Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Meclisi Maraş'la İlgili Karar Aldı

Rum Meclisi Maraş'la İlgili Karar Aldı

Kararda Bm, Ab Ve Uluslararası Camiaya Maraş Meselesine Müdahale Etme Ve Türkiye İstikametindeki Hareketlerini Yoğunlaştırma Çağrısı Yapıldı.

 
 
Rum Meclisi Maraş'la İlgili Karar Aldı

Lefkoşa, 4 Mayıs 12 (T.A.K.): Rum Meclisi,  BM, AB ve uluslararası camiayı, "Maraş konusuna müdahale etmeye ve Türkiye istikametindeki hareketlerini yoğunlaştırmaya" çağırdı.

Fileleftheros'un  "Meclis BM'yi ve AB'yi Müdahaleye Çağırıyor... Maraş Konusunda Oy Birliğiyle Karar... Türk Maharetleri Kınanıyor" başlıklı haberine göre, dün Maraş'la ilgili karar alan ve Maraş'ı "Avrupa'nın hayalet şehri" olarak niteleyen Rum Meclisi, "Maraş'ın Rumlara iadesinin insani bir konu olduğu ve Kıbrıs sorununun çözüm çabalarını güçlendirici olarak güven yaratıcı önlem çerçevesinde, acilen ayrı ele alınması gerektiği" iddiasında bulundu.

Rum Meclisi, Türkiye'ye "uzlaşılanları uygulama ve kapalı Maraş'ı 1979 Doruk Anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları temelinde; iyi niyet göstergesi olarak Rumlara iade etme ve Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına katkı koyma" çağrısı da yaptı.

Türk tarafının "herhangi bir tek yanlı hareketle Maraş'ı iskâna açmasının BM'nin Kıbrıs'la, özellikle de Maraş'la ilgili kararlarına, uluslararası hukuka aykırı olacağı" iddiasında bulunulan kararda Rum Yönetiminin Türk tarafının böyle bir hareketini kabul etmeyeceği belirtildi.

Gazete Maraş konusunu Rum Meclisinin dünkü toplantı gündemine yazdıran EDEK Milletvekili Yorgos Varnavas'ın, Rum Yönetimine, Maraş'ın "iade edilmesi" için gerekli bütün girişimlerde bulunma çağrısı yaptığını ve partisinin, Türkiye'nin Maraş'la ilgi çabalarını Sosyalist Grup aracılığıyla Avrupa Parlamentosu'nda şikayet edeceği taahhüdünde bulunduğunu yazdı.

Habere göre DİSİ Milletvekili Kiriakos Haciyannis "Kıbrıs sorununun çözüm prosedürü Maraşlaştırılması hatalı ve bu tür tehlikeler içeriyor olabilir ancak diğer şeyler yanında Türkiye'nin AB üyelik süreciyle de bağlantılı kılınması tamamen doğrudur ve daha fazla gecikmeden bunu talep etmeliyiz" dedi.

AKEL Milletvekili Stavros Evagoru Maraş'ın "iade edilmesi" konusunda inisiyatif almanın ve bu yöndeki çabaları sürdürmenin her zaman partisinin de hükümetin de önceliği olduğunu söyledi.

DİKO Milletvekili Sofoklis Fittis Rum tarafının bütün senaryoları incelemesi ve Rum Ulusal Konseyi içerisinde ortak mutabakattan sonra belirli faaliyet ve girişimlerde bulunması gerektiği görüşünü ortaya koydu.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis ise partisinin, "Maraş'ın iadesini, bütün Rum göçmenlerin evlerine geri dönüşünün başlangıcı olarak gördüğünü" söyledi.

Haravgi "Maraş'ın İadesi Her İki Toplumun Da Çıkarına... Stavros Evagoru: Çoğu Mağusalı Kıbrıslı Türk Böyle Bir Hareketi Destekliyor" başlıklı haberinde AKEL Milletvekili Stavros Evagoru'nun dünkü toplantıda yaptığı konuşmaya yer verdi.

Gazeteye göre Hristofyas hükümetinin Maraş'ın BM Güvenlik Konseyi'nin 550 ve 879 sayılı kararları ve 1979 Doruk Anlaşması uyarınca Rumlara verilmesi yönünde aldığı inisiyatiflere ve çabalara işaret eden Evagoru Hristofyas'ın 3 eksenli önerisini hatırlattı. Evagoru "iki toplum arasında güven ortamı yaratmayı ve o zamanki müzakere prosedürüne ivme katmayı hedefleyen yapılandırılmış bir öneriydi. Üç eksenli önerinin merkezine de Maraş'ın BM himayesi altında yasal sakinlerine iade edilmesi oturtulmuştu" dedi.

Hristofyas'ın önerisinin, Mağusa Limanı'nın da AB gözetiminde "ticarete açılmasını" da kapsadığını söyleyen Stavros Evagoru "Hristofyas'ın önerisinin Türkiye tarafından kabul edilse, Kıbrıslı Türk vatandaşlarımıza ürünlerini, AB gözetimi altında artık yasal ihraç etme olanağı sağlar" ifadesini kullandı.

Maraş'ın "yeniden imarı" konusuna da değindi ve Maraş'ın "iadesinin yapısal inkişafı ve bölge refahını güçlendireceğini, bunun da her iki toplumdan kişilerin çıkarına olacağı görüşünü ortaya koyan Evagoru "imar edilmemiş bölümü müşterek inşaat faaliyetlerine katkı sağlayacak,  Kıbrıs sorununun çözümü açısından da sembol oluşturacak. Mağusa kökenli pek çok Kıbrıslı Türk de bunu destekler" dedi.

Simerini Rum Meclisinin dün oy birliğiyle aldığı kararı okurlarına "Meclis'in Maraş'la İlgili Kararı" başlığıyla aktardı.

(ŞA/HA)

 
4 Mayıs 2012 Cuma 11:18
Okunma: 530
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu