırma terminali inşa edilmesi olasılığını artıracak bir gelişme olarak kabul edildiğini belirtti.


İsrail'den doğal gaz ihracatı yapılması ve "Kıbrıs'la" işbirliği yolunun açılmakta olduğu yorumunda bulunan gazete, ihracat yapılmasıyla ilgili olarak yakın zamanda karar alınmasına dair bilgilerin teyit edilmesi durumunda, Rum tarafı ile İsrail arasında doğal gazın sıvılaştırılması ve ihracat yapılması konusundaki işbirliği perspektiflerinin iyice artacağını yazdı.


Gazete, haberinin devamında "The Globes" internet sitesinde yer alan "Cemak" Komitesi'yle ilgili habere yer verdi.


125 EVE GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMİ YERLEŞTİRECEKLER


Politis'in başka bir haberinde, Ticaret Bakanı Silikiotis, "Energy Wiesdom" isimli güneş enerjisi sistemlerinin 125 eve yerleştirilmesiyle ilgili pilot programın, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretilmesinin güçlendirilmesine katkıda bulunacağını söyledi.


125 eve güneş enerjisi sistemi yerleştirilmesinin, AB'nin ortak finans programı çerçevesinde yapılacağını dile getiren Silikiotis, üretilecek enerjinin her evin ihtiyacını karşılayacağını, enerji fazlası olması durumunda da bunun elektrik idaresine satılacağını belirtti.


Silikiotis, pilot programın başarılı olması durumunda, 2013 yılında ilan edilecek benzer programlarla 1000 kadar eve benzer güneş enerjisi sistemleri yerleştirilebileceğini sözlerine ekledi.


(İY/HY)                      


 
23 Ağustos 2012 Perşembe 11:18
Okunma: 869
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu