Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Merkez Bankası Başkanı 2013 Yılı Öngörülerini Açıkladı:

Rum Merkez Bankası Başkanı 2013 Yılı Öngörülerini Açıkladı:

Yeorgiadis: "2013 Yılıyla İlgili Perspektifler Kısa Vadede Negatif".

 
 
Rum Merkez Bankası Başkanı 2013 Yılı Öngörülerini Açıkladı:
"KIBRIS BANKASININ GELECEĞİ BELİRSİZ"


Lefkoşa, 10 Mayıs 13 (T.A.K): Rum Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis, Merkez Bankası'nın 2012 yılıyla ilgili yıllık raporunun sunumu sırasında, 2013 yılıyla ilgili perspektiflerin, kısa vadede, negatif olarak kalmaya devam etmekte olduğunu söyledi.


Fileleftheros gazetesinde yer alan habere göre, bankaları kredi faiz oranlarını düşürme konusunda hareket etmeleri için teşvik edeceğini söyleyen Dimitriadis, mevduat faizlerini düşürmeleri konusunda bankalarla hali hazırda anlaşamaya vardığını ifade etti.


Geçmişte olduğu gibi, aşırı borçlanmanın sürmemesi gerektiğini dile getiren Dimitriadis, bankaların kazançlarının büyük oranda yapay olduğuna işaret etti.


Haberini iç sayfalardan yayımlamaya devam eden gazete, Dimitriadis'in, mevduat sahiplerinin krizin akabinde hemen mahkemelere başvurmasının, Kıbrıs Bankası'nın şu an içerisinde bulunduğu düze çıkma statüsünden çıkmasını engellediğini söylediğini aktardı.


Raporun sunumu sırasında, Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis'in "Merkez Bankası'nın Kıbrıs Bankası'yla ilgili prosedürleri geciktirdiği konusundaki eleştirilerini" de yanıtlayan Dimitriadis, Merkez Bankası'nın tabi ki Kıbrıs Bankası'nın şu an içerisinde bulunduğu düze çıkma statüsünden çıkmasını istediğini; Yönetim Kurulu bulunduğunu ve bunun da icra müdürünü ataması gerektiğini dile getirdi.


Dimitriadis, Yönetim Kurulunun müdürü atamasıyla, özel kayyumun hizmetlerine son verebileceklerini ekledi.


Kıbrıs Bankası'nın CEO'luğu görevini üstlenecek kişiyle alakalı olarak açıklamalarda da bulunan Dimitriadis, geçmişteki uygulamaların son bulması gerektiğini ve yurt dışından bir yetkili getirmek istemelerinin sebeplerinden birinin de bu olduğunu, çünkü yurt dışında banka uygulamalarının farklı olduğunu dile getirdi.


Kıbrıs Bankası'nın bilançosuyla ilgili bir soruya karşılık ise Dimitriadis, bunun önümüzdeki hafta hazır olmasının beklendiğini ifade etti.


"GEVŞEMELERE DİKKAT"


Bankalardaki sermayenin dolaşımıyla ilgili kısıtlayıcı önlemlerin gevşetilmesinin büyük bir dikkatle yapılması gerektiğine de işaret eden Dimitriadis, mevduat çıkışlarından doğabilecek tehlikelerden kaçınılması gerektiğini söyledi.


Dimitriadis, kısıtlayıcı önlemlerin ekonominin kurtarılmasına yardımcı olmadığını, ancak bunun, mevduat sahiplerinin bankacılık sektörüne güveninin geri gelmesi açısından gerekli olduğunu belirtti.


"ALTIN SATILMASI KONUSU AÇIKTA"


Gazeteye göre, Merkez Bankası Başkanı Dimitriadis, açıklamasında, herhangi bir altın satışı yapılması durumunda, bunun daima mevcut yasal çerçevede yapılması gerektiğine işaret etti.


Dimitriadis, Merkez Bankası'nın altın satma konusunda bir taahhüdü olduğunu doğrulayamayacağını, çünkü kararın, hükümet tarafından değil, Merkez Bankası Yönetim Kurulu tarafından alınması gerektiğini ifade etti.


"MERKEZ BANKASI BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETMİYORUM"


Merkez Bankası başkanlığından istifa etmesinin söz konusu olmadığını, bu konunun kapandığını ve işbirliği yapmak istediğini dile getiren Dimitriadis, Merkez Bankası'nın, daha kötü senaryolardan kaçınılması için aldığı kararlar ve önlemlerin savunulduğunu söyledi.


Rum bankalarının Yunanistan'daki şubelerinin satılmasıyla ilgili eleştirileri de yanıtlayan Dimitriadis, bu konuyla ilgili kararın siyasi olduğunu ve Euro Grubu tarafından alındığını anlattı.


Dimitriadis, bunun, memorandumla ilgili anlaşmanın yapılmasından önce alınması ve tamamlanması gereken bir faaliyet olduğunu sözlerine ekledi.


"KIBRIS BANKASI LABİRENTİ"


Gazete yukarıdaki başlıkla manşetten yayımladığı haberinde ise, Kıbrıs Bankası'nın düze çıkma statüsünden kurtulması için, dört engel bulunduğunu yazdı.


Haberde, Kıbrıs Bankası'ndaki düze çıkma önlemlerinin sona ermesi ve bloke edilmiş mevduatların idare edilmesinin yolunun, karmaşık süreçlerden geçmekte olduğu da belirtildi.


Gazete ifşa ettiği ve şu an Maliye Bakanı ile Merkez Bankası Başkanı önünde bulunan bir iç yazışma notunun, Kıbrıs Bankası'nın düze çıkma statüsünden çıkmasının bağlı olduğu dört noktayı kayda geçirmekte olduğunu belirtti.


Konunun, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis ve Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis arasında dün Başkanlık Konutunda gerçekleştirilen görüşmede ele alındığını kaydeden gazete, hükümetin Kıbrıs Bankası konusunun bir an önce kapanmasını istediğini ancak mevduat sahiplerinin başvurusu üzerine Kaza Mahkemeleri tarafından çıkarılan ara emirlerinin, düze çıkma projesini zorlaştırmakta olduğunu düşündüğünü aktardı.


Dünkü görüşmede, Kıbrıs Bankasına CEO atanması konusunun görüşüldüğünü de kaydeden gazete, Merkez Bankası Başkanı Dimitriadis'in, bu kişinin uluslar arası tecrübelere sahip olmasını ve daha önce Kıbrıs Bankası ile Laiki Bankası'nda çalışmasını istemediğini aktardı.


Hükümetin dün Dimitriadis'e, sermaye dolaşımıyla ilgili daha fazla gevşeme ve en nihayetinde de bunların en kısa zamanda kaldırılması gerektiği mesajı verdiğini belirten gazete, Dimitriadis'in ise sermaye çıkışından kaynaklanabilecek olası darbelere atıfta bulunduğunu ekledi.  


Haberine iç sayfalardan yer vermeye devam eden gazete, 29 Nisan tarihli bu iç yazışma notunun, Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası tarafından hazırlandığını; bunun ortaya çıkan durumu anlatmakla kalmayıp, gecikmenin sebepleriyle ilgili yanıtlar da vermekte olduğunu ekledi.


25 Nisan'da Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası ve Başsavcılığın teknokratları arasında gerçekleştirilen toplantının akabinde, gelişmelerin gecikmesine sebep olan durumun tam anlamıyla kayda geçirildiğini kaydeden gazete, Kıbrıs Bankası'nın düze çıkma statüsünden çıkmasının, aşağıdaki dört noktaya bağlı olduğunu anlattı;


"1- Hukuki Konular: Mevduat sahiplerinin başvurularının akabinde, Kaza Mahkemeleri tarafından çıkarılan ara emirleri ve Merkez Bankası'nın Yüksek Mahkeme'deki kararnameleri aleyhindeki başvurular.


2- Merkez Bankası tarafından çıkarılan kararnamelerin uygulanması konusu.


3- Merkez Bankası tarafından, Laiki Bankası'ndan Kıbrıs Bankası'na daha fazla belge aktarılmasıyla ilgili bir emir çıkarılması.


4- Merkez Bankası'nın, Kıbrıs Bankası'nın sermayesinin yapısı ve özelliklerinin değiştirilmesiyle ilgili kararının yeniden gözden geçirilmesi."


Alithia gazetesi ise "Kim Yönetiyor?... Anastasiadis-Dimitriadis-Yeorgiadis Görüşmesinde Çıkmaz" başlığıyla manşetten yayımladığı haberinde, dün Başkanlık Konutunda gerçekleştirilen görüşmeye yer verdi ve Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas tarafından atanmış olan Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis'in, krizle baş edilmesiyle ilgili hükümet politikasının uygulanmasını engellediğini kaydetti.


İç sayfadan yayımlamaya devam ettiği haberine, "Anlaşamadıkları Konusunda Anlaştılar" başlığıyla yer veren gazete, Anastasiadis, Dimitriadis ve Yeorgiadis arasında gerçekleştirilen dünkü görüşmenin çıkmazla sonuçlandığını yineledi.


YEORGİADİS: "KIBRIS BANKASI'NIN GELECEĞİ BELİRSİZ"


Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis ise, geçtiğimiz Çarşamba akşamı, "Sigma" kanalındaki bir röportajında, Kıbrıs Bankası'nın geleceğinin belirsiz olduğunu söyledi.


Kıbrıs Bankası'nın kurtulduğundan emin olmadığını, ancak bunun hükümetin başlıca önceliği olduğunu dile getiren Yeorgiadis, Rum kesimine kredi verenlerle mutabakata vardıkları zaman takvimlerine uyulmakta olduğunu söyledi.


Memorandumun dayattığı rakamlara ulaşılamaması halinde, yeni kesintiler yapılması gerekeceğine dikkati çeken Yeorgiadis, Rum kesiminin memorandumun bağlarından 2016 yılından kurtulacağını ifade etti.


"80 İHTİYAT SANDIĞI FONUNUN TASFİYE EDİLMESİ BAŞVURUSU"


Politis gazetesi ise yukarıdaki başlıkla manşetten yayımladığı haberinde, Kıbrıs Bankası ile Laiki Bankasındaki mevduatlar ile birlikte, İhtiyat Sandığı fonlarının da tıraşlanmasının, binlerce çalışanın güvenine ihanet ettiği ve çalışanların toplu bir şekilde emeklilik yılları için tahsis edilen kazanımlarını almak istediklerini haber verdi.


En az 80 İhtiyat Sandığı Fonunun, Çalışma Bakanlığı'na tasfiye başvurusunda bulunduğunu yazan gazete, hükümetin endişeli olduğunu ve olabilecek en kötü şeyi önlemeye çalıştığını belirtti.


Konunun Rum Bakanlar Kurulu'nun geçtiğimiz günkü toplantısında da ele alındığını yazan gazete, Bakanlar Kurulu'nun, çözüm bulunması için, iki bakanlıktan oluşacak bir komite kurulmasına karar verdiğini ekledi.


(İY/KAR)                           


***********


 
10 Mayıs 2013 Cuma 12:27
Okunma: 667
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu