Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis'in İstifası Rum Basınında

Rum Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis'in İstifası Rum Basınında

Lefkoşa, 11 Mart 14 (T.a.k): Rum Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis'in İstifasına Rum Basını Geniş Bir Şekilde Yer Verdi. .

 
 
Rum Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis'in İstifası Rum Basınında
Filelelftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis'in, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e dün istifa mektubunu sunduğunu yazdı.


Dimitriadis'in istifasını sunmasıyla birlikte Anastasiadis ile Dimitriadis arasında bir yıldan beridir var olan soğuk savaşın sona erdiğin yazan gazete Dimitriadis'in istifasının, son aylarda perde gerisinde olanları çok iyi bilenleri şaşırtmadığını, bununla birlikte her iki tarafın(Anastasiadis ve Dimitriadis), kendi nedenlerinden dolayı memnuniyet içerisinde olabileceğini de belirtti.


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Dimitriadis'in istifasının ardından göreve atanacak yeni kişi ile direkt temaslarda bulunabileceğini ve her iki tarafın ilişkilerinin normale dönebileceğini belirten gazete Panikos Dimitriadis'in ise görevinden "zararsız"(hakkında cezai kovuşturma açılmaksızın) ayrıldığına  dikkati çekti.


Habere göre Panikos Dimitriadis, Merkez Bankası Başkanlığı'na Mayıs 2012'de atanırken görev süresi Mayıs 2017'de sona erecekti.


Gazete Panikos Dimitriadis'in istifa mektubunu dün Euro Grubu toplantısı için Brüksel'de bulunan Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis'e de sunduğunu yazdı.


Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis, Anastasiadis'e sunduğu istifa mektubunda, Merkez Bankası Yönetim Kurulu ile işbirliğindeki sorunların, kısmi olarak kurumsal çerçevede yapılan değişikliklerden kaynaklandığını ifade etti.


Dimitriadis, mektubunda ayrıca finans sisteminin normalleştiğini ve ayrılmasının mümkün olduğunu dile getirirken kişisel ve ailevi nedenlere de atıfta bulundu.


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'de, Dimitriadis'e bir mektup göndererek, Euro Grubu'nun kararının ardından ülkenin karşı karşıya kaldığı zor koşulların başarı içerisinde göğüslenmesindeki katkılarından dolayı Dimitriadis'e teşekkür etti.


Gazete resmi açıklamaya dayanarak Dimitriadis'in sözleşmesi gereği bir aylık bir uyarının söz konusu olduğunu bu nedenle istifanın 10 Nisan'dan itibaren geçerli olacağını yazdı.


DİMİTRİADİS'İN YERİNE SAYIŞTAY HRİSTALLA YORGACİS


Fileleftheros gazetesi, Panikos Dimitriadis'in istifasıyla boşalacak olan Merkez Bankası Başkanlığı'na, şu anda Sayıştaylık görevini yürüten Hristalla Yorgacis'in atanmasının söz konusu olduğunu yazdı.


Politis gazetesi ise konuya ilişkin haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, beklenmedik bir şey olmaması durumunda, Merkez Bankası Başkanlığı'na Hristalla Yorgacis'in atandığını açıklayacağını belirtti.


Hristalla Yorgacis'in, 15 yıldır Sayıştaylık görevini başarı ile yürüttüğüne dikkat çeken gazete, Anastasiadis'in, hafta sonunda Hristalla Yorgacis ile telefonda görüştüğünü ve atama konusunda kendisine bilgi verdiği yönünde haberlerin de bulunduğunu yazdı.


Habere göre Rum Hükümeti, özellikle zor olan bir dönemde Merkez Bankası Başkanlığı'nı Hristalla Yorgacis'in üstlenmesini, herkes tarafından kabul göreceğini de düşünüyor.


İSTİFANIN PERDE GERİSİ


Simerini gazetesi, "Hükümet İle Paket-Anlaşma-P.Dimitriadis'in İstifasına İlişkin Tüm Perde Gerisini İfşa Ediyoruz" başlıklı haberinde Merkez Bankası Başkanlığı görevinden dün istifa eden Panikos Dimitriadis'in, istifasına ilişkin olarak  Hükümet ile paket anlaşmasına vardığını yazdı.


Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak kamu oyunundan uzakta yürütülen müzakereler çerçevesinde Panikos Dimitriadis için, yurt dışındaki bir bankaya iki yıllık maaşına denk gelen 300 bin Euro tazminat yatırılacağını yazdı.


Habere göre anlaşma gereği  Rum Yönetimi, Dimitriadis aleyhine dava açmayacağı konusunda da taahhütte bulundu.


Politis gazetesi ise Panikos Dimitriadis'in istifasına ilişkin perde gerisinin iki hafta sürdüğünü, bu perde gerisi faaliyetlere, gerek Anastasiadis gerekse Dimitriadis'in mutlak güven duyduğu kişilerin katıldığını yazdı.


Gazete Dimitriadis adına, hesabının bulunduğu Londra'daki bir bankaya, yaklaşık 265 bin Euro olan iki yıllık maaşının yatırılacağını da belirtti.


Gazete, Dimitriadis'in istifa haberini "Merkez Bankası Başkanlığı Dümeninde Hr.Yorgacis- Geniş Kabul Gören Başkan" başlığıyla aktardı.


Habere ilişkin diğer başlıklar şöyle yer aldı: Fileleftheros: "Karşılıklı Kazançla Ayrılık" Alithia: "Hükümet İle Bir Yıllık Anlaşmazlıktan Sonra Merkez Bankası Başkanı İstifa Etti- Dimitriadis Son-Hristalla Geliyor" Haravgi: "Merkez Bankası'na Da Başkanlık Denetimi"


(FK/ŞEB)  


 
11 Mart 2014 Salı 09:54
Okunma: 636
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu