Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Müzakereci Belli Oldu...anastasiadis Mavroyannis'i Önerdi; Siyasi Parti Başkanları Mutabık Kaldı

Rum Müzakereci Belli Oldu...anastasiadis Mavroyannis'i Önerdi; Siyasi Parti Başkanları Mutabık Kaldı

Kıbrıs Sorunu Müzakereleri İçin Tasos Conis Başkanlığında Düşünce Havuzu.

 
 
Rum Müzakereci Belli Oldu...anastasiadis Mavroyannis'i Önerdi; Siyasi Parti Başkanları Mutabık Kaldı
MARATON ULUSAL KONSEY TOPLANTISINDA DOWNER BELGESİ VE ÇÖZÜM  TASLAĞI GÖRÜŞÜLECEK


ORTAK MUTABAKAT VAR, MAVROYANNİS'İN ATANMASI ARTIK RESMİ SÜREÇ


KONSEY'İN KAPISI LİLLİKAS'IN "VATANDAŞLAR İTTİFAKI"NA KAPALI


Lefkoşa, 10 Temmuz 13 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis dün topladığı siyasi parti başkanlarının önüne, Rum tarafının müzakerecisi olarak büyükelçi Andreas Mavroyannis'in ismini koydu. Mavroyannis isminin Rum müzakereci atanmasının, Rum Ulusal Konseyi'nin 16 ve 17 Temmuz'da gerçekleştirilecek iki günlük maraton toplantısında "kilitleneceği" haber verildi.


Fileleftheros haberi "Müzakereci Mavroyannis... EDEK Tasos Conis'i, DİKO Nikos Emiliu'yu Önerdi... AKEL Müzakereci Konusuna İtiraz Ediyor, Seçilen Kişiye İtirazı Yok" başlık ve spotlarıyla aktardı.


Nikos Anastasiadis'in dün sabah Rum Başkanlık Köşkü'nde topladığı siyasi parti başkanlarının önüne Rum tarafının müzakerecisi olarak Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Andreas Mavroyannis'in ismini koyduğunu belirten gazete, edindiği bilgilere dayanarak, siyasi parti başkanlarının, konuyla ilgili görüş belirtirken, Mavroyannis'in müzakereci atanmasına itiraz etmediklerini kaydetti.


Habere göre EDEK adına konuşan Yannakis Omiru Mavroyannis hakkında hiçbir olumsuzluğu olmadığını belirtti ancak aynı mevki için; Rum Yönetimi eski Başkanı müteveffa Tasos Papadopulos'un diplomatik büro müdürlüğünü yapan Büyükelçi Tasos Conis'i önerdi. DİKO Başkanı Marios Karoyan niyetinin üç isim önermek olduğunu, bunların Andreas Mavroyannis, Tasos Conis ve Nikos Emiliu olduğunu söyledi.


Gazete, edindiği bilgilere dayanarak AKEL'in, Genel Sekreter Andros Kiprianu aracılığıyla, Rum tarafının bir müzakereci atamsına itirazı olduğunu vurguladı ancak Anastasiadis kendi görüşünü ileri götürmek niyetinde olduğuna göre, Mavryoannis'e hiçbir itirazı olmadığını açıkladığını yazdı.


Gazete, Rum Ulusal Konseyi'nin 16-17 Temmuz'daki maraton toplantısında, Rum tarafının müzakere grubunun da oluşturulacağını belirterek, şöyle devam etti:


KIBRIS SORUNU MÜZAKERELERİ İÇİN TASOS CONİS BAŞKANLIĞINDA DÜŞÜNCE HAVUZU


"Söylediğine göre Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununda incelemeler üretecek bir düşünce havuzu (think tank) oluşturmak niyetinde. Bunun başkanlığına da diplomat Tasos Conis'i getirmek düşüncesinde olduğunu açıkladı.


Gazetemizin edindiği bilgilere göre bu düşünce tankına katılacak kişilerle ilgili bazı düşünceler de var. Bu düşüncelerden anlaşıldığı kadarıyla, Anastasiadis, bir görüş kompozisyonu oluşturulabilmesi için düşünce havuzunun farklı tezlere, yaklaşımlara ve felsefelere (ve de farklı partilerden) sahip kişilerden oluşmasını hedefliyor.


Dünkü toplantı sırasında Anastasiadis, siyasi parti başkanlarına Brüksel, Zagreb, Frankfurt, Berlin ziyaretleri ile Rompuy, Merkel, Drangi ve Füle ile yaptığı temaslar hakkında bilgi verdi. Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununa müdahil olması konusuna değinirken, Avrupa Konseyi Başkanı Rompuy ile Avrupalı temsilci atanması konusunu da görüştüğünü anlattı.


MARATON ULUSAL KONSEY TOPLANTISINDA DOWNER BELGESİ VE ÇÖZÜM  TASLAĞI DA GÖRÜŞÜLECEK


Önümüzdeki hafta gerçekleşecek iki günlük Ulusal Konsey toplantısında partilerin Downer belgesiyle ilgili görüşlerini yazılı olarak sunmaları ve Anastasiadis'in, Kıbrıs sorununun çözüm taslağının belirlenmesi tezinin tartışmaya açılması bekleniyor. Yine, müzakerelerin yeniden başlaması ön şartları da görüşülecek.


Ulusal Konsey toplantısında, Konsey'in etkin işlemesiyle ilgili tez de tamamlanacak. Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis, Başkan Anastasiadis başkanlığındaki (dünkü) siyasi parti başkanları toplantısında, Avrupa Konseyi'yle ilgili son gelişmeler ve Anastasiadis'in yaptığı temasların ele alındığını söyledi. Toplantıda, Ulusal Konsey'in daha etkin işleyişi konusunun irdelendiğini ve Anastasiadis'in, seçim vaadi de olan, Ulusal Konsey'in, destekleyici yeni yapılarla daha etkin işlemesiyle ilgili öneri taslağı zemininde bir tartışma ve görüş alış verişinde bulunulduğunu anlattı.


Eski başkan Dimitris Hristorfyas'ın, müzakereci atanmasının yanlış olacağı görüşünü yorumlaması istenen Stilianidis 'görüşlere saygılıyız, demokrasi vardır. Başkan'ın bu çok önemli tezi, halk iradesiyle halkın çoğunluğu tarafından onaylanmıştır' dedi. Siyasi parti başkanları toplantısında uzlaşının ne düzeyde sağlandığı sorusuna karşılık da şunları söyledi:


'Bazı isimlerde, yapılan görüş alış verişleriyle ilgili uzlaşı düzeyini açıklamam zor ancak ben birçok konuda geniş görüş birliği görüyorum ve bu da siyasi liderlik ve siyasi sistemin, ülkenin şu anki çok zor gereksinimlerini yansıtan bir ortam var.'


Geniş uzlaşının müzakereci konusuyla da mı ilgili olduğu sorulan Stilianidis 'o anlamda. Neden olmasın ki? Dolaylı da olsa' dedi."


ORTAK MUTABAKAT VAR, MAVROYANNİS'İN ATANMASI ARTIK RESMİ SÜREÇ


Politis "Mavroyannis'in Müzakereciliğe Atanması Artık Resmi... Evrensel Kabul Görüyor" başlığıyla yansıttığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in, Kıbrıs müzakereleri yeniden başladığında, Rum tarafının müzakerecisi makamına getirmek istediği Andreas Mavroyannis'in herkes tarafından kabul gördüğünü, dünkü siyasi parti başkanları toplantısında konuşulanlardan sonra Mavroyannis'in atanmasının artık resmî süreç olduğunu yazdı.


KONSEY'İN KAPISI LİLLİKAS'IN "VATANDAŞLAR İTTİFAKI"NA KAPALI


Gazete Anastasiadis'in, dünkü toplantıda siyasi parti başkanları ile Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas'ın Rum Ulusal Konseyi'ne katılımı konusundaki ilk görüşmeyi de dün yaptığını, dün konuşulanlara bakıldığında hiç kimsenin, gücü genel seçimlerde sınanmamış bu partinin Konsey'e katılımını doğru bulmadığı sonucu ortaya çıktığını yazdı.


Simerini haberi "Kıbrıs Sorunu Müzakerecisi Andreas Mavroyannis... Dünkü Siyasi Parti Başkanları Toplantısından Ortaya Çıktığı Üzere Sarsıcı Bir Gelişme Olmazsa Kıbrıs Rum Tarafının Kıbrıs Sorunu Müzakerecisi Ortak Mutabakatla Andreas Mavroyannis" başlık ve spotlarıyla aktardı.


Alithia "Anastasiadis Müzakereci Olarak Andreas Mavroyannis'i Öneriyor... Kesin Karar Ulusal Konsey'in 16-17 Temmuz'daki İki Günlük Toplantısında Verilecek Olsa Da Siyasi Parti Başkanları Mutabakat İçerisinde" başlık ve spotlarını kullandı.


(ŞA/ÖK)


 
10 Temmuz 2013 Çarşamba 11:10
Okunma: 791
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu