Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Maliye Bakanı Sarris Moskova Temaslarını Sürdürüyor...

Rum Maliye Bakanı Sarris Moskova Temaslarını Sürdürüyor...

Moskova Yardım Konusunda Çok Da İstekli Değil....

 
 
Rum Maliye Bakanı Sarris Moskova Temaslarını Sürdürüyor...

POLİTİS GAZETESİ "MOSKOVA'DAN KÜÇÜK BİR KATKI BEKLENDİĞİNİ" YAZDI...

RUSYA RUM KESİMİ YÜZÜNDEN AB İLE KARŞI KARŞIYA GELMEK İSTEMİYOR...

Lefkoşa, 21 Mart 13 (T.A.K): Geçtiğimiz günlerde yapılan Euro Gurubu toplantısında, Güney Kıbrıs'a destek paketi sağlanması karşılığında, Rum kesimindeki mevduatların vergilendirilerek tıraşlanması kararı alınmasının ardından, Rum kesiminin Rusya'dan destek arayışları sürüyor.

Fileleftheros "Moskova Yardıma Soğuk... Rusya Yalnızca Kredinin Uzatılmasına ve Faiz İndirimine Rıza Gösteriyor" başlıklı haberinde, Moskova'nın, Rum kesiminin ülkenin kurtarılmasına yönelik yardım talebine karşılık "soğuk" olduğunu yazdı.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in Moskova'daki temaslarının esaslı sonuçlara sahip olmadığını kaydeden gazete, Rusya'nın yaşanan son gelişmelerden rahatsız göründüğünü ve mevduatların tıraşlanması halinde, Rum kesimi ile olan çifte vergilendirme anlaşmasını bozmasının ihtimal dahilinde olduğunu belirtti.

Moskova'nın, Rum bankalarını satın almak veya bunlara katılmakla ilgilenmiyor göründüğünü belirten gazete, doğal gaz konusunda da görüşmeler yapıldığını, ancak Rusların bu konuya da çok fazla ilgili gösterdiklerinin söylenemeyeceğini ifade etti.

Bilgi sahibi kaynakların, Moskova'nın, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'indeki parseller için çıkılan ihalelere katılmadığını, dolayısıyla bunun Rusya'nın bu konuya karışmak istemediğini gösterdiğine işaret ettiklerini kaydeden gazete, Rusya'nın yalnızca geçen sene Rum kesimine verdiği kredinin uzatılmasına ve faiz indirimi yapılmasına rıza gösterdiğini ekledi.

Maliye Bakanı Sarris'in bütün bunlara rağmen önümüzdeki günlerde de Moskova'da kalacağını ve Rus yetkililerle görüşmelerine devam edeceğini ifade eden gazete, Rum Enerji ve Ticaret Bakanı Yorgos Lakkotripis'in de Moskova'da bulunduğunu ve Rusya Enerji Bakanının da bulunduğu bazı temaslara katıldığını belirtti.

Moskova'dan gelen haberlere dayanarak, Merkez Bankası yetkililerinin de bugün Moskova'ya gideceklerini kaydeden gazete, konuyla ilgili daha fazla ayrıntı verilmediğine işaret etti.

Gazeteye göre Sarris, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanof ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Rusya'nın desteğini almalarına izin verecek bir çözüm bulmak için, istişarelerini sürdürdüklerini söyledi.

Açıklamasında  henüz nihai bir karar alınmadığını dile getiren Sarris, iyi, yapıcı ve çok samimi görüşmelerde bulunduklarını, aynı zamanda durumun ciddiyetinin bilincine vardıklarını ifade etti.

MEDVEDEV'İN AÇIKLAMALARI

Rusya hükümetinden bir kaynağın, Rus haber ajansı "Itar-Tass'a", Maliye Bakanı Sarris'in Rusya Maliye Bakanı'nın da hazır bulunduğu bir görüşmede, Rusya Başbakan Yarımcısı İgor Şuvalov ile görüştüğünü söylediğini ileten gazete, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'in açıklamalarının, ortada bulunan durumu ve Moskova'nın niyetlerini gösterdiğini savundu.

Güney Kıbrıs ile ilgili ekonomik yardım planının karmaşık olduğunu ve bulunacak olan herhangi bir çözümün, ülkesinin AB ile olan ilişkilerini bozmaması gerektiğini dile getiren Medvedev, Moskova-AB ilişkilerine yansıması olmayacak bir çözüm bulunmasını umduğunu da ekledi.

Rum kesiminin kurtarılması için, ilgili tüm taraflarla istişarelerde bulunulması gerektiğini dile getiren Medvedev, bu meselenin, Moskova ile AB arasındaki ilişkileri etkileyip etkilemeyeceğinin kendisine sorulması üzerine temkinli göründü, ilk önce tercih edilecek çözümü görmesi gerektiğini söyledi.

Medvedev'in, AB'yi Rum kesimi konusunda eleştirmekten kaçınmadığını da aktaran gazete, Medvedev'in, AB'nin bu konuda "porselen dükkanındaki bir boğa gibi davranmakta olduğunu" söylediğini ekledi.

Haberde, bugün Moskova'da AB-Moskova toplantısı yapılacağı ve Rum kesiminin meselesinin de toplantıda ele alınmasının beklendiği belirtildi.

Simerini gazetesi de Medvedev'in açıklamalarıyla ilgili haberi "Porselen Dükkânındaki Boğa" başlığıyla yayımlarken, Medvedev'in, mevduatların tıraşlanması kararının kendisine Sovyetler Birliğinin politika zamanını anımsattığını söylediğini iletti.

Gazeteye göre Medvedev, bu dönemlerin, Rus vatandaşlarının ekonomilerini çaldığını sözlerine ekledi.

Gazete, Reuters haber ajansına dayanarak, Medvedev'in, Rusya'nın Rum kesimi ile olan çifte vergilendirme anlaşmasını iptal etme ihtimaline atıfta bulunduğunu da belirtti.

"MOSKOVA'DAKİ GÖRÜŞMELERDEN BEYAZ DUMAN ÇIKMADI"

Alithia gazetesi ise "Moskova'daki Görüşmelerden Beyaz Duman Çıkmadı" başlığıyla yayımladığı haberinde, Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in Moskova'daki temaslarından, Rum kesiminin taleplerine net bir yanıt çıkmadığını yazdı.

Sarris'in Moskova'daki temaslarında hiçbir şeyin değişmediğini yazan gazete, Rus yetkililerin geçmiş zamanlarda yaptıkları açıklamaların yarattığı büyük umutlara rağmen, Moskova'nın Rum kesiminin yardım çağrılarına yönelik resmi tavrının, son aylardakine benzer olduğu yorumunu yaptı.

Uzun lafın kısası, Rum kesiminin; talep etmekte olduğu 3 şey konusunda da beklemede olduğunu yazan gazete, bunların eski kredinin geri ödeme süresinin uzatılması, yeni kredi anlaşması yapılması ve "Laiki Bank'ın" satın alınması olduğunu anımsattı.

Rus haber ajanslarından elde ettiği bilgilere dayanarak, Sarris'in Moskova'daki istişarelerinin bir sonuca varmadığını ve yukarıda belirtilen hiçbir konuda anlaşmaya varılmadığını kaydeden gazete, Sarris'in temaslarının bugün de devam edeceğini yineledi.

"MOSKOVA'DAN KÜÇÜK BİR KATKI BEKLENİYOR"

Politis gazetesi ise "Moskova'dan Ümit Besliyoruz... Küçük Bir Katkı Bekleniyor" başlıklı haberinde, dün gece geç saatlere kadar kesin herhangi bir şey olmamasına rağmen, "güvenilir kaynakların", Rusya tarafından küçük bir katkı yapılmasın olasılığına atıfta bulunduklarını haber verdi.

1-2 milyar Euro'luk bir katkıdan söz edilmekte olduğunu yazan gazete, bunun özel bir fona yâtırılabileceğini kaydetti.

Gazete iç sayfalardan yayımladığı "Rusya'dan Küçük Bir Ümit... Her şey Bugün Belli Olacak" başlıklı bir haberinde de, Rum hükümetinden bir kaynağın, Rusya'nın Güney Kıbrıs'a yardım etmesi olasılığını ihtimal dışında bırakmadığını yazdı.

Gazeteye göre, Moskova'dan gelmesi beklenen paranın, Rum kesiminin tıraşlanmadan kaçınmak için ihtiyaç duyduğu 5,8 milyar Euro'yu karşılamayacak olmasına rağmen, bunun Rum kesimine önemli ölçüde yardımı olabileceğini dile getiren "aynı kaynak", her şeyin bugün belli olacağını ekledi.

"RUSLAR KENDİ MEMORANDUMLARINI ORTAYA KOYUYORLAR"

Gazete yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde ise, Maliye Bakanı Sarris'in Moskova temaslarının bugün de devam edeceğini, ancak Rusya'nın talepleri yüzünden, anlaşma varılmasına dair ciddi ümitler ortaya çıkmadığını yazdı.

Rusya'nın "kendine ait bir anlaşma yapılmasını istediğinin görüldüğünü" kaydeden gazete, Sarris'in Rusya'da yaptığı görüşmelerden, uzlaşmaya dair çok da olanak olduğunun görülmediğini vurguladı.

Gazete, elde ettiği ve Rusya tarafından da yalanlanmayan bilgilere de dayanarak, Sarris'ten Rusya'da kaldığı sürece boyunca, gazeteciler ve basınla temaslarda bulunmamasının istendiğini haber verdi.

RUSYA'NIN TALEPLERİ...

Rusya'nın, Rum kesiminin taleplerine karşılık vermek için bazı karşılıklar istediğini de belirten gazete, bunları şöyle sıraladı;

"1- Donanmasının demirlemesi ve ikmali için deniz üssü, 2- Uçakların Baf'taki Andreas Papandreu Hava Üssünü kullanması hakkı, 3- Doğal gaz sıvılaştırma terminalinin yapımı ve idaresine katılma, 4- MEB'deki doğal gaz ve Petrolun bulunması ve çıkarılması sürecinde ayrıcalıklı muamele, 5- Kıbrıs'ın NATO'ya katılım başvurusu yapmaktan kaçınması"

İlgili haberler Haravgi gazetesinde ise "Tüm Safhalarda İstişare- Putin'den Anastasiadis'e Rusya'yı Ziyaret Etmesi Daveti- Moskova AB İle İlişkileri Konusunda Endişeli- Rusya-AB Zirvesi Bugün- Sarris'in Moskova Temasları Sürüyor" başlıklarıyla yer aldı.

ANASTASİADİS'İN PARTİ BAŞKANLARINI BİLGİLENDİRMESİ... RUSYA AB İLE ÇATIŞMAK İSTEMİYOR...

Başka bir haberinde ise, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in siyasi parti başkanlarını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile geçtiğimiz akşam yaptığı telefon görüşmesi hakkında dün Başkanlıkta yapılan toplantıda bilgilendirdiğini yazan gazete, görüşmenin Anastasiadis'in beklediği gibi gitmediğini haber verdi.

Putin'in Anastasiadis'e, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'in dün akşam kamuoyuna yaptığı açıklamalarda söylediklerini ilettiğini kaydeden gazete, bunun, Moskova'nın AB ile çatışmaya niyetli olmadığı şeklinde olduğunu belirtti.

Anastasiadis ile parti başkanlarının görüşmesinde, Putin'in Anastasiadis'e, yaptıkları alış-verişlerin yüzde 50'sinin AB ile olduğunu söylediğinden bahsedildiğini aktaran gazete, Anastasiadis'in partileri, Moskova ile olan müzakerenin zamana ihtiyacı olduğunu söylediğini iletti.

Anastasiadis, Putin'in kendisini Rusya'ya davet ettiğini de sözlerine ekledi.

Fileleftheros gazetesi ise elindeki bilgilere dayandırdığı haberinde, Anastasiadis'in siyasi parti başkanlarını, Putin ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında bilgilendirdiğini ve parti başkanlarına verdiği mesajın Rusya'dan "ışık görmediği" şeklinde olduğunu haber verdi.

RUSYA ALMANYA'NIN SAHİP OLDUĞUNA BENZER BİR STATÜ İSTİYOR

Simerini gazetesi de "Askeri Kolaylıklar İstiyorlar" başlıklı haberinde, Rusya'nın istekleri arasında, Akdeniz'deki varlığını daha da güçlendirmek için, Rum kesimini askeri amaçlarla kullanmasının bulunduğunu yazdı.

Rusların Rum kesiminde, Almanya'nın adada sahip olduğuna benzer bir askeri varlık (statü) istediklerini yazan gazete, Almanların, UNIFIL'deki (Lübnan'daki BM Barış Gücü)  faaliyetleri çerçevesinde, Rum kesimi ile ikili bir anlaşma yaptıklarını anımsattı.

Gazete, Almanların bu anlaşma çerçevesinde, Limasol'a demirleyebileceklerini, Baf'taki havalimanına inebileceklerini aynı zamanda tatbikat gibi operasyonel sebeplerle, Rum kesimi topraklarını kullanabileceklerini anlattı.

(İY/KAR)                              

 
21 Mart 2013 Perşembe 12:32
Okunma: 559
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu