Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in Moskova Temasları...

Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in Moskova Temasları...

Sarris Moskova'dan Elleri Boş Dönüyor.

 
 
Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in Moskova Temasları...

Lefkoşa, 22 Mart 13 (T.A.K): Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in, Güney Kıbrıs'ın karşı karşıya bulunduğu iflas tehlikesinden kurtulması amacıyla, yardım talebinde bulunmak için Rusya'da gerçekleştirdiği temaslarına dün de devam ettiği, fakat temaslardan herhangi bir sonuç çıkmadığı haber verildi.

Fileleftheros gazetesi "Moskova Açık Pencere Bıraktı" başlıklı haberinde, Moskova'nın, şu an olmamakla birlikte, ekonominin kurtarılması alanında Rum kesimi ile işbirliğine gidilmesi seçeneğine açık kapı bıraktığını yazdı.

Rum Maliye Bakanı Sarris ile Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanof arasında dün gerçekleştirilmesi planlanan görüşmenin, Rus bakanın başka yükümlülüklerinden ötürü ertelendiğini yazan gazete, Moskova'daki görüşmelerin, görüşmelerin üç eksene odaklandığını belirtti.

İlk aşamada, Rum kesiminin doğal gazla ilgili görüşlerinin, turizm fuarı sebebiyle Moskova'da bulunan Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis tarafından ortaya konulduğunu belirten gazete, Rusya tarafından çeşitli meselelerin tartışıldığını ve bu görüşmelerin çok önceden yapılması gerektiğine işaret edildiğini anlattı.

Haberde, doğal gazla ilgili görüşmelerin, muhtemelen Rum kesiminde olmak üzere, daha sonra devam edeceği belirtildi.

İkinci olarak ise bankalar konusunda görüşmeler yapıldığını, fakat şu aşamada herhangi bir ilgi ortaya çıkmadığını kaydeden gazete, Rusların, bankaların sermayelendirilmesi konusunun netlik kazanmasının ardından geri gelecekleri yorumunda bulundu.

Haberde, üçüncü olarak ise, Moskova'nın geçen sene Rum kesimine verdiği kredinin geri ödeme süresini uzatmayı ve faizi düşürmeyi tartıştığı ifade edildi.

MEDVEDEV-BARROSO GÖRÜŞMESİ

İki ülke arasındaki ilişkilerle ilgili bir dizi başka konunun daha ele alındığını yazan gazete, Rum kesimiyle ilgili meselenin, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso arasında da ele alındığını belirtti.

Medvedev'in, kamuoyunun karşısında, Euro grubunun kararı ve Rusya'nın durumdan bilgilendirilmemesi konusunda rahatsız göründüğünü yazan gazete, Barosso'nun da, mevduatların tıraşlanması konusunu önceden bilmediğini ifade ettiğini aktardı.

Gazete, Moskova'nın, Rum kesiminin probleminin ilk önce bizzat kendisi ve AB tarafından çözülmesi gerektiği yönündeki düşüncesini ortaya koyduğunu; burada çıkarları olan Rusya gibi başka devletlerin ise ancak üçünü sırada olduklarına işaret ettiğini ekledi.

Alithia gazetesi ise haberinde, Rum kesiminin, Rusların neden tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'indeki parselleri talep etmekle ilgilenmedikleriyle ilgili olarak, ilk kez yanıt aldığını haber verdi.

Gazeteye göre, konuyla ilgili bilgileri yorumlayan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, bu gibi konuların karmaşık olduğunu aynı zamanda Türkiye'nin bu konuda ciddi itirazları olduğunu dile getirdi.

"BAROSSO RUSYA'YA İYİ BİR ŞEY İÇİN GİTMEDİ... BRÜKSEL'İN TAVRIYLA İLGİLİ SORU İŞARETLERİ"

Fileleftheros gazetesi, yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde ise, Brüksel'in, Moskova'nın Rum tarafının ekonomisinin kurtarılmasıyla ilgili anlaşmaya katılmasını önleme operasyonu yapmakta olduğunu yazdı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso'nun, Moskova'yı, Güney Kıbrıs'ın aşırı büyümüş bankacılık sektörü konusunda uyardığını yazan gazete, Barosso'nun, bankacılık sektörünün, adanın gayri safi yurt içi hasılasından sekiz kat daha büyük olduğuna işaret ettiğini iletti.

Barosso'nun Moskova'ya, Rum kesiminin finans sektörünün yaşayabilir olmadığını ifade ettiğini ekleyen gazete, Barosso'nun, Rusların Rum kesimindeki mevduatlarını çekmesi izlenimi uyandırdığını anlattı.

Gazeteye göre, Avrupa Komisyonu sözcüsü Olivier Bailly ise açıklamasında, bunun Barosso'dan Moskova'ya yönelik ne bir tehdit, ne de mesaj olduğunu; yalnızca karşılarında bulunan durumu vurgulayan gerçek unsurlardan ibaret olduğunu söyledi.

SARRİS DÜN AKŞAM ANASTASİADİS'İ TELEFONDA BİLGİLENDİRDİ

Alithia gazetesi ise haberinde, Maliye Bakanı Sarris'in Moskova'dan boş ellerle dönmekte olduğunu haber verdi.

Rum kesiminin Rusya'dan gelecek desteğe bağladığı bütün ümitlerin, Moskova'da temaslarda bulunan Maliye Bakanı Sarris'in dün gece geç saatlerde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e telefon etmesiyle son bulunduğunu yazan gazete, Sarris'in Rus Maliye Bakanı ile görüşmesinin ardından, Anastasiadis'i bilgilendirdiğini haber verdi.

Sarris'in Anastasiadis'e, Rusların, Rum kesiminin talep ettiği hiçbir şeyi tartışmamakta olduğunu ilettiğini kaydeden gazete, iki ülke arasında sadece eski kredinin geri ödeme süresinin uzatılmasının görüşülmesinin devam ettiğini söyledi.

Politis gazetesi ise "Rusya'dan Sıfır... Yalnızca Kredinin Geri Ödemesinin Uzatılmasını Kabul Ettiler" başlığıyla ilk sayfadan yayımladığı haberinde, Maliye Bakanı Sarris'in Moskova temaslarının oldukça hayal kırıklığına uğratıcı olduğunu yazdı.

Hükümet kaynaklarına dayanarak, başarılan tek şeyin, Rusya'nın geçen sene Rum kesimine verdiği kredinin geri ödeme süresinin uzatılması olduğunu belirten gazete, Sarris'in, Anastasiadis'i, bunun haricinde başka hiçbir şey gerçekleşmediği konusunda dün akşam bilgilendirdiğini kaydetti.

Haberde, bazı çevrelerin, Rusya'nın, Rum kesiminde kurulma aşamasında olan "Dayanışma Fonu"na katkıda bulunmasının ihtimal dahilinde olduğunu söyledikleri de iletildi.

Sarris'in Rus muhatabı ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, Moskova'nın niyetleriyle ilgili iyimser bir mesaj verdiğini de yazan gazete, Rum bakanın, Moskova'dan gelecek yeni bir devletlerarası kredinin gündemde olmadığını belirttiğini ekledi.

Gazeteye göre Sarris, Rusya'nın, Rum kesiminde geçtiğimiz gün kurulmasına karar verilen "Dayanışma Fonu'na" yatırımda bulunmasının ise olasılık dahilinde olduğunu söyledi.

Haravgi gazetesi ise haberinde, Sarris'in Moskova temaslarının gündeminde enerji sektöründeki fırsatlar, bankacılık sektörü ve yarı devlet kurumlarına yönelik ortaya çıkan ilginin bulunduğunu yazdı.

Moskova'da yapılmakta olan görüşmelerin gidişatı konusunda ihtiyatlı iyimser olduğunu dile getiren Sarris, her şeyin ciddi bir ortamda yapılmakta olduğunu, öte yandan görüşmelere Rum Enerji Bakanı'nın da katılmakta olduğunu dile getirdi.

Haber Simerini gazetesinde; "Moskova Bize Kapıyı Kapattı- Ruslar Sarris İle Yalnızca Eski Kredinin Geri Ödeme Süresinin Uzatılmasını Görüşmeyi Kabul Etti-Sarris İyimserdi" başlıklarıyla yer alırken, haber Haravgi gazetesinde ise "Sarris'in Moskova Temasları Sonuç Vermedi- Medvedev: Kıbrıs'ın Sorunu AB Tarafından Çözülsün- Sarris: Enerji, Bankalar ve Yarı Devlet Kurumlarına İlgi" başlıklarıyla yer aldı.

"RUM KESİMİNDEN GEÇ KALMIŞ İLGİ... RUSLAR MÜDAHİL OLMAYA HAZIR AMA ORGANİZE OLMAK İÇİN ZAMAN İSTİYORLAR"

Fileleftheros gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Moskova'da, ekonomik destek karşılığında hidrokarbon konularındaki işbirliğini ele almakta olan Maliye Bakanı Mihalis Sarris ile Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis himayesindeki çalışma gruplarının, Rus enerji şirketleri ile hükümetin ciddi hoşnutsuzluğu ile karşılaşmakta olduklarını yazdı.

Bunun sebebinin, Rum kesiminin bu istikamete şimdi değil, 2'inci tur ihalelere çıkıldığı geçen sene yönelmesi gerektiğinin düşünülmesinden kaynaklandığını belirten gazete, Rumların Rusya'ya arkalarını dönmelerinin bedelini şimdi ödeyecek oldukları yorumunda bulundu.

Haberde, Rusların henüz, Rum kesiminin 2'inci tur ihale sırasında Rus Novatec-Gazprom şirketinin çıkarlarına değil, Fransız Total şirketinin çıkarlarına hizmet etmeyi tercih ettiğini unutmadığı ifade edilirken, son 48 saattir Moskova'da yapılan görüşmelerde ne hükümet tarafı, ne de Rus ekonomik çevrelerinin işbirliğine kapıyı kapatmadıkları belirtildi.

Gazete, Rusların, kendilerinden ekonomik destek istendiği bir sırada, işbirliği anlaşmasının birkaç saat veya birkaç günde karara bağlanacak bir şey olmadığını Rum kesimine ilettiklerini ekledi.

(İY/HÖ)         

****************

 
22 Mart 2013 Cuma 12:22
Okunma: 626
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu