Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Kesimi, Yunanistan Ve Mısır Arasında, Kasım Ayında Enerji Konulu Üçlü Görüşmeler Yapılacak

Rum Kesimi, Yunanistan Ve Mısır Arasında, Kasım Ayında Enerji Konulu Üçlü Görüşmeler Yapılacak

Doğal Gaz Konusunda Tel Aviv'de; İsrail, Rum Kesimi, Yunanistan Ve İtalya Arasında Dörtlü Görüşme Gerçekleştiriliyor.

 
 
Rum Kesimi, Yunanistan Ve Mısır Arasında, Kasım Ayında Enerji Konulu Üçlü Görüşmeler Yapılacak

RUM TARIM BAKANI KUYALİS İSRAİL'DE

SAVUNMA BAKANI FOTİU, RUM KESİMİ, YUNANİSTAN VE İSRAİL ARASINDAKİ ORTAK ASKERİ TATBİKATIN İPTAL EDİLMEDİĞİNİ; YILSONUNDAN ÖNCE YAPILMASININ BEKLENDİĞİNİ AÇIKLADI

GÜNEY KIBRIS-ALMANYA VE GÜNEY KIBRIS-ABD ARASINDA ORTAK ARAMA-KURTARMA TATBİKATLARI YAPILMASI PLANLANIYOR

Lefkoşa, 25 Ekim 13 (T.A.K): Rum kesimi, Yunanistan ve Mısır arasında, üç ülkenin enerji konularındaki işbirliğinin ileriye götürülmesine ilişkin teknokratik aşamadaki ilk görüşme, önümüzdeki Kasım ayında gerçekleştiriliyor.

Doğal gaz konusunda ise, Tel Aviv'de, İsrail, Rum kesimi, Yunanistan ve İtalya arasında, bugünlerde dörtlü bir görüşme gerçekleştirilmekte olduğu haber verilirken, Rum Tarım Bakanı Nikos Kuyalis'in, İsrail Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Silvan Shalom'un daveti üzerine, İsrail'de bulunduğu belirtildi.

Rum basınında yer alan başka bir haberde de, Rum kesimi, Yunanistan ve İsrail arasında, bu süre içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan ortak askeri tatbikatın, Suriye'deki olaylar yüzünden kısa bir süreliğine ertelendiği ve yılsonundan önce gerçekleştirilmesinin beklendiği ifade edildi.

İlgili haberlerde, Güney Kıbrıs-Almanya ve Güney Kıbrıs-ABD arasında da ortak arama-kurtarma tatbikatları yapılmasının beklendiği haber verildi.

Fileleftheros gazetesinde yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığının 2014 bütçesinin, dün Rum Meclisi Ekonomi Komitesinde ele alınması sırasında, milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, doğal gazla ilgili bölgesel işbirliği konusunda, Rum kesimi tarafından atılacak adımlara değindi ve özellikle Mısır ve Lübnan olmak üzere, komşu ülkelerle gerçekleştirilen müzakereler sürecine atıfta bulundu.

Kasulidis, Mısır'la ilgili olarak, önümüzdeki Kasım ayı içerisinde, Rum kesimi, Yunanistan ve Mısır arasındaki işbirliği konusunu ele almaları için, teknokratlar arasındaki ilk görüşmenin gerçekleşeceğini söyledi.

Türkiye'nin, iktidarda "Müslüman Kardeşlerin" bulunduğu esnada, Rum kesimiyle olan anlaşmaların iptali için, Müslüman Kardeşlerle anlaşmaya varmaya çalıştığını iddia eden Kasulidis, Ankara'nın buna paralel olarak, Rum kesiminin "Münhasır Ekonomik Bölgeye" sahip olmadığı görüşünü savunduğunu da öne sürdü.

Öte yandan, Mısır'daki iktidarın değişmesiyle, durumun, Rum kesimi ve Yunanistan Dışişleri Bakanlarının gerçekleştirdiği temaslarla önceki haline döndüğünü dile getiren Kasulidis, devamla, Lübnan konusuna da değindi.

Lübnan açısından, iki ülke arasındaki Münhasır Ekonomik Bölgenin belirlenmesinin onaylanması konusunda, herhangi bir gelişme olmadığını anlatan Kasulidis, bunun Lübnan'ın bir hükümete sahip olmaması ve bundan dolayı da herhangi bir kararın ileriye götürülememesinden kaynaklandığını ifade etti.

Lübnan ile İsrail arasında, üç ülkenin MEB'lerinin birbirini teğet geçtiği noktayla ilgili anlaşmazlıklara da değinen Kasulidis, problemin çözülmesi için çaba gösterilmekte olduğunu ve Rum kesiminin de buna yönelik katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Haravgi gazetesinin haberine göre ise, Dışişleri Bakanlığının 2014 bütçesinin Ekonomi Komitesinde ele alınması sırasında konuşan Kasulidis, Rum kesiminin bölgesel politikasındaki başlıca silahın, doğal gaz olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığının, bölgesel politikaya olduğu kadar, Rum kesiminin İsrail ve Mısır ile olan ilişkileri ve işbirliğine de özel bir önem verdiğini ifade eden Rum bakan, Rum kesiminin Suriye konusunda da net bir politika izlemekte olduğunu kaydetti.

Rum kesiminin, diğer Arap ülkeleriyle de ilişkilerin sıkılaştırılması yönünde hareket etmekte olduğunu dile getiren Kasulidis, Kasım ayı içerisinde, Birleşik Arap Emirliklerini ziyaret edeceğini belirtti.

Mısır'la olan ilişkilerin iyileştirildiğini de anlatan Kasulidis, "Kıbrıs'ın ada olmasından dolayı Münhasır Ekonomik Bölgeye sahip olmadığı konusunda, Türkiye'nin ileriye götürdüğü efsanenin ise yıkıldığını" ileri sürdü.

"DOĞAL GAZ KONUSUNDA TEL AVİV'DE; İSRAİL, RUM KESİMİ, YUNANİSTAN VE İTALYA ARASINDA DÖRTLÜ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLİYOR"

Alithia gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, İsrail'de doğal gazla ilgili dörtlü bir görüşme gerçekleştirilmekte olduğunu haber verdi.

Tel Aviv'deki görüşmeye, Rum kesimi, Yunanistan, İsrail ve İtalya'dan Enerji Düzenleme Kurumlarının katılacağını yazan gazete, enerji altyapıları oluşturulması, AB'nin tek ve rekabetçi piyasasına yönelik enerji nakil yolları, aynı zamanda Doğu Akdeniz bölgesindeki doğal gazın değerlendirilmesiyle ilgili meselelerin masaya yatırılacağını kaydetti.

Rum Enerji Düzenleme Kurumu (RAEK)'e dayanarak, Tel Aviv'deki görüşmenin belirleyici kararların zamanında alınmasının planlanmasına katkıda bulunacağını aktaran gazete, Rum kesiminin komşu ülkelerle yaptığı devletlerarası anlaşmalar temelinde, benzer görüşmelerin, uzmanlar ve komiteler aşamasında süreceğini belirtti.

Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak, dört ülkenin, doğal gaz nakil hattıyla bağlanmaları olasılığı yanı sıra, ilk aşamada İsrail'den elektrik enerjisi nakil hattıyla bağlanmaları olasılığını gözden geçirmekte olduklarını da ekledi.

Rum basınında geçtiğimiz günlerde yer alan bir haberde, görüşmenin dün yapılacağı ifade edilmişti.

RUM TARIM BAKANI İSRAİL'DE TEMASLARDA BULUNUYOR

Haberinin devamında, Rum Tarım Bakanı Nikos Kuyalis'in, İsrail Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Silvan Shalom'un daveti üzerine, geçtiğimiz günden bu yana İsrail'de temaslarda bulunmakta olduğunu da yazan gazete, Kuyalis'in dün Tel Aviv'de gerçekleştirilmekte olan, "WATEC 2013" isimli uluslararası fuara katıldığını haber verdi.

İsrail Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Shalom'un, Kuyalis'i burada, Rum kesiminin su kaynaklarından tasarruf edilmesine katkısından ötürü onurlandırdığını anlatan gazete, resmi ödül töreni öncesinde, iki bakanın görüştüklerini ifade etti.

Gazete, iki bakanın dünkü görüşmedesinde, Rum kesimi, Yunanistan ve İsrail'in, enerji ve su kaynakları alanlarında işbirliğinde bulunmasını öngören 8 Ağustos 2013 tarihli "Karşılıklı Anlayış Memorandumu" çerçevesinde, iki ülkenin su kaynaklarıyla ilgili işbirliğinde atılacak adımları belirlediklerini ekledi.

FOTİU RUM KESİMİ, YUNANİSTAN VE İSRAİL ARASINDAKİ ORTAK TATBİKATLARIN YILSONUNDAN ÖNCE YAPILACAĞINI AÇIKLADI

Haberinde, Rum kesiminin İsrail ile olan geniş çaplı işbirliğine de değinen gazete, Rum kesimi, Yunanistan ve İsrail arasında bu süre içerisinde yapılması planlanan ortak askeri tatbikatın, kısa bir süreliğine Suriye'deki olaylar yüzünden ertelendiğini bildirdi.

Gazeteye göre, dün konuyla ilgili olarak "Süper Spor FM'e" açıklamalarda bulunan Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu, ortak tatbikatın önümüzdeki dönem içerisinde ve yılsonundan önce gerçekleştirilmesinin beklendiğini ifade etti.

Tatbikatın iptal edilmediğini, ancak çok kısa bir süreliğine ertelendiğini açıklayan Fotiu, tatbikatın planlandığı gibi yapılacağını ve bunun enerji güvenliğiyle ilgili anlaşma çerçevesine dahil olduğunu ifade etti.

Buna paralel olarak, önümüzdeki günlerde, Rum kesimi ile Almanya arasında ortak bir arama-kurtarma tatbikatı yapılmasının beklendiğini dile getiren Fotiu, Rum kesimi ile ABD arasında da ortak bir arama-kurtarma tatbikatı yapılmasının planlandığını açıkladı.

Rum hükümetinin bu tatbikatlara büyük önem vermekte olduğunu anlatan Fotiu, sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin", egemenlik haklarını ve devlet varlığını muhafaza ederek, bölgede belirleyici bir unsur olarak başarı sağladığını savundu.

Fotiu, Anastasiadis hükümetinin, sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin" bölgedeki varlığını yüceltmeyi başardığını ve bunun bütün komşuları ve ABD tarafından da kabul edilmekte olduğunu sözlerine ekledi.

(İY/ÖK)

 
25 Ekim 2013 Cuma 11:30
Okunma: 754
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)